Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: Enterprise Ασφαλιστική και εξώδικο 3 χρόνια μετά

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    To ΕΦΚΑ δεν πήρε ποτέ τα νοσήλεια από την ασφαλιστική "το κανόνι", και σου ζητάνε ρέστα επειδή τους λείπουν 700 εβρά ! Ετσι το καταλαβαίνω. Μέχρι και υπαιτιότητα με πραγματογνώμονες από δικό τους συνεργείο θα έβγαλαν. Τραγικοί λέμε..Λογικά μόλις τους προσκομίσεις τα χαρτιά σου θα το βουλώσουν

  2. #17
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Το θέμα είναι οτι αν μείνω στο απλά να δικαιωθώ θα έχω βγάλει από τη τσέπη μου σε δικηγόρο 250ευρώ.

    Γι αυτό και ετοιμάζω και γω τη δική μου αγωγή για ηθικές βλάβες.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παρόλο που έχεις δίκιο έκανες ένα τραγικό σφάλμα.
    Υποτίμησες το θηρίο που λέγεται κράτος.

    Μπορεί να αργεί αλλά στο τέλος θα σου τη φέρει και θα σε βλάψει ακόμη και αν δεν έχει το ίδιο όφελος.
    Θα έπρεπε να απαντήσεις εξαρχής στο εξώδικο με εξώδικο για να είσαι καλυμένος.

    Τώρα θα ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο.
    Κρίμα.

  4. #19
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Βγαίνω λίγο εκτός θέματος, αλλά μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι σύνηθες να ζητάει το κρατικό σύστημα υγείας νοσήλεια από (ιδιωτική) ασφάλεια οχήματος; Θεωρούσα ότι αυτά καλύπτονται από την ασφάλεια υγείας που έχουν, θεωρητικά, όλοι, τουλάχιστον αν μιλάμε για κρατικό νοσοκομείο.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Acacius εγώ που έχω σε εκκρεμότητα δικαστήριο για ατύχημα το υποκατάστημα ΙΚΑ που ανήκω (και που μου εχει δώσει λεφτά ) μου εχει ζητήσει να του κοινοποιήσω την τελεσίδικη απόφαση. Νομίζω ότι μου το έχει ζητήσει και το κατ στο οποίο νοσηλευτηκα. Λέω νομίζω γιατί αυτά έγιναν πριν 4 χρόνια και όλα αυτά τα χρόνια έγιναν πολλά και πράγματικα είναι πολύ εύκολη υπόθεση να ξεχάσεις κάποια σημαντικά να κανεις. Προσωπικά θα ενημερώσω και το νοσοκομείο όταν τελειώσω για καλό και κακο. Αυτά περιμένω βέβαια να μου τα πει και ο δικηγόρος μου ο οποίος είναι εξειδικευμένος σε τροχαία όταν με το καλό τελειώσουμε...

    Τώρα για το παιδί που άνοιξε το ποστ...η έκθεση της Τροχαίας για το ατύχημα (έκθεση αυτοψίας ατυχήματος νομίζω την λένε) είναι πολύ σημαντικό να περιγράφει ότι ο άλλος είναι υπαίτιος και επίσης σημαντικό να υπάρχει κάποιος μάρτυρας για αυτό. Φυσικά θα πρέπει να έχεις ένα αντίγραφο στα χέρια σου. Η έκθεση αυτοψίας γίνεται αμέσως όταν γίνεται το ατύχημα αλλά ολοκληρώνεται όταν υπογράψουν και οι δύο. Συνήθως αν υπάρχουν τραυματίες η τροχαία περίμενει να βγουν από το νοσοκομείο για να κάνουν την τελική επιβεβαιώση. Σε αυτό το χρονικό διάστημα φυσικά υπάρχουν και οι συμβουλές των δικηγόρων. Πιθανότατα ο οδηγός της πάπιας να καθοδηγήθηκε να κάνει τελικά αρνητική δήλωση. Ειδικά αν δεν υπηρχαν μαρτυρες...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Βγαίνω λίγο εκτός θέματος, αλλά μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι σύνηθες να ζητάει το κρατικό σύστημα υγείας νοσήλεια από (ιδιωτική) ασφάλεια οχήματος; Θεωρούσα ότι αυτά καλύπτονται από την ασφάλεια υγείας που έχουν, θεωρητικά, όλοι, τουλάχιστον αν μιλάμε για κρατικό νοσοκομείο.
    Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Τα ατυχήματα δεν καλύπτονται από την δημόσια υγεία για κάθε έλληνα πολίτη, αρκεί να έχει ΑΜΚΑ;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Καλυπτονται οσον αφορα την αμεση περιθαλψη. Δηλαδη ενα καταγμα το οποιο χρειαζεται χειρουργειο θα καλυφθει αμεσα. Μια πλαστικη πανω στο ακρο που χειρουργηθηκε και που θα γινει μετα απο χρονια οχι.....Απο την εμπειρία μου αντιληφθηκα οτι τις παροχες που παιρνεις (χειρουργειο)σε περιπτωση ατυχήματος ικα και νοσοκομεια τις διεκδικουν πλεον απο τις ασφαλιστικες..
    Την πλαστικη πχ πρεπει να την διεκδικησεις δικαστικα. Δηλαδη θα παρεις χρημα για αυτην οταν τελεσιδικησει η δικη. Πας μετα πληρωνεις και την κανεις η τρως τα λεφτα....
    (Φυσικα για να διεκδικησεις την πλαστικη πρεπει να εχει συμφωνησει δηλαδη να εχει αναγνωρισει την αισθητικη ζημια και ο ιατρικος πραγματογνωμονας της αντιδικου ασφαλιστικης)
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 14/09/2019 στις 00:25.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    To χω ακουσει πολλες φορες και εγω και στη δικια μου περιπτωση η υπαλληλος του ικα στις παροχες οταν ειχα ζητησει καποια εγγραφα μου ειχε πει πως επρεπε να της παω την αγωγη που θα εκανα για να τα μου τα δωσει.
    Κανονικα σε καλυπτει το ικα εφ οσον εισαι ασφαλισμενος,γιατι μετεπειτα ομως ψαχνει να βρει υπαιτιους και ζητα αποζημιωσεις δεν εχω καταλαβει.

  9. #24
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    update.

    Πήρα τα 2 χαρτιά τροχαίας και από την ασφαλιστική του υπαίτιου για την αποζημίωση των υλικών ζημιών μου.

    Το αστείο της υπόθεσης που με ενημέρωσε η τροχαία είναι οτι δεν έχει καταγραφεί τραυματισμός και διακομιδή παρά μόνο υλικές ζημιές, επομένως στο δικαστήριο δε μπορεί ούτε ο ΕΦΚΑ ούτε ο ίδιος ο υπαίτιος να ζητήσει οποιαδήποτε αποζημίωση. Κάτι που μου φαίνεται λογικό εφόσον εκείνο το διάστημα δεν με ενόχλησαν για κατάθεση ούτε κινήθηκε τότε εναντίον μου ο κύριος αυτός.

    Εν πάσει περιπτώσει έχουμε δρόμο ακόμα. Το επόμενο βήμα είναι να πάρει τηλέφωνο ο δικηγόρος μου τώρα που έχει τα χαρτιά να ενημερώσει το δικηγορικό γραφείο του ΕΦΚΑ για όλα αυτά.

  10. #25
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    To χω ακουσει πολλες φορες και εγω και στη δικια μου περιπτωση η υπαλληλος του ικα στις παροχες οταν ειχα ζητησει καποια εγγραφα μου ειχε πει πως επρεπε να της παω την αγωγη που θα εκανα για να τα μου τα δωσει.
    Κανονικα σε καλυπτει το ικα εφ οσον εισαι ασφαλισμενος,γιατι μετεπειτα ομως ψαχνει να βρει υπαιτιους και ζητα αποζημιωσεις δεν εχω καταλαβει.
    Τα ζητάει με το εξής (παράλογο να το πω, δεν ξέρω....)σκεπτικό: Εαν πέσεις και χτυπήσεις μόνος σου, καρφώσεις καμια πρόκα στο χέρι, τσακίσεις κανα δάχτυλο, και ότι άλλο μπορεί να πάθεις ΜΟΝΟΣ σου όμως, ΧΩΡΙΣ να στο προκαλέσει άλλος, τότε σε καλύπτει.

    Εαν σε κοπανήσει άλλος όμως, τότε τα ζητάει απο αυτόν( ασφαλιστική συνήθως), και εαν αυτός δεν πληρώσει, τα ζητάει απο εσένα, γιατί σου λέει εαν δεν σε χτύπαγε ο άλλος, δεν θα είχες χτυπήσει, άρα δεν θα είχε χρειαστεί να σε μαζέψω, νοσηλεύσω, περιθάλψω και τα επακόλουθα..

    Έτσι έγινε και με εμένα, το ΙΚΑ ζήτησε την αγωγή για να ζητήσει τα νοσήλεια απο την ασφαλιστική του υπάιτιου του ατυχήματος.
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Τα ζητάει με το εξής (παράλογο να το πω, δεν ξέρω....)σκεπτικό: Εαν πέσεις και χτυπήσεις μόνος σου, καρφώσεις καμια πρόκα στο χέρι, τσακίσεις κανα δάχτυλο, και ότι άλλο μπορεί να πάθεις ΜΟΝΟΣ σου όμως, ΧΩΡΙΣ να στο προκαλέσει άλλος, τότε σε καλύπτει.

    Εαν σε κοπανήσει άλλος όμως, τότε τα ζητάει απο αυτόν( ασφαλιστική συνήθως), και εαν αυτός δεν πληρώσει, τα ζητάει απο εσένα, γιατί σου λέει εαν δεν σε χτύπαγε ο άλλος, δεν θα είχες χτυπήσει, άρα δεν θα είχε χρειαστεί να σε μαζέψω, νοσηλεύσω, περιθάλψω και τα επακόλουθα..

    Έτσι έγινε και με εμένα, το ΙΚΑ ζήτησε την αγωγή για να ζητήσει τα νοσήλεια απο την ασφαλιστική του υπάιτιου του ατυχήματος.
    Στην προκειμένη περίπτωση, όμως, πήγε ο τραυματίας και έβαλε μόνος του το χέρι του κάτω από την πρόκα (όπως αποδεικνύουν τα σχετικά έγγραφα της τροχαίας) και έκατσε να φάει την σφυριά, πως είναι δυνατόν να τα γυρεύουν τώρα από την κρατούντα το σφυρί;;;;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Στα χέρια μου πλέον και ο φάκελος της Aigaion με την πλήρη αποζημίωσή μου στο 100%. Το κερασάκι στη τούρτα η δήλωση του κυρίου που δέχεται στο 100% υπαιτιότητα, διαθέσιμο στο δικαστήριο απλά δηλώνοντας τον αριθμό φακέλου ώστε να προσκομιστεί μετά την άρση του GDPR.
    (επειδή φέρει δικιά του υπογραφή αποκλειστικά δε μπορώ να το προσκομίσω ο ίδιος εξαρχής)

    Αυτό που κοιτάζω να δω είναι αν θα κάνω κίνηση εξωδικαστικά πριν την ημερομηνία του δικαστηρίου...

  13. #28
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Άν είχα εγώ όλα αυτά τα χαρτιά, θα τους κυνηγούσα κιόλας να μου πληρώσουν μεροκάματα, ψυχική οδύνη και ότι άλλο σκαρφιστεί ο δικηγόρος μου.... Άντε με τους μπετόβλακες.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #29
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άν είχα εγώ όλα αυτά τα χαρτιά, θα τους κυνηγούσα κιόλας να μου πληρώσουν μεροκάματα, ψυχική οδύνη και ότι άλλο σκαρφιστεί ο δικηγόρος μου.... Άντε με τους μπετόβλακες.
    ηθικές βλάβες Δημήτρη. Το μόνο που μπορώ να ζητήσω για την ταλαιπωρία.
    Απλά θα δώσω χρήματα μπροστά για τη διαδικασία με σκοπό είτε να έρθει ο ΕΦΚΑ εξωδικαστικά να μου δώσει ένα ποσοστό από αυτά που θα ζητάω ή να τα πάρω μετά από 2-3 χρόνια σε άλλο δικαστήριο.
    Είμαι σε συζητήσεις πόσο αξίζει η ταλαιπωρία και αν μπορεί να ζητηθεί ένα σοβαρό ποσό για να τους τρέξω και γω και να τους τιμωρήσω για τη μπουρδελοδιαδικασία που με υπέβαλλαν επειδή έτσι γουστάρουν να δουλεύουν εργολαβικά με το κεφάλι.

  15. #30
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Μιά μήνυση για απάτη σ' όποιον υπογράφει το(α) χαρτι(α) που σου κοινοποίησαν δεν παίζει;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2005, 22:40
  2. αντε και καλη χρονια...
    από sotpag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 01:06
  3. πως να σου γαμουν τη ψυχολογια!και να εχεις μετα στενη επαφη με καδο!
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 09:27
  4. filippos_hornet και socos ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 11:10
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 12:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF