Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 39 από 39

Θέμα: Βοήθεια για συμμάζεμα F650GS '04.

  1. #31
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akmakas Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορούσα να βάλω χέρι.Είχε κάτι ηλίθιες κλέμες που τώρα τις αντικατέστησα με βιδοκλέμες.Όταν άλλαξα την αντλία ήταν αδύνατο να χωρέσω τα σωληνάκια.Γιαυτό τα έβαλα πρώτα στο φίλτρο και μετά τα οδήγησα στην αντλία απλά δεν πρόσεξα καθόλου και το ζόρισα..Θα περιχύσω το κομμάτι με το σπάσιμο με σκληρή σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιων και πιστεύω να την φτιάξω.
    Οι κλέμες που λες μάλλον είναι οι εργοστασιακές οπότε πιθανό να μην έχει αλλαχτεί ή καθαριστεί ποτέ το φίλτρο σου... σιλικόνη σίγουρα δεν θα αντέξει, αν κάτι υπάρχει ελπίδα να κρατήσει είναι εποξική κόλλα δυο συστατικών σαν αυτή καλό θα ήταν όμως αν κάτι σε δυσκολεύει από τον να κάνεις περισσότερες ζημιές να το πας σε κάποιον μηχανικό... Καθαρά για λόγους περιέργειας πόσο την πήρες την μηχανή και πόσο σου πήγε η εργασία στην κεφαλή;

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    Ο τύπος είναι πολύ καλός σαν μάστορας φτιάχνει πολύ μεγάλες και ακριβές μηχανές αλλά είναι εμετικά αργός και πάρα πολύ ακριβός,γιαυτό και έβαλα το φίλτρο μόνος μου.Δουλειά έκανε δεν μπορώ να πω αλλά με γάνιασε.Την πρώτη φορά κράτησε την μηχανή για να κάνει βαλβίδες 2 εβδομάδες ΣΚ είναι κλειστός.Την πήρα αλλά πάλι έσβηνε πότε πότε.Την ξαναπηγαίνω για να ανοίξουμε το κεφαλάρι να δούμε που χάνει συμπίεση.Την άνοιξε ελαφρός και την είχε παρατημένη δυόμιση εβδομάδες.Τις τελευταίες 2 μέρες αφού τον είπα ξανά και ξανά την έπιασε και την έκανε.Τζάμπα δηλαδή καθόταν η μηχανή τόσες μέρες.Εφιάλτης ο τύπος.Το μόνο που τον σώζει αυτόν και έχει τόσο δουλειά είναι ότι είναι καλό μαστόρι αλλά εγώ δεν ξαναπάω εκεί δεν θέλω ούτε να τον βλέπω..

    Παλαιότερα είχα ένα Kawasaki Versys το οποίο 2 χρόνια το έφτιαχνα μόνος μου.Την έκανα βίδες ολόκληρη και ένα ένα κομμάτι το έβαζα αφού το καθάριζα καλά.Δεν τους γουστάρω τους μηχανικούς είναι απατεώνες πάντα ήταν και πάντα θα είναι.Χρεώνουν υπέρογκα ποσά σε κάθε ανταλλακτικό + εργασία και λένε ένα κάρο ψέματα για να σε ξεφορτωθούν γρήγορα.Την μηχανή την πήρα 1000 ευρώ και έχω δώσει άλλα 500.Όσα ανταλλακτικά πήρα μόνος μου οι τιμές ήταν μια χαρά.Τα χαβαλέ χρήματα τα πλήρωσα σε αυτόν.Δεν έχει μείνει κάτι άλλο όλα έγιναν το μηχανάκι είναι έτοιμο και πάει πολύ καλά στον δρόμο.Το μόνο που θέλει είναι λίγο ζέσταμα με ρελαντί κανένα πεντάλεπτο.Τα έκανα όμως όλα ότι χρειάστηκε.Νομίζω για το καθάρισμα βαλβίδων κεφαλής με πήρε 120 ευρώ και άλλα 80 εργασια.Μου έβαλε και μια ντίζα original γκαζιού γιατί η άλλη ήταν λέει να κοπεί στα 60 ευρώ και εγώ την βρήκα 40.για το μηχανουργείο σίγουρα έβαλε 50 ευρώ για την πάρτη του..

    Έχω μια μικρή μακρόχρονη εμπειρία στις μηχανές από το 1993.Πρώτη φορά πήρα BMW και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως η μηχανή έχει φοβερή ποιότητα κατασκευής,εκπληκτική αντοχή στον χρόνο και τις κακουχίες του καιρού και ωραία οδηγική συμπεριφορά.

    Κοιτα λίγο και αυτό λέω τώρα?
    http://www.worktools.gr/silikones/si...en-1200c-280ml

    Το κομμάτι που έσπασε έχει γίνει πολύ γερό έχει μέσα σωλήνα που κρατάει αλλά το θέμα μου είναι διαρροή θα αντέξει η κόλλα στις θερμοκρασίες η θα διαλυθεί.
    Αστα.Το πολύ πολύ παίρνω μια μεταχειρισμένη αντλία και τέλος.
    Τελευταία τροποποίηση από akmakas; 26/06/2019 στις 06:48.

  3. #33
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akmakas Προβολή μηνύματος
    Ο τύπος είναι πολύ καλός σαν μάστορας φτιάχνει πολύ μεγάλες και ακριβές μηχανές αλλά είναι εμετικά αργός και πάρα πολύ ακριβός,γιαυτό και έβαλα το φίλτρο μόνος μου.Δουλειά έκανε δεν μπορώ να πω αλλά με γάνιασε.Την πρώτη φορά κράτησε την μηχανή για να κάνει βαλβίδες 2 εβδομάδες ΣΚ είναι κλειστός.Την πήρα αλλά πάλι έσβηνε πότε πότε.Την ξαναπηγαίνω για να ανοίξουμε το κεφαλάρι να δούμε που χάνει συμπίεση.Την άνοιξε ελαφρός και την είχε παρατημένη δυόμιση εβδομάδες.Τις τελευταίες 2 μέρες αφού τον είπα ξανά και ξανά την έπιασε και την έκανε.Τζάμπα δηλαδή καθόταν η μηχανή τόσες μέρες.Εφιάλτης ο τύπος.Το μόνο που τον σώζει αυτόν και έχει τόσο δουλειά είναι ότι είναι καλό μαστόρι αλλά εγώ δεν ξαναπάω εκεί δεν θέλω ούτε να τον βλέπω..

    Παλαιότερα είχα ένα Kawasaki Versys το οποίο 2 χρόνια το έφτιαχνα μόνος μου.Την έκανα βίδες ολόκληρη και ένα ένα κομμάτι το έβαζα αφού το καθάριζα καλά.Δεν τους γουστάρω τους μηχανικούς είναι απατεώνες πάντα ήταν και πάντα θα είναι.Χρεώνουν υπέρογκα ποσά σε κάθε ανταλλακτικό + εργασία και λένε ένα κάρο ψέματα για να σε ξεφορτωθούν γρήγορα.Την μηχανή την πήρα 1000 ευρώ και έχω δώσει άλλα 500.Όσα ανταλλακτικά πήρα μόνος μου οι τιμές ήταν μια χαρά.Τα χαβαλέ χρήματα τα πλήρωσα σε αυτόν.Δεν έχει μείνει κάτι άλλο όλα έγιναν το μηχανάκι είναι έτοιμο και πάει πολύ καλά στον δρόμο.Το μόνο που θέλει είναι λίγο ζέσταμα με ρελαντί κανένα πεντάλεπτο.Τα έκανα όμως όλα ότι χρειάστηκε.Νομίζω για το καθάρισμα βαλβίδων κεφαλής με πήρε 120 ευρώ και άλλα 80 εργασια.Μου έβαλε και μια ντίζα original γκαζιού γιατί η άλλη ήταν λέει να κοπεί στα 60 ευρώ και εγώ την βρήκα 40.για το μηχανουργείο σίγουρα έβαλε 50 ευρώ για την πάρτη του..

    Έχω μια μικρή μακρόχρονη εμπειρία στις μηχανές από το 1993.Πρώτη φορά πήρα BMW και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως η μηχανή έχει φοβερή ποιότητα κατασκευής,εκπληκτική αντοχή στον χρόνο και τις κακουχίες του καιρού και ωραία οδηγική συμπεριφορά.

    Κοιτα λίγο και αυτό λέω τώρα?
    http://www.worktools.gr/silikones/si...en-1200c-280ml

    Το κομμάτι που έσπασε έχει γίνει πολύ γερό έχει μέσα σωλήνα που κρατάει αλλά το θέμα μου είναι διαρροή θα αντέξει η κόλλα στις θερμοκρασίες η θα διαλυθεί.
    Αστα.Το πολύ πολύ παίρνω μια μεταχειρισμένη αντλία και τέλος.
    Εντάξει την πήρες πολύ φτηνή οπότε σε παίρνει να κάνεις επισκευές, τόσο πήρα και εγώ την δική μου με τρύπιο ψυγείο-ρουλεμάν τιμονιού-κλασμένο το ελατήριο στην πίσω ανάρτηση με το σκεπτικό οτι με 500€ σε βάθος ενός έτους θα έχει έρθει σε πολύ κατάσταση, μέχρι τώρα είμαι στα 250€ και πριν δύο μήνες πήγα Ιταλία και με έβγαλε ασπροπρόσωπο, αθήνα-ηγουμενίτσα πήγαινα παρατεταμένα 150 km/h και το έκανα κάτω από 5 ώρες (τερματίζει στα 190 περίπου) και όντως η μηχανή είναι πάρα πολύ καλή. Η σιλικόνη που λες δεν θα αντέξει, θα την καταστρέψει η βενζίνη, θες εποξική δύο συστατικών με αντοχή στα καύσιμα...

    200€ είναι λίγα για άνοιγμα κεφαλής, η πιο σύνηθες τιμή όταν καίνε φλάντζα κεφαλής είναι 300, εσένα μάλλον δεν στην είχε κάψει αλλά η ίδια εργασία είναι αφού βγήκε κεφαλή.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    Ναι δεν είχε καμένη φλάντζα η μηχανή πήγαινε δεν είχε θέμα απλά έχανε για κάποιο λόγο συμπίεση και έπρεπε να το ανοίξει.Πιστόνι τοιχώματα ήταν άριστα και το πλανάρισμα που έκαναν στην κεφαλή ήταν απίστευτο έβλεπα τα μούτρα μου στις βαλβίδες σαν καινούργιες έγιναν πραγματικά.Θα πάω να αγοράσω την κόλα που λες σήμερα κιόλας και ο Θεός βοηθός!

    Σε πλήρη έλεγχο νομίζω πως θα χρειαστεί σινεμπλόκ φλάντζες στις μπουκάλες και ίσως ακόμη είναι πολύ νωρίς ρουλεμάν τιμονιού γιατί σε κάποια δυνατά χτυπήματα το ψιλοακούω.
    Δεν έχει τίποτα άλλο!

    Θα επανέλθω δριμύτερος!

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    Τελικά ότι και να έκανα με την αντλία δεν δούλεψε.Είχε διαρροή και ήταν επικίνδυνη για οδήγηση.Πήγα στον μηχανικό και του ζήτησα να βρει μια μεταχειρισμένη.Ο Τύπος μου βρήκε μια με 80 ευρώ και όλα καλά..Ο Θεός αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη.Με το που εβαλα την άλλη αντλία το μοτέρ άρχισε να δουλεύει πολύ καλύτερα.Καλύτερη απόκριση στις χαμηλές και γενικά όλα δουλεύουν πολύ καλύτερα.Συνολικό κόστος με όλα μέσα 1600 ευρώ για το μηχανάκι.

    Τώρα έχω διαλύσει το μπροστινό μέρος για να αλλάξω ψύρες ταμπλό.

  6. #36
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akmakas Προβολή μηνύματος
    Τελικά ότι και να έκανα με την αντλία δεν δούλεψε.Είχε διαρροή και ήταν επικίνδυνη για οδήγηση.Πήγα στον μηχανικό και του ζήτησα να βρει μια μεταχειρισμένη.Ο Τύπος μου βρήκε μια με 80 ευρώ και όλα καλά..Ο Θεός αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη.Με το που εβαλα την άλλη αντλία το μοτέρ άρχισε να δουλεύει πολύ καλύτερα.Καλύτερη απόκριση στις χαμηλές και γενικά όλα δουλεύουν πολύ καλύτερα.Συνολικό κόστος με όλα μέσα 1600 ευρώ για το μηχανάκι.

    Τώρα έχω διαλύσει το μπροστινό μέρος για να αλλάξω ψύρες ταμπλό.
    συμπέρασμα οπότε τα είχε παίξει η αντλία; το καινούριο φίλτρο το άφησες πάνω έτσι;

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    To καινούργιο το άφησα επάνω το πρόβλημα όμως ψιλουπάρχει.Όταν είναι κρύο το μηχανάκι και δεν το ζεστάνω 5 λεπτά έχει ο κινητήρας σβησίματα.Αν ζεσταθεί δεν έχω θέμα παρά μόνο στο γκάζι στα χαμηλά όταν μαρσάρω είναι νοχελικό κάνει μπουκώματα μέχρι τις 2500 στροφές.Όταν οδηγώ κανένα πρόβλημα.Επίσης έχω ένα θέμα μάλλον με τις βαλβίδες.Καμιά φορά χτυπάνε και ακούγονται και όταν μαρσάρω δυνατά ο ήχος εξαφανίζεται.Μήπως έχει ρυθμιζόμενες βαλβίδες με το λάδι?..Δεν ξέρω αυτό είναι φυσιολογικό?Το μηχανάκι το έχω φέρει σε καλά επίπεδα και την δευτέρα έχω παραγγείλει ένα μπουζί ιριδίου να δω αν θα έχω και εκεί κάποια βελτίωση..

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GsDakar
    Εγγραφή
    30/05/2010
    Μηνύματα
    247
    Φίλε μου τσέκαρε TPS,και το μοτερακι ρελαντί.Δεν θυμάμαι πως το λένε ακριβώς, αυτά άλλαξα εγώ και έστρωσε 150€ μεταχειρισμένα.

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    Φίλε το TPS το είδε ο μηχανικός στο μηχάνημα και λέει ότι λειτουργει κανονικα για τον αισθητήρα ρελαντί δεν ξέρω τι παίζει!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά BMW F650GS
    από sotos77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 13:09
  2. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 14:01
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 15:15
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 15:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 02:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF