Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 83

Θέμα: αξονας μανιβελας XL500r...πως ??

  1. #31
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Αν δεν βγει η βίδα θα κάνεις ζημιά. Μην αγχώνεσαι σιγά σιγά, όλα εκεί οδηγούν. Βρες και το manual να είμαστε σίγουροι. Αλλά στο βίντεο ο τύπος αυτό το πράγμα κάνει ακριβώς με την μόνη διαφορά στο 350 έχει άλλεν και είναι σε καλύτερη θέση.
    Η λογική είναι μία, ό,τι μπαίνει βγαίνει και ό,τι βγαίνει μπαίνει. (paulo coelho)

  2. #32
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Τράβα τον άξονα και θα τον πάρεις στο χέρι.
    φιλε θα ριξω το μηχανακι...δεν βγαινει. για αυτο ανοιξα το θεμα

  3. #33
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αν δεν βγει η βίδα θα κάνεις ζημιά. Μην αγχώνεσαι σιγά σιγά, όλα εκεί οδηγούν. Βρες και το manual να είμαστε σίγουροι. Αλλά στο βίντεο ο τύπος αυτό το πράγμα κάνει ακριβώς με την μόνη διαφορά στο 350 έχει άλλεν και είναι σε καλύτερη θέση.
    Η λογική είναι μία, ό,τι μπαίνει βγαίνει και ό,τι βγαίνει μπαίνει. (paulo coelho)
    την μια βιδα που φαινεται την εχω χαλαρωσει αν δειτε στην φωτο και βρισκει στο γραναζι. ναι στο 300 εχει αλεν..κατι την κραταει και εδω...τι ομως το γαμηδι

  4. #34
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από belo Προβολή μηνύματος
    την μια βιδα που φαινεται την εχω χαλαρωσει αν δειτε στην φωτο και βρισκει στο γραναζι. ναι στο 300 εχει αλεν..κατι την κραταει και εδω...τι ομως το γαμηδι
    Όσο ξεβιδώνεις την μέσα βίδα τόσο θα έρχεται πιο έξω το γρανάζι και σε κάποια στιγμή θα ξεπεράσει η βίδα που έλυσες την τρύπα και θα γυρίσει λίγο το λαμάκι... λίγο θα θέλει να γυρίσει όχι πολύ 3-4 χιλιοστά φαίνεται περίπου η πατούρα του άξονα. Αλλά αυτή η 6 στο σχέδιο φαίνεται πολύ μεγάλη ρε γαμώτο!


    Πάρε και κανένα καθρεφτάκι να βλέπεις.

  5. #35
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    η αλλη βιδα να δω πως θα την ξεβιδωσω,,,δεν μπαινει ουτε κατσαβιδι.....θα δοκιμασω να λυσω και αλλο την βιδα που εχω χαλαρωσει μημπως δουλεψει και σαν εξολκεας. συν τα σαιτ μην πεσει κατι στο ματι μου. αλλιως λυσιμο ολο γιατι εχουν πεσει εξαρτηματα στο καρτερ και ευτυχως που δεν σπορισε...παλι καλα

  6. #36
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Κογιότ θέλω να βγάλω τα ελατήρια πιστονιού απ την μπουζοτρυπα, να φτιάξω κανένα εργαλείο;

    Ρε σεις, μη λέτε ότι να ναι! Αυτό το γρανάζι είτε βγαίνει αφού βγει η ασφάλεια που έχει μπροστά, είτε βγαίνει μαζί με τον άξονα. Αυτός ο άξονας μπορεί να συγκρατείται και απ την πίσω μεριά, εκεί που βρίσκεται ο στατορας, με κάποια ασφάλεια.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 25/07/2017 στις 01:40.

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Ο άξονας μπορεί να συγκρατείται και απ το ελατήριο που έχει φύγει απ τη θέση του.
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Τράβα τον άξονα και θα τον πάρεις στο χέρι.

    Γράψε λάθος. Πρέπει να βγει το γρανάζι για να έχεις πρόσβαση στις βίδες από πίσω. Νορμάλ το παξιμάδι πρέπει να είναι ελεύθερο να έρθει μπροστά.

    Για δες εδώ :

    Συνημμένο 386966

    Συνημμένο 386968
    εδω ειναι το ζουμι θα προσπαθησω να το μεταφρασω,. βλεπετε η δευτερη βιδα που ειναι κρυμενη?? με τιποτα δεν την φτανω. βγαινει λοιπον ο αξονας. εκεινο που με προβληματιζει οτι το ελατηριο ειναι ακομη ποιο πισω?? πως βρεθηκε στο κεντρο του καρτερ......μεταφραση τωρα να βγαλω ακρη...σε ευχαριστω που το βρηκες

  9. #39
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    κοιταξτε στο 4,10 του βιντεο...απο αυτο που ειδα καταλαβαινω οτι το ελατηριο ειναι στο ποιο μεσα θαλαμο των καρτερ. κοιταξτε παλι την βιδα που βρισκετε

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Φίλε μου δεν μπορώ να δω βίντεο γιατί είμαι από κινητό. Σταμάτα να ασχολείσαι με αυτές τις βίδες. Αυτές βγαίνουν μετά το γρανάζι. Έτσι όπως βλέπω το σχήμα που έβαλες στην πρώτη σελίδα μόνο ένα μπορεί να συμβαίνει.
    Το 2 του σχήματος έχει μια προεξοχή, την βλέπεις; Αυτη η προεξοχή πρέπει να μπαίνει μέσα στο μέταλλο που πιάνουν αυτές οι δύο βίδες. Αντί να προσπαθείς να λύσεις αυτές τις βίδες, γύρισε το Νο2 ώστε η εγκοπή να φύγει απ την υποδοχή που το συγκρατεί. Και τραβηξε τον άξονα έξω.

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Πιο απλά. Η μοναδική δουλειά που μπορεί να κάνει το 3 είναι να συγκρατεί το 2 στην θέση του. Γυρνα το 2 δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα για να βγει η εγκοπή του απ το 3.

    Edit. Αν δεν μπορείς να γυρίσεις το 2 γυρνά το γρανάζι. Βγάλε το μπουζί για να μην έχεις συμπίεση. Γυρνά τον άξονα με την μανιβέλα και προσπάθησε να δεις ποτέ η εγκοπή είναι έξω απ το 3 για να τραβήξεις τον άξονα έξω.
    Αν γύρισες τον άξονα με τη μανιβελα και δεν βγήκε δοκίμασε να τον γυρίσεις απ την άλλη μεριά, δεξιόστροφα δλδ. Θα βγει!
    Το λογικό είναι να χρειάζεται περιστροφή αντίθετη απ της μανιβέλας.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 25/07/2017 στις 02:00.

  12. #42
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κογιότ θέλω να βγάλω τα ελατήρια πιστονιού απ την μπουζοτρυπα, να φτιάξω κανένα εργαλείο;

    Ρε σεις, μη λέτε ότι να ναι! Αυτό το γρανάζι είτε βγαίνει αφού βγει η ασφάλεια που έχει μπροστά, είτε βγαίνει μαζί με τον άξονα. Αυτός ο άξονας μπορεί να συγκρατείται και απ την πίσω μεριά, εκεί που βρίσκεται ο στατορας, με κάποια ασφάλεια.
    Λες ε;, καλά, εγώ παίρνω πατατάκια, κοκακόλα και παρακολουθώ το θέμα.

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Λες ε;, καλά, εγώ παίρνω πατατάκια, κοκακόλα και παρακολουθώ το θέμα.
    Για όλες τις βίδες ο κατασκευαστής δίνει και ροπές. Δεν υπάρχει σπέσιαλ εργαλείο που να μπαίνει εκεί μέσα και να μετράει ροπές. Αυτές οι βίδες δεν πρέπει να χρειάζονται να λυθούν καθόλου για να βγει ο αξονας. Αν μπορούσε να τις ξεβιδωσεις τραβώντας τον άξονα έξω μετά θα έπρεπε και να τις βιδωσει, βάζοντας τον άξονα πάλι μέσα.

    Η διαδικασία πρέπει να είναι πολύ απλή.
    Όπως το βλέπω εγώ, το γρανάζι πρέπει να γυρίσει δεξιόστροφα και να τραβηχτεί έξω.
    Αλλιώς δεν ξέρω τι θέλει.

  14. #44
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Αυτό βοηθάει; Είναι διαφορετικο αλλά φαίνεται να έχει το ίδιο σύστημα.

    Απ το 7.05 και μετά

    https://youtu.be/b__m2ILVjdk?t=7m6s
    Sent from me using a computer.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για όλες τις βίδες ο κατασκευαστής δίνει και ροπές. Δεν υπάρχει σπέσιαλ εργαλείο που να μπαίνει εκεί μέσα και να μετράει ροπές. Αυτές οι βίδες δεν πρέπει να χρειάζονται να λυθούν καθόλου για να βγει ο αξονας. Αν μπορούσε να τις ξεβιδωσεις τραβώντας τον άξονα έξω μετά θα έπρεπε και να τις βιδωσει, βάζοντας τον άξονα πάλι μέσα.

    Η διαδικασία πρέπει να είναι πολύ απλή.
    Όπως το βλέπω εγώ, το γρανάζι πρέπει να γυρίσει δεξιόστροφα και να τραβηχτεί έξω.
    Αλλιώς δεν ξέρω τι θέλει.
    κι εγω αυτο καταλαβαινω
    γυριζει φευγει το δοντι απο το λαμακι και τραβιεται εξω
    και μπαινει με τον ιδιο τροπο αναποδα

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. άξονας μανιβέλας
    από george_20 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2010, 17:06
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 22:33
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 14:19
  4. Πως Να Κανεις Ευτυχισμενη Μια Γυναικα
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 10:40
  5. Πως επιλεγονται οι moderator????
    από filippos_hornet στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 14:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF