Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Αγορα πρωτης μηχανης και αποριες.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2017
    Μηνύματα
    13

    Αγορα πρωτης μηχανης και αποριες.

    Καλησπερα σε ολους τους φιλους της ομαδας.Σκεφτομαι να βγαλω διπλωμα για μηχανη και να αγορασω μια 250 κυβικων (Honda CBF η YBR).Η απορια μου ειναι αν η οδηγηση μηχανης εθναι γενικα ακριβη(Σερβις,αλλαγη λαδιων και τα σχετικα.).Εχω την οικονονικη δυνατοτητσ για την αγιρα της μηχανης,του εξοολισμου και φυδικα για το διπλωμα αλλα φοβαμαι μην ειναι πολυ μεγαλο το κοστος συντηρισης.Ποια ειναι η αποψη σας;

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ioannis112 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους τους φιλους της ομαδας.Σκεφτομαι να βγαλω διπλωμα για μηχανη και να αγορασω μια 250 κυβικων (Honda CBF η YBR).Η απορια μου ειναι αν η οδηγηση μηχανης εθναι γενικα ακριβη(Σερβις,αλλαγη λαδιων και τα σχετικα.).Εχω την οικονονικη δυνατοτητσ για την αγιρα της μηχανης,του εξοολισμου και φυδικα για το διπλωμα αλλα φοβαμαι μην ειναι πολυ μεγαλο το κοστος συντηρισης.Ποια ειναι η αποψη σας;
    Καλησπέρα, γενικά όσο πέφτουν τα κυβικά τόσο πιο μικρό το κόστος. Ανάλογα και την μηχανή βέβαια. Αν κάνεις τα service στην ώρα τους και γενικά δεν το παραμελείς και πολύ, δεν είναι πολύ ακιβή η συντήρηση. Αλλαγή λαδιών / φίλτρου κάνεις και μόνος σου ας πούμε, είναι πανεύκολο. Τα λάστιχα θα είναι πιο φτηνά σε σχέση με μεγαλύτερες μηχανές, τα καύσιμα που θα καίει σε σύγκριση με αυτοκίνητο ή άλλες μηχανές θα είναι αρκετά λιγότερα, για μεταφορά μέσα σε καράβι θα πληρώνεις ελάχιστα. Το μόνο αρνητικό με τα 250 είναι ότι αν κάνεις μεγάλες αποστάσεις κάποια στιγμή θα σε κουράσει. Εγώ άντεξα 3-4 χρόνια συνεχόμενης χρήσης και δύο καλοκαίρια σε νησιά με το Ninja 250R, αλλά μετά δεν πήγαινε άλλο

    Πάντως σκέψου να δοκιμάσεις κάποιο πρώτα, γιατί αν είσαι πολύ ψηλός - βαρύς μπορεί το 250αρι να μην σε βολέψει.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    Να βγάλεις το δίπλωμα(απεριόριστο,αν υπάρχει η δυνατότητα),να αγοράσεις τον εξοπλισμό σου και να προχωρήσεις στην αγορά που σκέφτεσαι...μια χαρά μηχανούλες είναι αυτές των 250cc και αν είναι καλοσυντηρημένες(πόσο μάλλον αν είναι καινούριες),δε θα σε επιβαρύνουν οικονομικά παρά μόνο για τα βασικά.Αυτα εννοείται πως δεν τα γλιτώνεις οποιοδήποτε δίτροχο ή τετράτροχο όχημα και αν επιλέξεις

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Kawasaki ER6n και απορίες.
    από looperx στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2014, 16:42
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF