Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Στιγμιαίος "βήχας" σε Hayabusa

  1. #1

    Στιγμιαίος "βήχας" σε Hayabusa

    Θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Έχω ένα busa του 05 το οποίο μου έκανε το εξής: Σε απότομο άνοιγμα γκαζίου και κατά την φάση της επιτάχυνσης στις 9.000+ στροφές κάνει ενα στιγμιαίο "βήχα" και συνεχίζει μετά ακάθεκτο ως τον κόφτη. Μου το έχει κάνει μόνο με 2α και 3η ταχύτητα και η αίσθηση που μου δίνει είναι σαν να κόβει για 0,1 δευτερόλεπτο η παροχή καυσίμου ή σαν να πηδάει δόντι η αλυσίδα. Έκτοτε η μηχανή πήγε για επαναπρογραμματισμό ECU, καθαρισμό ψεκασμού και σέρβις αλλά προχτές όμως μου το ξανάκανε. Τί μπορεί να είναι; Ο κινητήρας κατά τα άλλα λειτουργεί πολύ ομαλά και έδειξε 156,5 άλογα τροχό με τελικό και φίλτρο ΚΝ.
    Fortis Fortuna Adiuvat

  2. #2
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Τσέκαρε το φίλτρο της αντλίας καυσίμου και γενικότερα την αντλία και την πίεση. Κάπως έτσι αρχίζει το θέμα με τις αντλίες που θέλουν καθάρισμα. Από ότι κατάλαβα από αυτά που διάβασα καθάρισες μόνο το τελικό στάδιο τροφοδοσίας.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Τσέκαρε το φίλτρο της αντλίας καυσίμου και γενικότερα την αντλία και την πίεση. Κάπως έτσι αρχίζει το θέμα με τις αντλίες που θέλουν καθάρισμα. Από ότι κατάλαβα από αυτά που διάβασα καθάρισες μόνο το τελικό στάδιο τροφοδοσίας.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο σε μια μηχανή με μόλις 38.000κμ;
    Fortis Fortuna Adiuvat

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από project.breeze Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο σε μια μηχανή με μόλις 38.000κμ;
    κάθε 20.000 που καθαρίζω τεπόζιτο αντλία και σε καθαρά βενζινάδικα όσο γίνεται (που δε παρουσιάζουν διακοπές αρρυθμίες στη μηχανή)....και πάλι βγάζει μπίχλα.

    στα 40.000 αν δεν έχεις ανοίξει την αντλία σου εσωτερικά ετοιμάσου να δεις κροκόδειλους.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    κάθε 20.000 που καθαρίζω τεπόζιτο αντλία και σε καθαρά βενζινάδικα όσο γίνεται (που δε παρουσιάζουν διακοπές αρρυθμίες στη μηχανή)....και πάλι βγάζει μπίχλα.

    στα 40.000 αν δεν έχεις ανοίξει την αντλία σου εσωτερικά ετοιμάσου να δεις κροκόδειλους.
    Υπάρχει κάποιος αξιόλογος μάστορας που να το κάνει αυτό χωρίς να μας πάρει το κεφάλι; Έφυγαν πολλά λεφτά στο σέρβις και στο φλασάρισμα και δεν είμαστε για πολλά πολλά στο καπάκι.
    Fortis Fortuna Adiuvat

  6. #6
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω μάστορες γιατί την φτιάχνω μόνος. Πάντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο να συμβεί και δεν έχει κάποιο όριο χιλιομέτρων, ακόμα και από ένα τυχαίο βενζινάδικο μπορεί να την πατήσεις αν δεν έχει καθαρίσει καλά τις δεξαμενές του.

  7. #7
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    σου στέλνω σε μήνυμα τον δικό μου που είμαι ευχαριστημένος από τη δουλειά του και χρεώνει σωστά.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    εχω τη μηχανη 1,5 χρονο και σε αποτομα ανοιγματα εχω ακριβως το ιδιο συμπτωμα..οχι παντα αλλα μπορει αυτος ο βηχας η λοξυγγας να γινει και 2-3 φορες στιγμιαια μεσα σε 1-2 δευτερολεπτα..περαν της παροχης καυσιμου η της ποιοτητας μπορει να ειναι τιποτα αλλο?

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Ανάφλεξη. Πρώτα όμως κοιτάμε τα εύκολα και πιο πιθανά. Συνήθως το σύστημα ανάφλεξης βγάζει error

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ανάφλεξη. Πρώτα όμως κοιτάμε τα εύκολα και πιο πιθανά. Συνήθως το σύστημα ανάφλεξης βγάζει error
    και σε μενα παει αυτο?

  11. #11
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    και σε μενα παει αυτο?
    Εφόσον έχεις κόκκινο λαμπάκι (F1) που πρέπει να σβήσει μόλις κάνει τσεκ για να πάρει μπρος... ναι.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εφόσον έχεις κόκκινο λαμπάκι (F1) που πρέπει να σβήσει μόλις κάνει τσεκ για να πάρει μπρος... ναι.
    αρα τι ακριβως να κοιταξω? δεν εχω ιδεα

  13. #13
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Καταρχήν τι έχεις κοιτάξει;

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    το ειχα παει σε εξουσιοδοτημενο και μου ειπε οτι ηταν σφιγμενη πολυ η αλυσιδα μου και την πηγε εκει που επρεπε..μετα δεν παρατηρησα κατι για λιγο καιρο..βεβαια δεν το σπαω το μηχανακι καθε μερα και ωρα..αλλα μετα απο λιγο καιρο μου το εκανε απλα οχι τοσο εντονα

  15. #15
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Ήταν σφιγμένη η αλυσίδα και έκανε διακοπές; στην υγειά του μάστορα!

    Όταν είναι πολύ σφιγμένη η αλυσίδα τρίζει, ακούγεται ακόμα και με 10 χιλιόμετρα...


    Λοιπόν παιδιά και εμένα μου το έκαναν αυτό όλες οι μηχανές που είχα... είναι σκουπιδάκια που βουλώνουν προσωρινά το σύστημα. Ποτέ δεν μπήκα σε διαδικασία να το καθαρίσω όμως αν δεν μου το έκανε συνέχεια. Μια στο τόσο δεν είναι τίποτα και ο καθαρισμός του συστήματος προληπτικός.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα θερμοκρασιας σε hayabusa 1999
    από SAM46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2016, 17:41
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2013, 22:52
  3. ΦΩΤΑ,ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΕ Hayabusa
    από BILL VUZAS στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2007, 11:29
  4. Αφαιρεση κοφτη χιλιομετρων σε hayabusa
    από reinmeister στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2007, 20:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF