Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Θέμα πτυχιακής (Μηχανή με κινητήρα diesel απο αυτοκίνητο ) θα μπορούσε?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186

    Θέμα πτυχιακής (Μηχανή με κινητήρα diesel απο αυτοκίνητο ) θα μπορούσε?

    Πάτησα 4ο έτος και ήρθε η ώρα να πάρουμε πρακτική κοιτάω λοιπόν τα διαθέσιμα θέματα και τα μισά είναι με ρομποτική και τα άλλα μισά με ανεμογεννήτριες και ηλιακά ... Τίποτα προς τα Μ.Ε.Κ (Μηχανές Εσωτερικής Καύσης ) που έχω όρεξη να ασχοληθώ και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει και να το κάνω με το ζόρι ή να το παραιτήσω στη μέση .Έπεσα καταλάθος χαζεύοντας στο ίντερνετ σε κάτι μοτο με diesel κινητήρες και θα μ άρεσε να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο Εσάς πως σας ακούγεται σαν ιδέα ? θα μπορούσε αυτή η μηχανή μόλις ολοκληρωθεί να βγάλει πινακίδες ? αξίζει να ασχοληθώ με ένα τέτοιο πρότζεκτ ή να το αφήσω καλύτερα
    Πείτε και καμία άλλη ιδέα αν είναι να το δούμε κυρίως πάνω σε κινητήρες θα προτιμούσα
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Αυτή τη στιγμή το μέλλον (η μόδα; ) είναι η ρομποτική.

    Αν σε ενδιαφέρει το θέμα με το ντίζελ κάντο αλλά υποτίθεται πως το πετρέλαιο οδεύει προς κατάργηση ενώ το βάρος δίνεται στην ηλεκτροκίνηση.

    Για ψαξτο λίγο να δεις τι παίζει.

    Με το καλό ☺
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Το μέλλον μπορεί να είναι στη ρομποτική αλλά είναι ΤΕΙ και το πρακτικό κομμάτι κοντεύουν να το καταργήσουν εντελώς Είμαι του πρακτικού και θέλω να ασχοληθώ με τον τομέα της συντήρησης αλλά η σχολή δίνει πολύ λίγα ερεθίσματα στο αντικείμενο αυτό και ότι έχω μάθει το έμαθα μόνος μου πάνω στο μηχανάκι μου και στο αμάξι του πατέρα μου και από το ίντερνετ στην πτυχιακή μου και την πρακτική μου θέλω να ασχοληθώ με το αντικείμενο αυτό και το μέλλον μπορεί να είναι στον ηλεκτρισμό και στις ΑΠΕ αλλά δεν ξέρω κανένα μηχανικό που να πείνασε θα εξαρτόμαστε απο το πετρέλαιο για πολλά χρόνια ακόμα και πάλι καλά γιατί θα παθαίναμε κατάθλιψη χωρίς βενζινοκίνητο στη ζωή μας
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  4. #4
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Υπήρχε μια Ολλανδική εταιρεία με ένα αρκετά καλό ντήζελ μηχανάκι. Δεν ξέρω αν αυτή ήταν που είδες.
    Δυστυχώς (σύμφωνα με σχετκά πρόσφατο σχόλιο του DrBig,) έκλεισε.
    Όσο σωστό και λογικό να είναι το θέμα, ο κόσμος δεν βαδίζει πλεόν σε αυτές τις ατραπούς (της σωστότητας και της λογικής). Μου φαίνεται διάλεξες δύσκολο θέμα.*

    Αν εγώ ήταν να διαλέξω κάτι, και έπρεπε ντε και καλά να κάνει με κινητήρες ΕΚ, ενώ η τεχνολογία ρέπει όλο προς ρομποτική, πιθανώς να στρεφόμουν προς ηλεκτρονικά ελεγχόμενες υδραυλικές βαλβίδες κεφαλής. Αρκετά παραπλήσιο της ρομποτικής το θέμα, αλλά και εξ ολοκλήρου να κάνει με ΜΕΚ. Όλοι ικανοποιημένοι.



    * Πολύ πολιτικό σαμποταζ πέφτει στα πετρελαιοκίνητα, ίσως γιατί το πετρέλαιο είναι ένα απο τα πιο εύκολα να παράγουμε από ανανεώσιμη βιομάζα. Έχε το αυτό υπ'όψιν σου. Θα λες πετρέλαιο και θα σε κοιτάνε σαν τον άκαρδο ψυχοπαθή που έπνιξε τα γατάκια.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Σκέψου και τι θες να κάνεις και ποιος θα μπορούσε να σε αναλάβει αλλά και αν θέλεις να κάνεις πτυχιακή με αυτόν. Ξέρω πως η φάση πτυχιακή φαίνεται όμορφη (αν και αν ασχοληθείς σοβαρά θα ξενερώσεις σε διάφορες φάσεις) πως της δίνουν μια ειδική βαρύτητα αλλά εγώ από την δική μου εμπειρία και σε δικές μου πτυχιακές εργασίες αλλά και σε πτυχιακές άλλων (έχω κάνει πτυχιακές φοιτητών αρκετές για λόγους βιοπορισμού και μάλιστα μερικές και εκτός αντικειμένων που έχω ασχοληθεί) δεν έχω δει πως τελικά μετράει κάτι (άντε να βγει καμιά δημοσίευση από αυτή, σιγά τα αυγά) βρες λοιπόν περίπου τι θες να κάνεις, καθηγητή που θα ήθελες να συνεργαστείς και που να βοηθάει (να σου δίνει υλικό, να σου δίνει κάποιες κατευθύνσεις, να σε μαζεύει αν απλώνεσαι κλπ) τα υπόλοιπα μέλη της επιτροπής και μετά προχωράς. Μη πας με έτοιμο θέμα 100% γιατί ή δε θα βρεις ή θα σε ξεπετάξουν ή θα στο αλλάξει αρκετά στην πορεία.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Καθηγητή είχα βρει μέχρι πέρσι αλλά τον έδιωξαν από το εργαστήριο που έκανε και τώρα ψάχνομαι με άλλον καθηγητή ... Γενικά αν δεν βρω κάτι να μου αρέσει μπορεί και να πληρώσω να μ την κάνουν γιατί μόνος μου σε κάτι που δεν μ αρέσει θα μ πάρει 4 χρόνια
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  7. #7
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrapogiannos7 Προβολή μηνύματος
    αλλά δεν ξέρω κανένα μηχανικό που να πείνασε

    Συγνώμη αλλά δεν άντεξα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rofling.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	11,2 KB 
ID:	386290

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη αλλά δεν άντεξα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rofling.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	11,2 KB 
ID:	386290
    ???
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrapogiannos7 Προβολή μηνύματος
    Πάτησα 4ο έτος και ήρθε η ώρα να πάρουμε πρακτική κοιτάω λοιπόν τα διαθέσιμα θέματα και τα μισά είναι με ρομποτική και τα άλλα μισά με ανεμογεννήτριες και ηλιακά ... Τίποτα προς τα Μ.Ε.Κ (Μηχανές Εσωτερικής Καύσης ) που έχω όρεξη να ασχοληθώ και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει και να το κάνω με το ζόρι ή να το παραιτήσω στη μέση .Έπεσα καταλάθος χαζεύοντας στο ίντερνετ σε κάτι μοτο με diesel κινητήρες και θα μ άρεσε να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο Εσάς πως σας ακούγεται σαν ιδέα ? θα μπορούσε αυτή η μηχανή μόλις ολοκληρωθεί να βγάλει πινακίδες ? αξίζει να ασχοληθώ με ένα τέτοιο πρότζεκτ ή να το αφήσω καλύτερα
    Πείτε και καμία άλλη ιδέα αν είναι να το δούμε κυρίως πάνω σε κινητήρες θα προτιμούσα

    Μήπως να το ψάξεις λίγο περισσότερο ώστε να καταλήξεις σε κάποιο θέμα πιο εξειδικευμένο; Έτσι γενικά "Κινητήρας DIESEL για μοτοσυκλέτα" δεν μπορεί να είναι θέμα πτυχιακής. Θα μπορούσες να έρθεις σε επικοινωνία με την Hayes, που έχει αναπτύξει σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο του Cranfield , έναν κινητήρα Diesel για μοτοσυκλέτες. Θα μπορούσες να ζητήσεις στοιχεία του κινητήρα (κυβισμό, διαδρομή και διάμετρο εμβόλων, πιέσεις λειτουργίας, λόγους συμπίεσης, δυναμομετρήσεις κτλ) και μετά με την χρήση κάποιου 1D simulation software όπως είναι το GT Power ή το Ricardo της Wave και να κάνεις βελτιστοποίηση της λειτουργίας του. Αυτό για παράδειγμα θα ήταν μία πτυχιακή με τίτλο:"Βελτιστοποίηση λειτουργίας μονοκύλινδρου 4χρονου κινητήρα Diesel μοτουκλέτας με χρήση λογισμικού προσομοίωσης 1D". Εάν όπως λες είσαι του πρακτικού και θέλεις να ασχοληθείς με την συντήρηση δεν θα έπρεπε να σε εκπλήσει που η σχολή σου δίνει λίγα ερεθίσματα. Τα τριτοβάθμια ιδρύματα έχουν ακαδημαϊκό χαρακτήρα και προετοιμάζουν ανθρώπους που θα έχουν το υπόβαθρο να ασχοληθούν ακόμα και με έρευνα. Εάν ήθελες να ασχοληθείς καθαρά με το πρακτικό κομμάτι θα έπρεπε να πας σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ Μηχανικών αυτοκινήτων ή μοτοσυκλετών ώστε να εξειδικευτείς σε αυτό που σου αρέσει και μόνο σε αυτό. Εκεί εννοείται θα μάθαινες πολύ περισσότερα πράγματα πάνω στο αντικείμενο.
    Fortis Fortuna Adiuvat

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Το θέμα είναι γιατί να σπαταλήσεις χρόνο σε κάτι που σύσσωμος ο μοτοσικλετικός κόσμος έχει απορρίψει. Εγώ θα δοκίμαζα κάτι με μέλλον.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    34
    Ειναι 2 πραγματα εκ διαμετρου αντιθετα. Το πλεονεκτημα του ντιζελ ειναι το να κινει βαρια οχηματα. Ροπη παντου κλπ κλπ. Το πλεονεκτημα που σου δινει μια μηχανη με τα 150-250κιλα της ειναι οτι μπορεις να βαλεις εναν κινητηρα που να δουλευει στις 15000rpm χωρις να σε νοιαζει αν θα αποδιδει καλα στις 2000rpm.
    Δωρον αδωρον να βαλεις σε οχημα 200κιλων ντιζελ κινητηρα.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billis21 Προβολή μηνύματος
    Ειναι 2 πραγματα εκ διαμετρου αντιθετα. Το πλεονεκτημα του ντιζελ ειναι το να κινει βαρια οχηματα. Ροπη παντου κλπ κλπ. Το πλεονεκτημα που σου δινει μια μηχανη με τα 150-250κιλα της ειναι οτι μπορεις να βαλεις εναν κινητηρα που να δουλευει στις 15000rpm χωρις να σε νοιαζει αν θα αποδιδει καλα στις 2000rpm.
    Δωρον αδωρον να βαλεις σε οχημα 200κιλων ντιζελ κινητηρα.
    Εγώ θα ήθελα να δω πάντως ένα μηχανάκι σαν το Goldwing με έναν κινητήρα 1200cc Turbo Diesel με 100 άλογα, 15 κιλά ροπή στις 3.000 και πολύ μακρυ κιβώτιο να ταξιδεύει στην autobahn με 160 και 2.500rpm και κατανάλωση 3lt/100km ξέρω γω. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον. Βέβαια τα τμήματα marketing των εταιρειών σίγουρα διαφωνούν με κάτι τέτοιο αλλά και πάλι.
    Τελευταία τροποποίηση από project.breeze; 13/07/2017 στις 07:12.
    Fortis Fortuna Adiuvat

  13. #13
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Αυτο το review, απο το 2012 κιόλας, δείχνει οτι είναι μια χαρά εφικτό, και με λίγο R&D θα μπορούσε να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα. Το μοτορι είναι από Mercedes Smart, λέει...

    http://www.telegraph.co.uk/motoring/...Di-review.html

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Αυτο το review, απο το 2012 κιόλας, δείχνει οτι είναι μια χαρά εφικτό, και με λίγο R&D θα μπορούσε να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα. Το μοτορι είναι από Mercedes Smart, λέει...

    http://www.telegraph.co.uk/motoring/...Di-review.html
    Ναι μια χαρά εφικτό είναι να φτιάξεις diesel μηχανακι, όμως είναι λίγο εκτός θέματος όπως αναφέρθηκε ήδη.
    Η εταιρεία που αναφέρεις ήταν ότι καλύτερο φτιάχτηκε σε αυτόν τον τομέα, αλλά δεν τις παράγει πλέον. Ξεκίνησε το 2009 και στάμάτησε ο 2012.

    Μια φορά έτυχε να δω απο κοντά την Enfield Diesel, και να την δώ να δουλεύει. Δεν μπορώ να πω, πλάκα είχε αλλά μεχρι εκει.

    astrapogianne ακου τον project.breeze, καλά στα λέει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από project.breeze Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα ήθελα να δω πάντως ένα μηχανάκι σαν το Goldwing με έναν κινητήρα 1200cc Turbo Diesel με 100 άλογα, 15 κιλά ροπή στις 3.000 και πολύ μακρυ κιβώτιο να ταξιδεύει στην autobahn με 160 και 2.500rpm και κατανάλωση 3lt/100km ξέρω γω. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον. Βέβαια τα τμήματα marketing των εταιρειών σίγουρα διαφωνούν με κάτι τέτοιο αλλά και πάλι.
    Αυτό ακριβώς θα σου απαντούσα ότι έχω στο μυαλό μου ένα tourer ή chopper ταξίδι με 120 σταθερά με 2 άτομα και φορτωμένο κάργα να πηγαίνει ξεκούραστα με 3χιλιαδες στροφές .Όσο γιατην επιλογή του ΤΕΙ όταν μπήκα μου άρεσε σαν μηχανολόγος τα 2 πρώτα χρόνια που είναι μαθήματα γενικών γνώσεων ( μηχανική ρευστών , υδροδυναμικές μηχανές , aytocad , μηχανουργεία , τεχνολογία υλικών , θερμοδυναμική κτλ ) αλλά απο την κατεύθυνση που διάλεξα την ενεργειακή αυτό που με κέρδισε είναι τα ΜΕΚ και δεν βρίσκω που είναι το κακό επίσης στα ΙΕΚ ΕΠΑΛ σου μαθαίνουν τα βίδωσε ξεβίδωσε εμένα μου αρέσει να μαθαίνω την ουσία και εις βάθος πράγματα όχι άνοιξε αυτό άδειασε το και βάλε το ίδιο πράγμα μέσα από εκείνο το βαρέλι ...
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ατύχημα μηχανή με μηχανή από στάση
    από verganas2 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:27
  2. road rage florida μηχανή με αυτοκίνητο
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2016, 17:41
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2015, 12:54
  4. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 15:25
  5. Report Από το Yard με soundtrack μουσική από τα χεράκια του S4
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF