Σελίδα 5 από 20 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 300

Θέμα: Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)

  1. #61
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Για να δούμε τελικά πόσα ξέρουμε σε αυτό το φορουμάκι από εργαλεία και τρύπες, βάζω το πρόβλημα και τα δεδομένα και περιμένω απαντήσεις:

    Έχουμε υλικό λαμαρίνα καλής ποιότητας πάχους 0,5 - 0,7mm, πάνω σε αυτή στηρίζουμε αμελητέου βάρους αντικείμενο με δύο βίδες Μ2 ή Μ3. Υπάρχουν 2 τρύπες που όμως πολλές φορές δεν είναι στην σωστή απόσταση, οπότε βιδώνει μόνο η μία βίδα. Θα μπορούσε να γίνει η 2η τρύπα στην σωστή απόσταση και λυθεί το θέμα όμως η διαφορά μεταξύ της υπάρχουσας τρύπας κι εκείνης που πρέπει να ανοιχτεί είναι μερικά χιλιοστά και η μία θα πέσει πάνω στην άλλη με αντιαισθητικό αποτέλεσμα. Το πιο σωστό θα ήταν να "περπατήσω" λίγο την μία τρύπα κατά μήκος έτσι ώστε το εξάρτημα που θέλω να στερεώσω να στηρίζετε σε μία βίδα σταθερής τρύπας και σε μία άλλη που θα μπορεί να μετακινείται κατά μήκος. Υπάρχουν διαθέσιμα και δράπανο μπαταρίας και dremel ρεύματος και μπαταρίας. Ποιο εξάρτημα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε να κοπεί σωστά και όσο γίνεται πιο ίσια η λαμαρίνα?? Πρόσβαση έχω μόνο από την έξω μεριά της λαμαρίνας και επίσης δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ψαλίδι λόγω μικρών διαστάσεων και αρκετού πάχους της λαμαρίνας. Μία λύση θα ήταν με κεραμικό τροχάκι να κόψω τις 2 παράλληλες αλλά στην κάθετη κοπή θα άφηνα σημάδια, πράγμα που δεν θέλω.
    Μάλλον κάτι σε φρεζάκι θα χρειαστεί αλλά δοκίμασα με ένα διαθέσιμο που είχα από Dremel και ενώ ξεκινάω σωστά δεν μπορώ να είμαι απολύτως παράλληλος στο κόψιμο.
    Για πείτε τι βάζει ο νους σας??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #62
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δεν καταλαβαίνω πως θα είναι πιο καλαίσθητο το αποτέλεσμα αν προεκτείνεις την μια τρύπα με το να ανοίξεις μια δευτερη ακριβώς δίπλα της.

    Αν σου φεύγει τροχάκι (το κάνει αυτό) γιατί δεν ανοίγεις την δευτερη τρύπα εκέι που πρέπει και έπειτα να ενώσεις παλιά και καινούρια με τον τροχάκι. Για να μη σου φεύγει τράβηξε δυο παράλληλες γραμμές σαν οδηγούς, ενώνοντας τις δύο τρύπες.
    Sent from me using a computer.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    α. Ποντάρισμα και δεύτερη τρύπα στη σωστή θέση.
    β. Εάν υποθέσουμε ότι πέφτει η μιά πάνω στην άλλη (στην Μ2-Μ3 για να συμβεί αυτό μιλάμε για λάθος 1.5mm το περισσότερο) φρεζάκι 2mm
    γ. Αν νιώθεις τυχερός μεγαλώνεις και τις 2 τρύπες με το επόμενο μεγαλύτερο τρυπάνι στα σωστά κέντρα (δύσκολο) και ροδέλα για να μην φαίνεται .
    δ. Βάζεις την μια βίδα και ανοίγεις με μεγαλύτερο τρυπάνι την επόμενη περαστή και στα 2 εξαρτήματα και πας σε μεγαλύτερη βίδα.

    Για τόσο μικρές δουλίτσες https://www.google.gr/search?q=needl...w=1440&bih=788

  4. #64
    Πάρε μια άλλη λαμαρίνα και τρύπα σωστά.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #65
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Μιλάμε για case H/Y στο οποίο δημιουργούμε θέση για ssd που δεν είχε προβλεφτεί. Οπότε ζητούμε τα λιγότερα ρινίσματα γιατί αυτά μαγνητίζονται εύκολα και κολλάνε σε σημεία που δεν θέλουμε αυξάνοντας τις πιθανότητες βαχυκυκλώματος. Την Δευτέρα θα ανεβάσω φωτο να δείξω τι ακριβώς εννοώ. Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν παίζει η λύση της αλλαγής λαμαρίνας ή πονταρίσματος κλπ.

    Μία ιδέα που έριξε ο Θωμάς Camen ( στο ίδιο μήκος κύματος είναι και ο Στέφανος) είναι να ψάξω για καλή μικρή λίμα και να την βάλω πάνω στο τρυπάνι και με πλευρική πίεση και λίγες παλινδρομικές κινήσεις ίσως φτάσω πολύ κοντά στο επιθυμητό. Θα ψάξω από Δευτέρα να δω τι θα βρω'σε μεγέθη και ποιότητες και θα δοκιμάσω. Μου ακούγεται λογικό. Με το φρεζάκι του dremel λόγω πολυστροφίας με βγάζει εύκολα εκτός γραμμών και δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα (σκατά γίνεται για να πω την αλήθεια).
    Ουσιαστικά αυτό που ζητάω είναι ένα εργαλείο που να κόβουν τα πλαϊνά του και όχι η μύτη του.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για case H/Y στο οποίο δημιουργούμε θέση για ssd που δεν είχε προβλεφτεί. Οπότε ζητούμε τα λιγότερα ρινίσματα γιατί αυτά μαγνητίζονται εύκολα και κολλάνε σε σημεία που δεν θέλουμε αυξάνοντας τις πιθανότητες βαχυκυκλώματος. Την Δευτέρα θα ανεβάσω φωτο να δείξω τι ακριβώς εννοώ. Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν παίζει η λύση της αλλαγής λαμαρίνας ή πονταρίσματος κλπ.

    Μία ιδέα που έριξε ο Θωμάς Camen ( στο ίδιο μήκος κύματος είναι και ο Στέφανος) είναι να ψάξω για καλή μικρή λίμα και να την βάλω πάνω στο τρυπάνι και με πλευρική πίεση και λίγες παλινδρομικές κινήσεις ίσως φτάσω πολύ κοντά στο επιθυμητό. Θα ψάξω από Δευτέρα να δω τι θα βρω'σε μεγέθη και ποιότητες και θα δοκιμάσω. Μου ακούγεται λογικό. Με το φρεζάκι του dremel λόγω πολυστροφίας με βγάζει εύκολα εκτός γραμμών και δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα (σκατά γίνεται για να πω την αλήθεια).
    Ουσιαστικά αυτό που ζητάω είναι ένα εργαλείο που να κόβουν τα πλαϊνά του και όχι η μύτη του.
    Εργαλείο τέτοιο είναι το κονδύλι. Υπάρχουν κονδύλια 2 ή 3 mm. Αλλά δε νομίζω ότι είναι ενδεδειγμένη λύση γιατί θα σου κλοτσάει στο δράπανο χειρός και θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά. Εφόσον δεν υπάρχει επιλογή να αλλάξεις το κουτί, τότε με λίμα μικρή όπως είπε ο Θωμάς, αλλά με το χεράκι.... Πάρε ένα καλό σετ μικρές λίμες (της Wurth είναι καλές) να κάνεις τη δουλειά και να σου μείνουν οι λίμες.
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 10/02/2018 στις 23:27.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    https://www.leroymerlin.gr/gr/ergale...hion-61819982/

    Η στρογγυλή είναι 3 χιλ ,ξεκίνα με το χέρι, δεν χρειάζεσαι παραπάνω "λίμα" από αυτή ούτε δράπανο.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    αν εχεις dremel θα εχεις και τη βαση που το κανεις και ρουτερ. υπαρχει και αυτο το παπαρακι που μπορεις να κανεις δουλεια.

    να υποθεσω οτι θες να κανεις συρταρωτη τρυπα;
    Γιαννης

  9. #69
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    αν εχεις dremel θα εχεις και τη βαση που το κανεις και ρουτερ. υπαρχει και αυτο το παπαρακι που μπορεις να κανεις δουλεια.

    να υποθεσω οτι θες να κανεις συρταρωτη τρυπα;
    Αυτό το παπαράκι έψαχνα να βρω, υποθέτω κόβει μέταλλο γιατί τα περισσότερα φρεζάκια του Dremel είναι για ξύλο. Δεν το έχω (μάλλον), θα κοιτάξω καλύτερα σε μία θήκη που έχω όλα τα εξαρτήματα του dremel και μάλλον θα κάνω δουλειά με αυτό. Ναι σωστά υποθέτεις για συρταρωτή τρύπα μιλάω
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #70
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Τελικά και αφού ο Virus έδωσε τα φώτα του πήγα σε ντόπιο μεγάλο εργαλειέμπορο και βρήκα κοπτικό (κονδύλι) καρβιδίου με 3mm άξονα (που κουμπώνει δλδ στο dremel) και το δοκίμασα. Είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα. Ο συγκεκριμένος έχει πολλούς τύπους,για λίγες στροφές οπότε κουμπώνουν πάνω σε δράπανα αλλά αρχίζουν από 4mm και για πολλές στροφές που μπαίνουν σε τύπου dremel εργαλεία.
    Θέλει προσοχή γιατί αν το ζορίσεις κλωτσάει άσχημα και μπορεί να σπάσει και αυτό δεν μας συμφέρει μιας κι έχει 13,5 ευρώ η λαλακία.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Θέλει προσοχή γιατί αν το ζορίσεις κλωτσάει άσχημα και μπορεί να σπάσει και αυτό δεν μας συμφέρει μιας κι έχει 13,5 ευρώ η λαλακία.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Σωστα. Βρηκες το σωστο κοπτικο. Με ρεγγουλα ρε κοστιζουν πολυ αυτες οι μαλακιες. αν σου σπαει ευκολα θες πιο χοντρο κοπτικο μπροστα παντα σε αξονα 3mm.
    Γιαννης

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Xθές πήγα να τρυπήσω μπετό με τρυπάνι 6χιλ Bosch CYL 9 Robust.

    Ξεκίνησα με χαμηλές στροφές χωρίς κρούση για να κάνω την αρχή και στη συνέχεια για να προχωρήσω, ανέβασα σταδιακά στροφές και έβαλα κρούση μέχρι που λίγο πριν τελειώσω (είχα φτάσει σε βάθος περίπου 7εκατ) κόπηκε το τρυπάνι σαν αγγούρι.

    Επίσης, το 5αρι τρυπάνι της ίδιας σειράς, παρατήρησα χθες ότι είχε στραβώσει σε κάποια προηγούμενη χρήση (πάλι σε μπετό)...

    Τη σειρά αυτή την αγόρασα για να ξενοιάσω με το θέμα "τρυπάνι", αλλά αποητεύτηκα καθώς την έχω χρησιμοποιήσει μόνο 4-5 φορές για συνολικά 20-25 τρύπες.

    ¨Η κάτι δεν κάνω σωστά ή κάτι δεν πάει καλά με την ποιότητα αυτών των τρυπανιών.

    Σκέφτομαι να αγοράσω μεμονομένα ένα 5αρι και ένα 6αρι για να αποκαταστήσω την κασετίνα και να δοκιμάσω τα Alpen.

    Κάποια γνώμη από τους ειδήμονες?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0706.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	64,2 KB 
ID:	394766

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0702.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	55,0 KB 
ID:	394767

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0701.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	63,3 KB 
ID:	394768
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  14. #74
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.155
    Δεν νομίζω να κάνουν για μπετό αυτά.... τούβλα δείχνει, όχι μπετό το σετ. έχω παρόμοιο σετάκι της bosch έχω τρυπήσει κάμποσα σπίτια με δαύτα και δεν είχαν ούτε έχουν (ακόμα) θέμα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να κάνουν για μπετό αυτά.... τούβλα δείχνει, όχι μπετό το σετ. έχω παρόμοιο σετάκι της bosch έχω τρυπήσει κάμποσα σπίτια με δαύτα και δεν είχαν ούτε έχουν (ακόμα) θέμα
    Δε νομίζω ρε μάστορα. Και για μπετό κάνουν.

    https://shop.bosch-professional.com/...-sets--2593518
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

Σελίδα 5 από 20 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)
    από MikeG στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 776
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2022, 23:20
  2. Βοηθεια για ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ Kawasaki Joy-R 125 (ΠΛΕΞΟΥΔΑ)
    από patrick32 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 13:39
  3. απορια για ηλεκτρικα
    από intruder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 02:09
  4. Βοήθεια για Ηλεκτρικά "Από που να πάρω ρεύμα";
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 11:42
  5. Stock για ηλεκτρικά είδη.
    από EarthDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 07:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF