Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Πιρούνια Honda AX-1

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258

    Πιρούνια Honda AX-1

    Μια ερώτηση,αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.Πολλές φορές πατώντας μπροστινό φρένο νιώθω στην αρχή σαν να γλιστράει στη δισκόπλακα η δαγκάνα και το τιμόνι να κάνει σαν να πάει να ξεβιδωθεί.Η δισκόπλακα και τα τακάκια είναι ολοκαίνουρια.Κάτι μου λέει ότι μπορεί να τα έχουν παίξει τα πιρούνια διότι είναι πολύ μαλακά.Να θέλουν αλλαγή λαδιού ή και αλλαγές στα ελατήρια;Αξίζει να πάω σε ένα συνεργείο για επισκευή ή θα κοστίσει περισσότερο από τη μηχανή;Όταν φυσικά πιέσω τη μανέτα φρενάρει πολύ έντονα,αλλά βυθίζεται το μπροστινό πολύ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το πηρούνι στο ΑΧ1 είναι εκ κατασκευής πολύ μαλακό, και αυτό ακριβώς είναι που δίνει και στο ΑΧ1 την αίσθηση ''μαγικό χαλί'', δηλαδή που περνάει τις λακούβες και τις κακοτοπιές των ελληνικών αστικών δρόμων, και είναι σαν να μην υπάρχουν. Εσύ προφανώς εννοείς ότι έχει γίνει ακόμα πιο μαλακό από την μαμά κατάσταση, ε; Αν ναι, κι εφόσον δεν έχει πρόβλημα με διαρροή λαδιού από τις τσιμούχες, τότε μπορείς απλά να αλλάξεις λάδι στις αναρτήσεις σου, και παίζοντας με το ιξώδες αλλά και την στάθμη του λαδιού, να το φέρεις εκεί ακριβώς που το θέλεις. Ελατήρια θα αλλάξεις, εφόσον θέλεις ριζική αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας, δλδ δεν θέλεις πια να είναι μαγικό χαλί, και θέλεις να γίνει πιο σπορ και ακριβής η ανάρτησή σου, πράγμα που κατά την γνώμη μου στο ΑΧ1 δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Αν όμως τα ελατήρια είναι στο μήκος που ορίζει το σέρβις μάνιουλ, δεν χρειάζεται να τα αλλάξεις, μπορείς να τα βοηθήσεις να μην τερματίζουν, με κατάλληλη αύξηση της στάθμης του λαδιού. Το πόσο, το βρήσκεις με λίγο πειραματισμό.

    Εκτός από μαλακό σαν ανάρτηση, το πηρούνι στο ΑΧ1 είναι πολύ μαλακό και σαν ακαμψία. Χαρακτηριστικά, μπορείς με το τιμόνι στο τέρμα στριμένο στο στοπ του, να στρίψεις πιέζοντας με τα χέρια ή τα πόδια τον τροχό, λίγο ακόμα: Είναι τόσο εύκαμπτο το σύστημα, που παραμορφώνεται (ελαστικά) ακόμα και με την ανθρώπινη μυική δύναμη.

    Το φρένο σου που ''γλυστράει στην δισκόπλακα'' αυτό θα πρέπει να το προδιορίσεις λίγο ακόμα, γιατί δεν είμαστε εκεί να δούμε τι ακριβώς κάνει.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Το φρένο σου που ''γλυστράει στην δισκόπλακα'' αυτό θα πρέπει να το προδιορίσεις λίγο ακόμα, γιατί δεν είμαστε εκεί να δούμε τι ακριβώς κάνει.
    Θα προσπαθήσω να το περιγράψω λίγο καλύτερα.Μόλις πατάω το φρένο νιώθω ότι το φρένο δεν πιάνει,αλλά αν συνεχίσω την πίεση πιάνει και καλά μάλιστα.Αλλά έχω χάσει ήδη κάποια δευτερόλεπτα στο φρενάρισμα.Πιο καλά δεν μπορώ να το περιγράψω!Σκέφτηκα να αλλάξω σωληνάκια και υγρά φρένων μήπως ευθύνεται αυτό.Αλλά δεν ξέρω..

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από downhill Προβολή μηνύματος
    Θα προσπαθήσω να το περιγράψω λίγο καλύτερα.Μόλις πατάω το φρένο νιώθω ότι το φρένο δεν πιάνει,αλλά αν συνεχίσω την πίεση πιάνει και καλά μάλιστα.Αλλά έχω χάσει ήδη κάποια δευτερόλεπτα στο φρενάρισμα.Πιο καλά δεν μπορώ να το περιγράψω!Σκέφτηκα να αλλάξω σωληνάκια και υγρά φρένων μήπως ευθύνεται αυτό.Αλλά δεν ξέρω..
    Κανε μια αλλαγη στα υγρα σου και μια καλη εξαερωση γιατι αυτο που περιγραφεις δε νομιζω να εχει σχεση με τα καλαμια. Βεβαια καλο ειναι να κανεις και ενα service το μπροστινο συστημα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από downhill Προβολή μηνύματος
    Θα προσπαθήσω να το περιγράψω λίγο καλύτερα.Μόλις πατάω το φρένο νιώθω ότι το φρένο δεν πιάνει,αλλά αν συνεχίσω την πίεση πιάνει και καλά μάλιστα.Αλλά έχω χάσει ήδη κάποια δευτερόλεπτα στο φρενάρισμα.Πιο καλά δεν μπορώ να το περιγράψω!Σκέφτηκα να αλλάξω σωληνάκια και υγρά φρένων μήπως ευθύνεται αυτό.Αλλά δεν ξέρω..
    Πολλά μπορεί να σου δημιουργούν αυτήν την μη-συνεχή άσκηση δύναμης στο φρένο.

    -Καμμένα τακάκια (τα οποία φαίνονται να έχουν ψωμί, αλλά έχει ψηθεί σε υπερβολική θερμοκρασία το υλικό τους, και δεν έχει την τριβή που πρέπει, δεν γίνεται κάτι, απλά αλλάζεις τακάκια)

    -Κακή κατάσταση υδραυλικού κυκλώματος (αλλαγή υγρού , καλή εξαέρωση)

    -Πρόβλημα στον δίσκο (ελαφρώς στραβός, μέχρι τα τακάκια να τον σπρώξουν στην ίδια θέση, χάνεις λίγο χρόνο)

    -Πρόβλημα στις γλύστρες της δαγκάνας (το δικό σου έχει διπίστονη με γλύστρα, δλδ έχει τα πιστόνια από την μία πλευρά, και όταν πατάς φρένο, από την μια μεριά που είναι τα πιστόνια πιέζουν το τακάκι άμεσα στον δίσκο, από την άλλη μεριά όμως, όλη η δαγκάνα ολισθαίνει πάνω σε δύο πίρους-γλύστρες και έτσι πιέζει το τακάκι. Τσέκαρε ότι κινείται όμορφα και ωραία η δαγκάνα, και ότι οι πίροι στις γλύστρες έχουν γράσσο και όχι διάβρωση)

    -Ανάρτηση (αν είναι τέρμα μαλακή, πιάνει από την αρχή το φρένο, αλλά επειδή είναι τέρμα μαλακή, στην ακρή συμπιέζεται η ανάρτηση, δίνοντας την αίσθηση ότι δεν φρενάρει, και μόλις τελειώσει την φάση της συμπίεσης και δεν έχει άλλο να εκτονωθεί η ενέργεια του φρένου...φρενάρει, εδώ θα πρέπει να μαζέψεις σε σωστά πλαίσια λειτουργίας την ανάρτησή σου)

    -Λάστιχο (ένα κακό λιωμένο λάστιχο δεν...φρενάρει όπως πρέπει, αλλάζεις λάστιχο δεν έχει γιατρειά εδώ)

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πολλά μπορεί να σου δημιουργούν αυτήν την μη-συνεχή άσκηση δύναμης στο φρένο.

    1)Καμμένα τακάκια (τα οποία φαίνονται να έχουν ψωμί, αλλά έχει ψηθεί σε υπερβολική θερμοκρασία το υλικό τους, και δεν έχει την τριβή που πρέπει, δεν γίνεται κάτι, απλά αλλάζεις τακάκια)

    2)Κακή κατάσταση υδραυλικού κυκλώματος (αλλαγή υγρού , καλή εξαέρωση)

    3)Πρόβλημα στον δίσκο (ελαφρώς στραβός, μέχρι τα τακάκια να τον σπρώξουν στην ίδια θέση, χάνεις λίγο χρόνο)

    4)Πρόβλημα στις γλύστρες της δαγκάνας (το δικό σου έχει διπίστονη με γλύστρα, δλδ έχει τα πιστόνια από την μία πλευρά, και όταν πατάς φρένο, από την μια μεριά που είναι τα πιστόνια πιέζουν το τακάκι άμεσα στον δίσκο, από την άλλη μεριά όμως, όλη η δαγκάνα ολισθαίνει πάνω σε δύο πίρους-γλύστρες και έτσι πιέζει το τακάκι. Τσέκαρε ότι κινείται όμορφα και ωραία η δαγκάνα, και ότι οι πίροι στις γλύστρες έχουν γράσσο και όχι διάβρωση)

    5)Ανάρτηση (αν είναι τέρμα μαλακή, πιάνει από την αρχή το φρένο, αλλά επειδή είναι τέρμα μαλακή, στην ακρή συμπιέζεται η ανάρτηση, δίνοντας την αίσθηση ότι δεν φρενάρει, και μόλις τελειώσει την φάση της συμπίεσης και δεν έχει άλλο να εκτονωθεί η ενέργεια του φρένου...φρενάρει, εδώ θα πρέπει να μαζέψεις σε σωστά πλαίσια λειτουργίας την ανάρτησή σου)

    6)Λάστιχο (ένα κακό λιωμένο λάστιχο δεν...φρενάρει όπως πρέπει, αλλάζεις λάστιχο δεν έχει γιατρειά εδώ)
    1)Τα τακάκια τα άλλαξα πριν 20-25 ημέρες.Δεν έχω κάνει πάνω από 200-300χλμ
    2)Θα πάω στο μηχανικό να κάνει αλλαγή υγρών.
    3)Αντικαταστάθηκε με καινούριο πριν 20-25 ημέρες μαζί με τα τακάκια
    4)Αυτό θα το δει ο μηχανικός....
    5)Και αυτό το ίδιο με το 4
    6)Το λάστιχο που το είδε ένας λαστιχάς που τον εμπιστεύομαι και είμαι πελάτης του,έχω αλλάξει στο αμάξι λάστιχα και αμορτισέρ,ευθυγράμμιση κλπ μου είπε ότι τα λάστιχα είναι καλά.Στο μαγαζί που άλλαξα δισκόπλακα και τακάκια μου είπαν ότι θέλουν αλλαγή,αλλά αυτοί πουλάνε μόνο λάστιχα μοτό που σημαίνει ότι μπορεί να ψάχνουν πελάτη,ο άλλος πουλάει και για αμάξια.Και για να προλάβω ενστάσεις βάζει σε πολλές μοτό,ακόμα και στην αστυνομία!

Παρόμοια θέματα

  1. Honda AX
    από anf125 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 09:50
  2. Λάστιχα για Honda AX-1
    από zanny στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 13:46
  3. Στροφόμετρο Honda AX-1
    από zanny στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 16:14
  4. Honda AX-1
    από downhill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF