Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Αναβίωση Mondial (?)

  1. #1
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228

    Αναβίωση Mondial (?)

    Δεν είχα δει ότι η θρυλική Mondial παράγει πάλι μοτοσυκλέτες και δε βρήκα σχετικό θέμα. Οποία έκπληξις, 125άρια και 250άρια made in China αλλά τουλάχιστον με κινητήρα Piaggio υδρόψυκτο και ψεκαστό. Από εμφάνιση τώρα... καλά κάνουν και το λένε Hipster, αλλά δεν το λες κι άσχημο*. Πολύ show για λίγο go βέβαια αλλά ακόμα κι έτσι καλό είναι να έχεις επιλογές. Οι τιμή αν ισχύει δε μου πολυάρεσε - 3800€ υπερβολικά κοντά στο επίσης ακριβό KTM KαT' εMέ. Επίσης για κάποιο λόγο ένα SM/Enduro το έχουν όλοι οι ευρω-κινέζοι στη γκάμα τους.

    https://www.fbmondial.com/hipster/



    *Αυτή η μυτερή άκρη στο ντεπόζιτο δε μου αρέσει, τα ίδια και στα SWM.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    ο τεμπορα ο μορες
    ω καιροι ω ηθη
    μηχανακια κατ εμε μοδας, πουλ-μουρ,μη λειτουργικα,ακριβα και ανευ ουσιας
    Και κινεζιες συν τοις αλλοις με αμφιβολη αξιοπιστια
    Ποιος μπορει ομως -κυριως απ τους νεωτερους-να παει κοντρα στην μοδα?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Που καταντάει μια εταιρία που κάποτε έβγαζε το piega

    http://moto.zombdrive.com/images/mon...ega-1000-6.jpg

    (με κινητήρα ''χρωστούμενο'' από την Honda και μάλιστα του VTR SP1)

  4. #4
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα δει ότι η θρυλική Mondial παράγει πάλι μοτοσυκλέτες και δε βρήκα σχετικό θέμα. Οποία έκπληξις, 125άρια και 250άρια made in China αλλά τουλάχιστον με κινητήρα Piaggio υδρόψυκτο και ψεκαστό. Από εμφάνιση τώρα... καλά κάνουν και το λένε Hipster, αλλά δεν το λες κι άσχημο*. Πολύ show για λίγο go βέβαια αλλά ακόμα κι έτσι καλό είναι να έχεις επιλογές. Οι τιμή αν ισχύει δε μου πολυάρεσε - 3800€ υπερβολικά κοντά στο επίσης ακριβό KTM KαT' εMέ. Επίσης για κάποιο λόγο ένα SM/Enduro το έχουν όλοι οι ευρω-κινέζοι στη γκάμα τους.

    https://www.fbmondial.com/hipster/



    *Αυτή η μυτερή άκρη στο ντεπόζιτο δε μου αρέσει, τα ίδια και στα SWM.
    Άσχημο δεν το λες αν και compact πρεπει να είναι σε διαστάσεις όπως είναι όλα πάνω κάτω πια . 3800 δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε 125 ή 250 (πιθανότατα σε 250) . Αν όμως βαλεις συγκριτικά τα 3100 που νομίζω πάει το crypton x ε τότε καλή είναι η τιμή (συγκριτικά πάντα ) . Το ποιος θα το πάρει όπως πάντα είναι ένα άλλο θέμα .
    Modenas Kriss 125

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Που καταντάει μια εταιρία που κάποτε έβγαζε το piega

    http://moto.zombdrive.com/images/mon...ega-1000-6.jpg

    (με κινητήρα ''χρωστούμενο'' από την Honda και μάλιστα του VTR SP1)
    Λίγο άκυρο νομίζω να χρησιμοποιείς το Piega για να θυμήσεις στους νεώτερους την Mondial ,όταν έχει πάρει τόσα Πρωταθλήματα...
    Θλιβερό όντως το ξεπούλημα των ονομάτων και των δικαιωμάτων στους Κινέζους από τους Ιταλούς ,ειλικρινά μακάρι να μην ακολουθήσει κι η Laverda.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Δεν μπορώ να πω αν αξίζει ή όχι, δεν ξερουμε και τι μοτέρ κλπ εχουν φτιάξει.
    Παντως πρέπει να πω οτι δείχνει πολύ προσεγμένη κατασκευή με λεπτομέρειες που παίζουν σημαντικό ρόλο για όσους θα ενδιαφερθούν για τέτοια μοτο.
    Αντί να το φτιάξει καποιος μόνος του και να πληρώσει ενα σκασμό χρήματα, το παίρνει στην ουσία έτοιμο, αρκεί βέβαια να τον καλύπτει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Τώρα , πραγματικά δεν ξέρω γιατί τόσος ντόρος για το όνομα mondial το 2017…
    Τα μηχανάκια που φτιάχνει τώρα , απευθύνονται σε ένα κοινό που κατά 99,9% δεν έχει ιδέα για την ιστορία της mondial και δεν πρέπει να έχει ούτε καν ακουστά την μάρκα.
    Αν το μηχανάκι που βλέπω στις φωτο , είναι και από κοντά τόσο προσεγμένο όσο φαίνεται και είναι σχετικά αξιόπιστο και με αυτή τν τιμή , τοτε είναι καλοδεχούμενο και ας το λενε mondial ή babis.

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    https://www.youtube.com/watch?v=Ak6Ie9QBmS4

    Στα comments κάτι λέει ότι του έσβησε 3 φορές χωρίς λόγο .
    Modenas Kriss 125

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της afortistos
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    https://www.youtube.com/watch?v=Ak6Ie9QBmS4

    Στα comments κάτι λέει ότι του έσβησε 3 φορές χωρίς λόγο .
    Χωρίς λόγο δεν υπάρχει. Όπως σε όλα τα θυληκά που τα ρωτάς τι έχουν και σου απαντάνε τίποτα έτσι και εδω! πρέπει να ψάξεις βαθύτερα τι είναι λάθος/τι φταίει ή αν έκανες κάποιο λάθος χειρισμό!

    Πέρα από την πλάκα αποτελούν οπτικό υλικό που ίσως ξυπνήσει τα όνειρα κάποιων και τους βάλει στην πρίζα να ασχοληθούν παραπάνω.
    ..But it's not the fall that hurts
    It's when you hit the ground...

  10. #10
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Λίγο άκυρο νομίζω να χρησιμοποιείς το Piega για να θυμήσεις στους νεώτερους την Mondial ,όταν έχει πάρει τόσα Πρωταθλήματα...
    Θλιβερό όντως το ξεπούλημα των ονομάτων και των δικαιωμάτων στους Κινέζους από τους Ιταλούς ,ειλικρινά μακάρι να μην ακολουθήσει κι η Laverda.
    νομιζω οτι συγκρινει την νεοτερη ιστορια της μαρκας με την σημερινη.

    παρολαυτα σχολιο στο αρχικο ποστ. δεν υπαρχει πλεον piaggio. zongshen ειναι κι απο κει λογικα ειναι και το μοτερ.

  11. #11
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Το μοτερ μοιάζει με του Derbi Terra
    edit Απ'οτι βλέπω είναι το ίδιο(Minarelli νομίζω αλλά φτιαγμένο στην Κίνα) και έχει χρησιμοποιηθεί σε διάφορα Derbi αλλά και στο Aprilia RS4 125
    Τελευταία τροποποίηση από Λευκάδιος; 24/07/2017 στις 20:33.
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #12
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το μοτεράκι είναι πιο σύγχρονο από τα license-built ιαπωνικά υπερτριακονταετίας και, τουλάχιστον από τις εικόνες, η ποιότητα κατασκευής και προσοχή στη λεπτομέρεια δείχνουν παραπάνω από ικανοποιητικές. Η τιμή για το 125 τελικά μάλλον ξεκινάει από 3200€ περίπου, ανάλογα τη χώρα.
    (Προς Anritsu: ποιος δίνει 3100€ για παπί δε μπορώ να το καταλάβω)

    Είναι ωραίο που οι νέοι αναβάτες έχουν τόσες επιλογές από τόσες μάρκες στις χαμηλές κατηγορίες. Οι ενστάσεις μου είναι ότι τα περισσότερα μηχανάκια είναι τρεντο-κατασκευές που έχουν σχεδιαστεί σχεδόν ως αξεσουάρ μόδας και ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές που αναστήθηκαν μου δίνουν την εντύπωση ότι το προσεγγίζουν περισσότερο σαν αρπαχτή παρά σαν μακρόπνοο σχέδιο επαναφοράς της μάρκας. Κάτι σαν τα t-shirt Von Dutch, αλλά στο λιγότερο αηδιαστικό.

    Δε γαμείς, ακόμα και αν μόλις 5% των νέων κατόχων αγαπήσουν τη μοτοσυκλέτα, κέρδος θα είναι. Στο φινάλε κάτι Rebel και Virago 250 ήταν τελείως γτπ συγκριτικά και όμως έφεραν κόσμο σε επαφή με τους δύο τροχούς.


    Υ.Γ.
    @motomaniac: δε νομίζω ότι η Piaggio εξαγοράστηκε από τη Zongshen, απλά έχουν στενή συνεργασία στην Κίνα οπότε πιθανόν ο κινητήρας (ή και ολόκληρη η μοτό) να κατασκευάζεται από τη δεύτερη.

  13. #13
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος

    Υ.Γ.
    @motomaniac: δε νομίζω ότι η Piaggio εξαγοράστηκε από τη Zongshen, απλά έχουν στενή συνεργασία στην Κίνα οπότε πιθανόν ο κινητήρας (ή και ολόκληρη η μοτό) να κατασκευάζεται από τη δεύτερη.
    http://www.cccme.org.cn/shop/cccme11393/index.aspx
    και το ζουμι εδω http://www.piaggiogroup.com/en/archi...icles-buisness
    πλεον ειναι μια εταιαρια. 45% piaggio 45%zonghen 10% foshan city

    γιναν μια το 2008 αλλα συνεργαζονταν απο το 2004.

  14. #14
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    http://www.cccme.org.cn/shop/cccme11393/index.aspx
    και το ζουμι εδω http://www.piaggiogroup.com/en/archi...icles-buisness
    πλεον ειναι μια εταιαρια. 45% piaggio 45%zonghen 10% foshan city

    γιναν μια το 2008 αλλα συνεργαζονταν απο το 2004.
    Καμία σχέση, το Piaggio Group είναι καθαρά ιταλικό, δεν ενέχεται καμία άλλη εταιρεία στο ιδιοκτησιακό του καθεστώς. Τα Link που έχεις παραθέσει, αφορούν μνημόνια συνεργασίας για την κατασκευή γραμμής παραγωγής στην Κίνα και την ίδρυση μιας νέας εταιρείας που την ελέγχει.

    Σε ότι αφορά στην Mondial, γιατί να μην την πάρει ο Κινέζος; Κάτι μπορεί να βγει, δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα από την δυναμική τους.

  15. #15
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Καμία σχέση, το Piaggio Group είναι καθαρά ιταλικό, δεν ενέχεται καμία άλλη εταιρεία στο ιδιοκτησιακό του καθεστώς. Τα Link που έχεις παραθέσει, αφορούν μνημόνια συνεργασίας για την κατασκευή γραμμής παραγωγής στην Κίνα και την ίδρυση μιας νέας εταιρείας που την ελέγχει.

    Σε ότι αφορά στην Mondial, γιατί να μην την πάρει ο Κινέζος; Κάτι μπορεί να βγει, δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα από την δυναμική τους.
    μνημονιο συνεργασιας μα ανταλλαγη το 45% των μετοχων.. καλα ολα τα μικρα piaggio παντως zongshen γραφουν...

    απο το μηδεν που ηταν η μοντιαλ ας βγαλει τωρα τα μοτοσυκλετακια αυτα. κι ομορφα μου φαινονται.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Mondial RZ Starfighter & Piega
    από byron στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2017, 13:32
  2. Αναβίωση των αγώνων στο Τατόϊ
    από sapila racing στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 213
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2013, 12:49
  3. αναβιωση Horex
    από lspiros στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2010, 17:21
  4. Αναβίωση της Elefant
    από astrag στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2009, 10:11
  5. Mondial GP 175, 1958
    από kalesin στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2007, 16:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF