Σελίδα 1 από 20 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 300

Θέμα: Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)

  1. #1
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798

    Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)

    Αυτά τα γαλάζια της σειράς robust line είναι ιδανικά όταν θέλεις να τρυπήσεις διάφορα υλικά που είναι μαζί. Εγώ τα δουλεύω κυρίως σε τοίχους, πλακάκια, μπετό. Μπορούν να τρυπήσουν μέχρι και γρανίτη! Τα έχω δουλέψει και σε ξύλο και δουλεύουν μια χαρά αλλά αν έκανα πολλές τρύπες σε ξύλα θα έπαιρνα τρυπάνια ξύλου. Σε σίδερο που δουλεύω πιο πολύ έχω 10αδες. Απλά, tin, κοβαλτίου, κάτι περίεργα καρβίδια κ.α. Δε θα τα έβαζα ποτέ τα cyl-9 σε σίδερο γιατί θα τα κατέστρεφα! Η κατασκευή τους είναι για να τρυπάνε διάφορα μεταλλικά ελάσματα που μπορεί να υπάρχον μέσα σε άλλες κατασκευές, από κει και πέρα μειώνεις την ζωή τους.


    Για κάποιον που δουλεύει κυρίως σε τοιχοποιία τα robust line είναι καλή επιλογή γιατί δουλεύουν με και χωρίς κρούση σε όλα τα υλικά που θα συναντήσει. Από κει και πέρα ανάλογα με τις ανάγκες του θα χρειαστεί και σιδήρου και ξύλου.
    Η bosch εκτός απ' τα γαλάζια cyl-9 έχει και τα cyl-5 (μπλε χρώμα) που δεν είναι για ξύλο και για σίδερο αλλά κάνουν όλες τις υπόλοιπες δουλειές σε τοιχοποιία συμπεριλαμβανομένου του γρανίτη! Επίσης έχει τα cyl-3 που είναι για τοίχο, μπετόν, πέτρα αλλά όχι γρανίτη. Τα cyl-1 δεν κάνουν για μπετό αλλά για πέτρα και τοίχο.

    Διαλέγουμε αυτά που θέλουμε χωρίς να δίνουμε λεφτά σε κάτι που δεν χρειαζόμαστε!

    Τα νούμερα που χρειάζεται κάποιος πιο συχνά σε ξύλο και τοίχο είναι 4,5,6,8. Δυο σειρές, για τοίχο και ξύλο σε αυτά τα νούμερα δεν θα είναι πολύ ακριβά. Πχ cyl-3 ή 5 για τοιχοποιία + ξύλου, μπορεί να έχουν όσο τα cyl-9. Σε σίδερο τα νούμερα που μπορεί να χρειαστεί καποιος είναι είναι απ' το 2 μέχρι το 10 + τα μισά τους. Αν ανοίγει τρύπες για σπειρώματα θα χρειαστεί και κάποια απ' τα υπόλοιπα! Αν ανοίγει σε ινοχ θα χρειαστεί ακόμα περισσότερα. Αν δεν ασχολείται με μέταλλο αλλά θέλει να έχει μερικά νούμερα μπορεί να πάρει τα 2,3,4,5,6,8. Εδώ η σειρά είναι hss-r (τα μαυρα), hss-g (μεταλλικό χρώμα), hss-co (επίστρωση κοβαλτίου) και μετά ξεφεύγουν απ' τα δεδομένα της συζήτησης. Τα hss-r ή g είναι μια χαρά για όποιον δεν κάνει πολλές τρύπες και δεν τρυπάει περίεργα κράματα. Αν δεν ξέρει να τα χρησιμοποιεί θα τα καταστρέψει στην πρώτη τρύπα ότι και να πάρει.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 21/07/2017 στις 14:20.
    Sent from me using a computer.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Εγω παντως τα δικα μου τα robust τα cyl 5 τα ξεσκισα σε κωλοπλακακια γρανιτες που τρυπουσα.
    Μου φαινεται σαν τα sds τρυπανια δεν ειναι τιποτα.

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Το πλακάκι από γρανίτη θέλει κρούση?
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Αποστόλη τα sds μπορούν να χρησιμοποιηθούν και χωρίς κρούση, έχουν τέτοια λειτουργία τα πιστολέτα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το πλακάκι από γρανίτη θέλει κρούση?
    Οχι.
    Θελει χαμηλες στροφες με διακοπτομενη περιστροφη τυπου "πιστολιασματα" στην σκανδαλη και οχι συνεχομενη συν αν ειναι εφικτο ψυξη του τρυπανιου για να μην υπερθερμαινεται και καιει τον αιθερα.
    Το παραδειγμα με τα sds το εδωσα για διευκρινηση της αντοχης των συγκεκριμενων τρυπανιων.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Θα μπορουσα να επεκταθω και να "πλατιασω" επι του θεματος αλλα δεν ειναι το καταλληλο thread αυτο για να το κανω.
    Εγω θα πω συνοπτικα πως η γνωμη μου μετα απο εκτεταμμενη χρηση που εχω κανει σ`αυτα τα multi construction τρυπανια, ειναι πως ειναι καλα υπο προυποθεσεις.
    Πιστευω πως ακομα και τα πιο φθηνα τρυπανια τυπου sds ανταγωνιζονται στα ισα τα multi construction.

    Μιλαω παντα φυσικα για χρηση πανω σε δομικα υλικα παντος τυπου.
    Οχι ξυλο ουτε μεταλλο.

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Εγώ πάντως που χρειάστηκε να φυτέψω πείρο πάχους 5.5 mm σε μάρμαρο 8cm που από κάτω είχε τσιμέντο κι έπρεπε να μπω και 3-4 cm μέσα στο τσιμέντο και όλα αυτά σχεδόν πρόσωπο με την μία πλευρά του μάρμαρου, παρόλο που είχα τα cyl-9 της bosch δεν είχα την διατομή που ήθελα και πήγα σε καλό μαγαζί που μου έδωσε τρυπάνι για μάρμαρο. Μου είπε μόλις ξετρυπήσω το μάρμαρο ν' αλλάξω τρυπάνι για να μην διαλύσω αυτό που μου έδωσε. Η δουλειά έγινε άψογα, δεν είχαμε ρωγμές δεν είχαμε κανένα παρατράγουδο και η τρύπα ήταν ακριβώς 5.5. Κρούση έβαλα στην αρχή στις 5-6 πρώτες στροφές ίσα για να κάνω την αρχή και μετά τρύπησα χωρίς κρούση με χαμηλές στροφές. Η τρύπα ήταν κάθετη στο δάπεδο και η συμβουλή του μάστορα ήταν να καθαρίζω συχνά την τρύπα από τα ρινίσματα αν ήθελα να είμαι ακριβής στην διάμετρο. Το έκανα και η τρύπα ήταν άψογη. Καταλήγω ότι κάθε υλικό θέλει το δικό του τρυπάνι και τις δικές στου στροφές γενικά τον δικό του χειρισμό.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Θα μπορουσα να επεκταθω και να "πλατιασω" επι του θεματος αλλα δεν ειναι το καταλληλο thread αυτο για να το κανω.
    Εγω θα πω συνοπτικα πως η γνωμη μου μετα απο εκτεταμμενη χρηση που εχω κανει σ`αυτα τα multi construction τρυπανια, ειναι πως ειναι καλα υπο προυποθεσεις.
    Πιστευω πως ακομα και τα πιο φθηνα τρυπανια τυπου sds ανταγωνιζονται στα ισα τα multi construction.

    Μιλαω παντα φυσικα για χρηση πανω σε δομικα υλικα παντος τυπου.
    Οχι ξυλο ουτε μεταλλο.
    Εγώ ως ερασιτέχνης δεν αντιμετωπίζω προβλήματα με τα φθηνά εργαλεία και έχω κάνει ολόκληρη ανακαίνιση στο σπίτι με αυτά Ειδικά αυτό το παλιό μπλε πιστολέτο της einhell (sds) που είναι 1500W και 4 joule είναι πάρα πολύ καλό και δυνατό δουλεύει ώρες, έχει πέσει κάτω πολλές φορές χωρίς να πάθει τίποτα. Φαντάσου έχω γκρεμίσει ολόκληρη μπετουδένια μάντρα 80 πόντους ύψος 2,5 μέτρα μήκος και 12 πάχος με την μία χωρίς ιδιαίτερες στάσεις.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Vaska το ιδιο αποτελεσμα θα ειχες και με ενα ολοκαινουργιο φθηνιαρικο sds τρυπανακι (επιμενω στα sds γιατι σ`εμενα εχουν αποδειχθει τα πιο ανθεκτικα) πιστεψε με.
    Μιλαμε για μονο ΜΙΑ τρυπα.
    Ουσιαστικα ξερεις που μπορει να ειχες προβλημα?
    Αν ειχες να ανοιξεις π.χ. 10 τρυπες στο μαρμαρο.

    Η διαφορα ενος εξειδικευμενου τρυπανιου με ενος μη, ειναι στην μελετη του υλικου που εχει κανει ο κατασκευαστης εξ`αρχης.
    Για παραδειγμα (Πολυ τυχαιο) ας πουμε οτι θελουμε να τρυπησουμε ενα μαρμαρο και παιρνουμε ενα εξειδικευμενο τρυπανι μαρμαρου και ενα μη εξειδικευμενο τρυπανι μπετου.
    Ο κατασκευαστης μετα απο δοκιμες που εχει κανει, εχει καταληξει οτι επειδη το μαρμαρο ειναι πολυ σκληρο υλικο χωρις ελαστικοτητα και με μεγαλη ευαισθησια στις ρωγμες αποφασισε οτι στην ακμη (μπροστα στη μυτη δηλαδη) θα το κανει μυτερο για να διεισδύσει καλυτερα χωρις να το σπασει και μετα επειδη το μαρμαρο θα βγαλει ας πουμε 1 χ ογκο σκονης θα σου φτιαξει τις σπειρες ανα 2 χιλιοστα αποσταση μεταξυ τους.
    Απο την αλλη μερια αντιστοιχα ισχυουν για το μπετο και παει λεγοντας, ακολουθωντας αυτη τη σκεψη λοιπον καταληγουμε στο συμπερασμα οτι εκ`των πραγματων ενα τρυπανι multi construction δεν μπορει να ειναι πουθενα καλο ή εξειδικευμενο, γιατι δεν εχει κατασκευαστει γι`αυτο.
    Με μοτοσυκλετιστικους ορους (ετσι για να μην ξεχναμε οτι εδω ειναι μοτοφορουμ) ειναι σαν το v-strom που ειχα, τα εκανε ολα αλλα ηταν παντου μετριο πουθενα καλο ή εξειδικευμενο.
    Το σιγουρο ειναι πως και με τα 2 η τρυπα 5,5 χιλιοστα θα εβγαινε.
    Γιατι λοιπον πηγαινουμε και πληρωνουμε φρου-φρου κι`αρωματα και ομορφα τρυπανακια με μπλε χρωματακια οταν με λιγοτερα λεφτα μπορουμε να πετυχουμε το ιδιο αποτελεσμα?
    Αναρωτιεμαι και πολυ φοβαμαι οτι πολλες φορες πεφτουμε θυματα του μαρκετινγκ και του ιδιου μας του εαυτου λογω του παθους που εχουμε απεναντι στα εργαλεια και στην αναζητηση του καλυτερου.

    @Coyote.V
    Εσυ αναφερεσαι σε δραπανο ενω εμεις κανουμε συγκριτικο για τρυπανια.
    Παρ`ολα αυτα δεν θα διαφωνησω καπου μαζι σου, ο καθενας οτι εχει ή οτι μπορει να εχει.
    Να σου πως επισης οτι σιγουρα στα ''ακριβα εργαλεια" πληρωνεις ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ή τιμημα στο brand name της εταιρειας
    Αλλα θα σου πω ομως και κατι αλλο χωρις να θελω να το παιξω καμποσος, απο τα χερια μου εχουν περασει πααααααααρα πολλα "φθηνα" εργαλεια και ειδικοτερα ηλεκτρικα εργαλεια.
    Το ζυγισμα και την εργονομια των "ακριβων" εργαλειων, δεν θα την βρεις ποτε στα "φθηνα" να εισαι σιγουρος γι`αυτο.

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Μπαίνουν τα sds σε κανονικό τσοκ? Νομίζω θέλουν κόψιμο. Πάντως το ειδικό Τρυπάνι δεν ήταν ακριβό απλά ήταν σχεδιασμένο για μάρμαρο κι έκανε όσο κάνει ένα καλό Τρυπάνι

  11. #11
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Δεν θέλουν κόψιμο το sds είναι 10 χιλιοστά νομίζω, ίσιο, απλά έχει κάτι αυλάκια στο τελείωμα τα οποία θα βυθιστούν στο τσοκ αν είναι μεγάλο και θα τα ξεπεράσει για να σφίξει.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλουν κόψιμο το sds είναι 10 χιλιοστά νομίζω, ίσιο, απλά έχει κάτι αυλάκια στο τελείωμα τα οποία θα βυθιστούν στο τσοκ αν είναι μεγάλο και θα τα ξεπεράσει για να σφίξει.
    Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό, το ένα μόρσο (θα) πέφτει πάνω στο αυλάκι.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #13
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Το διευκρίνισα, μεγάλο τσοκ... το πιάνει, αν έχεις δοκίμασε να δεις.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Το διευκρίνισα, μεγάλο τσοκ... το πιάνει, αν έχεις δοκίμασε να δεις.
    Έχεις εσύ τέτοιο τσοκ, ή το έχεις δει;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #15
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Δεν έχω δικό μου, έχω βάλει σε φίλο που είχε στο εξοχικό του είχα πάει ένα 18άρι μακρύ τρυπάνι sds... του το πήγα χωρίς το πιστολέτο γιατί μου είπε πως έχει ξαναβάλει και εγώ θα ήμουν με το μηχανάκι.
    Νομίω 16άρι ήταν το τσοκ. Μια χαρά έκανε τις τρύπες χωρίς να χαλαρώσει ούτε μια φορά.

Σελίδα 1 από 20 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)
    από MikeG στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 776
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2022, 00:20
  2. Βοηθεια για ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ Kawasaki Joy-R 125 (ΠΛΕΞΟΥΔΑ)
    από patrick32 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 14:39
  3. απορια για ηλεκτρικα
    από intruder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 03:09
  4. Βοήθεια για Ηλεκτρικά "Από που να πάρω ρεύμα";
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 12:42
  5. Stock για ηλεκτρικά είδη.
    από EarthDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 08:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF