Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Βοήθεια για συμμάζεμα F650GS '04.

  1. #1

    Βοήθεια για συμμάζεμα F650GS '04.

    Παιδιά καλησπέρα.
    Λοιπόν πρέπει οπωσδήποτε να κάνω κάποια πραγματάκια στο μηχανάκι και χρειάζομαι λίγο καθοδήγηση. Λοιπόν σκέφτομαι για αλλαγή λαδιών και φίλτρου, υγρά φρένων , αλλαγή μπουζί , αλυσίδα και γρανάζι και μπροστά δισκόπλακα και τακάκια. Θέλω να τα παραγγείλω από internet μπας και γλιτώσω κάνα φράγκο . Πέρα από από την δισκόπλακα-τακάκια , τα άλλα σκέφτομαι να τα κάνω μόνος μου , γιατί απ' ό,τι είδα youtube δεν είναι κάτι δύσκολο. Γενικά τι έχετε να προτείνετε από μάρκες , site , κ.λπ ? Είμαι λίγο στα χαμένα. Θέλω να αγοράσω value for money πραγματάκια και όχι τα top στην κάθε κατηγορία γιατί τα φράγκα είναι περιορισμένα.

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ξεκίνα από www.louis.de

  3. #3
    Ok φιλε. Θα τσεκαρω εκει και θα στειλω εδω να μου πειτε γνωμες.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Προσοχή στην τάπα καρτερ είναι ευαίσθητη.
    Μην ξεχάσεις να αδειάσεις και τα λάδια από το πάνω καρτερ.

  5. #5

    F650GS info

    καλημέρα

    μιας και είμαι κάτοχος της μοτο από το 2005, και επείδη τα έχω αλλάξει σχεδόν όλα,
    στείλε μου πμ, να σου πώ, από που θα πάρεις το κάθε τί, και τι ενναλακτικό μπορείς να βάλεις, για να μήν κάνουμε και διαφήμιση.

    Επίσης έχω να σου δώσω το service manual.

    Μπορείς να βρείς και αρκετή βοήθεια στα παρακάτω site:

    http://faq.f650.com/main.html


    http://www.f650gs.crossroadz.com.au/index.html

    ελπίζω να βοήθησα

    Πέτρος

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Tsirvoulis δεν είναι κακο να πεις δημόσια που μπορεί να βρει το κάθε τι. Ετσι κι αλλιώς η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας μπορεί να αγοράσει απ όπου θέλει και να πουλήσει σε ότι τιμή θέλει.
    Η έρευνα αγοράς βαραίνει πάντα αυτόν που αγοράζει και την κάνει με δικά του κριτήρια.
    Εντυπώσεις και απόψεις άλλων χρηστών είναι θεμιτές σε ένα φόρουμ εκτός και αν έχουν σκοπό την δυσφήμιση.
    Την μέγιστη βοήθεια την προσφέρουμε συζητώντας δημόσια γιατί οι απόψεις μας μπορούν να κριθούν και από άλλους χρήστες, αλλά και να βοηθήσουν περισσότερο κόσμο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/07/2017 στις 11:07.

  7. #7
    Daz no problem!

    έχουμε και λέμε ( γιατί είναι και πολλά ) αυτά που ψάχνει το παλικάρι :

    λαδια Bell ray exp 20W-50 Λαμπριανιδης (http://www.trade-wind.gr/)
    φίλτρο λαδίου hiflo HF151 Αλεξόπουλος (http://www.alexopoulos.gr/ProductDet...8-E44961769094)

    Υγρά φρένων ένα πολύ καλο είναι της Motul το DOT4 και πότε DOT 5, καθώς όσες φορές το χρησιμοποίησα το πίσω φρένο έβραζε και έχανα το πίσω φρένο (ειδικά σε κλειστες ορεινες διαδρομες ).

    Μπουζι Ιριδιού (NGK BR8EIX ) καθώς το δικό μου είναι μονόμπουζο, έχω δεί τρομερή διαφορά ειδικά στο ρελάντι, που τα μονομπουζα είχαν θεματάκια που λύθηκαν με την εκδοση face lift του 2004 με τα δύο μπουζί.

    Αλυσιδογράναζα υπαρχεί σετ της AFAM (ΤΑΣΟΥΛΗΣ) το οποίο το φοράω εδώ και 25000 χλμ ( με σωστό λάδωμα και συχνό καθαρισμό ).

    Δισκόπλακα εμπρός υπάρχει σε Newfren πλευστη στον Αλεξόπουλο (DF5190AF)

    ενώ για τακάκια μόνο με την χρυση σειρά της Brembo (07BB03.59) εχω το φρενάρισμα που θέλω και την χρυση τομή μεταξυ διάρκειας και απόδοσης!

    γιατί οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε.

  8. #8
    Αλυσιδογράναζα θα τα τρενάρω λιγο οπως φαινεται...
    Απο αμεσες αγορες ειναι τα λαδια, φιλτρο και μπουζι και θα παω με τις επιλογες σου μαλλον tsirvoulis .
    Σε δισκοπλακα θελω κατι πιο οικονομικο. Δεν μπορω να σκασω 200+ μονο για τον δισκο. Στο luis.de δεν βρηκα ποικιλια. Εκτος αν δεν εψαξα οπως πρεπει. Προς amazon και ebay εψαξα αρκετα. Τις κινεζιες τις αφηνουμε απ εξω ανεξαρτητως μαρκας? Ή υπάρχει καμια εταιρία που έχει αποδειχθεί οτι την παλευει;

    Οκ taisteal θα το προσεξω.Thanks

  9. #9
    audioslave
    ειδικά για την δισκόπλακα (απο την οποία εξαρτάται η ζωή σου),
    εγώ δεν θα έκανα καμμία οικονομία.
    Αν σκεφτείς οτι η γνήσια έχει γύρω στα 350 και δεν είναι floating,
    τότε η Newfren είναι όντως ευκαιρία.

    Αλλά στο κάτω κάτω η επιλογή είναι δική σου.
    εγω μπορώ μόνο να μοιραστώ της εμπειρίες μου από αυτό το μηχανάκι.

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Κινεζιές μακριά. Οι δισκόπλακες κοστίζουν είναι η αλήθεια. 130 euros βλέπω το μπροστινό δίσκο της brembo.
    Με την αλλαγή λαδιών να αλλάξεις και το χάλκινο oring της τάπας. Επίσης πρόσεξε τη λασιχένια φλαντούλα του φίλτρου λαδιού.
    Μπουζί να πας σε ιριδίου, συμφωνώ με τον tsirvouli.

    Το μηχανάκι είναι πολύ εύκολο στη συντήρηση του. Σιγά σιγά θα τα μάθεις όλα.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsirvoulis Προβολή μηνύματος
    audioslave
    ειδικά για την δισκόπλακα (απο την οποία εξαρτάται η ζωή σου),
    εγώ δεν θα έκανα καμμία οικονομία.
    Αν σκεφτείς οτι η γνήσια έχει γύρω στα 350 και δεν είναι floating,
    τότε η Newfren είναι όντως ευκαιρία.

    Αλλά στο κάτω κάτω η επιλογή είναι δική σου.
    εγω μπορώ μόνο να μοιραστώ της εμπειρίες μου από αυτό το μηχανάκι.

    Συμφωνώ με αυτα που λες tsirvoulis, απλα δεν ειναι θεμα οικονομιας. Αν τα ειχα προφανως και θα τα εσκαγα για τα καλυτερα φρενα. Επισης 2500E πηρα την μηχανη. Αν για δισκοπλακα μπροστα με τακακια κτλπ μου φυγει κανα 300αρι400αρι την πατησαμε. Οκ τις αφηνω στην μπαντα τις κινέζικες. Ισως παω με την brembo που λεει ο MikeG.
    Αυτές οι επιλογές σας λένε τίποτα;;;
    http://www.ebay.com/itm/FIT-BMW-F-65...hZdaw9&vxp=mtr
    https://www.louis.eu/artikel/trw-luc...list=363291793

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Κινεζιές μακριά. Οι δισκόπλακες κοστίζουν είναι η αλήθεια. 130 euros βλέπω το μπροστινό δίσκο της brembo.
    Με την αλλαγή λαδιών να αλλάξεις και το χάλκινο oring της τάπας. Επίσης πρόσεξε τη λασιχένια φλαντούλα του φίλτρου λαδιού.
    Μπουζί να πας σε ιριδίου, συμφωνώ με τον tsirvouli.

    Το μηχανάκι είναι πολύ εύκολο στη συντήρηση του. Σιγά σιγά θα τα μάθεις όλα.
    Nαι ναι το προσεξα στο βιντεο για το oring. Την φλατζα που λες στο φιλτρο λαδιου, πακέτο με την αγορά του φιλτρου δεν παει ;;

  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από audioslave Προβολή μηνύματος
    Nαι ναι το προσεξα στο βιντεο για το oring. Την φλατζα που λες στο φιλτρο λαδιου, πακέτο με την αγορά του φιλτρου δεν παει ;;
    Όχι. Το λαστιχένιο Oring αυτό είναι χωνευτό στο καπάκι του φίλτρου. Δε χρειάζεται να το αλλάξεις αν δεν έχει ταλαιπωρηθεί.
    Η TRW Lucas είναι αρκετά καλή εταιρία στο τομέα πέδησης και βγάζει αρκετά προϊόντα και για άλλες γνωστές εταιρίες.

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από audioslave Προβολή μηνύματος
    Παλικάρια αυτο το κιτάκι λεει τιποτα? https://www.car.gr/parts/view/10721958/
    Ή καλυτερα να τα επιλεξω εγω ένα-ένα και να τα παραγγειλω;;
    Ένα ένα...

  15. #15
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνα από www.louis.de
    Βασικά ό,τι έχει το κατάστημα louis.de σου το φέρνει το κατάστημα uride.gr χωρίς να πληρώσεις μεταφορικά ακριβώς στην ίδια τιμή με το louis.de αλλά ο χρόνος αναμονής είναι 1- 6 εβδομάδες ενώ το louis.de στο στέλνει αμέσως και όσο χρόνο κάνει να έρθει. Για εμένα αν δεν βιάζεσαι συμφέρει με τα 1000 γιατί τα μεταφορικά ανεβάζουν πάρα πολύ την τιμή. Σε συζήτηση που είχα με τον καταστηματάρχη μου είπε ότι και στο site του uride να μην έχει αυτό που θες εποικοινωνείς μαζί του του λες τι θες από Louis και στο φέρνει.

    Δηλαδή το κατάστημα στην Αθήνα συνεργάζεται με το louis αλλά έχει κάθε ενάμιση μήνα σχεδόν παραλαβή από Αυστρία.


    Πχ εγώ θέλω ένα όργανο μέτρησης της στάθμης λαδιού πιρουνιών μπροστινής ανάρτησης ο Louis το έχει 19.90€ και 14.80€ μεταφορικά δηλαδή σύνολο 34,70€ , το uride στο φέρνει με διορία 6 εβδομάδες στην τιμή των 19,90€
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 31/07/2017 στις 17:49.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά BMW F650GS
    από sotos77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 12:09
  2. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF