Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Εφυγε ο πύρος απο τη μπροστινή δαγκανα στο Vstrom μου!

  1. #1

    Εφυγε ο πύρος απο τη μπροστινή δαγκανα στο Vstrom μου!

    Γεια σας,

    γράφω εδώ για να ζητήσω τη βοηθεια σας και τη γνώμη σας:
    Μετά από ένα θορυβο που έκανε λιγες μέρες η μηχανή (σαν χτυπημα στο μπροστινο τροχο),
    σε μια λακούβα (μικρη) ακουω ενα δυνατο θορυβο, και κατι να πεφτει στο δρόμο, ενω
    δεν εχω μπροστα φρενο! Σταματώ και βλεπω να κρεμεται το ενα τακακι απο τη μια μπροστινη δαγκανα!
    Πηγα στο μηχανικο και μου ειπε οτι εφυγε ο πύρος που κραταει τα τακακια. Ωστοσο αυτος έχει
    ασφαλεια και δε φευγει ποτε κανονικα! Εχει κανεις άποψη επι αυτου?
    Μπορει να εφυγε καπως μονος του, ή θα πρεπει να το "πειραξε" καποιος το μηχανακι μου?

    Υ.Γ. Τα τακακια εχουν αλλαχτει πριν περισσοτερο απο ενα χρονο, και τα αλλαζω σε ανθρωπο που πιστευω
    κανει σωστη δουλεια!

  2. #2
    Οι ασφάλειες πρέπει να αλλάζονται, κανονικά. Κανείς μας (ΟΚ, κανείς που να ξέρω) δεν βάζει καινούριες σε κάθε αλλαγή. Ή ίσως, κανείς δεν βάζει καινούριες "σχεδόν ποτέ". Αν, λέμε τώρα, την έβγαλε, καθάρισε και επανατοποθέτησε πλημμελώς, αν δεν την έσφιξε λίγο "στραβώνοντας" με μιά πένσα το καμπυλωτό άκρο που ασφαλίζει στο πιράκι και όντας χαλαρή έφυγε, αν την έβαλε αλλά δεν την έσπρωξε αρκετά ώστε να κουμπώσει σωστά, αν ξέχασε να την βάλει (μερικά πιράκια έχουν ακόμα ένα ελατήριο στο άκρο και θέλουν πόντα και χτύπημα για να βγουν) τότε...

    σε κάθε περίπτωση τυχερός είσαι και ρίχνε μιά ματιά και εσύ που και που στο μηχανάκι, δεν είναι κακό.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    .....καποιος πειραξε το μηχανακι σου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrom_angel Προβολή μηνύματος
    Γεια σας,

    γράφω εδώ για να ζητήσω τη βοηθεια σας και τη γνώμη σας:
    Μετά από ένα θορυβο που έκανε λιγες μέρες η μηχανή (σαν χτυπημα στο μπροστινο τροχο),
    σε μια λακούβα (μικρη) ακουω ενα δυνατο θορυβο, και κατι να πεφτει στο δρόμο, ενω
    δεν εχω μπροστα φρενο! Σταματώ και βλεπω να κρεμεται το ενα τακακι απο τη μια μπροστινη δαγκανα!
    Πηγα στο μηχανικο και μου ειπε οτι εφυγε ο πύρος που κραταει τα τακακια. Ωστοσο αυτος έχει
    ασφαλεια και δε φευγει ποτε κανονικα! Εχει κανεις άποψη επι αυτου?
    Μπορει να εφυγε καπως μονος του, ή θα πρεπει να το "πειραξε" καποιος το μηχανακι μου?

    Υ.Γ. Τα τακακια εχουν αλλαχτει πριν περισσοτερο απο ενα χρονο, και τα αλλαζω σε ανθρωπο που πιστευω
    κανει σωστη δουλεια!
    Προφανώς ή δεν είχε μπεί καθόλου η ασφάλεια (συμβαινει καμμια΄φορά και στις καλύτερες οικογένειες...) ή είχε ψιλομπεί όπως-όπως χωρίς να ασφαλίσει πραγματικά...
    Άμα πάμε στην λογική ότι κάποιος την έβγαλε επί τούτου, τότε καλά θα κάνεις να αρχίσεις να κυκλοφορείς με προστασία-μπράβους...

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    .....καποιος πειραξε το μηχανακι σου
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Άμα πάμε στην λογική ότι χώρισες πρόσφατα/έχεις ζηλιάρα γκόμενα, τότε καλά θα κάνεις να αρχίσεις να κυκλοφορείς με προστασία-μπράβους...
    φιξτ

  6. #6
    Γενικά νομίζω αυτός που το αλλαζω, βαζει καθε φορα κανουργια ασφαλεια, σαν ενα διπλο μεταλο που το λυγιζει και προς τις δυο πλευρες... Τωρα αν δε το ειχε βαλει, πιστευω δε θα εφευγε 2 χρονια μετα, αλλα νωρίτερα...
    Επισης το να "ελεγχω" το μηχανακι δεν ειναι και τοσο εφικτο! Ποιος π.χ. θα εριχνε μια ματια στις ασφαλειες απο τον πυρο?! Και καθε ποτε αλλωστε, καθε 1-2 μέρες?
    (Οσο για το πιθανο "πειραγμα", μπορει και να εχω καποιον στο μυαλο μου...)

  7. #7
    δεν μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό το "μέταλλο που το λυγίζει αυτός και από τις δύο πλευρές" γιατί οι ασφάλειες είναι φιξ σχήμα σαν ένα πεζό ωμέγα με μιά παύλα από επάνω και απλά τις σπρώχνεις με μιά πένσα για να μπουν. Αν βάζει "αυτοσχέδιες" από σύρμα... δεν θα σου πω καλύτερα ή χειρότερα απλά δεν είναι οι εργοστασιακές έτσι (όσες έχω δει ως σήμερα).

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    κοιτα λογικα παντα υπαρχει η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα..

    Στην συγκεκριμενη περιπτωση εσυ να εισαι η εξαιρεση, σε κατι που λογικα "δεν συμβαινει". Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον μοδερατορα απο πανω.. δεν γνωριζω να υπαρχει "ασφαλεια" που την λυγιζει εκεινη την ωρα ο μαστορας.. Οπως επισης θεωρω οτι το να ριχνεις και εσυ "μια ματια" στο μηχανακι σου δεν περιλαμβανει τετοιες λεπτομερειες.

    Παντως τυχερος εισαι μεσα στην ατυχια σου.. θα μπορουσε να ειχε παρει αλλη τροπη το πραγμα αν γινοταν υπο αλλες συνθηκες...

    Υ.Γ. τι τελικη εχει το μηχανακι σου???
    Quod me nutrit... me destruit.....

  9. #9
    To μηχανακι τωρα νομιζω πως παει 180. (Στην αρχη, και πριν βαλω μεγαλη ζελατινα και βαλιτσα το θυμαμαι να πηγαινει 200.) Παντως αυτο εγινε (ευτυχως) σε μια βολτα σε φιλικο σπιτι κοντα στο σπιτι μου, και με ταχυτητα 20-30χμ !
    (Υ.Γ. Η ασφαλεια που βαζει, ειναι σαν μια ευθεια τσιμπηδα μαλλιων που οπως τη βαζει, ανοιγει τα δυο ποδαρακια της...)

  10. #10
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Κοπίλια λέγεται, να φύγει από μόνη της λίγο δύσκολο.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrom_angel Προβολή μηνύματος
    οπως τη βαζει, ανοιγει τα δυο ποδαρακια της...
    Πρόστυχες περιγραφές...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Πρόστυχες περιγραφές...
    με προλαβες σατανα!!
    Quod me nutrit... me destruit.....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Πείρος.

    Πυρά με Υ είναι η φωτιά.

  14. #14
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Πρόστυχες περιγραφές...
    Μην ξεχνάς πώς μιλάμε γιά Vstrom........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τι ασφάλεια έχει εκεί; Κοπιλια, Ω που περιέγραψε ο αμυρου ή ρυπου R.

    Η κοπιλια πρέπει να αλλάζεται. Ίσως ξέχασε να βάλει και ναι δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα φύγει ο πιρος χωρις αυτή. Οι άλλες δύο δεν φεύγουν αλλά μπορεί να στην τσίμπησε κανένας γιατί σε μικρό μέγεθος δεν βρίσκεις εύκολα. Εκτός και αν πάλι ξέχασε να την βάλει κάποιος.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 17/07/2017 στις 18:06.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sos προβλημα στο vstrom μου δεν παιρνει μπρος
    από mystery στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2021, 13:37
  2. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2013, 06:21
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2012, 23:58
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2008, 12:25
  5. προσωπικές μοτο-στιγμές απο τη χρονιά που έφυγε
    από road spirit στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 14:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF