Σελίδα 10 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 300

Θέμα: Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)

  1. #136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Λες το προφανές, πλην όμως (χωρίς παρεξήγηση) αν είναι να δώσω 20-30 ευρώ σε μάστορα για να ανοίξει εμπειρικά την τρύπα στο νιπτήρα με σφυρί/καλέμι, προτιμώ να τα δώσω για να πάρω ένα σωστό τρυπάνι να κάνω τη δουλειά μόνος μου.
    Αλήθεια, εσένα δεν σου έτυχε ποτέ βαρώντας να προκαλέσεις κάποια ρωγμή; Επίσης, πόσο εύκολο είναι σπάσε-σπάσε να φτάσεις περίπου στα ιδεατά όρια διαμέτρου των 35 χιλ. τρύπας κι όχι πχ λίγο παρακάτω ή παραπάνω;

  2. #137
    Πάρε το τρυπάνι αδερφέ. Απλά να προσέχεις να το ψυχειε μην ανάψει.

  3. #138
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Εκεί θα καταλήξω μάλλον. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις και μην με παρεξηγείς που επιμένω να κάνω τη δουλειά ο ίδιος. Για την ψύξη το έχω υπόψη κι έχω δει και βίντεο σχετικά.

  4. #139
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Όντως είναι πιο λεπτό το υλικό του νιπτήρα εκατέρωθεν από το σημείο που υπάρχει η τρύπα για τη βίδα της τάπας (σε μια διάμετρο γύρω στα 40 χιλ.). Το θέμα μου είναι ότι επειδή δεν έχω ανάλογη εμπειρία κι επειδή η πορσελάνη είναι ψαθυρό υλικό, φοβάμαι το ενδεχόμενο να αρχίσω να κοπανάω το υλικό σε εκείνο το σημείο και να προκαλέσω κάποια ρωγμή. Αυτό το σενάριο πως το αποκλείεις; Μια στραβή να σου κάτσει και την έβαψες.
    Φυσικα και ΔΕΝ το αποκλειεις αν ειναι δυνατον, ειναι μια απαιτητικη εργασια που θελει πολυ λεπτους χειρισμους και μεγαλη προσοχη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Λες το προφανές, πλην όμως (χωρίς παρεξήγηση) αν είναι να δώσω 20-30 ευρώ σε μάστορα για να ανοίξει εμπειρικά την τρύπα στο νιπτήρα με σφυρί/καλέμι, προτιμώ να τα δώσω για να πάρω ένα σωστό τρυπάνι να κάνω τη δουλειά μόνος μου.
    Αλήθεια, εσένα δεν σου έτυχε ποτέ βαρώντας να προκαλέσεις κάποια ρωγμή; Επίσης, πόσο εύκολο είναι σπάσε-σπάσε να φτάσεις περίπου στα ιδεατά όρια διαμέτρου των 35 χιλ. τρύπας κι όχι πχ λίγο παρακάτω ή παραπάνω;
    Σε αυτο διαφωνω καθετα, ο μαστορας που θα ερθει στον χωρο σου με δικα του εξοδα, με γνωση ,εμπειρια και καποια πιο εξειδικευμενα εργαλεια απο τα ''κοινα" που του χρειαζονται για το επαγγελμα αυτο, δεν θα πληρωθει μονο για να ανοιξει την τρυπα αλλα για να φερει εις περας ολη την εργασια απο την αρχη εως το τελος και με δικια του ευθυνη κιολας αν θα γινει καποια στραβη (πολυ μεγαλη πιθανοτητα).
    Παρ`ολα αυτα επειδη καταλαβαινω πως το εγραψες και μαλλον πως το σκεφτεσαι, φυσικα και δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, απλα αναλυω και καποιες αλλες παραμετρους που καλο ειναι αν εισαι απο την αλλη μερια να τις λες και να τις εξηγεις πιο περιληπτικα μερικες φορες.
    Αγορασε το ποτυροτρυπανο και καλη σου επιτυχια, παντα με προσοχη φυσικα.
    Γνωμη μου ειναι να παρεις και τον κεντραδορο-οδηγο εξτρα για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα, χαμενος δεν παει γιατι κουμπωνει σε ολα τα ποτυροτρυπανα μεγαλυτερης διαμετρου και συν οτι εχεις πλεονεκτημα στην προκειμενη περιπτωση λογω του οτι υπαρχει ηδη μικρη τρυπουλα στο κεντρο εκει που ειναι η βιδα της ταπας αρα δεν θα χρειαστει να ανοιξει τρυπα στην πορσελανη ο κεντραδορος-οδηγος, απλα ισως επειδη μπορει να ειναι μεγαλυτερη διαμετρος το τρυπανι του οδηγου, να χρειαστει να την μεγαλωσεις προτου εφαρμοσεις με ενα αλλο καλης ποιοτητας τρυπανι κοβαλτιου ή multi construction.

  5. #140
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Σε Makita ή Dewalt θα μπούνε. Γενικά και από συναδελφούς αλλά και από customer feedback έχω διαβάσει ότι δεν είναι τόσο εύκολα σε ξύλο και ότι σε επίπονη χρήση τα μικρούλια σπάνε. Δεν είπα ότι για μένα ότι δεν κάνουν κάτι απλά ρώτησα γνώμη για Milwaukee αν είναι καλύτερα
    Δεν έχω χρόνο να μεταφέρω τους άλλους με το νιπτήρα κάπου αλλού και χανόμαστε.

    Όλα τα μικρά σπάνε. Θέλουν μικρότερη πίεση και περισσότερες στροφές. Κοίτα τα μούλτι δουλεύουν σε ξύλο αλλά δεν είναι γι' αυτή τη δουλειά. Σε καμία περίπτωση δε θα κάνουν την ίδια δουλειά με τα τρυπάνια ξύλου. Ουσιαστικά οι έχτρα δυνατότητες που έχουν είναι για μια ώρα ανάγκης που θα έχεις να τρυπήσεις "σαντουιτς" υλικών ή για την περίπτωση που θα σου τύχει να ανοίξεις καμιά τρύπα σε κάτι περίεργο. Αν θες να κάνεις μια κατασκευή με ξύλα και θα ανοίξεις μερικές δεκάδες τρύπες χρειάζεται αρίδα ξύλου.

    Τα μιλ δεν τα ξέρω αλλά αμφιβάλω αν είναι καλύτερα.
    Sent from me using a computer.

  6. #141
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Φυσικα και ΔΕΝ το αποκλειεις αν ειναι δυνατον, ειναι μια απαιτητικη εργασια που θελει πολυ λεπτους χειρισμους και μεγαλη προσοχη.



    Σε αυτο διαφωνω καθετα, ο μαστορας που θα ερθει στον χωρο σου με δικα του εξοδα, με γνωση ,εμπειρια και καποια πιο εξειδικευμενα εργαλεια απο τα ''κοινα" που του χρειαζονται για το επαγγελμα αυτο, δεν θα πληρωθει μονο για να ανοιξει την τρυπα αλλα για να φερει εις περας ολη την εργασια απο την αρχη εως το τελος και με δικια του ευθυνη κιολας αν θα γινει καποια στραβη (πολυ μεγαλη πιθανοτητα).
    Παρ`ολα αυτα επειδη καταλαβαινω πως το εγραψες και μαλλον πως το σκεφτεσαι, φυσικα και δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, απλα αναλυω και καποιες αλλες παραμετρους που καλο ειναι αν εισαι απο την αλλη μερια να τις λες και να τις εξηγεις πιο περιληπτικα μερικες φορες.
    Αγορασε το ποτυροτρυπανο και καλη σου επιτυχια, παντα με προσοχη φυσικα.
    Γνωμη μου ειναι να παρεις και τον κεντραδορο-οδηγο εξτρα για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα, χαμενος δεν παει γιατι κουμπωνει σε ολα τα ποτυροτρυπανα μεγαλυτερης διαμετρου και συν οτι εχεις πλεονεκτημα στην προκειμενη περιπτωση λογω του οτι υπαρχει ηδη μικρη τρυπουλα στο κεντρο εκει που ειναι η βιδα της ταπας αρα δεν θα χρειαστει να ανοιξει τρυπα στην πορσελανη ο κεντραδορος-οδηγος, απλα ισως επειδη μπορει να ειναι μεγαλυτερη διαμετρος το τρυπανι του οδηγου, να χρειαστει να την μεγαλωσεις προτου εφαρμοσεις με ενα αλλο καλης ποιοτητας τρυπανι κοβαλτιου ή multi construction.
    Γενικά δε διαφωνώ μαζί σου, παίρνεις ωστόσο το ιδανικό σενάριο του σοβαρού Επαγγελματία τεχνικού. Για τον επαγγελματισμό του Χ Έλληνα μάστορα (αυτού που συνήθως ασχολείται με ανάλογα μερεμέτια σε σπίτια για βιοπορισμό, ή, συνηθέστερα, για να συμπληρώνει το εισόδημά του από άσχετες δουλειές) και την όποια υπευθυνότητά του επίτρεψέ με να κρατώ ισχυρές επιφυλάξεις. Αν ήξερα κάποιον πραγματικά επαγγελματία, με εμπειρία στο αντικείμενο, σοβαρό εξοπλισμό κλπ, δεν θα το συζητούσα καν. Πρακτικά το σενάριο που παίζει είναι, καλώ κάποιον τυχαία, χωρίς να ξέρω το ποιόν του, τον εξοπλισμό του κλπ και περιμένω να κάνει τη δουλειά. Σίγουρα δεν είναι καμιά τεράστια επιστήμη όλο αυτό, αλλά επειδή ξέρεις και ξέρω πως δουλεύει συνήθως το πράγμα στα τεχνικά επαγγέλματα εν Ελλάδι (το ξέρουμε αν μη τι άλλο οι περισσότεροι από τα σέρβις στα μηχανάκια μας κι όχι μόνο), ξαναλέω ότι προτιμώ να δώσω τα 20-30 ευρώ για ένα σωστό ποτηροτρύπανο και να κάνω μια οπή ολοστρόγγυλη (ασχέτως που δεν θα φαίνεται όταν καλυφθεί από τη μπαταρία) και να μου μείνει και το εργαλείο.
    Για τον κεντραδόρο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, είναι ακριβώς όπως το λες.

  7. #142
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω χρόνο να μεταφέρω τους άλλους με το νιπτήρα κάπου αλλού και χανόμαστε.


    .
    Μαθαίνεις ραπτομηχανή και κέντημα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #143
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω χρόνο να μεταφέρω τους άλλους με το νιπτήρα κάπου αλλού και χανόμαστε.

    Όλα τα μικρά σπάνε. Θέλουν μικρότερη πίεση και περισσότερες στροφές. Κοίτα τα μούλτι δουλεύουν σε ξύλο αλλά δεν είναι γι' αυτή τη δουλειά. Σε καμία περίπτωση δε θα κάνουν την ίδια δουλειά με τα τρυπάνια ξύλου. Ουσιαστικά οι έχτρα δυνατότητες που έχουν είναι για μια ώρα ανάγκης που θα έχεις να τρυπήσεις "σαντουιτς" υλικών ή για την περίπτωση που θα σου τύχει να ανοίξεις καμιά τρύπα σε κάτι περίεργο. Αν θες να κάνεις μια κατασκευή με ξύλα και θα ανοίξεις μερικές δεκάδες τρύπες χρειάζεται αρίδα ξύλου.

    Τα μιλ δεν τα ξέρω αλλά αμφιβάλω αν είναι καλύτερα.
    Tον περιορισμό των αμερικάνικων για κρούση το θεωρείς μείον ? γιατί εγώ για κάποιο λόγο ναι.

  9. #144
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Βάλε ένα λινκ. Δε μπορώ να τα βρω.
    Sent from me using a computer.

  10. #145
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μαθαίνεις ραπτομηχανή και κέντημα;
    Τι σόι μοδίστρα είμαι ρε?
    Sent from me using a computer.

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βάλε ένα λινκ. Δε μπορώ να τα βρω.
    Εγώ ?

  12. #147
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Εγώ ?
    Ναι αυτά τα milwaukee δε μπορώ να τα βρω να δω χαρακτηριστικά ή ότι άλλο.
    Sent from me using a computer.

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι αυτά τα milwaukee δε μπορώ να τα βρω να δω χαρακτηριστικά ή ότι άλλο.
    https://es.milwaukeetool.eu/juegos-d...multimaterial/

  14. #149
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έχετε να προτείνετε ποιοτικά τρυπάνια ξύλου τύπου φτερού; (μεμονωμένα κυρίως, έστω και σετ). Τα τρυπάνια της Kiel πχ είναι αξιοπρεπή;

  15. #150
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200919_004702.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	57,4 KB 
ID:	421075

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200918_145505.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	43,9 KB 
ID:	421076

    Συνοδεύεται με βαριές περγαμηνές, για να δούμε αν θα ανταπεξέλθει των προσδοκιών ή θα κλαίω τα ευρώ μου,μιας και φθηνό δεν το λες.
    Προορίζεται για χρήση σε γρανιτοπλακακι πολύ συμπαγές.

Σελίδα 10 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)
    από MikeG στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 776
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2022, 00:20
  2. Βοηθεια για ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ Kawasaki Joy-R 125 (ΠΛΕΞΟΥΔΑ)
    από patrick32 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 14:39
  3. απορια για ηλεκτρικα
    από intruder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 03:09
  4. Βοήθεια για Ηλεκτρικά "Από που να πάρω ρεύμα";
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 12:42
  5. Stock για ηλεκτρικά είδη.
    από EarthDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 08:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF