Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: Βοήθεια για συμμάζεμα F650GS '04.

  1. #16
    Ωραιος φιλε θα παρω ενα τηλ γιατι λεει 7-25 κλειστο. να δω μηπως και προλαβαινω. αλλιως ακυρο. θενκς παντως

  2. #17
    Λοιπόν παλικάρια αυριο τσιμπάω τα λαδια Motul 15-50 και ξεκιναω τα πρωτα μαστορεματα. Εχω παραλαβει ηδη 2 μπουζι ιριδίου της Denso , φιλτρο αερος και λαδιου την ΜANN.
    Εχω βρει κατι αναλυτικά βιντεάκια για το πως θα γίνουν οι αλλαγες και ελπιζω ολα να πανε κομπλε. Αν εχει καποιος να επισημάνει κανενα σημειο που παίζει να γινει καμια στραβή και θα χρειαστει ιδιαίτερη προσοχή , θα βοηθουσε αρκετά...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Προσοχή με τα πλαστικά,αν είναι πολυκαιρισμένα μπορεί να σε δυσκολέψουν στο κούμπωμα.Το νού σου όταν κουμπώσεις το φίλτρο λαδιού να στεγανοποιηθεί σωστά.Προχώρα κι ότι θες εδώ είμαστε.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Πριν βαλεις το φιλτρο αλειψε με το δαχτυλο λιγο λαδι στο ορινκ

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsirvoulis Προβολή μηνύματος
    Daz no problem!

    Μπουζι Ιριδιού (NGK BR8EIX ) καθώς το δικό μου είναι μονόμπουζο, έχω δεί τρομερή διαφορά ειδικά στο ρελάντι, που τα μονομπουζα είχαν θεματάκια που λύθηκαν με την εκδοση face lift του 2004 με τα δύο μπουζί.

    .
    Χαιρετώ την παρέα.Πρόσφατα αγόρασα μια F650GS 2000 και είχε πρόβλημα με το ρελαντι της.Εσβηνε στα καλά καθούμενα.Την έκανα σερβις βαλβίδες καθάρισα τον θάλαμο και τις βαλβίδες ανέβασα την συμπίεση αλλαξα λάδια και μπορώ να πω πως το μηχανάκι βελτιώθηκε αισθητά..Τώρα σβήνει κυρίως όταν είναι κρυο αντίθετα όταν είναι ζεστό κρατάει ρελαντί αντε να σου σβήσει και καμια φορά δεν με ενοχλεί..Επίσης έχει ένα θέμα με το γκάζι το οποίο μοιάζει με μπουκωμένο στα χαμηλά και έχει μια καθυστέρηση φαντάζομαι λόγο ηλεκτρονικού γκαζιού απλά θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια λύση που να βελτιώνει και γιατί όχι να διορθώνει αυτά τα θέματα π.χ το μπουζι αυτό που είπε θα κάνει δουλειά ταιριάζει στο μηχανάκι? Ευχαριστώ!

  6. #21
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akmakas Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ την παρέα.Πρόσφατα αγόρασα μια F650GS 2000 και είχε πρόβλημα με το ρελαντι της.Εσβηνε στα καλά καθούμενα.Την έκανα σερβις βαλβίδες καθάρισα τον θάλαμο και τις βαλβίδες ανέβασα την συμπίεση αλλαξα λάδια και μπορώ να πω πως το μηχανάκι βελτιώθηκε αισθητά..Τώρα σβήνει κυρίως όταν είναι κρυο αντίθετα όταν είναι ζεστό κρατάει ρελαντί αντε να σου σβήσει και καμια φορά δεν με ενοχλεί..Επίσης έχει ένα θέμα με το γκάζι το οποίο μοιάζει με μπουκωμένο στα χαμηλά και έχει μια καθυστέρηση φαντάζομαι λόγο ηλεκτρονικού γκαζιού απλά θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια λύση που να βελτιώνει και γιατί όχι να διορθώνει αυτά τα θέματα π.χ το μπουζι αυτό που είπε θα κάνει δουλειά ταιριάζει στο μηχανάκι? Ευχαριστώ!
    Τι εννοείς ανέβασες συμπίεση; Έβγαλες κεφαλή και την πλανάρισες χωρίς να έχει θέμα ή φλάντζα καύσεως σου;

    Για τα θέματα του ρελαντί εγώ θα κοίταζα το TPS και το βηματικό μοτέρ που είναι στο εμπρός μέρος του σώματος ψεκασμού, πιάνει αρκετή μαυρίλα εκεί όπως και ο αυλός του...

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς ανέβασες συμπίεση; Έβγαλες κεφαλή και την πλανάρισες χωρίς να έχει θέμα ή φλάντζα καύσεως σου;

    Για τα θέματα του ρελαντί εγώ θα κοίταζα το TPS και το βηματικό μοτέρ που είναι στο εμπρός μέρος του σώματος ψεκασμού, πιάνει αρκετή μαυρίλα εκεί όπως και ο αυλός του...
    Η συμπίεση του μοτερ απο 12 ηταν στα μισά.Λόγο αρρύθμιστων βαλβίδων η μία βαλβίδα εσωτερικά είχε πιάσει πουρί είχε καεί.Ο μηχανικός την πήγε για καθάρισμα και έγιναν σαν καινούργιες μου είπε ότι η συμπίεση ανέβηκε στο 10 και κάτι.Από τότε δουλεύει το μοτερ ποιο καλά αλλά πάλι έχει τα θεματάκια του.Για το TPS το βάλαμε σε υπολογιστή και οι ενδείξεις έδειχναν όλες οκ.Τα είδε όλα στο σημείο του ψεκασμού δεν ξέρω τι έκανε ακριβώς.

    Το βηματικό μοτερ που λες είναι το Νο1 στην φώτο?

    https://i62.servimg.com/u/f62/11/72/13/52/untitl11.jpg

  8. #23
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akmakas Προβολή μηνύματος
    Η συμπίεση του μοτερ απο 12 ηταν στα μισά.Λόγο αρρύθμιστων βαλβίδων η μία βαλβίδα εσωτερικά είχε πιάσει πουρί είχε καεί.Ο μηχανικός την πήγε για καθάρισμα και έγιναν σαν καινούργιες μου είπε ότι η συμπίεση ανέβηκε στο 10 και κάτι.Από τότε δουλεύει το μοτερ ποιο καλά αλλά πάλι έχει τα θεματάκια του.Για το TPS το βάλαμε σε υπολογιστή και οι ενδείξεις έδειχναν όλες οκ.Τα είδε όλα στο σημείο του ψεκασμού δεν ξέρω τι έκανε ακριβώς.

    Το βηματικό μοτερ που λες είναι το Νο1 στην φώτο?

    https://i62.servimg.com/u/f62/11/72/13/52/untitl11.jpg
    Το βηματικό μοτέρ είναι πάνω στο σώμα ψεκασμού, δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία, είναι δίπλα προς τα δεξιά από τον αριθμό 4, όχι εκεί που δείχνει το βελάκι του 4.

    Edit 1:Να φανταστώ έχεις ελέγξει μην έχει ξεραθεί και τρυπήσει το λάστιχο της εισαγωγής έτσι;

    Edit 2: Φίλτρο καυσίμου έχεις αλλάξει; (ένα ένα μου έρχονται)
    Τελευταία τροποποίηση από nikosmec; 24/06/2019 στις 22:03.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    Όχι φίλτρο καυσίμου δεν άλλαξα ούτε ξέρω πότε το είχε αλλάξει αυτός δεν μου είχε δώσει καμία πληροφορία δεν θυμόταν.
    Το θεμα μου δεν είναι να το αλλάξω αλλά αν χρειάζεται να το αλλάξω γιατί μπορεί να πληρώσω πόσα χρήματα και να μην γίνει τίποτα..

    Το λάστιχο της εισαγωγής υποτίθεται το κοίταξε ο μηχανικός εγώ δεν ξέρω.
    πως μπορώ να ελέγξω το βηματικό μοτέρ αν είναι εντάξει ένα καθάρισμα κάνει δουλειά?

    https://i62.servimg.com/u/f62/11/72/13/52/01310.jpg

  10. #25
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akmakas Προβολή μηνύματος
    Όχι φίλτρο καυσίμου δεν άλλαξα ούτε ξέρω πότε το είχε αλλάξει αυτός δεν μου είχε δώσει καμία πληροφορία δεν θυμόταν.
    Το θεμα μου δεν είναι να το αλλάξω αλλά αν χρειάζεται να το αλλάξω γιατί μπορεί να πληρώσω πόσα χρήματα και να μην γίνει τίποτα..

    Το λάστιχο της εισαγωγής υποτίθεται το κοίταξε ο μηχανικός εγώ δεν ξέρω.
    πως μπορώ να ελέγξω το βηματικό μοτέρ αν είναι εντάξει ένα καθάρισμα κάνει δουλειά?

    https://i62.servimg.com/u/f62/11/72/13/52/01310.jpg
    Κοιτάς στην αντίθετη πλευρά. Αυτό είναι το μπεκ. Το βηματικο μοτέρ είναι ακριβώς στην απέναντι πλευρά του σώματος. Ένα μαύρο σαν βαρελάκι. Το βγάζεις και το καθαρίζεις με σπρέι καθαρισμού καρμπυρατέρ όπως και τον αυλό που οδηγεί μεσα στο σώμα ψεκασμού. Φίλτρο βενζίνης με ελάχιστο πατέντα βάζεις αυτοκινήτου στα 4 bar όμως αντί για 3,5 της BMW. 15 ευρώ το πήρα πριν 3 μήνες και στις χαμηλές με μεσαίες στο άνοιγμα του γκαζιού που εμφάνιζε τρύπα ο κινητήρας σταμάτησε να το κάνει. Όλα αυτά έχουν ουσία εφόσον ξέρουμε πως η εισαγωγή σου δεν έχει τρύπα. Για το φίλτρο βενζίνης στα 130€ που κάνει τις bmw αμφιβάλω αν έχει αλλαχτεί. Έχε υπόψιν πως από ένα σημείο και μετά ακόμα και το καθάρισμα στο φίλτρο που κάνουν πολλοί δεν κάνει κάτι. Εγώ πριν το αλλάξω ακόμα και με υπερήχους το καθάρισα.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    Βασικά ο μηχανικός την ειχε βάλει τον υπολογιστή επάνω και έδειξε 4 bar η αντλία.
    Εχεις κανένα λινκ για κανένα φίλτρο αυτοκινήτου ποιο είναι το καλύτερο να έχω υποψιν?

    πχ αυτό κάνει?
    https://www.carettas.gr/antallaktika...c704c2469c2472
    https://www.first.com.gr/product/%cf...51c-vag-4-bar/

    Φαντάζομαι πως έχεις και εσύ GS πάνω κάτω είχες τα ίδια θέματα έτσι?

    Θα προχωρήσω σε αλλαγή φίλτρο βενζίνης και θα επανέλθω!

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
    Τελευταία τροποποίηση από akmakas; 25/06/2019 στις 07:26.

  12. #27
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akmakas Προβολή μηνύματος
    Βασικά ο μηχανικός την ειχε βάλει τον υπολογιστή επάνω και έδειξε 4 bar η αντλία.
    Εχεις κανένα λινκ για κανένα φίλτρο αυτοκινήτου ποιο είναι το καλύτερο να έχω υποψιν?
    Εχεις και εσύ GS πάνω κάτω είχες τα ίδια θέματα έτσι?

    Θα προχωρήσω σε αλλαγή φίλτρο βενζίνης και θα επανέλθω!

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
    Εγώ έβαλα αυτό , με λίγο ψάξιμο μπορείς να το βρεις και λίγο φθηνότερο και θα χρειαστούν λίγο κόψιμο τα σωληνάκια του για να χωρέσει επειδή είναι λίγο πιο μακρύ από της BMW. F650GS έχω και εγώ το μονόμπουζο, αν εξαιρέσεις το ψιλομπούκωμα στις χαμηλομεσαίες όμως δεν είχα θέμα με σβησίματα, όλα τα υπόλοιπα όπως και καθαρισμό πεταλούδας τα έχω κάνει προληπτικά όταν το πήρα μεταχειρισμένο γιατί ήμουν σίγουρος ότι ο προηγούμενος δεν το είχε με το να κάνει σέρβις. Μπουζί έχω βάλει ιριδίου.

    Το manual λέει πως η τρόμπα βενζίνης δεν φτάνει τα 4 Bar:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fuel pres F650GS.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	407591

    Επειδή το συγκεκριμένο μοντέλο βζάζει θέματα στην πλεξούδα στο ύψος του λαιμού όπως και στον διακόπτη του σταντ με αποτέλεσμα να σβήνει, είσαι σίγουρος πως τα σβησίματα προέρχονται από τροφοδοσία και όχι από εκεί;

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    Σημερα αγόρασα αντλία της MAN 16,5 Ευρώ.Έβγαλα την παλιά και έτρεχε μαύρη βενζίνη από μέσα σαν πίσσα.Την τοποθέτησα και όντως τα σωληνάκια ήταν μεγαλύτερα με αποτέλεσμα να ζορίσω την έξοδο της αντλίας βενζίνης και να την σπάσω.Καταστροφή έμεινα μαλάκας!!!Προσπάθησα να κάνω πατέντα αλλά μετά από λίγο έχω διαρροή.Πάντως που το δοκίμασα λίγο είδα δεν μπόρεσα να καταλάβω κάτι.Σήμερα θα βάλω και μπουζί ιριδίου.Τώρα από εκεί και πέρα δεν πιστεύω πως είναι ηλεκτρικό το θέμα γιατί όταν ζεσταθεί το μοτέρ δεν έχω πρόβλημα δεν σβήνει δηλαδή.Απλά αυτό που λες και εσύ έχω αυτό το ψιλομπέρδψεμα στα χαμηλά μάλλον το έχουν όλοι αυτό!

    https://servimg.com/view/11721352/4185
    πριν πάω για μεταχειρισμένη αντλία βενζίνης θα προσπαθήσω να το φτιάξω.
    Τελευταία τροποποίηση από akmakas; 25/06/2019 στις 19:28.

  14. #29
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akmakas Προβολή μηνύματος
    Σημερα αγόρασα αντλία της MAN 16,5 Ευρώ.Έβγαλα την παλιά και έτρεχε μαύρη βενζίνη από μέσα σαν πίσσα.Την τοποθέτησα και όντως τα σωληνάκια ήταν μεγαλύτερα με αποτέλεσμα να ζορίσω την έξοδο της αντλίας βενζίνης και να την σπάσω.Καταστροφή έμεινα μαλάκας!!!Προσπάθησα να κάνω πατέντα αλλά μετά από λίγο έχω διαρροή.Πάντως που το δοκίμασα λίγο είδα δεν μπόρεσα να καταλάβω κάτι.Σήμερα θα βάλω και μπουζί ιριδίου.Τώρα από εκεί και πέρα δεν πιστεύω πως είναι ηλεκτρικό το θέμα γιατί όταν ζεσταθεί το μοτέρ δεν έχω πρόβλημα δεν σβήνει δηλαδή.Απλά αυτό που λες και εσύ έχω αυτό το ψιλομπέρδψεμα στα χαμηλά μάλλον το έχουν όλοι αυτό!

    https://servimg.com/view/11721352/4185
    πριν πάω για μεταχειρισμένη αντλία βενζίνης θα προσπαθήσω να το φτιάξω.
    Γιατί πειραξες την αντλία καυσίμου;; Το φίλτρο βενζίνης της bmw είναι κάτω από το σώμα ψεκασμού...

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    11
    Δεν μπορούσα να βάλω χέρι.Είχε κάτι ηλίθιες κλέμες που τώρα τις αντικατέστησα με βιδοκλέμες.Όταν άλλαξα την αντλία ήταν αδύνατο να χωρέσω τα σωληνάκια.Γιαυτό τα έβαλα πρώτα στο φίλτρο και μετά τα οδήγησα στην αντλία απλά δεν πρόσεξα καθόλου και το ζόρισα..Θα περιχύσω το κομμάτι με το σπάσιμο με σκληρή σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιων και πιστεύω να την φτιάξω.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά BMW F650GS
    από sotos77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 13:09
  2. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 14:01
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 15:15
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 15:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 02:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF