Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 77

Θέμα: Η τουμπα παει συννεφο

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Λοιπον αυτο με το διπλωμα ειναι τρομερο κερασακι στην τουρτα... Οπως και να εχει.. Ουτε ο πρωτος εισαι αλλα ουτε και ο τελευταιος (δυστυχως).. ειναι θεμα που το εχουμε παρα αναλυσει εδω μεσα... Ο μονος τροπος να το καταλαβεις ειναι αν παθεις.. αλλα τοτε θα ειναι αργα...

    Στην ουσια του "προβληματος" σου...Τελευταια φορα που ειδα κοσμο να εξεταζεται για απεριοριστο, (οσο αχρηστο και αν σου φαινεται, και οτι κανεις δεν εμαθε να οδηγει κτλ κτλ) κανουν δυο τρια πραγματα, που απο την περιγραφη του προβληματος σου, δεν θα τα περνουσες στον αιωνα τον απαντα (μιλαμε τωρα να τα δοκιμασεις με το δικο σου μηχανακι, οχι με αυτο της σχολης με ρελαντι στον θεο κτλ κτλ)!!

    Ψαξε στο σωληνα θα βρεις βιντεο με βασικες ασκησεις..πηγαινε σε μια αλανα και αφιερωσε χρονο μεχρι να τις βγαζεις με ανεση...

    για χαρτια και διπλωματα και ασφαλειες κανε οτι σε φωτισει ο μεγαλοδυναμος...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  2. #47
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Λοιπον αυτο με το διπλωμα ειναι τρομερο κερασακι στην τουρτα... Οπως και να εχει.. Ουτε ο πρωτος εισαι αλλα ουτε και ο τελευταιος (δυστυχως).. ειναι θεμα που το εχουμε παρα αναλυσει εδω μεσα... Ο μονος τροπος να το καταλαβεις ειναι αν παθεις.. αλλα τοτε θα ειναι αργα...

    Στην ουσια του "προβληματος" σου...Τελευταια φορα που ειδα κοσμο να εξεταζεται για απεριοριστο, (οσο αχρηστο και αν σου φαινεται, και οτι κανεις δεν εμαθε να οδηγει κτλ κτλ) κανουν δυο τρια πραγματα, που απο την περιγραφη του προβληματος σου, δεν θα τα περνουσες στον αιωνα τον απαντα (μιλαμε τωρα να τα δοκιμασεις με το δικο σου μηχανακι, οχι με αυτο της σχολης με ρελαντι στον θεο κτλ κτλ)!!

    Ψαξε στο σωληνα θα βρεις βιντεο με βασικες ασκησεις..πηγαινε σε μια αλανα και αφιερωσε χρονο μεχρι να τις βγαζεις με ανεση...

    για χαρτια και διπλωματα και ασφαλειες κανε οτι σε φωτισει ο μεγαλοδυναμος...
    Τον τελευταίο ανασφαλιστο που μου έκανε ζημιά, δεν τον βοήθησε ο Big boss.
    Έφαγε ένα γερό "χαντουκεν " από τον δικηγόρο μου......
    Just saying. ....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τον τελευταίο ανασφαλιστο που μου έκανε ζημιά, δεν τον βοήθησε ο Big boss.
    Έφαγε ένα γερό "χαντουκεν " από τον δικηγόρο μου......
    Just saying. ....
    Ε τι να πρωτοκάνει κι Αυτός...
    Μην είμαστε και υπερβολικοί

  4. #49
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ε τι να πρωτοκάνει κι Αυτός...
    Μην είμαστε και υπερβολικοί
    Εγώ κάποιες απαιτήσεις τις είχα.
    Αφού δεν ήταν περίοδος πανελληνίων εξετάσεων, λογικά θα ήταν λασκα......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τον τελευταίο ανασφαλιστο που μου έκανε ζημιά, δεν τον βοήθησε ο Big boss.
    Έφαγε ένα γερό "χαντουκεν " από τον δικηγόρο μου......
    Just saying. ....
    Ειχα ξεκινησει να το γραφω, οτι εγω και πολλοι αλλοι εδω μεσα, σε στραβη με ανασφαλιστο κτλ κτλ θα το τραβηξουν οσο δεν παει... Δεν εχει νοημα ομως... ειναι εκ του πληκτρολογιου... γι αυτο το αφησα και εγραψα επανω οτι μονο αν παθει θα μαθει αλλα θα ειναι αργα...

    Το κακο ειναι οτι ο συγκεκριμενος παλικαρος δειχνει να εχει πληρη συναισθηση του τι κανει (η δεν κανει) και αυτο ειναι το χειροτερο..

    Υπηρχαν αλλα τυπακια στο παρελθον εδω μεσα που ενα ψιλο φοβο τον ειχαν, εψαχναν να "μετρησουν" τις επιπτωσεις ρωτωντας, η ηταν τοσο αλλου για αλλου, που ηταν κατηγοριες ειδικες.. Εδω μοιαζει φαση "στις μπαλες μου το συστημα σας.." και ειναι ασχημο..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  6. #51
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikossss Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου εγώ προσπαθώ να το αποφύγω διότι είναι εκτος θέματος .Το αν εγώ έχω η δεν έχω ασφάλεια/δίπλωμα που να αντιστοιχεί στα κυβικά την μηχανής είναι τελείως άλλο θέμα με αυτό που άνοιξα στην αρχή.Δηλαδή αν αύριο έχω δίπλωμα κτλπ μπορούμε να συζητήσουμε για το τι κάνω λάθος και μου σβήνει η μηχανή με αποτέλεσμα να "σαβουριαζομε" και τώρα που δεν έχω απογορεύεται; Eίναι επιεικώς παράλογο
    Αγαπητέ φίλε Νίκοσσσσσς,

    Δεν είναι όσο παράλογο θεωρείς. Σε ένα πολύ γενικό πλαίσιο, έχεις δίκιο. Ρώτησες κάποια πράγματα και θες απάντηση σε αυτά. Οτιδήποτε άλλο είναι εκτός θέματος και δε σε ενδιαφέρει. Σωστά, έτσι θα έπρεπε να είναι. Γενικά.

    Στο πολύ ειδικό πλαίσιο στο οποίο ανήκει η περίπτωσή σου, όμως, όλοι όσοι "στη λένε" έχουν δίκιο. Είσαι παράνομος. Και αυτό δεν είναι καν το θέμα μας, αφού, λίγο ή πολύ, όλοι παρανομούμε καθημερινώς και θα ήταν υποκριτικό να κράζουμε έναν πιτσιρικά γι'αυτό. Αλλά εσύ είσαι κίνδυνος-θάνατος, αφού όχι μόνο δεν κατέχεις άδεια οδήγησης και ασφάλεια, αλλά δε μπορείς καν να στρίψεις χωρίς να πέσεις. Κάποιος αθώος μπορεί να τρέχει χρόνια, επειδή εσύ αποφάσισες να μη σε νοιάζει. Ή χειρότερα.

    Σκέψου να άνοιγε κάποιος θέμα "πώς ξεκλειδώνω το μηχανάκι μου χωρίς κλειδί" και να επιμένει να μείνουν όλοι εντός θέματος και να μην αναρωτιούνται αν θέλει να κλέψει ένα ξένο μηχανάκι. Δε θα ήταν σωστό να του απαντούν, όπως θα απαντούσαν σε έναν τύπο που πραγματικά ήθελε να ξεκλειδώσει το μηχανάκι του, σωστά;
    Life begins at 45°.

  7. #52
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikossss
    Εγγραφή
    24/12/2016
    Μηνύματα
    23
    Πορτοφολάς στην Ακρόπολη;
    χαχαχα

    Mπορεί κάποιοι να φαντάζονται ότι εγώ βγαίνω παραλιακή ανοίγω την μηχανή όσο δεν πάει και στις στροφές χάνω τον έλεγχο και όπου φύγει έφυγα κτλπ κτλπ.Eγώ μίλησα για μια πολύ συγκεκριμένη κατάσταση και παρ όλα αυτά ακόμα κάποιοι νομίζουν ότι κυκλοφορώ σαν ασυνείδητος φονιάς ψάχνοντας θύματα η έχω τάσεις αυτοκαταστροφής (γελάει ο κόσμος)

    Για να επαναφέρω το θέμα στην αρχική του διάσταση:

    Πρώτον, δεν ανέφερα πουθενά ότι δεν μπορώ να ελέγξω την μηχανή έτσι γενικά και αόριστα όπως επίσης για να την οδηγήσω δεν βγαίνω στην λεωφόρο κηφισού να δω από περιέργεια πως συμπεριφέρεται η αν μπορώ να στύψω, διαφορετικά αυτή την στιγμή δεν θα ήμουν εδώ για να κάνουμε αυτή την κουβέντα

    Δευτερων το γεγονός ότι δεν έχω δίπλωμα και ασφάλεια που να αντιστοιχεί στα κυβικά της μηχανής δεν το εγκωμιάζω ούτε το εξιδανικεύω απλά επί τις παρούσης είναι ένα γεγονός το οποιο σε λίγο καιρό από τώρα θα αλλάξει και θα το έχω κανονικά

    Για τα μαθήματα οδήγησης που αναφέρθηκε ένας φίλος ποιο πάνω. Φιλε το πιστεύεις δεν το πιστεύεις με την μηχανή που έκανα και κάνω ακόμα κάποια extra για να βελτιωθώ ποιο πολύ, δεν είχα κανένα απόλυτος πρόβλημα ούτε με στροφές ούτε με τις ασκήσεις ούτε με πορεία ούτε με τίποτα και είμαι πολύ σίγουρος για τον εαυτό μου ότι την ερχόμενη βδομάδα θα το πάρω κανονικά το δίπλωμα χωρίς να έχουμε τα παρατράγουδα τις τελευταίας φοράς (αφού είχα ολοκληρώσει τις ασκήσεις με επιτυχία στον κλειστό χώρο και ενώ κατευθύνομαι προς τα έξω για να κάνουμε την πορεία έρχεται ο ένας εξεταστής και μου λέει κόπηκες επειδή δεν είχες κλειστή την ζελατίνα στο κράνος. Tα συμπεράσματα δικά σας.) Eπίσης δεν ξέρω γιατί αλλα το ρελαντί μου φαίνεται σε αυτή τη μηχανή ποιο δυνατό σαν να κρατάει στροφές ποιο πολύ από το xt που έχω στα χερια μου.Kαι ναι στις σχολες οδήγησης δεν μαθαίνεις να οδηγάς, πως να το κάνουμε, αυτό δεν το βγάζω εγώ από το μυαλό μου είναι γνωστό σε όλο το πανελλήνιο.Σίγουρα κάποιες βάσεις θα τις πάρεις αλλα το κατά ποσο σωστές θα ναι αυτό εξαρτάται από το ενδιαφέρον του εκάστοτε δασκαλου, κατά ποσο τον ενδιαφέρει δηλαδή να μάθεις και να μην φας το κεφάλι σου η κανενός αλλου η τον ενδιαφέρει αποκλειστικά και μονο να βγάλει φράγκα.Aλλωστε και οι περισσότεροι αυτό που προτείνεται είναι riding school γιατί άραγε;(προφανώς και είναι ρητορική η ερώτηση).

    Ξαναλέω για αυτούς που ίσως δεν έχουν παρακολουθήσει την κουβέντα απ την αρχή ότι το μονο πρόβλημα που εγώ αντιμετωπίζω με αυτήν την μηχανή είναι ότι ,για παράδειγμα σε μια στροφή ανηφορική κυρίως ενός οικοδομικού τετραγώνου και ειδικά αν πρέπει να σταματήσω για να περάσει κάποιος άλλος όταν πάω να ολοκληρώσω την στροφή μου σβήνει η μηχανή και λόγο του ότι δεν την έχω συνηθίσει ακόμα στον βαθμό που να μου εξασφαλίζει και μια άνεση επειδή δεν είμαι και πολύ ψηλός με αποτέλεσμα να μην πατάω κάτω καλά, σαβουριαζομε.Παρόλα αυτά από τις χθεσινές συμβουλές που μου δόθηκαν από εδώ ήδη έχω βελτιωθεί αρκετά αν και ακόμα νιώθω ότι η μηχανή κάθε φορα που στρίβω (όχι γενικά αλλα στο παράδειγμα που ανέφερα από πάνω) ότι πάει να σβήσει οποτε ενδεχομένως να μην είναι αποκλειστικά δικό μου λάθος αλλα να έχει όντως κάποιο θέμα η μηχανή.

    Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι εγώ με το να βγαίνω γύρω από το σπίτι μου για να συνηθίσω την μηχανή που μόλις πήρα είναι παράλογο ή μπορώ να προκαλέσω δεν ξέρω και εγώ τι, ε τι να πω.Το μονο κακό που μπορώ να προκαλέσω εγώ βάση των συνθηκών που περιγράφω πιο πάνω είναι η να τραυματιστώ ελαφρά η να σπάσω την μηχανή, πάντως να προκαλέσω καραμπόλα στα στενά δεν παίζει.

    Ολοι κάπως με κάποιον τρόπο μάθατε, δεν γεννήθηκε κανένας ''πιλότος'' και το να πέσεις καμια φορα ανθρώπινο είναι και επίσης όπως λέει και ένα γνωστό γνωμικό:ο μόνος λόγος που πέφτουμε είναι για να ξανασηκωθούμε πιο δυνατοί.
    Αυταααα.....

  8. #53
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikossss Προβολή μηνύματος

    Επειδη λοιπον δεν ειμαι και κανας ''πιλοτος'' και απο οτι φαινεται η επομενη τουμπα δεν θα αργησει να ξαναρθει τι πιστευετε οτι θα κανει την ζωη μου πιο ευκολη,πως θα μπορουσα να βοηθηθω σε πρωτη φαση??
    Αγορασε καλο εξοπλισμο για αρχη

  9. #54
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikossss Προβολή μηνύματος
    ....

    Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι εγώ με το να βγαίνω γύρω από το σπίτι μου για να συνηθίσω την μηχανή που μόλις πήρα είναι παράλογο ή μπορώ να προκαλέσω δεν ξέρω και εγώ τι, ε τι να πω.Το μονο κακό που μπορώ να προκαλέσω εγώ βάση των συνθηκών που περιγράφω πιο πάνω είναι η να τραυματιστώ ελαφρά η να σπάσω την μηχανή, πάντως να προκαλέσω καραμπόλα στα στενά δεν παίζει.

    ...
    Είναι παράλογο, ανεύθυνο, επικίνδυνο και γράφεις στα @@ σου τους πάντες. Και κυρίως τον εαυτό σου. Το τι μπορεί να συμβεί στα 50-100μ απο το σπίτι σου, δεν το ξέρεις ακόμα, εμείς που έχουμε κάνει κάποια χλμ παραπάνω μπορούμε να ξέρουμε και καλά θα κάνεις να ακούς. Και κατα βάση αυτό κάνεις εδώ μέσα, ακούς. Κανένας δεν θα σου δείξει πως να μην σου σβήνει η μηχανή από το το πληκτρολόγιό του.

    Βγάλε το δίπλωμα και μάθε να καβαλάς και καλούς δρόμους.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #55
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikossss
    Εγγραφή
    24/12/2016
    Μηνύματα
    23
    Εδω μοιαζει φαση "στις μπαλες μου το συστημα σας.."
    Οχι φιλε μου δεν είναι καθόλου έτσι, αν ήταν έτσι δεν θα με ενδιέφερε καν να βγάλω δίπλωμα.

  11. #56
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Νίκο οι μηχανές στις σχολές οδήγησης έχουν πιο ψηλά το ρελαντί ακριβώς γιατί αυτόν τον λόγο. Για να μην σβηνουν στους πρωτάρηδες.
    Επίσης η μηχανή σου είναι μονοκύλινδρη, είναι πιο εύκολο να σου σβήσει σε πολύ χαμηλές στροφές με το χαρακτηριστικό τσαφ που κάνουν τα μονοκύλινδρα. Ουσιαστικά πρέπει να συνηθίσεις τον χειρισμό του συμπλέκτη σε μικρές ταχύτητες ώστε να μη σου σβήνει όπως επίσης και τον χειρισμό του πίσω φρένου. Αν κάνεις αυτό που σου είπα νωρίτερα θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις. Βρες μια αλάνα και προσπάθησε να πας όσο πιο σιγά μπορείς με πίσω φρένο συμπλέκτη γκάζι. Μάθε να κρατάς πιο ψηλά τις στροφές ανεξάρτητα από το πόση δύναμη παρέχει ο συμπλέκτης στον τροχό.
    Για να μη σου σβήνει θα πρέπει οι στροφές να είναι υψηλότερα απ του ρελαντι αλλά να ρυθμίζεις απ τον συμπλέκτη τι αφήνεις να φτάσει στον τροχό. Το πίσω φρένο ομαλοποιει τις απότομες αντιδράσεις και κρατάει την μηχανη σε ηρεμία.

    Άκου τι σου λένε όμως και μην βγαίνεις σε δημόσιους δρόμους μέχρι να πάρεις το δίπλωμα σου.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikossss Προβολή μηνύματος
    Aν και με δρόμους πχ βλέπε συγγρού,βουλιαγεμη etc δεν έχω πρόβλημα επειδή είναι ευθεία Kύριος στα κολοστενα έχω πρόβλημα διότι στην περιοχή που μένω έχει κάμποσες στροφές σε ανηφόρες κτλπ.
    Από αυτό που λες δείχνεις ότι δεν κάνεις μόνο βόλτα το τετράγωνο πάντως. Πρόσεχε μωρέ, γι'αυτό στη λένε όλοι.

    Μπας και έχει απλώς πολύ χαμηλό ρελαντί η μηχανή και δεν είναι τίποτα άλλο;

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Η Συγγρού και η Βουλιαγμένης είναι ευθείες, όχι τετράγωνες, άρα δε μετράνε. Επίσης νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός άνθρωπος στον πλανήτη που οδήγησε μοτοσικλέτα αφού απέκτησε δίπλωμα.
    Life begins at 45°.

  14. #59
    (η αλήθεια είναι ότι όταν έκανα μαθήματα, ο "δάσκαλπς" με είχε κράξει, διότι "αμάν πια, τι έρχεστε εδώ αν δεν ξέρετε να οδηγείτε")

  15. #60
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η Συγγρού και η Βουλιαγμένης είναι ευθείες, όχι τετράγωνες, άρα δε μετράνε. Επίσης νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός άνθρωπος στον πλανήτη που οδήγησε μοτοσικλέτα αφού απέκτησε δίπλωμα.
    Κι εγώ, αλλά είμαι πιο ψηλός.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οταν η μ..... παει συννεφο...
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2010, 18:00
  2. και η μαλ@κια παει συννεφο
    από gsx1400 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2009, 02:14
  3. τι γνωμη εχετε για τα μαθηματα του 0-300? και η μαλ@κία παει σύννεφο
    από dammed_kittin στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2007, 11:22
  4. Και το γέλιο πάει σύννεφο!!!!!
    από Akefalos στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2007, 22:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF