Σελίδα 12 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 300

Θέμα: Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)

  1. #166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Κρεμαω αξεσουαρ μπανιου.
    Εκανα κατασκευη 5 καινουργια μπανια τωρα το καλοκαιρι, και εχουν γρανιτη-πλακακι και στα 5.
    Υπολογισε τωρα περιπου 3-4 αξεσουαρ εκαστος στο καθε μπανιο με τουλαχιστον 2 τρυπες 6αρες το καθε ενα απο αυτα και do the match στην σουμα για ποσες τρυπες μιλαμε συνολο.
    Το κακο ειναι οτι τα περισσοτερα εξ`αυτων δεν εχουν μεγαλη επιφανεια στο πισω μερος τους ωστε να μπορεσουν να καλυψουν εστω και λιγο καποια ενδεχομενη φθορα ή σπασιμο φλουδας του πλακακιου και αν γινει θα φαινεται.

    Δεν ειναι ουτε καινουργιο αλλα ουτε και μεμονωμενο το συγκεκριμενο θεμα στην περιπτωση την δικη μου και φυσικα των συναδελφων μου.
    Ειναι πολυ παλια αυτη η ιστορια, συνεχεια μας τυχαινουν τετοια πλακακια στα σπιτια και συνεχεια ψαχνω για λυσεις, ειδικα τωρα τελευταια εχει γινει και μοδα.
    Με συναδελφους που το εχω συζητησει καποιος μου ειπε οτι προτιμαει να τα κολλαει με καποιες πολυ δυνατες κολλες (οπως ειναι π.χ. η mamut της den braven που κανει θαυματα) παρα να παλευει να τρυπησει.
    Εμενα δεν μ`αρεσει αυτη η λυση αλλα εχω αρχισει να το σκεφτομαι και αυτο στο φιναλε.
    Προφανώς συνάδελφος και εσύ. Εγώ καιρό τώρα βάζω bison polymax crystal express. Σε μια δουλειά που φτιάξαμε δοκιμάσαμε της Παναγιάς τα μάτια: τρυπάνι με δραπανοκατσαβιδο με κρούση, χωρίς κρούση, ποτηροτρυπανα, γυαλιου/φτερού κλπ κλπ. με κόστος σε χρόνο. Στο 2ο-3ο από τα 20 μπάνια, το παράτησα.
    Εσπασα ένα πλακακι 60επι100εκ. στα πόσα και ήταν σε γυψοσανιδα. Τυχερός θα έλεγα ήμουν. Από τότε, όπου βρίσκω, βάζω τη bison.

    Ps. Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι ποτηροτρυπανα με οδηγό και συνεχή ροή νερού (πχ της husqvarna).

  2. #167
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Επειδή το θέμα είναι ενδιαφέρον και για DIY, ρωτάω να μαθαίνω: να γίνουν οι τρύπες πάνω σε αρμούς αντί για πλακάκια δε γίνεται; Πρέπει να γίνουν σε συγκεκριμένα σημεία (που δεν έχουν αρμό), ή υπάρχει άλλος περιορισμός;

    Edit: Δε λέμε να βάλεις μπαταρία μπανιέρας, αλλά 6άρι τρυπάνι δεν είναι και τόσο μεγάλο. Ακόμα κι αν ξύσει τα πλακάκια, νομίζω ότι είναι λιγότερο πιθανό να σπάσουν.

  3. #168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Επειδή το θέμα είναι ενδιαφέρον και για DIY, ρωτάω να μαθαίνω: να γίνουν οι τρύπες πάνω σε αρμούς αντί για πλακάκια δε γίνεται; Πρέπει να γίνουν σε συγκεκριμένα σημεία (που δεν έχουν αρμό), ή υπάρχει άλλος περιορισμός;

    Edit: Δε λέμε να βάλεις μπαταρία μπανιέρας, αλλά 6άρι τρυπάνι δεν είναι και τόσο μεγάλο. Ακόμα κι αν ξύσει τα πλακάκια, νομίζω ότι είναι λιγότερο πιθανό να σπάσουν.
    Κι όμως, στον αρμο, στην άκρη του πλακακιου, σπάει πιο εύκολα μεγάλο κομμάτι
    Μιλάμε πάντα για τα γρανιτοπλακακια

  4. #169
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Θέλω να τρυπήσω πλάκα αλουμινίου σειράς 6 ή 7 με 4cm πάχος, δημιουργώντας τρύπα 50mm με περιθώριο σφάλματος 0,50mm.
    Βαρέως τύπου κάθετο δράπανο, ευθυγραμμίσεις, έλεγχος στροφών, λίπανση, καλυμμένα.

    Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ποτηροτρύπανο καρβιδίου για ανοξείδωτο που θα ελεγχθεί - διορθωθεί στον τόρνο πρώτα.
    Υποθέτω πως θα χρειαστεί να αδειάσω υλικό, έστω στην μέση της κοπής ή να χρησιμοποιήσω το κέντρο της κοπής για να
    ευθυγραμμίσω κόψιμο και από τις δύο πλευρές.

    Έχει κανείς να προτείνει κάποιο άλλο εργαλείο γι' αυτήν την δουλειά;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	05_530_potirotripana_masif_sid_vinti__ecef_copy-832x832.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	422375

  5. #170
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αυτό το βιντεάκι αλλά και αυτό φαίνεται ενδιαφέρον.... Πάντως μπελάς το γρανιτόπλακο.... Σε αυτό ο τύπος κάνει μια ωραία πατέντα για να ψύχει το τρυπάνι...
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 05/11/2020 στις 14:08.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Αυτό το βιντεάκι αλλά και αυτό φαίνεται ενδιαφέρον.... Πάντως μπελάς το γρανιτόπλακο.... Σε αυτό ο τύπος κάνει μια ωραία πατέντα για να ψύχει το τρυπάνι...
    99% των περιπτώσεων, το πλακάκι είναι τοποθετημένο και βρίσκεται στον κάθετο τοίχο
    Πρόσφατα απέκτησα ένα σετ της husqvarna (120€) μαζί με την βεντουζα-οδηγο (που ενώνεις δοχείο υπό πίεση με νερό) αλλά δεν έχω καταφέρει να το δοκιμάσω.
    Φοβάμαι ότι το νερό θα κάνει χάλια τον χώρο και ψάχνω τρόπο να κλείσω τις τρύπες του οδηγούν που δεν θα χρησιμοποιώ, έστω και αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχω 2-3 οδηγούς (6-8-10mm).

  7. #172
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θέλω να τρυπήσω πλάκα αλουμινίου σειράς 6 ή 7 με 4cm πάχος, δημιουργώντας τρύπα 50mm με περιθώριο σφάλματος 0,50mm.
    Βαρέως τύπου κάθετο δράπανο, ευθυγραμμίσεις, έλεγχος στροφών, λίπανση, καλυμμένα.

    Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ποτηροτρύπανο καρβιδίου για ανοξείδωτο που θα ελεγχθεί - διορθωθεί στον τόρνο πρώτα.
    Υποθέτω πως θα χρειαστεί να αδειάσω υλικό, έστω στην μέση της κοπής ή να χρησιμοποιήσω το κέντρο της κοπής για να
    ευθυγραμμίσω κόψιμο και από τις δύο πλευρές.

    Έχει κανείς να προτείνει κάποιο άλλο εργαλείο γι' αυτήν την δουλειά;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	05_530_potirotripana_masif_sid_vinti__ecef_copy-832x832.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	422375
    Δες την υδροκοπη!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #173
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Eίναι τσουχτερά ρε γμτ, εδώ με ένα 35ε καθαρίζω..

  9. #174
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    πόσο τσουχτερά δηλαδή?
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #175
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Νομίζω κανα 70ε υπολογίζοντας 3 τρύπες που πάλι θα πρέπει να φινίρω στο τελικό μέγεθος, καθετότητα.
    Είμαι λάθος; 2χ50mm 1χ 25mm με σφάλμα κάτω από 0.5mm μεταξύ τους σε 4cm πάχος.

    Μηχανουργείο θα με ρωτάνε πόσο έχει αυτό που φτιάχνω στο εμπόριο...

  11. #176
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Ποιά η διαφορά των HSS-CO (κοβαλτίου) με το HSS-TIN (τιτανίου) ως την καταλληλότητα σε μέταλλα όπως αλουμίνιο, γαλβανιζέ και ανοξείδωτο;
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  12. #177
    Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Πχ χρήση σε σταθερό μηχάνημα (κάθετο δράπανο, φρέζα, τόρνος, cnc, κλπ) ή χειρός. Τι κοβαλτίου; 5%, 8%; Όταν χαλάσει η ακμή τι θα κάνεις; Θα το τροχίσεις στο χέρι; σε μηχάνημα, θα το πετάξεις;
    Τι ελίκωση θα έχει το τρυπάνι; Για αλουμίνια, για σκληρά υλικά; κλπ κλπ κλπ

    Στη θέση σου θα πήγαινα σε κοβαλτίου. Αν ξέρεις να τροχίζεις ή έχεις τροχιστικό, πάρε τα 8% αλλά προσοχή κόβουν πολύ αλλά σπάνε πιο εύκολα.
    Όλα αυτά τα τρυπάνια δε κάνουν για αλουμίνιο κανονικά. Για αλουμίνιο η ελίκωση είναι πολύ απλωμένη, να το πω, δε ξέρω αν καταλαβαίνεις.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #178
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Ποιο συγκεκριμένα, μιλάω για χρήση σε δράπανο χειρός, που το 90% θα είναι τρύπημα στο χέρι και 10% με τοποθέτηση σε βάση για κάθετο τρύπημα.
    Σε κοβαλτίου έχω 8% που τα έχω τροχίσει μια φορά λόγω ότι τα "έκαψα", έγιναν πάλι λειτουργικά (αν και το Ν.3 δε το κατάφερα όσο ήθελα αλλά θα το προσπαθήσω).
    Τρυπώ συνήθως λαμαρίνα (μαύρη ή γαλβανιζέ), στρατζαριστά ή σωλήνες ... inox και αλουμίνιο σπάνια και πάντα ξεκινώντας απο το 3άρι και ανεβαίνω αν νούμερο μέχρι εκεί που θέλω (έχω υπομονή).
    Το θέμα είναι αγόρασα ένα 3άρι τιτανίου (μιας και το 3άρι κολβατίου που έχω δεν έχει επανέλθει όπως πρέπει μετά το τρόχισμα) και εντυπωσιάστηκα όταν τρύπησα ένα γαλβανιζέ 5mm σε σχέση με όταν ήταν καινούργιο το καβαλτίου.
    Έτσι ψάχνω για τιτανίου, μια και θέλω να πάρω μια σειρά της Bosch για να αντικαταστήσω αυτή που έχω.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  14. #179
    Εφόσον το χεις με το τρόχισμα (όσο πιο μικρό το τρυπάνι τόσο πιο δύσκολο το τρόχισμα) δε χάνεις να δοκιμάσεις τα HSS-TIN.

    Edit :δεν είπαμε όμως τη διαφορά που έχουν, που προφανώς είναι ότι αυτό με επικάλυψη τιτανίου είναι πιο σκληρό και ανθεκτικό. Βέβαια μετά το τρόχισμα, χάνουν την επικάλυψη, που όμως παραμένει στα φτερά του τρυπανιού που του δίνουν λίγο ζωή ακόμη.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #180
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Ποιο συγκεκριμένα, μιλάω για χρήση σε δράπανο χειρός, που το 90% θα είναι τρύπημα στο χέρι και 10% με τοποθέτηση σε βάση για κάθετο τρύπημα.
    Σε κοβαλτίου έχω 8% που τα έχω τροχίσει μια φορά λόγω ότι τα "έκαψα", έγιναν πάλι λειτουργικά (αν και το Ν.3 δε το κατάφερα όσο ήθελα αλλά θα το προσπαθήσω).
    Τρυπώ συνήθως λαμαρίνα (μαύρη ή γαλβανιζέ), στρατζαριστά ή σωλήνες ... inox και αλουμίνιο σπάνια και πάντα ξεκινώντας απο το 3άρι και ανεβαίνω αν νούμερο μέχρι εκεί που θέλω (έχω υπομονή).
    Το θέμα είναι αγόρασα ένα 3άρι τιτανίου (μιας και το 3άρι κολβατίου που έχω δεν έχει επανέλθει όπως πρέπει μετά το τρόχισμα) και εντυπωσιάστηκα όταν τρύπησα ένα γαλβανιζέ 5mm σε σχέση με όταν ήταν καινούργιο το καβαλτίου.
    Έτσι ψάχνω για τιτανίου, μια και θέλω να πάρω μια σειρά της Bosch για να αντικαταστήσω αυτή που έχω.
    Μη μπερδεύεις την επίστωση με το υλικό του τρυπανιού.

    Το τινάνιο είναι μια επίστωση που, αν δεν κάνω λάθος, συνήθως μπαίνει από από HSS τρυπάνια, ώστε να αυξήσει την αντοχή στη θερμοκρασία και να μειώσει τον χρόνο κοπής.
    Η επίστρωση Tialn (titanium-aluminium-nitride) μπορεί να δώσει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πολύ πιο σκληρά μέταλλα (όπως φυσικά και για γενική χρήση). Νομίζω μπαίνει πάνω σε τρυπάνια κοβαλτίου και αντέχει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες. Ως εκ τούτου μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε περισσότερες στροφές και χωρίς κάποιου είδους ψύξη.
    Όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με απλά τρυπάνια (κοβαλτίου ή μη) που δεν έχουν καμία επίστρωση.

    Διάφορες επιστρώσεις με απλά λόγια..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RUKO_2018-06-21-coating_service_life_increase.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	422595

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RUKO_2018-06-21-coating_coefficient_of_friction.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	89,6 KB 
ID:	422596

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RUKO_2018-06-21-coating_nano_hardnesses.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	95,1 KB 
ID:	422597

    Συνημμένο 422598

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RUKO_2018-06-21-coating_temperature.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	422599

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RUKO_2018-06-21-coating_cooling.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	84,5 KB 
ID:	422600

    https://ruko.de/en/blog/a-comparison-of-the-coatings
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 12 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)
    από MikeG στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 776
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2022, 23:20
  2. Βοηθεια για ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ Kawasaki Joy-R 125 (ΠΛΕΞΟΥΔΑ)
    από patrick32 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 13:39
  3. απορια για ηλεκτρικα
    από intruder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 02:09
  4. Βοήθεια για Ηλεκτρικά "Από που να πάρω ρεύμα";
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 11:42
  5. Stock για ηλεκτρικά είδη.
    από EarthDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 07:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF