Σελίδα 2 από 20 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 300

Θέμα: Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)

  1. #16
    Το έπιασε άκρη άκρη. Το τσοκ δεν έχει αρκετό βάθος για να χωρέσει μέσα όλο το λούκι του sds. Σε ώρα ανάγκης θα το κάνεις, αλλά μόνο τότε.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #17
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Ωπ είπες την μαγική κουβέντα!

    Και να το κόψεις πάλι δεν θα μπορείς να το πιάσεις όλο, γιατί αυτό που μένει είναι 2 πόντοι

    Επίσης είναι κρίμα να το κόψεις τα sds είναι πολύ πιο ακριβά από τα άλλα...

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος

    Μιλαω παντα φυσικα για χρηση πανω σε δομικα υλικα παντος τυπου.
    Οχι ξυλο ουτε μεταλλο.
    Μα γι' αυτό παίρνεις τα multi construction ρε συ. Αφενός επειδή τρυπάνε όλα τα δομικά υλικά και αφετέρου επειδή τρυπάνε και κάτι επιπλέον. Επίσης δεν χρειάζεται να έχεις ξεχωριστά τρυπάνια για κάθε είδος αν είσαι ερασιτέχνης και δεν χρειάζεται να αλλάζεις 2 τρυπάνια αν είσαι επαγγελματίας και θέλεις να κάνεις 100 τρύπες. Ο επαγγελματίας σίγουρα θα χρειαστεί και πιο ειδικευμένα τρυπάνια πάντως, όπως είπες. Αυτό όμως δεν ακυρώνει την χρησιμότητα των υπολοίπων.

    Γιατί γύρισε η κουβέντα στα multi contstruction. Αυτά είναι για να τρυπάνε "σαντουιτς" διαφόρων υλικών. Αν θέλεις να ανοίξεις τρύπα σε ξύλινο πάτωμα και να τρυπήσεις και το τσιμέντο από κάτω, δεν υπάρχει άλλη λύση.
    Για κάποιον που θέλει απλά να ανοίγει τρύπες σε διάφορα υλικά (ξύλο, μέταλλο, τοιχοποιία) είπα ότι είναι καλύτερα να πάρει ξεχωριστά για το κάθε είδος και στην τοιχοποιία να πάρει αυτά που χρειάζεται. Ούτε καν τα cyl-5 αν δεν θέλει να τρυπάει γρανίτη, αλλά να πάρει τα cyl-3 πχ.
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Πλατειάστε όσο θέλετε, το διαχώρισα!
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Υπάρχει κάποιο ιντερνετομαγαζο να αγοράσω τρυπάνια φ6, φ8 και φ12 για γρανιτοπλακακια; Εάν κάποιος ξέρει κ μαγαζί στην Πάτρα, μου κάνει.
    Προτείνετε τα cyl9 ή τα cyl5; Ενίοτε πίσω από το πλακάκι, υπάρχει γυψοσανίδα και το πλαισιο της.

  6. #21
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Ο κλασικός. Μητρόπουλος στην Ερμού χαμηλά έχει τα πάντα

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποιο ιντερνετομαγαζο να αγοράσω τρυπάνια φ6, φ8 και φ12 για γρανιτοπλακακια; Εάν κάποιος ξέρει κ μαγαζί στην Πάτρα, μου κάνει.
    Προτείνετε τα cyl9 ή τα cyl5; Ενίοτε πίσω από το πλακάκι, υπάρχει γυψοσανίδα και το πλαισιο της.
    Τα cyl9 είναι οριακά επαρκή για γρανιτοπλακάκια (ή πλακάκια πορσελάνης όπως είναι το σωστότερο).
    Αν θέλεις μία ή δύο τρύπες, θα πάρουν λίγο παραπάνω (βρέχε τα να μην καίγονται) αλλά θα είσαι εντάξει.
    Αν θέλεις να τα χρησιμοποιείς σχετικά συχνά, θα πρέπει να πας σε υγρής κοπής με επίστρωση διαμαντιού (όπως πχ εδώ, στο κάτω μέρος της σελίδας)

    Και φυσικά, όσο μεγαλύτερη η τρύπα, τόσο πιο αναγκαίο το κατάλληλο τρυπάνι. Στην 6άρα πχ δεν υπάρχει και τόση διαφορά, στην 12άρα υπάρχει αρκετή.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  8. #23
    Δηλαδη ας πουμε τα BENMAN; Λογικα θα κανω αρκετες τρυπες.
    Ο Μητροπουλος στην Πατρα μου προτεινε τρυπανι γυαλιου: αργες στροφες και νερο. Στεκει;
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  9. #24
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη ας πουμε τα BENMAN; Λογικα θα κανω αρκετες τρυπες.
    Ο Μητροπουλος στην Πατρα μου προτεινε τρυπανι γυαλιου: αργες στροφες και νερο. Στεκει;

    ότι σου είπε, είναι γνώστης. Τουλάχιστον σε μένα ότι έχει πει είναι σωστό.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #25
    Εάν ισχύει αυτό που λες, μου είπε επίσης πως θα κάνω αρκετή ώρα για κάθε τρύπα και δεν με παίρνει αυτό. Επίσης μου είπε μια τρελή τιμή για ένα 8αρι (30€), ενώ στο λινκ που έβαλε πιο πάνω ο συμφορουμιτης από το skroutz.gr, έχει με 60€ 6-8-10mm

  11. #26
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Εάν ισχύει αυτό που λες, μου είπε επίσης πως θα κάνω αρκετή ώρα για κάθε τρύπα και δεν με παίρνει αυτό. Επίσης μου είπε μια τρελή τιμή για ένα 8αρι (30€), ενώ στο λινκ που έβαλε πιο πάνω ο συμφορουμιτης από το skroutz.gr, έχει με 60€ 6-8-10mm
    αν έτσι πρέπει να γίνει για να γίνει σωστά και χωρίς να ραγίσει το γυαλί, έτσι θα γίνει ο κόσμος να χαλάσει. Δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει "δεν με παίρνει", αν θες να το κάνεις κι έτσι πρέπει να γίνει κανόνισε να σε "πάρει". Για τις τιμές τώρα. Δεν πουλάει με χασούρα αυτό είναι σίγουρο, δεν πεινάει για να σκοτώσει το εμπόρευμα, πουλάει με κέρδος. Όπου όμως τον έχω τσεκάρει οι τιμές του είναι καλές έως πολύ καλές. Υπάρχουν φορές που τον έχω πιάσει να έχει ξεφύγει αλλά πρέπει να συντρέχουν λόγοι για να γίνει αυτό πχ να έδωσε προσφορά η εταιρία και αυτός να έχει ακόμα παλιό στοκ. Σε κάθε περίπτωση πάρε ότι σου κάνει την δουλειά σου και είναι και κοντά στο ποσό που μπορείς να διαθέσεις, αν τον θεωρείς ακριβό πάρε από skroutz, στην τσέπη μου δεν θα μπουν σε καμία από τις 2 περιπτώσεις.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Θελω να ρωτησω κατι που με εχει παραξενεψει...
    Ειχα παρει ενα «τρυπανι»-φρεζα απο αυτα που ειναι για να ανοιγεις τρυπα και να φωλιαζει το κεφαλι της φρεζατης βιδας.
    Μαλιστα το πηρα απο Μητροπουλο και ειμαι της volkel για μεταλλο κ γραφει Ηss.καπου το χα βαλει κ φωτο νομιζω...
    Προσφατα πηγα να το χρησιμοποιησω κ εχω την εντυπωση οτι το ψιψινι δεν κοβει.Τι με αργες στροφες κ κοπτικο λαδι,τι με περισσοτερες στροφες,τι απαλα,τι με πιεση ισα ισα που χαιδευει την περιμετρο της τρυπας και κατεβαζει λιγο το γρεζακι. Κ σφυριζει κιολας!
    Παιζει να ειναι ελλατωματικο;
    κανω εγω καποια μαλακια κ θελει συγκεκριμενο τροπο δουλεματος;
    Να το παω πισω κ να τους πω οτι δε κοβει;

    Με σκαλωσε ασχημα η μαλακια γτ δεν ηταν φτηνο ...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Να σαν αυτο ειναι περιπου...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 53CC4103-70A9-4BDC-AA87-C436BFCB8619.jpg‎  

  14. #29
    Με τρία φτερά;
    Θέλει αργές στροφές, το πολύ 200, περίπου εμπειρικά το λέω. Αν στην αρχή που το δούλεψες του έβαλες 1000, μπορεί να χάλασες τις κοπτικές ακμές.
    Αλλά και πάλι θα έκοβε. Δε βάζεις καμιά φώτο;


    Τώρα που το σκέφτομαι και 200 πολλές είναι για τρίφτερο. Άντε το πολύ 50-80. Για αυτό κιόλας σφυρίζει, έχεις πολλές στροφές.
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 27/10/2017 στις 16:08.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Με τρία φτερά;
    Θέλει αργές στροφές, το πολύ 200, περίπου εμπειρικά το λέω. Αν στην αρχή που το δούλεψες του έβαλες 1000, μπορεί να χάλασες τις κοπτικές ακμές.
    Αλλά και πάλι θα έκοβε. Δε βάζεις καμιά φώτο;


    Τώρα που το σκέφτομαι και 200 πολλές είναι για τρίφτερο. Άντε το πολύ 50-80. Για αυτό κιόλας σφυρίζει, έχεις πολλές στροφές.
    Τριφτερο ναι...θα βαλω κ φωτο...παντως αρχικα με λιγες το δουλεψα,δε ξερω ποσες το ηλεκτρικο δραπανο χειρος στη πιο χαμηλη σκαλα

Σελίδα 2 από 20 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)
    από MikeG στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 776
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2022, 23:20
  2. Βοηθεια για ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ Kawasaki Joy-R 125 (ΠΛΕΞΟΥΔΑ)
    από patrick32 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 13:39
  3. απορια για ηλεκτρικα
    από intruder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 02:09
  4. Βοήθεια για Ηλεκτρικά "Από που να πάρω ρεύμα";
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 11:42
  5. Stock για ηλεκτρικά είδη.
    από EarthDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 07:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF