Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 83

Θέμα: αξονας μανιβελας XL500r...πως ??

  1. #46
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    μαγκες το εχω δει αυτο το βιντεο για αυτο ελεγα οτι το λαμακ δεν βγαινει. σημερα το γυρισα απο ολες τις πλευρες και τραβαγα ....δεν βγαινει...μαλιστα το πισω γραναζι με το εξογκωμα το βλεπω οτι ειναι εκτος απο το λαμακι και δεν βγαινει..σημερα ξενερωσα για αλλο. το ελατηριο βρισκεται στο μεσαιο θαλαμο των καρτερ. ο αξωνας διαπερναει το καρτερ και το ελατηριο κουμπωνει απο πισω.....
    κοιταξτε που ειναι το ελατηριο. ειναι μεγαλο δεν μπαινει απο εκει. κυριοι εχουμε προβλημα. ιοι φωτο που εστειλε ο φιλος αν καποιος που ξερει να μεταφρασει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20424602_1688348994511552_1323531834_o.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	386974

  2. #47
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μήπως το ελατήριο που έχει φύγει μπλοκάρει τον άξονα;

  3. #48
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Αν μεταφράζω σωστά το σχέδιο με τον άξονα της μανιβέλας που έχεις βάλει, βλέπω την τρύπα που μπαίνει το ελατήριο αρκετά δεξιά. Επίσης είπες πως το ελατήριο κόβει βόλτες μόνο του μέσα στο ενδιάμεσο κάρτερ. Αφού λοιπόν ο άξονας περνάει μέσα από το ελατήριο, για να βγει τελείως αυτό από την θέση του και να περιφέρεται ελεύθερα πάει να πει ότι για κάποιον λόγο ο άξονας ξεκούμπωσε από την έδρα του και κινήθηκε αρκετά ώστε να δώσει χώρο στο ελατήριο να πέσει μέσα στο κάρτερ, οπότε λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό μήπως υπάρχει άλλη ζημιά που δεν επιτρέπει στον άξονα να έρθει έξω??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #49
    Να πω και γω τη μαλακία μου... Υπάρχει περίπτωση να λύνει από την άλλη μεριά; Έχεις ανοίξει το άλλο καπάκι;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #50
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Να πω και γω τη μαλακία μου... Υπάρχει περίπτωση να λύνει από την άλλη μεριά; Έχεις ανοίξει το άλλο καπάκι;
    Στο σχεδιάγραμμα με τα parts δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι που να βιδώνει πάνω στον άξονα από την άλλη μεριά, αντιθέτως φαίνεται ο άξονας να κουμπώνει κάπου σε κάποια έδρα - φωλιά ας πούμε.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μπέλο θα φωνάξω ενισχύσεις για τα γερμανικά αλλά πιθανότατα φταίει το ελατήριο που έχει φυγει, οπότε δε θα κάνεις δουλειά και πάλι.
    Μα καλά, όπως το τραβάς, δεν καταλαβαίνεις αν είναι το ελατήριο που μπλοκάρει τον άξονα; Δοκίμασες να το μαζέψεις με κανένα κατσαβίδι;

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Η μανιβελα παει σε φωλια. Δεν γινετε να παει στο μεσα καρτερ. Δεν γινετε να φυγει το ελατηριο επειδη εχει ελασμα που μπαινει στον αξονα εκτος κι εσπασε το ελατηριο. Αμα εκοβε βολτες στο Κάρτερ θαχε γινει μυλος με τον Στροφαλο. Το ελατηριο που βλεπεις πιθανον να ειναι κατι αλλο.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Στο σχημα 115 ευθυγράμμισε τα σημαδια και γυρνα το ολο μαζι προς τα αριστερά να φυγει απο το λαμακι και τραβα μετα.
    Γιαννης

  9. #54
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Θα διακινδυνεύσω να πω τι έγινε μόνο από την εικόνα που έχω από τις φωτό και από το σχέδιο με τα parts

    Βαράς μανιβελιά και σπάει το ελατήριο, σπάει η εσωτερική σπείρα αυτή με το κάθετο τελείωμα που μπαίνει στον άξονα και κατά την μανιβελιά κουρντίζει το ελατήριο. Το σπασμένο κομμάτι μένει μέσα στην τρύπα του άξονα σφηνωμένο.

    Λύνεις εσύ το καπάκι και τραβάς να φέρεις έξω τον άξονα, ο άξονας ξεκουμπώνει από την φωλιά στην απέναντι πλευρά και κινείται τόσο ώστε ν' αφήσει το ελατήριο να πέσει στο κάρτερ. Η πίεση του ελατηρίου 4 και της ροδέλας 14 κρατάνε στο σπασμένο κομμάτι του ελατηρίου 7 σφηνωμένο στην τρύπα του άξονα κι έτσι παρ' όλο που ένας περιστροφή στον άξονα το σπασμένο κομμάτι δεν πέφτει.
    Όταν τραβάς τον άξονα όλο αυτό το σύμπλεγμα (16,18,2,4,14 και σπασμένο κομμάτι του ελατηρίου 7) κοντράρουν πάνω στο γρανάζι 1 και ο άξονας δεν μετακινείται.

    Κονκλούζιο που λένε και στα χωριά της Καλαβρίας: Αν δεν καταφέρεις να ελευθερώσεις τον άξονα από το σπασμένο κομμάτι του ελατηρίου δεν θα βγει ο άξονας.

    Όλα αυτά είναι λογικές υποθέσεις που κάνω βλέποντας τις φωτό, μακάρι να βγω ψεύτης και να έρθει έξω ο γαμωάξονας εύκολα και χωρίς άλλη ταλαιπώρια
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #55
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    Στο σχημα 115 ευθυγράμμισε τα σημαδια και γυρνα το ολο μαζι προς τα αριστερά να φυγει απο το λαμακι και τραβα μετα.
    Κοίτα να δεις που μπορεί να έχεις και δίκιο ρε κιορατά κι εγώ γράφω σενάρια. Αν είναι έτσι σου βγάζω το καπέλο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Εικασίες κανουμε. Δεν μου εχει πεσει ποτε xr στα χερια μου. Αλλα παντα ο αξονας μανιβελας βγαινει με το χερι απλα και με καποιο κουνημα αναλογα με το τι βλεπουμε.

  12. #57
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    Εικασίες κανουμε. Δεν μου εχει πεσει ποτε xr στα χερια μου. Αλλα παντα ο αξονας μανιβελας βγαινει με το χερι απλα και με καποιο κουνημα αναλογα με το τι βλεπουμε.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #58
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από belo Προβολή μηνύματος
    μαγκες το εχω δει αυτο το βιντεο για αυτο ελεγα οτι το λαμακ δεν βγαινει. σημερα το γυρισα απο ολες τις πλευρες και τραβαγα ....δεν βγαινει...μαλιστα το πισω γραναζι με το εξογκωμα το βλεπω οτι ειναι εκτος απο το λαμακι και δεν βγαινει..σημερα ξενερωσα για αλλο. το ελατηριο βρισκεται στο μεσαιο θαλαμο των καρτερ. ο αξωνας διαπερναει το καρτερ και το ελατηριο κουμπωνει απο πισω.....
    κοιταξτε που ειναι το ελατηριο. ειναι μεγαλο δεν μπαινει απο εκει. κυριοι εχουμε προβλημα. ιοι φωτο που εστειλε ο φιλος αν καποιος που ξερει να μεταφρασει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20424602_1688348994511552_1323531834_o.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	386974
    Μα καλά.... πως βρέθηκε το ελατήριο κρεμασμένο εκεί κάτω; όσο και να σπάσει από τον άξονα δεν βγαίνει... αυτό φαίνεται να έχει βγει τελείως!

  14. #59
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αν μεταφράζω σωστά το σχέδιο με τον άξονα της μανιβέλας που έχεις βάλει, βλέπω την τρύπα που μπαίνει το ελατήριο αρκετά δεξιά. Επίσης είπες πως το ελατήριο κόβει βόλτες μόνο του μέσα στο ενδιάμεσο κάρτερ. Αφού λοιπόν ο άξονας περνάει μέσα από το ελατήριο, για να βγει τελείως αυτό από την θέση του και να περιφέρεται ελεύθερα πάει να πει ότι για κάποιον λόγο ο άξονας ξεκούμπωσε από την έδρα του και κινήθηκε αρκετά ώστε να δώσει χώρο στο ελατήριο να πέσει μέσα στο κάρτερ, οπότε λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό μήπως υπάρχει άλλη ζημιά που δεν επιτρέπει στον άξονα να έρθει έξω??
    Αυτο φοβαμαι φιλε και εγω..

  15. #60
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Λοιπόν κοίτα τι συμβαίνει...

    Αυτό το πλακάκι λέγεται "οδηγός¨ (guide plate)και από κάτω του κρατάει αυτό το τσουτσουνάκι που έχω σημειώσει στον άξονα. Πρέπει να γυρίσει και να φύγει από εκεί αλλά δεν πρέπει να κάνει καστάνια. Το συγκεκριμένο είναι από το xr 500 αλλά είναι σχεδόν ίδιο. Αν δεν γυρνάει ο άξονας σε θέση να ελευθερωθεί από το λαμάκι πιθανώς τον έχει στριμώξει το ελατήριο. Λογικά κομπλάρει αριστερόστροφα όπως κομπλάρει και η μανιβέλα και δεξιόστροφα κάνει καστάνια για την επαναφορά.
    Επίσης για να γυρίσει θα πρέπει να είναι το ψιλό ελατήριο στην θέση του για να το σπρώχνει για να κουμπώνει στην καστάνια. Μήπως το βλέπεις για να το σπρώξεις με κανένα κατσαβιδάκι;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$T2eC16J,!)kE9s4Z-5qPBQv8csWj,Q--60_57.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	92,5 KB 
ID:	386979
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$(KGrHqJ,!iQFCVos)1VdBQv8dMb!1Q--60_57.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	80,2 KB 
ID:	386980
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 25/07/2017 στις 15:17.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. άξονας μανιβέλας
    από george_20 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2010, 17:06
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 22:33
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 14:19
  4. Πως Να Κανεις Ευτυχισμενη Μια Γυναικα
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 10:40
  5. Πως επιλεγονται οι moderator????
    από filippos_hornet στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 14:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF