Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 77

Θέμα: Η τουμπα παει συννεφο

  1. #16
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Το λοιπόν γράφτηκαν πολλά σωστά αλλά υπάρχουν και άλλα

    Πιθανά ελαττωματική πλεξούδα και όταν στρίβεις πολύ το τιμόνι κάνει διακοπή και σβήνει το μοτέρ (έχει συμβεί σε πολλούς φίλους που είχαν το ίδιο με το δικό σου μηχανάκι)

    Προβληματικό TPS (να πας να το τσεκάρεις σε συνεργείο

    Τα μεγάλα μονοκύλινδρα σβήνουν εύκολα όταν από ρελαντί πας να δώσεις γκάζι για αυτό και στις στροφές τύπου πέταλο (πολύ κλειστές με λίγα χιλιόμετρα) παίζεις το γκάζι και συμπλεκτάρεις (οπότε εδώ καλώς κάνεις). Εγώ με Suzuki DR650 όταν πάω χωμάτινες στο βουνό κι έχω να κάνω τέτοια στριψίματα πάντα τα κάνω με πατημένο συμπλέκτη και λίγο γκαζάκι για να γλιτώσω το σβήσιμο και την σίγουρη τούμπα (αν σβήσει)

    Και μια συμβουλή αν μου το επιτρέπεις, σταμάτα να την φοβάσαι και οδήγησε κανονικά. Όλα θα έρθουν μόνα τους μετά.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ο Nikossss εννοεί την επί τόπου στροφή στον δρόμο γιατί δεν πατάει καλά.., Δεν έχετε κάνει κοντοί και δεν καταλαβαίνετε τι λέει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ είμαι πιο κοντός από τον Nikossss και είχα μηχανάκια με σέλα στα 91cm. Δε φταίει το ύψος του που πέφτει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ και εγώ πιο κοντός είμαι, απλά θέλει εξοικείωση με τον συμπλέκτη, επίσης σε ένα μηχανάκι δεν παίζει μόνο ρόλο το ύψος της σέλας για ένα κοντό αλλά και το φάρδος της.
    Aπό την φετινή ετήσια...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6c16530525c599f2e88fddc3b66aeda6.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	83,8 KB 
ID:	386322
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ είμαι πιο κοντός από τον Nikossss και είχα μηχανάκια με σέλα στα 91cm. Δε φταίει το ύψος του που πέφτει.
    Άλλη χάρη(ες) οι κοντοί...χαχαχαχαχαχα

  4. #19
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikossss
    Εγγραφή
    24/12/2016
    Μηνύματα
    23
    Πιθανότατα το ότι μου σβήνει σε τέτοιες καταστάσεις εγώ το αποδίδω περισσότερο στο ότι δεν ξέρω πως να διαχειριστώ την μηχανή λόγο έλλειψης εμπειρίας παρα σε κάτι μηχανικό χωρίς όμως να το αποκλείω.O λόγος που ακόμα δεν την έχω πάει σε μάστορα να την κοιτάξει είναι κύριος λόγο απόστασης επειδή είναι μακριά και θέλω πριν βγω σε μεγάλους δρόμους να έχω εξοικειωθεί με τα βασικά.Ευχαριστώ για τα tips και τις συμβουλές παίδες

    Aν και με δρόμους πχ βλέπε συγγρού,βουλιαγεμη etc δεν έχω πρόβλημα επειδή είναι ευθεία Kύριος στα κολοστενα έχω πρόβλημα διότι στην περιοχή που μένω έχει κάμποσες στροφές σε ανηφόρες κτλπ.Mε το παπάκι δεν είχα ποτε πρόβλημα τώρα με την μηχανή μου φαίνεται λίγο βουνό αλλα όλα με τον καιρό θα καλυτερέψουν

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikossss Προβολή μηνύματος
    Πιθανότατα το ότι μου σβήνει σε τέτοιες καταστάσεις εγώ το αποδίδω περισσότερο στο ότι δεν ξέρω πως να διαχειριστώ την μηχανή λόγο έλλειψης εμπειρίας παρα σε κάτι μηχανικό χωρίς όμως να το αποκλείω.O λόγος που ακόμα δεν την έχω πάει σε μάστορα να την κοιτάξει είναι κύριος λόγο απόστασης επειδή είναι μακριά και θέλω πριν βγω σε μεγάλους δρόμους να έχω εξοικειωθεί με τα βασικά.Ευχαριστώ για τα tips και τις συμβουλές παίδες

    Aν και με δρόμους πχ βλέπε συγγρού,βουλιαγεμη etc δεν έχω πρόβλημα επειδή είναι ευθεία Kύριος στα κολοστενα έχω πρόβλημα διότι στην περιοχή που μένω έχει κάμποσες στροφές σε ανηφόρες κτλπ.Mε το παπάκι δεν είχα ποτε πρόβλημα τώρα με την μηχανή μου φαίνεται λίγο βουνό αλλα όλα με τον καιρό θα καλυτερέψουν
    Κιτ χαμηλώματος να σου φύγει ο φόβος και μάθε καλά τον συμπλέκτη ,συνεχείς δοκιμές σε ποιο σημείο η μανέτα αποσυμπλέκει κλπ κλπ κάπου έρημα ε...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Δοκιμασε να εισαι με δευτερα, αντι για πρωτη αν η ανηφορα δεν ειναι μεγαλη και αν δεν πρεπει να σταματησεις πριν.
    Επισης φροντισε να εχεις κατεβασει ταχυτητα ΠΡΙΝ την στροφη και οχι μεσα σε αυτη.

    Η συμβουλη που σου δωθηκε να πας σε μια αλανα να μαθεις την λειτουργια γκαζι -συμπλεκτης- κιβωτιο, με λιγα χιλιομετρα ειναι σημαντικη!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    1. Δωστη μηχανη στο μαστορα να τσεκαρει ότι ειναι 100% λειτουργικη

    2. Πηγαινε κανε σχολειο ασφαλους οδηγησης του χουντρα

  8. #23
    Με το συμπαθειο κιόλας,αλλά δίπλωμα για μεγάλη μηχανή έχεις? Κι αν έχεις,έδωσες κανονικά εξετάσεις και το πήρες ή πηγες δε γκρικ γουεη?γιατί αν έχεις τέτοιο σοβαρό πρόβλημα θα έπρεπε ο δάσκαλος να σε είχε καθοδηγήσει και βοηθήσει

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Το λοιπόν γράφτηκαν πολλά σωστά αλλά υπάρχουν και άλλα

    Πιθανά ελαττωματική πλεξούδα και όταν στρίβεις πολύ το τιμόνι κάνει διακοπή και σβήνει το μοτέρ (έχει συμβεί σε πολλούς φίλους που είχαν το ίδιο με το δικό σου μηχανάκι)

    Προβληματικό TPS (να πας να το τσεκάρεις σε συνεργείο

    Τα μεγάλα μονοκύλινδρα σβήνουν εύκολα όταν από ρελαντί πας να δώσεις γκάζι για αυτό και στις στροφές τύπου πέταλο (πολύ κλειστές με λίγα χιλιόμετρα) παίζεις το γκάζι και συμπλεκτάρεις (οπότε εδώ καλώς κάνεις). Εγώ με Suzuki DR650 όταν πάω χωμάτινες στο βουνό κι έχω να κάνω τέτοια στριψίματα πάντα τα κάνω με πατημένο συμπλέκτη και λίγο γκαζάκι για να γλιτώσω το σβήσιμο και την σίγουρη τούμπα (αν σβήσει)

    Και μια συμβουλή αν μου το επιτρέπεις, σταμάτα να την φοβάσαι και οδήγησε κανονικά. Όλα θα έρθουν μόνα τους μετά.
    Βασίλη μαλλον τσαφ του κάνει το μονοκύλινδρο γιατί δεν έχει συνηθίσει τον χειρισμό του συμπλέκτη στις μικρές ταχύτητες και στις επιτόπιες στροφές.

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Φίλε βρες μια αλάνα και προσπάθησε να πας όσο πιο αργά μπορείς με φρένο γκάζι συμπλέκτη. Ούτε καν να προσπαθήσεις να στρίψεις. Κάποια στιγμή θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις στις στροφές.
    Μετά πάνε σε ένα σχολείο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 13/07/2017 στις 20:12.

  11. #26
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βασίλη μαλλον τσαφ του κάνει το μονοκύλινδρο γιατί δεν έχει συνηθίσει τον χειρισμό του συμπλέκτη στις μικρές ταχύτητες και στις επιτόπιες στροφές.
    Πιθανότατα αλλά παίζει αρκετά η κομμένη πλεξούδα στο μοντέλο αυτό

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Φίλε βρες μια αλάνα και προσπάθησε να πας όσο πιο αργά μπορείς με φρένο γκάζι συμπλέκτη. Ούτε καν να προσπαθήσεις να στρίψεις. Κάποια στιγμή θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις στις στροφές.
    Μετά πηγενε σε ένα σχολείο.
    Αυτό να δει ο Μπλιτζ θέλω
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος

    Αυτό να δει ο Μπλιτζ θέλω
    Το διόρθωσα. Πάνε, είναι το σωστό!
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikossss
    Εγγραφή
    24/12/2016
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakis81 Προβολή μηνύματος
    Με το συμπαθειο κιόλας,αλλά δίπλωμα για μεγάλη μηχανή έχεις? Κι αν έχεις,έδωσες κανονικά εξετάσεις και το πήρες ή πηγες δε γκρικ γουεη?γιατί αν έχεις τέτοιο σοβαρό πρόβλημα θα έπρεπε ο δάσκαλος να σε είχε καθοδηγήσει και βοηθήσει
    Δίπλωμα για μεγάλη μηχανή δεν έχω ακόμα δυστυχώς αλλα σε λίγο καιρό θα το έχω στα χερια μου γιατί την άλλη βδομάδα θα δώσω εξετάσεις.Τώρα όσον αφορά τις σχολες οδήγησης στην ελλάδα είναι γνωστό της πάσης ότι μαθαίνεις από λίγα έως ελάχιστα γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις,χωρίς να θέλω να τσουβαλιάσω(σίγουρα υπάρχουν και σοβαρά άτομα τα οποια ενδιαφέρονται για αυτό που κάνουν) οι περισσότεροι δάσκαλοι που κυκλοφορούν εκεί έξω και κάνουν μαθήματα είναι λαμόγια του κερατα και νοιάζονται μονο για το ''μαρούλι'' και μιλώντας προσωπικά για την δίκια μου περίπτωση ο τύπος που μου έκανε μαθήματα ήταν τέρμα αδιάφορος.Κακά τα ψέματα στην ελλάδα δεν μαθαίνεις να οδηγάς στις σχολες δυστυχώς

    υγ Mε την μηχανή που έκανα τα μαθήματα δεν αντιμετώπισα κανένα απόλυτος πρόβλημα(μια cbf)ξέρω γω ίσως επειδή είναι ποιο χαμηλή,η αλλιώς ρυθμισμένη(?).....δεν ξέρω.

  14. #29
    Βρε Νικόλα, επειδή οδηγείς παράνομα, ανασφάλιστος και επειδή είτε κάτι δεν πάει καλά με την μηχανή είτε με τις ικανότητές σου, τι θα έλεγες να το αφήσεις το άθλημα λίγο στην άκρη μέχρι να μπορείς να κυκλοφορήσεις νόμιμα; Είναι κρίμα να μπλέξεις και εσύ και κάποιος άλλος άσχετος για το τίποτα.

  15. #30
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikossss
    Εγγραφή
    24/12/2016
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Βρε Νικόλα, επειδή οδηγείς παράνομα, ανασφάλιστος και επειδή είτε κάτι δεν πάει καλά με την μηχανή είτε με τις ικανότητές σου, τι θα έλεγες να το αφήσεις το άθλημα λίγο στην άκρη μέχρι να μπορείς να κυκλοφορήσεις νόμιμα; Είναι κρίμα να μπλέξεις και εσύ και κάποιος άλλος άσχετος για το τίποτα.
    Ανασφάλιστος δεν κυκλοφορώ έχω ασφάλεια κανονικά και δίπλωμα για 125cc

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οταν η μ..... παει συννεφο...
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2010, 18:00
  2. και η μαλ@κια παει συννεφο
    από gsx1400 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2009, 02:14
  3. τι γνωμη εχετε για τα μαθηματα του 0-300? και η μαλ@κία παει σύννεφο
    από dammed_kittin στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2007, 11:22
  4. Και το γέλιο πάει σύννεφο!!!!!
    από Akefalos στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2007, 22:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF