Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Πληροφορίες για Τζουμέρκα, Ζαγοροχώρια, ΒΔ ελλαδα

  1. #1

    Πληροφορίες για Τζουμέρκα, Ζαγοροχώρια, ΒΔ ελλαδα

    εφτασε ο καιρός της καλοκαιρινής άδειας και φέτος ειπαμε να δουμε μερικές απο τις ομορφιές της χώρας μιας και περισυ φάγαμε όλες τις διακοπές/μήνα του μέλιτος σε ταξιδι Ιταλία.
    Ο στόχος ειναι να δουμε Τζουμέρκα,Ζαγοροχώρια μεχρι άγιο Αθανάσιο και απο εκει να καταλήξουμε Χαλκιδική που παιζει σπίτι για το υπόλοιπο. Υφος ταξιδιού, χαλαρά χιλιομετρα ανα ημέρα, να απολαύσουμε βουνό/τοπία, σταματώντας σε χωριουδάκια για τσιπουράκια, μεζεδάκια κλπ χαλαρωτικά.

    Έχουμε κανει ήδη ένα πλάνο αλλα επειδη δεν τις έχω τις περιοχές, θα ηθελα για όσους εχουν παει tips που να πάω και που να μην χάσω χρόνο και φυσικά καμια ωραία μότοδιαδρομή αν δεν μας βγάζει εκτος προγράμματος. ΜΟΝΟ άσφαλτινες διαδρομες εκτος αν πχ υπάρχει κανενα διαμαντάκι που θέλει λιγο βατό χωματόδρομο

    Με βάση το χαρτη και 5 πραγματα που διάβασα:
    1η ημέρα: Λάρισα - Ελάτη Τρικάλων (βόλτα περτουλι)
    2η ημέρα: Ελάτη, χαλίκι, Συρράκο (βόλτα καλλαρυτες και πραμαντα ή μελισσουργους)
    3-4 ημέρα: Συρράκο - Ζαγοροχώρια (εδω θέλω και την περισσότερη βοήθεια) Θα μένουμε είτε τσεπελοβο είτε μεγάλο Πάπιγκο
    5η ημέρα: Ζαγοροχώρια - Καστοριά
    6η ημέρα: Καστοριά- Λουτρά Πόζαρ άγιο Αθανάσιο
    7η ημέρα: Πόζαρ- Χαλκιδική

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Οι αποστασεις που εχεις διαλεξει ειναι ωραιες σχετικα συντομες και ξεκουραστες.Κατι τετοιο με εξερεση τον αγιο Αθανασιο και τη ελατη εκανα το 2010.Απο ζαγοροχωρια κοιτα και για μικρο παπικο.Ειναι πιο γραφικο απο το μεγαλο και πιο ωραιο(αποψη μου).Απο εκει μεχρι καστορια η διαδρομη ειναι απιστευτη.Κλειστα βουνισια κοματια.Απιστευτα.Μεσω νεστοριου πηγα εγω αν θυμαμαι καλα.Καστορια.Εγω ξαναερωτευτηκα.Απλα φοβερη.Δεν ηταν να μεινω αλλα με επιασε καταιγιδα(6 ωρες εβρεχε)και αναγκαστικα σταματησα.Καστορια κανε το γυρο της λημνης με τη γυνεκα και πιες καφεδακη απο τη πισο μερια της λυμνης.Γενικα οπου και να πας καστορια ειναι ωραια.Χαλκιδικη εγω πηγα καληθεα.Εσυ ομος αφου εχεις σπητη δε χρειαζετε να σου πη κανεις τπτ.Ο ιδιοκτητης θα φροντισει γιαυτο.Καλα να περασεις
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Οι αποστασεις που εχεις διαλεξει ειναι ωραιες σχετικα συντομες και ξεκουραστες.Κατι τετοιο με εξερεση τον αγιο Αθανασιο και τη ελατη εκανα το 2010.Απο ζαγοροχωρια κοιτα και για μικρο παπικο.Ειναι πιο γραφικο απο το μεγαλο και πιο ωραιο(αποψη μου).Απο εκει μεχρι καστορια η διαδρομη ειναι απιστευτη.Κλειστα βουνισια κοματια.Απιστευτα.Μεσω νεστοριου πηγα εγω αν θυμαμαι καλα.Καστορια.Εγω ξαναερωτευτηκα.Απλα φοβερη.Δεν ηταν να μεινω αλλα με επιασε καταιγιδα(6 ωρες εβρεχε)και αναγκαστικα σταματησα.Καστορια κανε το γυρο της λημνης με τη γυνεκα και πιες καφεδακη απο τη πισο μερια της λυμνης.Γενικα οπου και να πας καστορια ειναι ωραια.Χαλκιδικη εγω πηγα καληθεα.Εσυ ομος αφου εχεις σπητη δε χρειαζετε να σου πη κανεις τπτ.Ο ιδιοκτητης θα φροντισει γιαυτο.Καλα να περασεις
    Ο αγιος Αθανάσιος δεν προσφέρει τίποτα αυτή την εποχή.
    Στο μεν νεο ασχολούνται με γεωργικές ασχολίες και στο μεν παλιό - και καλά παραδοσιακό οικισμό-
    Εργάτες πέτρας εκ Αλβανίας χτίζουν και επεκτείνουν τον οικισμό.
    Ζήτημα αν θα βρεις καφέ.
    Θα πρότεινα
    Σαλέ Καϊμακτσαλάν
    Και αν αντέχει το μηχανάκι και εσύ
    Ανεβαίνεις απο τις πίστες του σκι στην κορυφή
    Προφήτης Ηλίας
    Οπου και το ομώνυμο εκκλησάκι - μνημείο.
    Αργότερα θα σου γράψω και διαδρομές

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Συρράκο - ζαγοροχώρια
    Ζαγοροχώρια - Καστοριά λοιπόν.

    Ας το πιάσουμε απ' το τέλος. Για καστοριά σου προτείνω να πας απ' τον πίσω δρόμο! Πχ αν μείνεις Τσεπέλοβο, ξεκίνα για Αρίστη, βίκο πάπιγκο περνώντας από κήπους - δίλοφο. Συνέχισε για κόνιτσα, πυρσόγιαννη, τσοτύλι.

    Μέχρι το τσεπέλοβο τώρα μια καλή διαδρομή είναι διπόταμο, φραγκάδες φλαμπουράρι βοβούσα... (ή αφήνεις έξω φραγκάδες και βγαίνεις φλαμπουράρι βοβούσα από τρίστενο). Από βοβούσα είναι εύκολο να χαθείς μέχρι το ηλιοχώρι, τσεπέλοβο αλλά η εναλλακτική δεν βγαίνει σε μια μέρα χωρίς να θεωρηθεί σκότωμα και να είσαι όλη μέρα στο δρόμο. Δλδ φοβούσα περιβόλι και από 'κει βαλια κάλντα, δίστρατο, παδες, ηλιοχώρι τσεπέλοβο. Εξ' άλλου η βάλια κάλντα θέλει τον δικό της χρόνο.


    Με λίγα λόγια επικεντρώσου στο κομμάτι αυτό. Δλδ Βοβούσα φλαμπουραρι φραγκάδες, δικόρυφο, κήποι, δίλοφο, τσεπέλοβο αρίστη, βίκος, πάπιγκο.

    Να ξέρεις τα χλμ εκεί πάνω δεν βγαίνουν εύκολα και επίσης έχεις πολλά να δεις αντί να οδηγείς συνέχεια.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 13/07/2017 στις 15:25.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Στο κόμματι που γνωρίζω
    Ν Πέλλας θα πας απο εθνική ?( εγνατία)
    Εξοδο Βέροιας, και ακολουθεις πινακίδα για Έδεσσα / Σκύδρα. Απο Σκύδρα τα λουτρά ποζαρ είναι 30+ χλμ
    Απο Βέροια και μετά είναι επαρχιακός και χρήζει προσοχής ( είναι εποχή συγκομιδής ροδάκινων )μ
    Η επαρχιακό? ( δυο επιλογές)
    α)μέσω Κλεισούρας -Λεχόβου- Αμύνταιο
    Η
    β Κρυσταλλοπηγή - Πρέσπες - Φλώρινα Αμύνταιο

    Μπαινεις Ν Πέλλας, και πριν το χωριό Άγρας (μετα την ομώνυμη λίμνη)
    Κανείς αριστερά
    Η συνεχίσεις ευθεία για Έδεσσα
    Αν κανείς αριστερά συναντας τα χωρια Κερασιά - Σαρακηνοί και φτάνεις Μεγαπλάτανο.
    Απο εκεί αριστερά και στα 8 - 10 χλμ είσαι στα λουτρά ποζαρ.
    Αν όμως θέλεις να ανέβεις παλιό άγιο Αθανάσιο - Καϊμακτσαλάν, έχεις επιλογή να πας απο το χιονοδρομικό απευθείας στο χωριό Κερασιά.

    Αν συνεχίσεις ευθεία για Έδεσσα, ψαχνεις εξοδο για Αριδαία
    Περνάς
    Κλεισοχωρι,Σωτήρα και φτάνεις ΑΨΑΛΟ ( στο χωριό μου,αν είσαι στις 19/20 του μηνός, έλα στο πανηγύρι μας να τσακισουμε σουβλάκια)
    Απο ΑΨΑΛΟ
    Η μέσω του χωριού για Πολύκαρπη,Μοναστηράκι,Μεγαπλάτανο,Όρμα( εκει θα πας για φαγητό, ταβέρνα Διόνυσος, στο κεντρο του χωριού σε μια πλατεία κάτω απο τα πλατάνια και δίπλα στα νερά.
    Τα λουτρά είναι πολύ κοντά απο εκεί ( αν δεν έχεις κανονίσει διαμονή εκεί στείλε μου πμ)
    Αν απο ΑΨΑΛΟ δεν μπεις στο χωριό και φύγεις εξωτερικά για Αριδαία (10 με 12 χλμ)
    Περνάς εξω απο
    Ξιφιανη, και φτάνεις Αριδαία
    Μετα το γήπεδο έχει ταμπέλα αριστερά για λουτρά/ Λουτράκι.
    Στο τέρμα έχει κόμβο
    Πρόσεχε μην μπερδευτεις.
    Αφού φύγεις απο τον κόμβο
    Θα περασεις
    Το χωριό Πιπεριά και θα μπεις στο Λουτράκι ( τα λουτρά είναι εξω απο το χωριό)
    Αν έχεις χρονο μπορείς πριν η μετα τον ξενώνα ( Νόστος) να πας στο παλιό χωριό
    Επίσης αν δεν πας Καϊμακτσαλάν / Αγιο Αθανάσιο και πας στο ποζαρ απευθείας, αλλά θες να ανεβεις υπάρχει και κοφτός δρόμος μέσα απο το χωριό Ορμα( έχει και χώμα εκεί οπότε δεν ξέρω μηχανάκι και δυνατότητες έχεις)
    Στο φευγιό
    Μετα την ΑΨΑΛΟ ελαφρώς αριστερά
    Περνάς Νέα ζωή, και φτάνεις Μαυροβούνι( φανάρια)
    Αριστερά για Γιαννιτσά - Θεσσαλονίκη
    Και απο εκεί για Χαλκιδική.


    Αν κάτι άλλο πες μου

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Επίσης πρόσεξε πολύ τους ανεφοδιασμούς σου εκεί πάνω.

    (για ζαγοροχώρια μιλάω πάντα).

    Πχ στους Μιλιωτάδες φούλαρε ακόμα και αν έχεις το τεπόζιτο γεμάτο κατά τα 2/3.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 13/07/2017 στις 15:31.
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Πρώτη μέρα. Χάρτης.


    Δευτερη μέρα. Χάρτης

    Στο περίπου.
    Sent from me using a computer.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kagelos1
    Εγγραφή
    03/11/2009
    Μηνύματα
    100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πρώτη μέρα. Χάρτης.


    Δευτερη μέρα. Χάρτης

    Στο περίπου.
    Για τη δεύτερη μέρα θα πρότεινα να πάει Καστοριά από Νεστόριο και όχι από Τσοτύλι. Το ανέβασμα είναι φοβερή διαδρομή.

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kagelos1 Προβολή μηνύματος
    Για τη δεύτερη μέρα θα πρότεινα να πάει Καστοριά από Νεστόριο και όχι από Τσοτύλι. Το ανέβασμα είναι φοβερή διαδρομή.
    Μμμμ... ίσως έχεις δίκιο! Εμένα μου άρεσε ο πεντάλοφος γι' αυτό έβαλα αυτή τη διαδρομή. Και από Νεστόριο έχω περάσει αλλά δεν δεν θυμάμαι γμτ!
    Sent from me using a computer.

  10. #10

  11. #11
    Τετοια tips ήθελα!! Θα μελετήσω και θα επανέλθω...
    Thanks!

  12. #12
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Σε τούτο το thread, θα βρεις ανάκατη πολλή πληροφορία.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kagelos1 Προβολή μηνύματος
    Για τη δεύτερη μέρα θα πρότεινα να πάει Καστοριά από Νεστόριο και όχι από Τσοτύλι. Το ανέβασμα είναι φοβερή διαδρομή.
    Απο κει πηγα εγω.Απλα γ@μ@τα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    Τελικά θα γίνει ανάποδα η διαδρομή απο Χαλκιδική και προς τα κατω κοντα στο 15αυγουστο...θα πήξουμε στο πανηγύρι

  15. #15
    Τζουμέρκα, αν πας Πράμαντα, να πας να φας στον Αρλέτο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για δυτική Ελλάδα
    από Atsatsos στο forum Προορισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2015, 18:12
  2. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 13:54
  3. Πληροφορίες για TRIUMPH TIGER 900 '98
    από dolphincry78 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 01:30
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 14:02
  5. Πληροφορίες για διαδρομή
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 09:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF