Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Προβληματάκι με ρεύματα

  1. #1
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684

    Προβληματάκι με ρεύματα

    Καλησπερες. Ειχα ακινητη τη μοτο 10 12 μερες. Η μπαταρια με το συναγερμο. (Παρενθεση η μπαταρια αγορασμενη φεβρουαριο και εδω και κανα μηνα τρωει κολληματα τυπου δε παιρνει μπροστα ενω σε μετρησεις δειχνει οκ. Και σε συνεργειο με ειπανε μαλλον εχει βραχυκυκλωσει αλλα πρεπει να το δει ηλεκτρολογος). Αφου τη φορτισα πληρως λοιπον κινησα για καλαβρυτα. Στο χαιδαρι σταματω για τζινα παω να ξεκινησω γιοκ. Σπρωχτα δευτερα γκντουπ πηρε εφτασα. ΟΜΩΣ στο δρομο το κοντερ εδειχνε ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. πχ στα πρωτα 10μετρα εγραφε 67 χλμ... τα ερωτηματα. Αλλαζω μπαταρια αμεσα? Το κοντερ λεει οτι ναναι παιζει να χει βραχυκυκλωσει τπτ? Τελος αν χρειαστει κατι θα εκτιμουσα αφανταστα οποιαδηποτε βοηθεια εκ πατρων η τριπολης που ειμαι κοντα και μπορω να παω.. anyhelp welcomed..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Καλησπερες. Ειχα ακινητη τη μοτο 10 12 μερες. Η μπαταρια με το συναγερμο. (Παρενθεση η μπαταρια αγορασμενη φεβρουαριο και εδω και κανα μηνα τρωει κολληματα τυπου δε παιρνει μπροστα ενω σε μετρησεις δειχνει οκ. Και σε συνεργειο με ειπανε μαλλον εχει βραχυκυκλωσει αλλα πρεπει να το δει ηλεκτρολογος). Αφου τη φορτισα πληρως λοιπον κινησα για καλαβρυτα. Στο χαιδαρι σταματω για τζινα παω να ξεκινησω γιοκ. Σπρωχτα δευτερα γκντουπ πηρε εφτασα. ΟΜΩΣ στο δρομο το κοντερ εδειχνε ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. πχ στα πρωτα 10μετρα εγραφε 67 χλμ... τα ερωτηματα. Αλλαζω μπαταρια αμεσα? Το κοντερ λεει οτι ναναι παιζει να χει βραχυκυκλωσει τπτ? Τελος αν χρειαστει κατι θα εκτιμουσα αφανταστα οποιαδηποτε βοηθεια εκ πατρων η τριπολης που ειμαι κοντα και μπορω να παω.. anyhelp welcomed..
    anorthwtis 99%
    mou ekane ta idia prosfata

    μπορει και καποιο καλωδιακι που κανει την πορεια μπαταρια-ανορθωτης-μπαταρια, να μην λειτουργει.
    δες πρωτα αυτα μη σε βαζουν να αγοραζεις τζαμπα μπαταρια
    Τελευταία τροποποίηση από kalgeorge; 19/07/2017 στις 14:56.

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Honda= ανορθωτής φανταστηκα και εγω με αυτα τα συμπτωματα......
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Τηλεδιάγνωση προφανώς και δεν μπορεί κανείς να κάνει.
    Σε σχετικά πρόσφατη (το φλεβάρη) χαζοπεριπετεια μου με το ξεκινημα και την μπαταρία, είχαν μπει τα ζιζάνια περί ανορθωτη στο μυαλό μου,γιατι ενω είχα φορτίσει (έτσι νομιζα τουλαχιστον) την μπαταρία και έδειχνε σωστά, μόλις την έσβηνα με άφηνε.
    Μόλις φόρτισα τη μπαταρία με σωστό φορτιστή,για ένα βραδυ, τότε όλα λύθηκαν.
    Αν φορτισεις σωστα τη μπαταρία και συνεχίσεις να εχεις θέμα, βόλτα απο ηλεκτρολόγο και καλοχώνευτο το μπουγιουρντί.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Δεν ξεκαθαρίζεις ποιος ήταν ο λάθος φορτιστής και ποιος ο σωστός, μήπως αυτός που είχες είχε βλάβη;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Έχε υπόψιν ότι έξω από τα Καλάβρυτα (περίπου 2 χλμ) υπάρχει συνεργείο. Δεν νομίζω ότι ασχολείται με μοτοσυκλέτες, αλλά ίσως σε βοηθήσει να βάλεις ή να αφαιρέσεις κάτι, ειδικά αν δεν έχεις εργαλεία πρόχειρα.
    Βρίσκεται στον δρόμο προς Πάτρα, λίγο πριν το σταυροδρόμι για Πάτρα, Μαζέικα, Βυσωκά.

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Δεν ξεκαθαρίζεις ποιος ήταν ο λάθος φορτιστής και ποιος ο σωστός, μήπως αυτός που είχες είχε βλάβη;
    ο λάθος δεν ξέρω ποιος ήταν, το πήγα σε ένα (φιλικό μου) συνεργείο αυτοκινήτων και την άφησα να μου τη φορτίσει.Προφανώς κατι δεν εγινε σωστά γιατι δεν φτούρησε.
    Δανείστηκα απο ένα φίλο έναν CTEK όμως και έγινε δουλίτσα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Έχω πολύ καλό φορτιστή, αν θες να μου τη φέρεις, να τη φορτίσω και την παίρνεις την επόμενη. Αν δε δουλέψει, είναι για αντικατάσταση.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έχω πολύ καλό φορτιστή, αν θες να μου τη φέρεις, να τη φορτίσω και την παίρνεις την επόμενη. Αν δε δουλέψει, είναι για αντικατάσταση.
    Ευχαριστω παρα πολυ αλλα δυστυχως ειμαι καλαβρυτα και δε προβκεπεται να γυριζω αμεσα. Αν δεν το εχω λυσει μεχρι την επιστροφη μ θα σου στειλω. Ευχαριστω πολυ !!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  10. #10
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Οταν λετε λαθος φορτιση τι εννοειτε? Σε μετρησεις μετα τη φορτιση ηταν στο 13.2 και αναμενη μεχρι 14. Θεωρητικα ειναι καλα νουμερα. Μπορει να ειναι λαθος φορτισμενη? Φορτιστης ρυθμιζομενος για μπαταρια αυτοκινητου κ μηχανης. Υπαρχει κατι πιο ειδικο?
    ΚΑΙ μιας και το θυμηθηκα κατα καιρους ειχε κανει διακοπες ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ. 3 4 φορες το συνολο. Καπου το ειχα ξαναπει ομως δεν το ειχα ψαξει. Σορυ που σας τα πρηζω αλλα τωρα ψιλοευκολυνομαι να το κοιταξω..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Ετσι όπως τα λες,μάλλον δεν είναι η μπαταρία.
    οχι,δεν ξέρω κάτι πιο ειδικό σε φορτιστή.
    Το εν κινήσει, είναι λίγο υποπτο. Απλά για να αποφύγεις άδικα έξοδα,κάνε μια πλήρη φόρτιση τη μπαταρία κι αν επιμείνει το βηχαλάκι, μπιζολβόν των 500mg και γρηγορα στον παιδίατρο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ετσι όπως τα λες,μάλλον δεν είναι η μπαταρία.
    οχι,δεν ξέρω κάτι πιο ειδικό σε φορτιστή.
    Το εν κινήσει, είναι λίγο υποπτο. Απλά για να αποφύγεις άδικα έξοδα,κάνε μια πλήρη φόρτιση τη μπαταρία κι αν επιμείνει το βηχαλάκι, μπιζολβόν των 500mg και γρηγορα στον παιδίατρο.
    Κλαιω με το μπιζολβον!!

    Θα δω μες στην επομενη αν μπορεσω να κατεβω προς πατρα να το δει πατρινομαστορας. Αν καποιος ξερει καποιον που ξερει εναν αλλο ας πληροφορησει!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μηχανική τρόμπα έχει το μηχανάκι? (δεν φταίει η τρόμπα, απλά θέλω να δω αν έχει ρεύμα όταν σου κάνει αυτά τα κολπα)
    Sent from me using a computer.

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Στείλε μου την μπαταρία Πάτρα με το ΚΤΕΛ σε μια συσκευασία της προκοπής, στην φορτίζω και την επόμενη στην στέλνω. Αν έτσι λύσεις το πρόβλημά σου έχει καλώς αλλιώς πας για μπαταρία. Ότι θες μου λες.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω παρα πολυ αλλα δυστυχως ειμαι καλαβρυτα και δε προβκεπεται να γυριζω αμεσα. Αν δεν το εχω λυσει μεχρι την επιστροφη μ θα σου στειλω. Ευχαριστω πολυ !!
    Το άλλο Σαββατοκύριακο, πιθανότατα (σχεδόν σίγουρα) θα είμαι Καλάβρυτα. Αν μέχρι τότε χρειαστείς φορτιστή ή κάτι άλλο, πες το.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβληματάκι με X-Spirit.
    από lotinia στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2009, 15:41
  2. προβληματακι με πλαστικα..
    από loufas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 17:58
  3. Προβληματακι με τη καμμενη αλεπου..
    από FestoNero στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 12:37
  4. Προβληματακι με CBR 1100 ΧΧ (κόμπιασμα)
    από dimnas στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2005, 17:18
  5. Προβληματακι με τροφοδοσια
    από KeLeYTiS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 23:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF