Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Καλοκαιρινές μπότες ή μποτάκια

  1. #1

    Καλοκαιρινές μπότες ή μποτάκια

    Ψάχνω να πάρω καλοκαιρινές μπότες αεριζόμενες και ιδανικά αδιάβροχες ή υδατοαποθητικες. Ακόμα και μποτάκια αρκεί να έχουν μια σχετική προστασία αστράγαλο κλπ
    Η χρήση είναι για καλοκαιρινά ταξίδια ώστε να μπορείς να περπατήσεις άνετα. Για πιο κρύα/πίστα κλπ έχω μπότες. Budget max 180€

    Είδα ενδεικτικά TCX airtex goretex και alpinestars air plus gore Tex αλλά σαν παλιά μοντέλα δεν βρίσκω νούμερα ή τα χτυπάνε αρκετά.

    Για πείτε...

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κοίτα και για diadora.
    Τις έχω εδώ και 3 χρόνια, δεν θυμάμαι μοντέλο όμως

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170725_081352-1755x3120.jpg 
Προβολές:	376 
Μέγεθος:	90,9 KB 
ID:	386970





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170725_081530-1755x3120.jpg 
Προβολές:	374 
Μέγεθος:	34,3 KB 
ID:	386971


    Έχουν μια ελαφριά προστασία στην κνήμη, και λίγο ποιο ενισχυμένη στον αστράγαλο.
    Στο περπάτημα είναι σχετικα άνετες ( όχι σαν παπούτσι, αλλά ουτε σαν καθαρη touring μπότα)
    Φορώντας και οδηγώντας καταλαβαίνεις και νιώθεις έντονα τον αέρα που περνάει στο πόδι.
    Τόσο μπροστά, όσο και πίσω.
    Να ξέρεις όμως οτι στην βροχή η πρωτη ψιχαλα ( αν πεσει πανω στο διαπνεων κομμάτι) παει απευθείας στο πόδι
    Τελευταία τροποποίηση από SHOOTER045; 25/07/2017 στις 10:18.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Τα tcx τα εχω. Μποτακι μικρο φτανει μεχρι τον αστράγαλο. Τα παιρνω συστηματικα. Τα φοραω καθημερινα. Περπατημα κανεις ανετοτατα. Αλλα εχουν ενα ελάττωμα. Στον τριτο χρονο αρχιζουν τα νουμερα. Δλδ βαζουν νερο και μετα μυριζει το goretex.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Ψάχνω να πάρω καλοκαιρινές μπότες αεριζόμενες και ιδανικά αδιάβροχες ή υδατοαποθητικες. Ακόμα και μποτάκια αρκεί να έχουν μια σχετική προστασία αστράγαλο κλπ
    Η χρήση είναι για καλοκαιρινά ταξίδια ώστε να μπορείς να περπατήσεις άνετα. Για πιο κρύα/πίστα κλπ έχω μπότες. Budget max 180€

    Είδα ενδεικτικά TCX airtex goretex και alpinestars air plus gore Tex αλλά σαν παλιά μοντέλα δεν βρίσκω νούμερα ή τα χτυπάνε αρκετά.

    Για πείτε...
    Χχμμ … δύσκολος συνδυασμός το αεριζόμενο-δροσερό για ζεστη Ελλάδας, ΚΑΙ αδιάβροχο ΚΑΙ καλή προστασία..
    Τα είχα ψάξει πέρσι και, αν ήταν κάτι που πραγματικά δεν σου έκανε το πόδι φούρνο , έπασχε από προστασίες.

    Η alpinestars ειχε στην γκάμα της αρκετές αεριζόμενες μπότες και μποτάκια.
    Τα μποτάκια νομιζω τα ελεγε faster .
    Και η tcx είχε κάποια συμπαθητικά όπως και η forma . όμορφα για καθημερινά , αλλά τίποτα ιδιαίτερο σε προστασία.

    Όπως καταλαβαίνεις , κι εγώ τα ψάχνω..

    edit :

    βρηκα αυτες που μου ειχαν αρεσει οπτικα , αλλα δεν τις βρηκα ελλαδα να τις δοκιμασω.
    παντως, απο προστασια δεν πρεπει κι αυτες να λενε πολλα και σιγουρα δεν ειναι αδιαβροχες.

    stylMartin Atom
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	stylmartin_atom_black_detail.jpg 
Προβολές:	369 
Μέγεθος:	12,6 KB 
ID:	386972
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 25/07/2017 στις 10:49.

  5. #5
    Θα μπορούσα να κάνω συμβιβασμό στο όχι πλήρως αδιάβροχα αλλα να μην ρουφάνε με την μια νερό (για να μην χρειαζεται να εχω παντα γκέτες μαζί) ή στο όχι τόσο δροσερά αλλα σίγουρα πιο δροσερά απο την αδιάβροχη μποτα που εχω.
    Η γυναίκα μου πχ δανείστηκε τις BMW airflow (1,2,3 δεν ξερω) και ήταν άνετες δροσερές και δεν πήραν βροχή στα βουνά της Ιταλίας..

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσα να κάνω συμβιβασμό στο όχι πλήρως αδιάβροχα αλλα να μην ρουφάνε με την μια νερό (για να μην χρειαζεται να εχω παντα γκέτες μαζί) ή στο όχι τόσο δροσερά αλλα σίγουρα πιο δροσερά απο την αδιάβροχη μποτα που εχω.
    Η γυναίκα μου πχ δανείστηκε τις BMW airflow (1,2,3 δεν ξερω) και ήταν άνετες δροσερές και δεν πήραν βροχή στα βουνά της Ιταλίας..
    Οποτε , μάλλον ψάχνεις κάτι σε τουριστική μπότα πιο πολύ , πάρα καθημερινό για μέσα στην πολη-δουλεια.
    οι tcx airtech που είδες , πρέπει να είναι κορυφαίες , αλλά και ακριβές.
    Είναι λογικό , γιατί τα υλικά που συνδυάζουν καλή αναπνοή , αδιαβροχοποίηση και προστασία είναι ακριβά.
    Μια πιο οικονομική πρόταση πρέπει να είναι οι alpinestars roam air.
    Και η sidi έχει ένα μοντέλο air

    δεν ξερω τι απ ολα αυτα θα βρεις στην αθηνα να δοκιμασεις.

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Καλοκαιρινα ΚΑΙ αεριζομενα ΚΑΙ αδιαβροχα δεν θα βρειτε.
    Τα καλοκαιρινα σε βροχη θα παρουνε νερο.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    Τα tcx τα εχω. Μποτακι μικρο φτανει μεχρι τον αστράγαλο. Τα παιρνω συστηματικα. Τα φοραω καθημερινα. Περπατημα κανεις ανετοτατα. Αλλα εχουν ενα ελάττωμα. Στον τριτο χρονο αρχιζουν τα νουμερα. Δλδ βαζουν νερο και μετα μυριζει το goretex.
    Παθών με raintex ή πως τι λεν. Εφημεριδούλα να ρουφήξει όσο μπορεί, και κάνα σπρέι αποσμητικό και είναι κομπλέ οι μπότες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Αμα βαζουν νερο ειναι αχρηστες πλεον. Τις φοραω για σιγουρες στεγνες μερες και στην υποψία βροχης βαζω τις καλες. Αλλα βαρεθηκα αυτο το καθε τρια χρονια και κοιταω για κατι αλλο.

  10. #10
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Aν ρε συ Γιάννη το "καθημερινά" σημαίνει ότι τα φοράς έξι μήνες νυχθημερόν, δεν είναι και άσχημα να σου βγάζουν μια τριετία...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Αν αφαιρέσεις 2 μηνες σε βροχες 10 μηνες τα φοραω. Μεχρι και σε εξοδους τα βαζω επειδή δεν ντυνομαι επισημα. Αλλα εχω δει/ακουσει αλλους να μιλανε για περισσοτερα χρονια παλι με καθημερινη χρηση. Οπότε γιατί όχι κάτι αλλο;

  12. #12
    Τελικά μάλλον θα πάω για τις κοντές μπότες dainese nighthawk d1 οι οποίες δεν είναι καλοκαιρινές αλλά έχουν άνετο καλούπι, είναι goretex και έχουν και κάποιες τρυπούλες για να αναπνέουν. Τις φόρεσα για κάμποσα ώρα και μου φάνηκαν πιο άνετες από μποτάκια.
    Αυτές: https://www.revzilla.com/motorcycle/...gore-tex-boots

    Υ.Γ Για μια φορά ακόμα (έψαχνα και πέρυσι) η βόλτα στην αγορά δικαιολόγησε το γιατί ψωνίζουμε από έξω. Ελάχιστα νούμερα και ποικιλία στους ΕΙΔΑΓΩΓΕΙΣ και κλασική κοροϊδια, παλιά μοντέλα, φρέσκιες-ακριβές τιμές...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Τελικά μάλλον θα πάω για τις κοντές μπότες dainese nighthawk d1 οι οποίες δεν είναι καλοκαιρινές αλλά έχουν άνετο καλούπι, είναι goretex και έχουν και κάποιες τρυπούλες για να αναπνέουν. Τις φόρεσα για κάμποσα ώρα και μου φάνηκαν πιο άνετες από μποτάκια.
    Αυτές: https://www.revzilla.com/motorcycle/...gore-tex-boots

    Υ.Γ Για μια φορά ακόμα (έψαχνα και πέρυσι) η βόλτα στην αγορά δικαιολόγησε το γιατί ψωνίζουμε από έξω. Ελάχιστα νούμερα και ποικιλία στους ΕΙΔΑΓΩΓΕΙΣ και κλασική κοροϊδια, παλιά μοντέλα, φρέσκιες-ακριβές τιμές...
    Στην ίδια φάση μαζί σου ήμουν πέρυσι και πρόπερσι και τελικά κατέληξα ότι τα περισσότερα καλοκαιρινά μοτο-υποδήματα δε με καλύπτουν ούτε στο 50% ως προς τις προστασίες.Και να σκεφτείς ότι δεν είχα ως προαπαιτούμενο την αδιαβροχοποίηση!Κατέληξα λοιπόν και εγώ σε μποτάκια που δεν είναι καλοκαιρινά με το όποιο τίμημα στο κομμάτι της ζέστης...άλλωστε Ιούλιο-Αύγουστο κινούμαι κυρίως με το αυτοκίνητο οπότε δε με πολυνοιάζει!
    Συμφωνώ και για όσα αναφέρετε για τα ελληνικά καταστήματα...δυστυχώς η ποικιλία που προσφέρουν είναι πενιχρή μπροστά σε όσα μπορεί κάποιος να βρει σε stores του εξωτερικού.Για παράδειγμα τα Stylmartin που ανέφερε ο ggs, θέλω και εγώ να τα δοκιμάσω αλλά που να τα βρω...βρήκα 1-2 μοντέλα σε ένα κατάστημα στη Μιχαλακοπούλου αλλά χωρίς νούμερα και φυσικά όχι το μοντέλο που έψαχνα.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Καλοκαιρινα ΚΑΙ αεριζομενα ΚΑΙ αδιαβροχα δεν θα βρειτε.
    Τα καλοκαιρινα σε βροχη θα παρουνε νερο.
    Αυτό.
    safety doesn't happen by accident

  15. #15
    Υπάρχουν αεριζόμενες μπότες που ειναι αδιαβροχες πχ tcx air tech, alpinestars air plus κλπ οι οποιες και panels για ροη αέρα εχουν και goretex για αδιαβροχοποιηση. Το θέμα είναι οτι ξεφεύγουν οι τιμές τους για την ελληνική τσέπη και για να τις αποσβέσεις θα πρεπει να εισαι φουλ ταξίδια σε ζεστά μέρη κατακαλόκαιρο.
    Σε μποτάκια μάλλον δεν εχει τόσο νοημα αφού ετσι κι αλλιώς κανεις υποχωρήσεις..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. oxtar μπότες...
    από free rider στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2005, 10:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF