Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας,προτάσεις-συμβουλές.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/07/2017
    Μηνύματα
    0

    Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας,προτάσεις-συμβουλές.

    Αρχικά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων έκανα νέο θέμα για να μην 'χαλάσω' το επίσης πρόσφατο θέμα που υπάρχει παραπάνω. Εάν είναι ενάντια στους κανόνες παρακαλώ να μεταφερθεί.


    Θέλω να προβώ σε αγορά της πρώτης μου μηχανής και δεν έχω ιδέα από το αντικείμενο οπότε είπα να ρωτήσω εδώ που όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρετε.Επειδή όπως όλοι ίσως,έτσι και εγώ περνάω δύσκολα οικονομικά σπουδάζω και κάνω μεροκάματα για να τα βγάλω πέρα αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να δώσω αξία στο δίπλωμα μου και να πάρω ένα μηχανάκι ώστε να ανεβάσω λίγο την ποιότητα ζωής μου αλλά και να την απλουστεύσω.

    Οι λόγοι που με ωθήσανε να ρωτήσω σε ένα φόρουμ είναι οι εξής:

    -Ψάχνω ένα οικονομικό μηχανάκι μιας και όπως προείπα δεν τα βγάζω και εύκολα πέρα.(Οικονομικό εννοώ φτηνά ανταλλακτικά,ΙΣΩΣ και μικρή κατανάλωση)
    -Ψάχνω κάτι (προφανώς μεταχειρισμένο) το οποίο θα με βγάλει τουλάχιστον για τα επόμενα 3-4 χρόνια ,μιας και υπάρχουν άλλα πράγματαπου επείγουν αυτήν την στιγμή.
    -Δεν έχω πρόβλημα με τον τύπο της μηχανής(όσον αφορά την οδήγηση) ,απλά θα ήθελα να αποφύγω το παπάκι μιας και θα είναι το μοναδικό μεταφορικό που θα διαθέτω οπότε ευελπιστώ να μπορεί να με βγάλει και εκτός Αθήνας

    Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να μου προτείνετε μηχανές/scooter ή ακόμα και Αγγελίες αν έχετε κάτι υπόψιν σας ώστε να δω περίπου ένα εύρος τιμών για αυτό που ψάχνω..Μετρητά δεν υπάρχουν οπότε καλύτερα τα γραμμάτια/δόσεις να είναι μια επιλογή.


    Υ.Γ επειδή είδα σε άλλο θέμα για κιλά/ύψος για να βοηθήσω να σας πω ότι είμαι 1.87 και 72 κιλά(μας έχει φάει η πείνα )

    Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων,επειδή δεν ξέρω κιόλας αν αυτάπου έγραψα βοηθάνε στο να προτείνετε κάτι,μην διστάσετε να με ρωτήσετε το οτιδήποτε.Να'στε καλά

  2. #2
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Θες να μας πεις το ποσό που διαθέτεις;
    Επίσης,το δίπλωμα σου είναι για απεριόριστα κυβικά;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Κοιτα και για παπι.Βγενει ανετα εκτος αθηνας.Κανει χλμ.Μη το φοβασε.Και ενοειτε θα βρεις και πιο φτηνα απο σκουτερ και θα ειναι πιο οικονομικο στη βενζινα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/07/2017
    Μηνύματα
    0
    Δίπλωμα έχω Α2 , τα λεφτά εξαρτώνται από το πόσες δόσεις μπορώ να δώσω. Θα ήθελα κάτι στα 1500-2000 , 2500 αν κάτι το αξίζει αν και θα ζοριστώ.Αλλά ναι,μέχρι εκεί νομίζω

  5. #5
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Κάνα cbf 250 σε ψήνει;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  6. #6
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Καλώς ήρθες.

    Από τη στιγμή που το οικονομικό παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, νομίζω η ασφαλέστερη επιλογή είναι το παπί.
    Διάθεση να έχεις και θα σε πάει κι εκτός Αθήνας.

    Σίγουρα δεν είναι το κατάλληλο μηχανάκι για ταξίδια, αλλά το οτιδήποτε άλλο μπορεί να σε φέρει σε δύσκολη οικονομική θέση πολύ εύκολα.

    Εξοπλισμό έχεις?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/9957908/

    https://www.car.gr/9470767-yamaha-ybr-250

    https://www.car.gr/9165774-honda-vario-125-new (150cc)

    Επίσης τα YBR & CBF 125 καινούρια, είναι στα 2.300

    Θα πρότεινα όσο γίνεται καινούρια προς αποφυγή προβλημάτων ήτοι έξοδα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/07/2017
    Μηνύματα
    0
    Από εξοπλισμό έχω κράνος δικό μου και μπορώ να πάρω ένα jacket από τον θείο μου οπότε κάπως θα τα βολέψουμε.

    Για το παπί το ξέρω ότι είναι ότι πιο value-for-money απλά δεν ξέρω εφόσον εγώ δεν έχω και σκοπό να μείνω σε αυτό μιας και αργότερα θα ήθελα να έχω μια μεγαλύτερη μηχανή αν συμφέρει :

    1. να πάρω ένα παπί να κάνω την δουλειά μου και βλέπουμε εν καιρώ ή
    2. να πάρω κάτι 'καλύτερο' όπως ας πούμε ένα cbf 250 (που μου προτείνατε παραπάνω) με σκοπό να το κρατήσω και παραπάνω εάν το τραβάει;
    Τελευταία τροποποίηση από Jorg; 17/07/2017 στις 13:52. Αιτία: Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν είναι διαφήμιση
    Αλλά ψάχνοντας για κάτι άλλο έπεσα σε αυτό.
    http://mtgmotors.gr/mtg?gclid=Cj0KEQ...7ygaArSV8P8HAQ

    Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις.
    Στο σάιτ διαφημίζουν δόσεις σε μεταχειρισμένα και καινούργια

  10. #10
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jorg Προβολή μηνύματος
    Από εξοπλισμό έχω κράνος δικό μου και μπορώ να πάρω ένα jacket από τον θείο μου οπότε κάπως θα τα βολέψουμε.

    Για το παπί το ξέρω ότι είναι ότι πιο value-for-money απλά δεν ξέρω εφόσον εγώ δεν έχω και σκοπό να μείνω σε αυτό μιας και αργότερα θα ήθελα να έχω μια μεγαλύτερη μηχανή αν συμφέρει :

    1. να πάρω ένα παπί να κάνω την δουλειά μου και βλέπουμε εν καιρώ ή
    2. να πάρω κάτι 'καλύτερο' όπως ας πούμε ένα cbf 250 (που μου προτείνατε παραπάνω) με σκοπό να το κρατήσω και παραπάνω εάν το τραβάει;
    Το τί θα κάνεις αργότερα είναι άλλη ιστορία.
    Αν θες να το βάλουμε στην κουβέντα ευχαρίστως. Αλλά θα πρέπει να αποσαφηνίσουμε κάποια πράγματα.

    Στο πρώτο σου ποστ εγώ καταλαβαίνω ότι το οικονομικό ειναι τεράστιο ζήτημα.
    Βλέπω ότι το τονίζεις πολύ.
    Δε λέει για μια μηχανή να μείνεις στο δρόμο, ή έστω να μείνεις χωρίς μηχανή γιατί δεν έχεις λεφτά να της αλλάξεις λάδια.

    Εάν τα πράγματα είναι τόσο ζόρικα όσο παρουσιάζονται στο πρώτο σου ποστ, για μένα μόνο παπί (ή και τίποτα, μέχρι να ανακάμψεις οικονομικά).
    Αν εγώ δεν έχω καταλάβει καλά και παρεξήγησα αυτά που έγραψες, τότε μπαίνουμε και στην κουβέντα για το τί θα κάνεις αργότερα, για το αν είναι καλό το cbf250 κλπ.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/07/2017
    Μηνύματα
    0
    Όχι έχεις απόλυτο δίκιο..Οπότε θα πάω για παπί και βλέπουμε . Υπάρχει κάτι που πρέπει αν κοιτάξω; Το καλύτερο θα ήταν να πάω σε 'κούτα' ή ισχύει ότι 'τα παπάκια είναι σκυλιά δεν μασάνε' και μπορώ να ψάξω και για μεταχειρισμένο ; Αν πάντως κάποιος προτείνει να πάω για μεταχειρισμένο θα εκτιμούσα πολύ να μου πει τι θα έπρεπε να κοιτάξω τουλάχιστον στις αγγελίες ώστε να μην πηγαίνω στον μηχανικό κάθε τρεις και λίγο,ή αν έχετε τίποτα carόμαντρες αξιόπιστες. Ευχαριστώ

  12. #12
    τα παπιά κατά κανόνα τρώνε ανελέητο λιώσιμο σε δουλειά με καθόλου προβλεπόμενη συντήρηση. εγώ θα έλεγα αν μπορείς καινούριο καλύτερα. αν δεν μπορείς... πολύ πολύ καλό ψάξιμο μην πάρεις κανένα από ντελίβερι με μισό εκατομύριο χιλιόμετρα (υπερβάλλω αλλά κατάλαβες) και το πληρώσεις σαν καινούριο τελικά.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Οτιδήποτε σε 125cc . Αλλά αν τα οικονομικά σου είναι πολύ σφιχτά,όπως λες, τότε μη πάρεις κάτι ακόμα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Βρες κάποιο μοτοσυκλετακι στα 250 κυβικά. Cbf, ybr, ίσως και ονοφακι αρκεί να είναι σωστά συντηρημένο. Βέβαια με 2500 αγοράζεις και μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα πχ Klr 650, xt600, kle500 κα.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jorg Προβολή μηνύματος
    Όχι έχεις απόλυτο δίκιο..Οπότε θα πάω για παπί και βλέπουμε . Υπάρχει κάτι που πρέπει αν κοιτάξω; Το καλύτερο θα ήταν να πάω σε 'κούτα' ή ισχύει ότι 'τα παπάκια είναι σκυλιά δεν μασάνε' και μπορώ να ψάξω και για μεταχειρισμένο ; Αν πάντως κάποιος προτείνει να πάω για μεταχειρισμένο θα εκτιμούσα πολύ να μου πει τι θα έπρεπε να κοιτάξω τουλάχιστον στις αγγελίες ώστε να μην πηγαίνω στον μηχανικό κάθε τρεις και λίγο,ή αν έχετε τίποτα carόμαντρες αξιόπιστες. Ευχαριστώ

    για την δουλειά που το θες , το μπατζετ που έχεις και την οικονομία του πράγματος , η καλύτερη λύση για εμένα είναι να πάρεις ένα καινούργιο επώνυμο παπί .

    - θα έχεις ένα καινούργιο μηχανάκι με ότι αυτό συνεπάγεται σε ασφάλεια ,οδική συμπεριφορά , αξιοπιστία ,οικονομία καυσίμου κλπ

    -θα έχεις δυο χρόνια τουλάχιστον εγγύηση , οπότε δεν θα έχεις τον φόβο ξαφνικών και ακριβών προβλημάτων.

    -θα πάρεις αρκετά ,από τα λεφτά που θα δώσεις ,πίσω στην μεταπώληση του μιας και θα το εχεις πρώτο χερι και θα το έχεις σωστό.


    Σε 3-4 χρόνια βλέπεις την τσέπη σου και αποφασίζεις ξανά

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά κράνους μέχρι 100€ συμβουλές-προτάσεις??
    από redman88 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2012, 09:43
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2012, 14:40
  3. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 12:17
  4. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  5. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF