Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Honda Varadero MK2 περίεργος θόρυβος όταν γυρίζω το κλειδί

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128

    Honda Varadero MK2 περίεργος θόρυβος όταν γυρίζω το κλειδί

    Καλημέρα σε όλους.

    Αφού έχω λύσει κάποια θέματα του παρελθόντος, κατεβαίνω σήμερα να πάρω την καλή μου να την πάω για spa που έχω κανονίσει - πλυσίματα, γυαλίσματα, κλπ. Αμ δε...!

    Βάζω κλειδί, το στρίβω... ακούγεται ένας περίεργος θόρυβος σαν γρήγορο τικ-τικ-τικ και δεν ανάβει καθόλου το FI ενώ το κοντέρ είναι νεκρό και τρεμοπαίζει μια ένδειξη στο ηλεκτρονικό μέρος του κοντέρ. Όταν πατάω μίζα ο θόρυβος σταματάει αλλά δεν μιζάρει καθόλου. Ο θόρυβος ακούγεται κάπου στο κοντέρ ή μπροστά προς τα φώτα... Ηλεκτρικός θόρυβος, περίεργος. Η αντλία βέβαια δεν λειτουργεί. Δεν το έχει ξανακάνει αυτό. Νέα κόλπα. Δυστυχώς σήμερα είναι κλειστά και τα συνεργεία.

    Μήπως έχει κάποιος καμιά ιδέα γιατί θα σταλτάρω ολόκληρο το ΣΚ; Παίζει να είναι μπαταρία;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Καλημέρα, μάλλον μπαταρία είναι... το τικ τακ που ακούς είναι κάποιο ρελέ που προσπαθεί να οπλίσει αλλά δεν έχει το απαιτούμενο ρεύμα με αποτέλεσμα να προσπαθεί συνέχεια. Αν έχεις πολύμετρο μέτρα την μπαταρία ή αν έχεις φορτιστή βάλε να φορτίζει.

  3. #3
    Όπως είπε και ο Κογιότης, μάλλον μπαταρία. Αυτός ο ήχος όντως μοιάζει για ρελέ.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

    Φορτιστής δεν παίζει. Δεν έχω αλλάξει μπαταρία ποτέ σε μηχανή. Παίζει να αγοράσω και να την περάσω εγώ ή πρέπει να πάω με την μηχανή σε μαγαζί; Χαζή ερώτηση ε...;;;

  5. #5
    μετρα πρωτα να δεις ποσα volt δινει κ μετα -αν πρεπει- αγοραζεις,ναι δεν ειναι δυσκολο μπορεις κ μονος να την περασεις.
    ανα παλι δεν κατεχεις τοτε πας στο κοντονο συνεργειο/μαγαζι κτ ο κανουν αυτοι.
    αν δεις κατω απο 12 volt με σβηστη μοτο τοτε πας για νεα
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  6. #6
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tkata Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

    Φορτιστής δεν παίζει. Δεν έχω αλλάξει μπαταρία ποτέ σε μηχανή. Παίζει να αγοράσω και να την περάσω εγώ ή πρέπει να πάω με την μηχανή σε μαγαζί; Χαζή ερώτηση ε...;;;
    Δεν γνωρίζω τις δεξιοτεχνίες σου... η μπαταρία πάντως θέλει φόρτιση πριν την βάλεις επάνω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    +1 ψήφος για μπαταρία.

    αν έχεις κανά φιλαράκι ηλεκτρολόγο πες του να σου μετρήσει την μπαταρία

    α, και πολλοί μπαταριατζήδες ακόμα κι αν είναι κλειστό το μαγαζί τους παίρνεις τηλ
    και έρχονται και σου φέρνουν καινούρια. τώρα αν χρεώνουν παραπάνω δεν ξέρω.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Συνδεσε αμαξι με γκριμπατσα στη μπαταρια του με τη δικια σου.ςν παρη μπροστα ειναι μπαταρια( το πιο πιθανο) αν δε παρη κοιτας περετερω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Συνδεσε αμαξι με γκριμπατσα
    απαραιτητως βεβαια , η μπατσα να ειναι γκρι, αν ειναι αλλο χρωμα δε κανει...
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motoexelixis Προβολή μηνύματος
    απαραιτητως βεβαια , η μπατσα να ειναι γκρι, αν ειναι αλλο χρωμα δε κανει...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Αφου δεν εχεις ξαναλλαξει μπαταρια σε συμφερει μακροπρόθεσμα να βαλεις σε εξουσιοδοτημενο μαμα μπαταρια που θα εχει όμως φορτιστεί πρωτα με αργη φορτιση μια μερα σε παλμικο φορτιστη..αυτή η αρχικη σωστη φορτιση είναι ένα μεγαλο ατου για την μακροβιοτητα της μπαταριας..στα 130-140 ευρω...άλλες λυσεις πιο φθηνες λυσεις μην ζητήσεις γιατι στο μελλον θα μπλέξεις..για 20-30 ευρω διαφορα δεν αξιζει..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Μπήκε μπαταριούλα μαμά YUASA 140 euro. Μια χαρά όλα!
    Ευχαριστώ παίδες!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2017, 21:59
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2010, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF