Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας,προτάσεις-συμβουλές.

  1. #16
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αν είναι να πας σε καινούριο, θα έλεγα να αποφύγεις τα crypton και γενικά τα ακριβά παπιά που παίζουν στα 2.700 και βάλε.
    Πήγαινε σε κανά wave που είναι στα 1.800 αν θυμάμαι καλά.

    Όπως λέει κι ο GGS δε θα δυσκολευτείς να το δώσεις, και δε θα χάσεις και τρελά λεφτά.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Ακόμα καλύτερα το νέο άστρεα

    (αλλά πάει 300€ ακριβότερα από το wave)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #18
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Εγώ πάντως θεωρώ ανασφαλή τα παπάκια μέσα στην Αθήνα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως θεωρώ ανασφαλή τα παπάκια μέσα στην Αθήνα.
    Δε ξερω για μεσα στην αθηνα αλλα τα θεωρω top οχημα ολων των εποχων.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #20
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Σαν παπιόβιος τα τελευταία 8 χρόνια , τόσο απο ανάγκη όσο και λόγω περιστάσεων , δεν έχω πάρα να συμφωνήσω στην πρόταση για παπί .Και τα παπιά πλέον δεν είναι όπως πριν 20 χρόνια . Μια χαρά πάνε και με δύο άτομα αν έχεις καμία κοπελίτσα , και το μπάνιο σου το πας και οικονομικά τη βγάζεις . Εγω θα σου έλεγα να ψωνίσεις από τους παραδοσιακούς Ιάπωνες , και όπως είπανε μακριά απο τα hi end τύπου crypton/helmin καθώς εκτός του ότι δεν πιάνεις απόδοση στα λεφτά σου , είναι και τα νουμερο 1 να σου τα σηκώσουνε . Modenas παρότι έχω και είμαι ευαριστημένος δεν σου προτείνω για διάφορους λόγους . Αν έπαιρνα σήμερα μάλλον θα κοίταζα το astrea τοκαινούριο ή το kazer . Και αν θες πίσω δισκόφρενο , που και πολύ καλά θα κάνεις να θες , ωραίο αν και ασχήμο είναι το athlete της kawasaki . Ολο και κάπου θα το βρεις ξεχασμένο καινούριο και γύρω στο διχιλιάρο
    Modenas Kriss 125

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/10/2016
    Μηνύματα
    1
    Καλησπερα σας , αν και δεν γραφω πολυ γενικα διαβαζω διαφορα στο φορουμ , κυριως για ταξιδακια κτλπ μιας και αυτος ειναι ο στοχος μου . Να μην πολυλογω, φτανω στο συμπερασμα οτι το παπι ειναι κορυφαιο εργαλειο ακομη και σε ταξιδακια μικρων αποστασεων μεχρι 150kmh , προσφατα εκανα τον γυρω του πρωτου ποδιου χαλκιδικης για πλακα με glx στο οποιο τοποθετησα ενα lifan 110cc μοτερακι στα 190 ευρω.. για παραπανω χιλιομετρα δεν το συζηταω υπαρχουν επιλογες και μακαρι να εχω καποια στιγμη μεγαλυτερη μηχανη να κανω πιο καλο γουστο. Το θεμα ειναι οτι το παπι ειναι απιστευτα πρακτικο γιατι ΔΕΝ καιει πραγματικα τιποτα. Τα 250αρια κατ'εμε δεν κερδιζουν σε πολλα πραγματα λογο του οτι εχουν 3πλασια καταναλωση χωρις απαραιτητα να παραγουν εστω και το 2πλασιο εργο του 125.. Μιλαμε τωρα για ταξιδακια εννοειται και οχι επιταχυνσεις.. εγω εχω βαλει 16-36 γραναζακια και πηγαινω με 80 χιλιομετρακια με μισο γκαζι και ειναι παρα πολυ ικανοποιητικο . Πχ με περνανε αμαξια και μηχανες μεγαλυτερου κυβισμου αλλα εγω παω με 5 ευρω τσεπη και ενα γαλλικο κλειδακι και κανω την γυρα της ελλαδας . Τι να σου κανει η βιασυνη... ετσι και αλλιως μην ξεχνιομαστε αυτο ειναι η μηχανη, απολαυση του ταξιδιου. Οποτε η γνωμη μου οχι 250.. ουτε 400 .. πραγματικα μηχανακια που δεν ειναι μονο χομπιστικα ειναι παπακι , ενδουρος , on off. το τελευταιο σε αυτα τα λεφτα δεν παιζει, και να ειναι της προκοπης, οποτε κανα ενδουρακι θα ηταν εξαιρετικη επιλογη και στα 400 κυβικα θα πεταει!!! και θα τα κανει ΟΛΑ! Επισης υπαρχουν απειρα ΧΤ σε απιστευτη κατασταση σε αγγελιες στο γνωστο σαιτ στα λεφτα που θελεις να δωσεις..

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα και απο μένα.Για να αποφυγω κ εγω την εναρξη νεας συνομιλιας να πω εν ταχει πως ειμαθ στην ιδια κατασταση,πρωτο μηχανακι εβερ και διπλωμα Α2.
    Αυτο π θελω να ρωτησω ειναι αν αξιζουν τα Bros και τα CB απο αποψη ταλαιπωριας τους και διαρκων μαζεματων

  8. #23
    εγω θα ελεγα να παρεις κανενα τρανσαλπ 600 η 650 δεν σπσνε δεν χαλανε τα βρισκεις φτινα και κανουν τα παντα με καταναλοση γυρο στα 5.5 λιτρα. ειχα το 600 και το πουλισα στον γυτονα μου . ειχε 145000 χιλ και εδω και εναμιση χρονο που το εχει δεν εχει κανει κιχ και κανει ενα σκασμο χιλιομετρα και αυτος.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  9. #24
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Εγω θα προτεινα σκουτερ. Μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση. Τa sh και pcx θα κοιτουσα πρωτα.

    CB και Bros ειναι λιγο λαχεια. Εξαρταται κατα ποσο οι ιδιοκτητες τους τα προσεχανε.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Με 1500 έως 2500 ευρώ budget που έχεις βρίσκεις πολλες αξιόλογες μοτοσυκλέτες να αποκτήσεις. Ομως πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος κατοχής και συντήρησης που συνοδεύει και μια τέτοια αγορά. Για παράδειγμα η χρήση ενός transalp για 10.000 χλμ τον χρόνο θα σου κοστιζει περίπου 1700 ευρώ τον χρόνο (βενζίνη ασφάλειες τέλη κτλ) δηλαδή περίπου 150 ευρώ τον μήνα. Ένα παπί η μία μικρή μοτοσυκλέτα 125 κυβικών θα σου κοστίζει σίγουρα τα μισά. Τα τελευταία έχουν επίσης ένα ακόμα καλό. Όσο ρημαδια κι αν είναι με 300 ευρώ επισκευή τα κανεις καινούργια.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά κράνους μέχρι 100€ συμβουλές-προτάσεις??
    από redman88 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2012, 10:43
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2012, 15:40
  3. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 13:17
  4. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57
  5. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF