Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Vfr400 nc30

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2008
    Μηνύματα
    82

    Vfr400 nc30

    Αν πάνε όλα καλά την άλλη εβδομάδα θα αποκτήσω ένα vfr400 nc30 ειναι σε ακινησία χρόνια δεν ξερω κατα Ποσο δουλεύει και τι αλλα θα το πάρω 200 ευρω και ότι γίνει .δεν του λείπουν πράγματα παρά κατι πλαστικά ισως στο πλαι το ειδα σήμερα θα το πάρω λογικά.τι λέτε αξίζει να κανω το ενχειριμα της ανακατασκευής;ειναι όνειρο το μηχανάκι αυτό απο την παιδική μου ηλικία.
    g.t

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.226
    Το NC30 είναι μηχανή που έχει παίξει στα όνειρα πολλών. Όπως κι εσύ, αρκετοί το έχουμε ακόμα απωθημένο. Δε νομίζω ότι θα βρεθεί κανένας να σου πει να μην το κάνεις, απλά να ξέρεις ότι τα λεφτά που θα του ρίξεις μάλλον θα είναι περισσότερα απ'όσα θα αξίζει τελειωμένο. Αν σου αρέσει η ιδέα της ανακατασκευής - η διαδρομή δηλαδή και όχι μόνο ο προορισμός - κάνε το και βάζε φωτογραφίες να βλέπουμε κι εμείς.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2008
    Μηνύματα
    82
    Πιθανώς θα το κανω αλλα με την βοήθεια σας ελπίζω να την έχω.και κάτι αλλο θα το πάρω με υπεύθυνη δήλωση για ανταλακτικα τι λύση υπάρχει να γίνει νόμιμο;αλλιως θα το κρατήσω για αντίκα στην αποθήκη
    Τελευταία τροποποίηση από g.t; 25/07/2017 στις 03:32.

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g.t Προβολή μηνύματος
    Πιθανώς θα το κανω αλλα με την βοήθεια σας ελπίζω να την έχω.και κάτι αλλο θα το πάρω με υπεύθυνη δήλωση για ανταλακτικα τι λύση υπάρχει να γίνει νόμιμο;αλλιως θα το κρατήσω για αντίκα στην αποθήκη
    Δεν υπάρχει λύση αν δεν έχει άδεια.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις σε λίγα χρόνια, όταν φτάσει 30 χρονών, είναι να γραφτείς στην Λέσχη Κλασσικών, να το πιστοποίήσεις και να βγάλεις πινακίδες κλασσικού.
    Μετά θα μπορείς να το κάνεις βόλτα σε εκδηλώσεις της Λέσχης, Ραλλυ, trackdays κλπ.

    Εχε υπ όψιν οτι ότι ανταλλακτικό χρειαστείς, θα πρέπει να το ψάξεις να το βρείς στο εξωτερικό απο ebay κλπ αφού δεν έχει εισαχθεί ποτέ στην Ευρώπη.
    Σαν μοτοσυκλέτα αξίζει φυσικά! Απλά μπορεί τελικά να βγεί ακριβό.
    Πριν χρόνια ξαναέστησα ενα VFR400 NC24, το πιο παλιό μοντέλο, και τελικά χρειάστηκε γύρω στα 1400 Ευρω σε ανταλλακτικά, χωρίς να παει σε συνεργείο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει λύση αν δεν έχει άδεια.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις σε λίγα χρόνια, όταν φτάσει 30 χρονών, είναι να γραφτείς στην Λέσχη Κλασσικών, να το πιστοποίήσεις και να βγάλεις πινακίδες κλασσικού.
    Μετά θα μπορείς να το κάνεις βόλτα σε εκδηλώσεις της Λέσχης, Ραλλυ, trackdays κλπ.

    Εχε υπ όψιν οτι ότι ανταλλακτικό χρειαστείς, θα πρέπει να το ψάξεις να το βρείς στο εξωτερικό απο ebay κλπ αφού δεν έχει εισαχθεί ποτέ στην Ευρώπη.
    Σαν μοτοσυκλέτα αξίζει φυσικά! Απλά μπορεί τελικά να βγεί ακριβό.
    Πριν χρόνια ξαναέστησα ενα VFR400 NC24, το πιο παλιό μοντέλο, και τελικά χρειάστηκε γύρω στα 1400 Ευρω σε ανταλλακτικά, χωρίς να παει σε συνεργείο.
    Παίζεται κι αυτό αν λείπουν χαρτιά κλπ, τώρα με 200 ευρώ είμαι περίεργος τι θα ναι ? Πως και δεν το χει βουτήξει για κόψιμο κανένας ανταλλακτικατζής ???

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Παίζεται κι αυτό αν λείπουν χαρτιά κλπ, τώρα με 200 ευρώ είμαι περίεργος τι θα ναι ? Πως και δεν το χει βουτήξει για κόψιμο κανένας ανταλλακτικατζής ???
    Επρεπε να γράψω επίσης οτι για να πιστοποιηθεί πρέπει φυσικά να αποδείξει οτι το έχει στην κατοχή του νόμιμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g.t Προβολή μηνύματος
    Πιθανώς θα το κανω αλλα με την βοήθεια σας ελπίζω να την έχω.και κάτι αλλο θα το πάρω με υπεύθυνη δήλωση για ανταλακτικα τι λύση υπάρχει να γίνει νόμιμο;αλλιως θα το κρατήσω για αντίκα στην αποθήκη
    Για βάλε καμμιά φωτό ρε παλικάρι.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2008
    Μηνύματα
    82
    Άρα με υπεύθυνη δήλωση για ανταλακτικα δεν γίνετε ιστορικό;τι πρέπει να γράψω ; επισης να πω ότι χρωστάει σήματα και για αυτό λέω για ανταλακτικα .φωτο παιδιά θα ανεβάσω αν ξαναπάω στο μάστορα που το ειδα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.501
    Για μένα αν μπορεις τσιμπά το με την άδεια του αν αξίζει φυσικά ολο το πακέτο...
    Φωτό στο λαό και γρήγορα;...!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g.t Προβολή μηνύματος
    Άρα με υπεύθυνη δήλωση για ανταλακτικα δεν γίνετε ιστορικό;τι πρέπει να γράψω ; επισης να πω ότι χρωστάει σήματα και για αυτό λέω για ανταλακτικα .φωτο παιδιά θα ανεβάσω αν ξαναπάω στο μάστορα που το ειδα
    Με τιμολόγιο από το συνεργείο έχεις πιθανότητες.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2008
    Μηνύματα
    82
    Λοιπόν παιδιά μάλλον το έθεσα λάθος.το μηχανάκι ειναι παρατημένο σε ένα σπίτι φίλου μηχανικού περίπου δέκα χρόνια,το ειδα και του λέω ποιανού ειναι μου λέει του τάδε ο οποίος φίλος και αυτός τον παίρνω τηλ και ειναι εξωτερικό μου λέει χρωστάει σήματα και του λέω το θελω με υπεύθυνη δήλωση μου λέει οκ ποσά δεινεις του λέω διακόσια μου λέει οκ παρτο και όταν έρθω σου κανω το χαρτί.λειπουν μόνο τα φερινγκ τίποτα αλλο.ετσι εχει το θέμα.τι λέτε τωρα;

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g.t Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν παιδιά μάλλον το έθεσα λάθος.το μηχανάκι ειναι παρατημένο σε ένα σπίτι φίλου μηχανικού περίπου δέκα χρόνια,το ειδα και του λέω ποιανού ειναι μου λέει του τάδε ο οποίος φίλος και αυτός τον παίρνω τηλ και ειναι εξωτερικό μου λέει χρωστάει σήματα και του λέω το θελω με υπεύθυνη δήλωση μου λέει οκ ποσά δεινεις του λέω διακόσια μου λέει οκ παρτο και όταν έρθω σου κανω το χαρτί.λειπουν μόνο τα φερινγκ τίποτα αλλο.ετσι εχει το θέμα.τι λέτε τωρα;
    Τα original φαίρινγκ είναι πανάκριβα και δυσεύρετα αλλά υπάρχουν πολλά after market στην αγορά. Το μηχανάκι αυτό ήταν πολύ αγαπητό και υπήρξαν πολλά track bikes.
    Τα τέλη που χρωστάει θα συνεχίζει να τα χρωστάει ο φίλος στο εξωτερικό και φαντάζoμαι οτι δεν εχει διαθεση να τα πληρώσει οπότε μεταβίβαση κανονική δεν γίνεται.

    Τωρα εσυ αποφασίζεις!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν χρωστάει τέλη
    Δεν θα έχει παραδώσει και πινακίδες ( μάλλον)
    Αρα θα είναι και στο <σύστημα > σαν ανασφαλιστο

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2008
    Μηνύματα
    82
    Ακριβώς έτσι ειναι όπως τα λέτε .αρα το παίρνω για ανταλακτικα η όχι; και αν Ναι πως μπορω να το κανω νόμιμο;
    Τελευταία τροποποίηση από g.t; 27/07/2017 στις 23:59.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Βρες άλλο ένα, που να έχει άδεια και να μην χρωστάει, να μην είναι μπλεγμένο, να μην έχει κάποιο νομικό θέμα. Από αυτό θέλεις να έχει ΕΝΑ καλό πλαίσιο και ΜΙΑ άδεια. Τα άλλα όλα πάνω του, ας τα έχει πατήσει και οδοστρωτήρας.

    Παίρνεις και αυτό που έχεις βρει, και περνάς όλα τα καλά πράγματα, στο πλαίσιο αυτού που έχει άδεια.

    Τα μοτέρ τους είναι όλα NC13E κωδικός, έτσι θα γράφεται και στην άδεια, οπότε ούτε με δηλώσεις αλλαγής μοτέρ θα μπλέξεις, ούτε τπτ.

    Και τελικά από τα δύο, θα βγει ένα καλό.

    Για τεχνικής φύσεως ερωτήσεις, ρώτα.

    Πάρε ιδέες εδώ >>> http://forcev4.blogspot.gr/2014/10/r...ject-2012.html

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 4 ΕΙΔΗ Vfr400
    από Πολυμήχανος στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2018, 00:28
  2. VFR400 89' gas tank
    από nickald στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2007, 21:06
  3. vfr400 problima me strofometro
    από mob rules στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2007, 23:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF