Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Σερβις μπροστινου XT 600E

  1. #16
    έτσι. στις περισσότερες λέει 8ΝΜ, ο μάστορας βαράει με το αερόκλειδο στα 80-100 και ότι βγει "more is better".

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    πάντως έτσι αφού το πιάσαμε το πράγμα, οι επάνω τάπες θέλουν ελάχιστη ροπή σφίξιμο. Κάποια πολύ γνωστά ονόματα του χώρου που τις κάνουν σέρβις σφίγγουν λες και είναι ο Χουλκ που προσπαθεί να στραγγαλίσει τον αμπομινέισον ξέρω και 'γω. οπότε ναι είναι διευκόλυνση να τις ξεσφίγγεις όσο είναι πιασμένες στην τιμονόπλακα αλλά κανονικά δεν πρέπει να ζορίζουν και τόσο.
    σωστα για την ταπα επειδη την σφιγει και η επανω τιμονοπλακα.

    τωρα για την διευκολυνση οσο ειναι πιασμενη καλα θα ηταν λυσιμο την επανω τιμονοπλακα και την κατω τιμονοπλακα την αφηνεις σφιγμενη. και λυνεις ταπα.
    Γιαννης

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    693
    To σερβις στο πηρουνι εγινε τελικα με κοστος 75 ευρω,λαδια+εργατικα.Επιτελους συμπεριφερεται οπως θα πρεπε.

    Αλλα εχω ενα αλλο προβλημα τωρα γιατι κλασσικα δεν γινεται να πας σε μαστορα και να φυγεις με αδεια τα χερια. Μου ειπε οτι ακουγονται ελαχιστα καποιες ανοχες απο πιστονι-κυλινδρο. Το μηχανακι το χε δει πριν κανα διμηνο και δεν μου χε πει κατι.Πριν 2 βδομαδες αλλαξα λαδια και εβαλα πιο χοντρα 15-50 motul 5100.Εκτοτε εχω κανει καμια 150αρα χλμ λες να ναι απο τα λαδια.Γιατι δε γινετε να ακουγονται ανοχες ετσι στα καλα καθουμενα και ετσι ξαφνικα.Για πειτε καμια γνωμη.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    ποσα χιλιομετρα εχει το χτ? συνηθως αυτο το μηχανακι καθε 70-80.000 χλμ ενα φρεσκαρισμα σε κυλινδροπιστονα το θελει.
    λαδια στο χτ 600 που ειχα καποτε εβαζα 20/50 καστρολ και ποτε δεν ειχα προβλημα. μια φορα που δοκιμασα μοτουλ 15/50 τσιμπαγε λιγο λαδακι.

    τωρα στη δικη σου περιπτωση, μπορει κατι να ακουγεται (μπορει να μην ακουγεται και τιποτα) επειδη εβαλες πιο λεπτο λαδι η ο μαστορας σου να ακουσε και στο διμηνο καποιο προβλημα και τωρα στο ξεφουρνισε για μεροκαματο.

    στο σερβις μπροστινου, αλλαξες μονο λαδια? η και τσιμουχες?

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Οκ οταν είναι κρύο λίγο piston slap θα το έχει έτσι κι αλλιώς. Οταν ζεσταθεί όμως πρέπει να ησυχάζει κανονικά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    693
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Χρηστος FZR Προβολή μηνύματος
    ποσα χιλιομετρα εχει το χτ? συνηθως αυτο το μηχανακι καθε 70-80.000 χλμ ενα φρεσκαρισμα σε κυλινδροπιστονα το θελει.
    λαδια στο χτ 600 που ειχα καποτε εβαζα 20/50 καστρολ και ποτε δεν ειχα προβλημα. μια φορα που δοκιμασα μοτουλ 15/50 τσιμπαγε λιγο λαδακι.

    τωρα στη δικη σου περιπτωση, μπορει κατι να ακουγεται (μπορει να μην ακουγεται και τιποτα) επειδη εβαλες πιο λεπτο λαδι η ο μαστορας σου να ακουσε και στο διμηνο καποιο προβλημα και τωρα στο ξεφουρνισε για μεροκαματο.

    στο σερβις μπροστινου, αλλαξες μονο λαδια? η και τσιμουχες?
    Μονο λαδια αλλαξα.Οι τσιμουχες ηταν οκ.Το μηχανακι το πηρα μεταχειρισμενο με 93.000χλμ οποτε δεν ξερω τι ειχε κανει ο προηγουμενος.Ο μαστορης οταν το χε δει τοτε το μηχανακι μου χε πει οτι εξωτερικα τουλαχιστον φαινεται να μην εχει ανοιχτει το μοτερ.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    693
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οκ οταν είναι κρύο λίγο piston slap θα το έχει έτσι κι αλλιώς. Οταν ζεσταθεί όμως πρέπει να ησυχάζει κανονικά.
    εγω δεν το χα παρατηρησει τωρα που μου το πε το προσεξα αυτο τον ηχο που ειναι σαν ψιλοκροταλισμα.Θα τσεκαρω αυριο που θα κανω μεγαλη διαδρομη και θα ζεσταθει αν θα συνεχισει να ακουγεται. Πάντως λαδια που τσεκαρα σημερα δεν εχει τσιμπησει το μηχανακι.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  8. #23
    Αλλαξες μονο λαδι? Πηγαινε κι αλλου να το κανουν μια βολτα. Μην τους πεις τιποτα.
    Ειχα παει το TTR ενός φιλου μου σε συνεργειο επιτηδες. Μου ειπαν οτι βαραει κυλινδροπιστονα, μπιελα, βαλβιδες, 1000 ευρω να το φτιαξουν ηθελαν. Δεν ειχε τιποτα, το μηχανακι ηταν κομπλε.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    693
    Λοιπον οσο ειναι κρυο ακουγεται λιγο.Οταν ζεσταθει δεν ακουγεται.Αρα μαλλον ειναι φυσιολογικο με βαση τα χιλιομετρα που εχει.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  10. #25
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Oλα τα ΧΤ και ΤΤ ακουγονται λιγο, ειδικα κρυα, οπως προειπωθηκε. Κανουν ενα χρρρρρ και καποια τσικ τσικ τσικ. Οχι δυνατα, πρεπει να πας κοντα στο μοτερ για να το ακουσεις ή να "γειωσεις" κατσαβιδι μεταξυ του μοτερ και του αυτιου σου.
    Με ανησυχουσε και εμενα το φαινομενο αλλα μετα απο καιρο καταλαβα οτι απλα ετσι ηταν.


    Α, ρε ΧονΔα, τα παντα εν σοφια εποιησες.. Οριστε, το ειπα και ξελαφρωσα...!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #26
    75E μονο για λαδι μπροστινου στο ΧΤ? Και δεν ειχες πρόβλημα παροτι ειπωθηκε πως τα 60Ε ηταν πολλα? Ετσι όπως εγραψες νομιζα πως ειχες αναγκη να βρεις καλη τιμη. Τωρα για το άλλο φανταζομαι πως ενας καλος μαστορας θα ειχε υποψη του τους φυσιολογικούς θορυβους της μηχανης και δεν θα το ανεφερε καν στον πελατη.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF