Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 77

Θέμα: Η τουμπα παει συννεφο

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikossss
    Εγγραφή
    24/12/2016
    Μηνύματα
    23

    Cool Η τουμπα παει συννεφο

    Καλησπερα παιδες.Αρχικα να πω οτι η οδηγικη μου εμπειρια με μηχανες δεν ειναι και πολυ μεγαλη. Πιο συγκεκριμενα μεχρι προτινος οδηγουσα παπακι και γενικως μονο παπακια και κατι αυτοματα 50cc σκουτερ ειχα οδηγησει καπου στο μακρινο παρελθον Οταν ανεβηκα για πρωτη φορα για να οδηγησω παπακι μου φανηκε ''αστειο'' και αμεσως το συνηθισα χωρις να εχω αντιμετωπισει καποιο ιδιαιτερο προβλημα με στροφες,τουμπες η να εχω γλιστρισει ποτε.Παμε τωρα στο κυριως για να μην μακρυγορω Προσφατα αποφασισα να μεταπηδησω σε κατι πιο κοντα σε αυτο που εχω στο μυαλο ως μηχανη και ετσι επελεξα να αγορασω ενα μεταχειρισμενο χτχ600 του 06 μοντελο. Αφου πρωτα εκανα ενα στοιχειωδες ψαξιμο για το τι θα ηταν καταλληλο για εναν αρχαριο σαν και μενα που δεν ειχα μεχρι τωρα οδηγησει με συμπλεκτη και αφου εβαλα κατω να δω τι ακριβως ψαχνω(δλδ μια μηχανη οικονομικη,ευκολη για να μαθω να οδηγω και να μπορω να κανω που και που κανα ταξιδακι καθως και να μπορω να εξασφαλισω μια σχετικη ευελιξια) θεωρησα και εξακολουθω να θεωρω πως εκανα μια σωστη επιλογη.Το προβλημα μου ειναι οτι απο τοτε που την πηρα η τουμπα παει συννεφο Καθε φορα που παω να στριψω παω σαν χεσμενος γτ τις περισοτερες φορες, επειδη σιγουρα κανω καποιο λαθος με το γκαζι και τον συμπλεκτη, μου σβηνει η μηχανη πριν καλα καλα ολοκληρωσω την στροφη και σε συνδυασμο με το οτι παταω σαν μπαλαρινα (εχω υψος 1.73) σαβουριαζομαι. Η αληθεια ειναι οτι ψιλοαπογοητευομαι αλλα δεν το βαζω κατω γτ πιστευω οτι ειναι μεχρι να της παρω τον αερα αν και αυτο για την ωρα μου φαινεται σαν βουνο λαμβανοντας υποψη οτι ειναι η πρωτη μου επαφη με μηχανη.

    Επειδη λοιπον δεν ειμαι και κανας ''πιλοτος'' και απο οτι φαινεται η επομενη τουμπα δεν θα αργησει να ξαναρθει τι πιστευετε οτι θα κανει την ζωη μου πιο ευκολη,πως θα μπορουσα να βοηθηθω σε πρωτη φαση??

    Να ασχοληθω με κανα parkour για να μαθω να πεφτω πιο ομαλα και με μεγαλυτερη ασφαλεια;

    Σοβαρα τωρα.

    Υπαρχει τροπος να χαμηλωσω λιγο την μηχανη για να νιωθω πιο ασφαλης, και, αν ναι, κατα ποσο επηρεαζει την μηχανη και σε τι; Επισης η τιμη για να γινει αυτο ειναι προσιτη η δεν αξιζει??

    Τι πιθανολογειτε εσεις σαν πιο εμπειροι οτι μπορει να κανω λαθος πανω στη στροφη και να μου σβηνει η μηχανη??

    υ.σ οταν μπαινω στις στροφες δεν ξερω γτ αλλα αφου εχω κατεβασει ταχυτητα και παω να μπω μπαινω με πατημενο συμπλεκτη, αυτο ειναι λαθος??

    ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikossss Προβολή μηνύματος
    ...
    υ.σ οταν μπαινω στις στροφες δεν ξερω γτ αλλα αφου εχω κατεβασει ταχυτητα και παω να μπω μπαινω με πατημενο συμπλεκτη, αυτο ειναι λαθος??
    ...
    Tζήζας....

    Αφού είσαι με συμπλέκτη, είτε ανέβασες είτε κατέβασες είναι αδιάφορο.

    Το γκάζι είναι σταθερό μέσα στη στροφή.

    Φαντάζομαι ότι έχεις κι άλλες απορίες. Υπάρχουν 10δες θέματα εδώ μέσα να διαβάσεις, μπας και γλυτώσεις τα χειρότερα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Το μηχανάκι είναι μια χαρά επιλογή για νέο αναβάτη, και το ύψος σου δε θα έπρεπε να σου δημιουργεί πρόβλημα. Ίσως είναι καλή ιδέα να παρακολουθήσεις κάποιο σχολείο, όπως του Χούντρα, τώρα που είναι νωρίς και είσαι ακόμα ζωντανός.

    Σίγουρα κάνεις κάτι πολύ λάθος, για να σου σβήνει πάνω στη στροφή (ή το μηχανάκι έχει θέμα). Προφανώς δεν επιτρέπεται να πατάς συμπλέκτη. Γιατί το κάνεις αυτό; Ποιο το νόημα του κατεβάσματος ταχύτητας τότε; Για αρχή, δοκίμασε να μην αγγίζεις τίποτα άλλο εκτός από το γκάζι, από την αρχή έως το τέλος της στροφής. Πριν και μετά, κάνε ό,τι θες.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Στην στροφή δεν μπαίνουμε ποτέ με πατημένο συμπλέκτη. Γι' αυτό πέφτεις αλλά η μηχανή δεν έπρεπε να σβήνει. Ακόμα και όταν δε θα σβήνει όμως εσύ θα πέφτεις γιατί πατάς συμπλέκτη!

    Ρύθμιση την μηχανή ώστε να μην σβήνει και μην πατάς συμπλέκτη.


    Edit.. Αργησα!
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Έχει αλλαχτεί το tps στη μοτοσυκλέτα;
    Ίσως γι'αυτό σβήνει.
    Τσέκαρέ το.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikossss Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδες.Αρχικα να πω οτι η οδηγικη μου εμπειρια με μηχανες δεν ειναι και πολυ μεγαλη. Πιο συγκεκριμενα μεχρι προτινος οδηγουσα παπακι και γενικως μονο παπακια και κατι αυτοματα 50cc σκουτερ ειχα οδηγησει καπου στο μακρινο παρελθον Οταν ανεβηκα για πρωτη φορα για να οδηγησω παπακι μου φανηκε ''αστειο'' και αμεσως το συνηθισα χωρις να εχω αντιμετωπισει καποιο ιδιαιτερο προβλημα με στροφες,τουμπες η να εχω γλιστρισει ποτε.Παμε τωρα στο κυριως για να μην μακρυγορω Προσφατα αποφασισα να μεταπηδησω σε κατι πιο κοντα σε αυτο που εχω στο μυαλο ως μηχανη και ετσι επελεξα να αγορασω ενα μεταχειρισμενο χτχ600 του 06 μοντελο. Αφου πρωτα εκανα ενα στοιχειωδες ψαξιμο για το τι θα ηταν καταλληλο για εναν αρχαριο σαν και μενα που δεν ειχα μεχρι τωρα οδηγησει με συμπλεκτη και αφου εβαλα κατω να δω τι ακριβως ψαχνω(δλδ μια μηχανη οικονομικη,ευκολη για να μαθω να οδηγω και να μπορω να κανω που και που κανα ταξιδακι καθως και να μπορω να εξασφαλισω μια σχετικη ευελιξια) θεωρησα και εξακολουθω να θεωρω πως εκανα μια σωστη επιλογη.Το προβλημα μου ειναι οτι απο τοτε που την πηρα η τουμπα παει συννεφο Καθε φορα που παω να στριψω παω σαν χεσμενος γτ τις περισοτερες φορες, επειδη σιγουρα κανω καποιο λαθος με το γκαζι και τον συμπλεκτη, μου σβηνει η μηχανη πριν καλα καλα ολοκληρωσω την στροφη και σε συνδυασμο με το οτι παταω σαν μπαλαρινα (εχω υψος 1.73) σαβουριαζομαι. Η αληθεια ειναι οτι ψιλοαπογοητευομαι αλλα δεν το βαζω κατω γτ πιστευω οτι ειναι μεχρι να της παρω τον αερα αν και αυτο για την ωρα μου φαινεται σαν βουνο λαμβανοντας υποψη οτι ειναι η πρωτη μου επαφη με μηχανη.

    Επειδη λοιπον δεν ειμαι και κανας ''πιλοτος'' και απο οτι φαινεται η επομενη τουμπα δεν θα αργησει να ξαναρθει τι πιστευετε οτι θα κανει την ζωη μου πιο ευκολη,πως θα μπορουσα να βοηθηθω σε πρωτη φαση??

    Να ασχοληθω με κανα parkour για να μαθω να πεφτω πιο ομαλα και με μεγαλυτερη ασφαλεια;

    Σοβαρα τωρα υπαρχει τροπος να χαμηλωσω λιγο την μηχανη για να νιωθω πιο ασφαλης, και, αν ναι, κατα ποσο επηρεαζει την μηχανη και σε τι; Επισης η τιμη για να γινει αυτο ειναι προσιτη η δεν αξιζει??

    Τι πιθανολογειτε εσεις σαν πιο εμπειροι οτι μπορει να κανω λαθος πανω στη στροφη και να μου σβηνει η μηχανη??

    υ.σ οταν μπαινω στις στροφες δεν ξερω γτ αλλα αφου εχω κατεβασει ταχυτητα και παω να μπω μπαινω με πατημενο συμπλεκτη, αυτο ειναι λαθος??

    ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας
    Ωραια τα λες και χαίρομαι που δεν το βάζεις κάτω.
    Κατ αρχήν να μην πατάς συμπλέκτη όταν στρίβεις, το σωστό είναι να έχεις το γκάζι ελαφρά ανοιγόμενο αν μπορείς, αλλά ξεκίνα με το να έχεις την σωστή ταχύτητα και σταθερό γκάζι στην αρχή.
    Επίσης υπαρχουν έτοιμα κιτ χαμηλώματος για το μηχανακι σου και μπαίνει πολύ εύκολα.
    Δες εδω:
    http://www.lustracing.co.uk/suspensi...ring-kits.html

    Υπαρχουν και πιο φτηνά στο εμπόριο, αυτός ο κατασκευαστής σου προσφέρει κιτ για 20,30 η 40mm χαμήλωμα.
    Αυτα τα εξαρτήματα μπαίνουν στην πίσω ανάρτηση, και αντίστοιχα θα το χαμηλώσεις κι εμπρός χαμηλώνοντας τις πλάκες πηρουνιού.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikossss
    Εγγραφή
    24/12/2016
    Μηνύματα
    23
    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Ο λογος που παταω λιγο τον συμπλεκτη οταν ειμαι σε στροφη, ειδικα αν η στροφη ειναι σε ανηφορα για παραδειγμα, ειναι γτ με πρωτη παρατηρησα οτι απλα χρησιμοποιωντας το γκαζι λιγο να το αφησω μου σβηνει η μηχανη οποτε θεωρησα οτι ειναι πιο safe να στριβω με την ταχυτητα που επαρκει για να στριψω ενω παραλληλα συμπλεκταρω κατα την διαρκεια και αποσυμπλεκταρω βγαινοντας.Προφανως και κανω κατι λαθος γι αυτο αποφασισα να γραψω και στο forum και να απευθυνθω σε κοσμο που εχει χρονια πανω στο τιμονι.To tps ακομα δεν το εχω τσεκαρει γτ ακομα δεν την εχω παει σε μαστορα να την δει.

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Δεν υπάρχει λόγος να αφήνεις το γκάζι μέσα στη στροφή, άρα δεν υπάρχει λόγος να συμπλεκτάρεις για να μη σβήνει. Ελάττωσε ταχύτητα ΠΡΙΝ μπεις στη στροφή, ώστε να ανοίγεις το γκάζι όταν βρίσκεσαι μέσα σε αυτή, χωρίς να αναπτύσσεις υπερβολική (για σένα) ταχύτητα.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Ο Nikossss εννοεί την επί τόπου στροφή στον δρόμο γιατί δεν πατάει καλά.., Δεν έχετε κάνει κοντοί και δεν καταλαβαίνετε τι λέει.

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ο Nikossss εννοεί την επί τόπου στροφή στον δρόμο γιατί δεν πατάει καλά.., Δεν έχετε κάνει κοντοί και δεν καταλαβαίνετε τι λέει.
    Εγώ είμαι πιο κοντός από τον Nikossss και είχα μηχανάκια με σέλα στα 91cm. Δε φταίει το ύψος του που πέφτει.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Εχχμμμ...

    Οταν λες στροφη να υποθεσω εννοεις την γωνια καποιου οικοδομικου τετραγωνου... Δεν μπορω να φανταστω οτι εννοεις κανονικη στροφη σε ενα δρομο π.χ. επαρχιακο η μεγαλη οδο εντος πολης.

    Στην θεση σου θα ξεκινουσα να τσεκαρω αν το μηχανακι σβηνει λογω προβληματος, η κακης ρυθμισης. Στο διαστημα θα κοιτουσα για κιτ χαμηλωματος οπως λεει ο σαπιλας για το ψυχολογικο του πραγματος.
    Αν δεν υπαρχει θεμα μηαχανικο, τοτε πρεπει να θεωρησεις οτι το προβλημα ειναι οδηγικο και να αναθεωρησεις εντελως το πραγμα.. Σχολειο σιγουρα θα σε βοηθησει αλλα αν ειανι οδηγικο το προβλημα, τοτε πρεπει να λυσεις απλα πραγματα πολυ πριν φτασεις στο σχολειο..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ είμαι πιο κοντός από τον Nikossss και είχα μηχανάκια με σέλα στα 91cm. Δε φταίει το ύψος του που πέφτει.
    Συμφωνώ και εγώ πιο κοντός είμαι, απλά θέλει εξοικείωση με τον συμπλέκτη, επίσης σε ένα μηχανάκι δεν παίζει μόνο ρόλο το ύψος της σέλας για ένα κοντό αλλά και το φάρδος της.

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikossss
    Εγγραφή
    24/12/2016
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει λόγος να αφήνεις το γκάζι μέσα στη στροφή, άρα δεν υπάρχει λόγος να συμπλεκτάρεις για να μη σβήνει. Ελάττωσε ταχύτητα ΠΡΙΝ μπεις στη στροφή, ώστε να ανοίγεις το γκάζι όταν βρίσκεσαι μέσα σε αυτή, χωρίς να αναπτύσσεις υπερβολική (για σένα) ταχύτητα.
    Tην πρώτη μέρα που την οδήγησα έτσι έκανα αλλα στην πρώτη στροφή σε ανηφόρα μου έσβησε επειδή λόγο του ότι έστριψα με μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτήν που θεώρησα ότι χρειάζεται έκλεισα στιγμιαία το γκάζι με αποτέλεσμα να "σαβουριαστω"

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikossss
    Εγγραφή
    24/12/2016
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Εχχμμμ...

    Οταν λες στροφη να υποθεσω εννοεις την γωνια καποιου οικοδομικου τετραγωνου... Δεν μπορω να φανταστω οτι εννοεις κανονικη στροφη σε ενα δρομο π.χ. επαρχιακο η μεγαλη οδο εντος πολης.

    Στην θεση σου θα ξεκινουσα να τσεκαρω αν το μηχανακι σβηνει λογω προβληματος, η κακης ρυθμισης. Στο διαστημα θα κοιτουσα για κιτ χαμηλωματος οπως λεει ο σαπιλας για το ψυχολογικο του πραγματος.
    Αν δεν υπαρχει θεμα μηαχανικο, τοτε πρεπει να θεωρησεις οτι το προβλημα ειναι οδηγικο και να αναθεωρησεις εντελως το πραγμα.. Σχολειο σιγουρα θα σε βοηθησει αλλα αν ειανι οδηγικο το προβλημα, τοτε πρεπει να λυσεις απλα πραγματα πολυ πριν φτασεις στο σχολειο..
    ναι ναι, για τέτοιες στροφές εννοώ φιλε

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikossss Προβολή μηνύματος
    ναι ναι, για τέτοιες στροφές εννοώ φιλε
    Ok ημουν σιγουρος. Για να ξερουμε γιατι μιλαμε.

    Κατα 99% λοιπον θελεις εξασκηση, εξασκηση και μονο εξασκηση στο θεμα συμπλεκτης και η χρηση του. Η οποια και πρεπει να ειναι εξαιρετικα μειωμενη απαξ και το μοτοσακον εχει αρχισει να κινειται..

    Ουτε καν για κιτ χαμηλωματος θα κοιτουσα αφου, ουσιαστικα απο ψυχολογια εισαι σουπερ (λες οτι δεν το βαζεις κατω και τα συναφη)..

    Αντε σε μια αλανα και ξεκινα τα περα δωθε να παιξεις λιγο με τον συμπλεκτη και το ποσο λιγο σου χρειαζεται..
    Quod me nutrit... me destruit.....

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οταν η μ..... παει συννεφο...
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2010, 18:00
  2. και η μαλ@κια παει συννεφο
    από gsx1400 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2009, 02:14
  3. τι γνωμη εχετε για τα μαθηματα του 0-300? και η μαλ@κία παει σύννεφο
    από dammed_kittin στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2007, 11:22
  4. Και το γέλιο πάει σύννεφο!!!!!
    από Akefalos στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2007, 22:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF