Σελίδα 9 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 300

Θέμα: Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω βάλει τρυπάνι σε σίδερο που δεν κόλλησε καποια στιγμή.
    Πολύ επικίνδυνη κατάσταση που γίνεται χειρότερη όσο μεγαλώνει η διάμετρος του τρυπανιού και η δύναμη του εργαλείου.
    Έτυχε να δω σοβαρό κολωνάτο να σβουρίζει 200άρα μαντεμένια μέγγενη που την δούλευαν χωρίς βίδες στο τραπέζι...
    Αφού ευχαριστήσαμε το θεό , κάναμε ένα τσιγάρο και μαζέψαμε τη μέγγενη από εκεί που είχε εκτοξευτεί, χαλαρώσαμε λίγο τα λουριά.

  2. #122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Ωχ... Από τα ατυχήματα που δεν φαντάζεσαι!

  3. #123
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Όσες περγαμηνές υψηλής ταχύτητας και να έχουν τα καλά τρυπάνια, αν χρησιμοποιούμε πολλές στροφές ή δεν παρέχουμε
    κάποιο είδος λαδιού κοπής ή σαπονέλαιου ή προσπαθούμε να τρυπήσουμε με την μία, θα κολλήσει.

    Ειδικά όσο αυξάνεται το πάχος του κομματιού, θεωρώ ότι επιβάλεται λίγη αυστηρότητα στην διαδικασία.

    Που να δείτε χορογραφία δραπάνου με ποτηροκόφτη για ατσάλι. Εκεί που λές το έκοψε, σηκώνει 100kg δράπανο
    με εργαλεία που σε βάζει σε διαδικασία να δέσεις το δράπανο με τον πάγκο και τον πάγκο με το δάπεδο.

    Κόβω και τρυπάω συχνά ατσάλι με το δράπανο, αν δεν είχα την δυνατότητα να το δουλεύω 50 - 200 στροφές
    δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω τις δουλειές που θέλω.

  4. #124
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Προέκυψε ενδεχόμενο να χρειαστεί να τρυπήσω πορσελάνη νιπτήρα μπάνιου (όπου έχει ήδη στο κέντρο μια μικρή τρύπα (4-5 χιλ.) για τοποθέτηση αλυσίδας τάπας, ώστε να την διανοίξω περί τα 35 χιλ. για να τοποθετήσω αναμεικτική μπαταρία νιπτήρα (τώρα έχω τις παλιές μπαταρίες τύπου γέφυρας). Βασικά επειδή έχει παλιώσει η υφιστάμενη και πλέον στην αγορά τείνουν να εξαφανιστούν (λίγα μοντέλα και όχι τόσο καλής ποιότητας συν το παρωχημένο ντιζάιν), σκέφτομαι την αντικατάσταση με αναμεικτικού τύπου. Το θέμα είναι με τι τρυπάνι θα πρέπει να διανοιχθεί η οπή. Λογικά ποτηροτρύπανο φαντάζομαι. Ψάχνω για ποτηροτρύπανο (γενικά) δομικών υλικών, ή υπάρχουν εξειδικευμένα που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί για ανάλογες εργασίες; Έχετε κάτι να προτείνετε; Με ενδιαφέρει διάσταση γύρω στα 35 χιλ. (34 είναι από ότι διάβασα η στάνταρ διάσταση αυτών των μπαταριών για τοποθέτηση σε νιπτήρα).
    Επίσης με την αφορμή αυτή, θα ήθελα να προτείνετε τρυπάνια (6 & 8 χιλ.) για πλακάκι/πορσελάνη. Πέρσι είχε χρειαστεί να τρυπήσω πλακάκι για τοποθέτηση επίτοιχου καθρέπτη μπάνιου και χρησιμοποίησα ένα τρυπάνι 6 χιλ. γυαλιού της Bosch, παρόμοιο με αυτό:

    https://mikramegala.gr/shop/uncatego...%BF%CF%85-3mm/

    Φαντάζομαι υπάρχουν και πιο κατάλληλα από το παραπάνω (που λογικά είναι κυρίως για γυαλί από όσο κατάλαβα) για τέτοια υλικά.

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Αυτά εδώ τα έχει δουλέψει κανένας ? Ψάχνω κάτι καλύτερο από τα CYL (Multiconstruction) της Bosch. Mε παραξενεύει ότι απαγορεύουν τη κρούση με αυτά οπότε τύχο με τούβλο πως ?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61rpNAMy38L._AC_SX679_.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	47,5 KB 
ID:	417924

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Επίσης με την αφορμή αυτή, θα ήθελα να προτείνετε τρυπάνια (6 & 8 χιλ.) για πλακάκι/πορσελάνη. Πέρσι είχε χρειαστεί να τρυπήσω πλακάκι για τοποθέτηση επίτοιχου καθρέπτη μπάνιου και χρησιμοποίησα ένα τρυπάνι 6 χιλ. γυαλιού της Bosch, παρόμοιο με αυτό:

    https://mikramegala.gr/shop/uncatego...%BF%CF%85-3mm/

    Φαντάζομαι υπάρχουν και πιο κατάλληλα από το παραπάνω (που λογικά είναι κυρίως για γυαλί από όσο κατάλαβα) για τέτοια υλικά.
    Εγώ ότι τρύπες έκανα σε πλακάκια μπάνιου με πορσελανινη επένδυση, χρησιμοποιησα καινούργια αδουλευτα διαμαντοτρυπανα με χαμηλές στροφές χωρίς κρούση. Κανένα πρόβλημα.
    Τρυπάνια γυαλιού ποτέ δεν χρειάστηκα.

  7. #127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Προέκυψε ενδεχόμενο να χρειαστεί να τρυπήσω πορσελάνη νιπτήρα μπάνιου (όπου έχει ήδη στο κέντρο μια μικρή τρύπα (4-5 χιλ.) για τοποθέτηση αλυσίδας τάπας, ώστε να την διανοίξω περί τα 35 χιλ. για να τοποθετήσω αναμεικτική μπαταρία νιπτήρα (τώρα έχω τις παλιές μπαταρίες τύπου γέφυρας). Βασικά επειδή έχει παλιώσει η υφιστάμενη και πλέον στην αγορά τείνουν να εξαφανιστούν (λίγα μοντέλα και όχι τόσο καλής ποιότητας συν το παρωχημένο ντιζάιν), σκέφτομαι την αντικατάσταση με αναμεικτικού τύπου. Το θέμα είναι με τι τρυπάνι θα πρέπει να διανοιχθεί η οπή. Λογικά ποτηροτρύπανο φαντάζομαι. Ψάχνω για ποτηροτρύπανο (γενικά) δομικών υλικών, ή υπάρχουν εξειδικευμένα που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί για ανάλογες εργασίες; Έχετε κάτι να προτείνετε; Με ενδιαφέρει διάσταση γύρω στα 35 χιλ. (34 είναι από ότι διάβασα η στάνταρ διάσταση αυτών των μπαταριών για τοποθέτηση σε νιπτήρα).
    Επίσης με την αφορμή αυτή, θα ήθελα να προτείνετε τρυπάνια (6 & 8 χιλ.) για πλακάκι/πορσελάνη. Πέρσι είχε χρειαστεί να τρυπήσω πλακάκι για τοποθέτηση επίτοιχου καθρέπτη μπάνιου και χρησιμοποίησα ένα τρυπάνι 6 χιλ. γυαλιού της Bosch, παρόμοιο με αυτό:

    https://mikramegala.gr/shop/uncatego...%BF%CF%85-3mm/

    Φαντάζομαι υπάρχουν και πιο κατάλληλα από το παραπάνω (που λογικά είναι κυρίως για γυαλί από όσο κατάλαβα) για τέτοια υλικά.
    Φ32 είναι η τρύπα που πρέπει να ανοίξεις.
    Επίσης, πιθανόν εκεί στο κέντρο να έχει ήδη μικρότερου πάχος υλικού η πορσελάνη ώστε να μπει και μονή βρύση. Τσεκαρε κ εάν όντως είναι έτσι, με μικρά χτυπηματακια με την άκρη του καλεμιού θα ανοίξει

  8. #128
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Αυτά εδώ τα έχει δουλέψει κανένας ? Ψάχνω κάτι καλύτερο από τα CYL (Multiconstruction) της Bosch. Mε παραξενεύει ότι απαγορεύουν τη κρούση με αυτά οπότε τύχο με τούβλο πως ?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61rpNAMy38L._AC_SX679_.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	47,5 KB 
ID:	417924
    Ti δεν κάνουν τα multi της bosch? Είναι πάρα πολύ καλά τρυπανάκια ειδικά αν τα χηρσιμοποιείς απλά σε τοιχοποιία. Καλύτερα είναι μόνο οι εξειδικευμένες σειρές. Πχ αν θέλεις να τρυπήσεις πέτρα το καλύτερο είναι να πάρεις CYL-9 Natural Stone, αντί για CYL-5 ή CYL-9 multiconstraction,

    Από κει και πέρα το πόσο αποτελεσματικό θα είναι εξαρτάται και απ' τον οδηγό. Θα το βάλεις επάνω σε metabo ή σε einhel?
    Sent from me using a computer.

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Σε Makita ή Dewalt θα μπούνε. Γενικά και από συναδελφούς αλλά και από customer feedback έχω διαβάσει ότι δεν είναι τόσο εύκολα σε ξύλο και ότι σε επίπονη χρήση τα μικρούλια σπάνε. Δεν είπα ότι για μένα ότι δεν κάνουν κάτι απλά ρώτησα γνώμη για Milwaukee αν είναι καλύτερα

  10. #130
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Φ32 είναι η τρύπα που πρέπει να ανοίξεις.
    Επίσης, πιθανόν εκεί στο κέντρο να έχει ήδη μικρότερου πάχος υλικού η πορσελάνη ώστε να μπει και μονή βρύση. Τσεκαρε κ εάν όντως είναι έτσι, με μικρά χτυπηματακια με την άκρη του καλεμιού θα ανοίξει
    Εφόσον δεν παίζει μικρότερο πάχος υλικού στο κέντρο του νιπτήρα, κάτι σαν το παρακάτω θα μου έκανε;
    https://www.kentrovidas.gr/showprod....iIifV0#texnika
    Το συγκεκριμένο να υποθέσω ότι χρειάζεται κάποιο πρόσθετο άξονα για να προσαρμοσθεί στο τσοκ του δραπάνου, και αν ναι, ποιον;

  11. #131
    Ναι θα κάνει. Έχω της ίδιας εταιρίας τα μικροτερα. Αυτό που δεν βλέπω όμως είναι να έχει κεντραδωρο

  12. #132
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    lazarefa αυτο που εγραψε ο bros400pgm ισχυει, δηλαδη οτι στο κεντρο του νιπτηρα εκει που ειναι η βιδα της ταπας υπαρχει καλουπι με λιγοτερο υλικο, αν βαλεις το χερι σου απο κατω και ψιλαφησεις θα το καταλαβεις.

    Παιρνεις ενα καλεμακι ή κανενα κατσαβιδι σκαψιματος και το σπας σιγα-σιγα και πολυ προσεχτικα, εγω συνηθως σκαω με το σφυρακι τις πρωτες επανω στην βιδα μεχρι να ανοιξει και μετα ειναι πιο ευκολο, βαραω με την μυτη απο το σφυρακι λιγο-λιγο μεχρι να ολοκληρωθει.
    Μαζι με την καινουργια βρυση να αγορασεις και 2 ταπες διακοσμητικες, για να σφραγισεις τις παλιες οπες.

    https://www.allwater.gr/product/ydra...chrome-2002622

    Ωραιο φαινεται το ποτυροτρυπανο που κοιτας αλλα ειναι ημιτελες, γιατι δεν ειναι το θεμα αν εχει ή οχι ανταπτορα με τρυπανι που το συγκεκριμενο δεν εχει, αυτο το αγοραζεις εξτρα εξαλλου αν θες https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=13338

    Αλλα το γεγονος οτι κανενα τρυπανι απο αυτα που εχουν οι ανταπτορες επανω ενσωματωμενο δεν ειναι αντιστοιχης δυνατοτητας ή αντοχης ωστε να καταφερει να τρυπησει την πορσελανη
    ή το χ-ψ σκληρο υλικο για το οποιο προοριζεται ωστε να μας δωσει το κεντρο που γινεται η αρχη του τρυπηματος, θεωρω οτι ισως θα επρεπε να το εχουν μελετησει λιγο καλυτερα το θεμα και να εχουν κατασκευασει ενα τρυπανι-οδηγο ιδιο υλικο με το ποτυροτρυπανο.

  13. #133
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Εγώ ότι τρύπες έκανα σε πλακάκια μπάνιου με πορσελανινη επένδυση, χρησιμοποιησα καινούργια αδουλευτα διαμαντοτρυπανα με χαμηλές στροφές χωρίς κρούση. Κανένα πρόβλημα.
    Τρυπάνια γυαλιού ποτέ δεν χρειάστηκα.
    Εγώ πάλι, έχω κάτι τρυπάνια τούβλου της Bosch εδώ και καμιά 20ετια τα οποία βεβαίως δεν έχω ακονίσει ποτέ
    Μια χαρά τρύπες ανοίγω στα πλακάκια, ξεκινάω με το μικρότερης διαμέτρου που έχω διότι τα μεγάλα νούμερα γλυστράνε τρέλα, με λίγες στροφές άνευ κρούσης και μετά κατευθείαν την διάμετρο που θέλω. Ποτέ δεν έχω σπάσει κανένα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #134
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    lazarefa αυτο που εγραψε ο bros400pgm ισχυει, δηλαδη οτι στο κεντρο του νιπτηρα εκει που ειναι η βιδα της ταπας υπαρχει καλουπι με λιγοτερο υλικο, αν βαλεις το χερι σου απο κατω και ψιλαφησεις θα το καταλαβεις.

    Παιρνεις ενα καλεμακι ή κανενα κατσαβιδι σκαψιματος και το σπας σιγα-σιγα και πολυ προσεχτικα, εγω συνηθως σκαω με το σφυρακι τις πρωτες επανω στην βιδα μεχρι να ανοιξει και μετα ειναι πιο ευκολο, βαραω με την μυτη απο το σφυρακι λιγο-λιγο μεχρι να ολοκληρωθει.
    Μαζι με την καινουργια βρυση να αγορασεις και 2 ταπες διακοσμητικες, για να σφραγισεις τις παλιες οπες.

    https://www.allwater.gr/product/ydra...chrome-2002622

    Ωραιο φαινεται το ποτυροτρυπανο που κοιτας αλλα ειναι ημιτελες, γιατι δεν ειναι το θεμα αν εχει ή οχι ανταπτορα με τρυπανι που το συγκεκριμενο δεν εχει, αυτο το αγοραζεις εξτρα εξαλλου αν θες https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=13338

    Αλλα το γεγονος οτι κανενα τρυπανι απο αυτα που εχουν οι ανταπτορες επανω ενσωματωμενο δεν ειναι αντιστοιχης δυνατοτητας ή αντοχης ωστε να καταφερει να τρυπησει την πορσελανη
    ή το χ-ψ σκληρο υλικο για το οποιο προοριζεται ωστε να μας δωσει το κεντρο που γινεται η αρχη του τρυπηματος, θεωρω οτι ισως θα επρεπε να το εχουν μελετησει λιγο καλυτερα το θεμα και να εχουν κατασκευασει ενα τρυπανι-οδηγο ιδιο υλικο με το ποτυροτρυπανο.
    Όντως είναι πιο λεπτό το υλικό του νιπτήρα εκατέρωθεν από το σημείο που υπάρχει η τρύπα για τη βίδα της τάπας (σε μια διάμετρο γύρω στα 40 χιλ.). Το θέμα μου είναι ότι επειδή δεν έχω ανάλογη εμπειρία κι επειδή η πορσελάνη είναι ψαθυρό υλικό, φοβάμαι το ενδεχόμενο να αρχίσω να κοπανάω το υλικό σε εκείνο το σημείο και να προκαλέσω κάποια ρωγμή. Αυτό το σενάριο πως το αποκλείεις; Μια στραβή να σου κάτσει και την έβαψες.

  15. #135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Όντως είναι πιο λεπτό το υλικό του νιπτήρα εκατέρωθεν από το σημείο που υπάρχει η τρύπα για τη βίδα της τάπας (σε μια διάμετρο γύρω στα 40 χιλ.). Το θέμα μου είναι ότι επειδή δεν έχω ανάλογη εμπειρία κι επειδή η πορσελάνη είναι ψαθυρό υλικό, φοβάμαι το ενδεχόμενο να αρχίσω να κοπανάω το υλικό σε εκείνο το σημείο και να προκαλέσω κάποια ρωγμή. Αυτό το σενάριο πως το αποκλείεις; Μια στραβή να σου κάτσει και την έβαψες.
    Φώναξε έναν μάστορα να το κάνει.

Σελίδα 9 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)
    από MikeG στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 776
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2022, 23:20
  2. Βοηθεια για ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ Kawasaki Joy-R 125 (ΠΛΕΞΟΥΔΑ)
    από patrick32 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 13:39
  3. απορια για ηλεκτρικα
    από intruder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 02:09
  4. Βοήθεια για Ηλεκτρικά "Από που να πάρω ρεύμα";
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 11:42
  5. Stock για ηλεκτρικά είδη.
    από EarthDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 07:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF