Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Έγκαυμα...τι να κάνω;

  1. #1

    EΓkaymΑ...τι να κάνω;

    Μετά από ένα ατύχημα με τη μοτο μου απόκτησα ένα μεγάλο έγκαυμα στο μέσο της γάμπας αποτέλεσμα του γεγονότος της παγίδευσης του ποδιού στους λαιμούς του ΧΤ . Πέρα από την φροντίδα με BETADINE και PULVOR έχετε να μου προτείνετε κάποια κρέμα για να επουλωθεί πιο γρήγορα και επίσης να σταματήσει να με ταλαιπωρεί αυτός ο οξύς πόνος που νοιώθω όταν σηκώνομαι από στάση ξεκούρασης στη γάμπα .Φαντάζομαι ότι και άλλοι αναβάτες μοτο θα έχετε παρόμοια εμπειρία και οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρετε ....

  2. #2
    Kρανόμελος Το avatar του/της dio650gs
    Εγγραφή
    01/02/2006
    Μηνύματα
    102

    Re: EΓkaymΑ...τι να κάνω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Μετά από ένα ατύχημα με τη μοτο μου απόκτησα ένα μεγάλο έγκαυμα στο μέσο της γάμπας αποτέλεσμα του γεγονότος της παγίδευσης του ποδιού στους λαιμούς του ΧΤ . Πέρα από την φροντίδα με BETADINE και PULVOR έχετε να μου προτείνετε κάποια κρέμα για να επουλωθεί πιο γρήγορα και επίσης να σταματήσει να με ταλαιπωρεί αυτός ο οξύς πόνος που νοιώθω όταν σηκώνομαι από στάση ξεκούρασης στη γάμπα .Φαντάζομαι ότι και άλλοι αναβάτες μοτο θα έχετε παρόμοια εμπειρία και οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρετε ....
    Καλημέρα και γρήγορη επούλωση σου εύχομαι.
    Το μόνο σίγουρο και αποτελεσματικό για τα εγκάυματα είναι το PULVO που ήδη χρησιμοποιείς, Επουλώνει γρήγορα το τραύμα και αποτρέπει τις μολύνσεις. Βάζε άφθονο.

  3. #3
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Γειά σου και περαστικά !
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι το έγκαυμα πρέπει να το δεί κάποιος γιατρός και αυτό γιατί :

    1) Δεν ξέρεις τι βαθμού είναι και αναλόγως τι αντιμετώπιση έχει

    2) Η σωστή αντιμετώπιση σε ένα μέτριο (δεν υπάρχει τέτοιος βαθμός αλλά υποθέτουμε οτι έχεις τέτοιο αν είναι μέτριας έκτασης χωρίς "φουσκάλες" και εκροή οροπυώδους υγρού) ΄΄εγκαυμα είναι πλύσεις με Betadine scrub kai αποστειρωμένο ορό, ξέπλυμα, στέγνωμα, επικάλυψη με εμποτισμένη με Fucidin γάζα, απλές γάζες από πάνω και περίδεση με ελάστικό επίδεσμο ή¨"διχτάκι". Εννοείται τακτικές αλλαγές και αναλόγως τις πορείας αραιώνουν οι αλλάγές, εκτίθεται στον αέρα το έγκαυμα και στα τελευταία στάδια της επούλωσης μπορείς να βάλεις διαφορες κρέμες που βρίσκεις και στα φαρμακεία για επούλωση πληγών και εγκαυμάτων (χωρίς να σημαίνει οτι αν δεν βάλεις αυτές δεν θα κλείσει η πληγή).

    3) Pulvo spray ρίχνουμε πάνω σε στεγνό, βαμμένο τραύμα ή σε καθαρισμένες κατακλίσεις και κάνει ενα λευκό φίλμ προστασίας. ΔΕΝ το έχω δεί ποτέ να το χρησιμοποιούμε σε εγκαύματα...

    Περαστικά σου και πάλι...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nefeli
    Εγγραφή
    09/02/2004
    Μηνύματα
    327
    Αν η πληγή έχει επουλωθεί και είναι στο στάδιο που έχει αυτό το σκληρό πράγμα από πάνω

    Τότε αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει είναι η NIVEA .

    Απλώνεις ένα παχύ στρώμα και το αφήνεις μέχρι να απορροφηθεί, για καλύτερο αποτέλεσμα μπορείς να το δέσεις ελαφριά με μια γάζα.

    Το αποτέλεσμα είναι να μαλακώνει το σκληρό κομμάτι της πληγής και να μην σπάει σε κάθε κίνηση ώστε να ματώνει. Επίσης φεύγει πολύ γρηγορότερα και δεν αφήνει σημάδι.

    ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο αφού έχει <<κλείσει>> η πληγή.

    ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΟΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.
    ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ.

  5. #5
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    καταρχήν καλημέρα

    το καλύτερο από όλα είναι να το δει γιατρός


    για αλοιφές αυτοί ξέρουν καλύτερα

    κάτι άλλο που βοηθάει είναι η διατροφή
    τα χόρτα και γενικά τα πράσινα λαχανικά βοηθούν

    (μην περιμένεις βέβαια να φας σπανάκι και να γίνεις ποπάι)

    μια φίλη έπαθε πρόσφατα ελαφρύ έγκαυμα 3ου βαθμού και τις το παν στο νοσοκομείο, μαζί βέβαια με την ανάλογη αγωγή, αλοιφές κλπ

  6. #6
    κατ αρχην περαστικα
    παιδια το καλυτερο που εχω δει ειναι μια πρακτικη κρεμα απο ασβεστη και λαδι
    μπορει να ακουγεται γελίο αλλα ειχε αποτελεσμα
    ειχε καει απο καυτο νερο η μητερα μου στο χερι της πριν χρονια
    εβαλε και δεν αφησε κανενα σημαδι παιδια, απιστευτο

    τωρα θα μου πειτε αφου δεν την εχεις εδω την κρεμα τι μας το λες!!!
    ελα ντε!!

    ενημερωτικα,..........

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  7. #7
    Αυτο που θελει ειναι υπομονη τιποτα αλλο.

  8. #8
    1. καλό είναι να το δει γιατρός (ή έστω φαρμακοποιός ώστε να προτείνει κάτι καλό και δοκιμασμένο)

    2. πολύ καλή κρέμα για εγκαύματα είναι η Bepanthenol, την έχω δει να κάνει τρομερή δουλειά σε παιδί στο στρατό που του είχε πέσει στο χέρι καυτό τσάι, του έδωσα την κρέμα και μετά από 1-2 μέρες το χέρι του ήταν η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με πριν. Η Nivea θα κάνει σίγουρα καλό αφού ενυδατώνει αλλά δεν είναι η καλύτερη λύση, δεν είναι φτιαγμένη για εγκαύματα όπως η Bepanthenol.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Καλό παιδιά είναι να μην λέει ο καθένας ότι θέλει.Συμφωνω με τον Bil ότι πρέπει να το δει ένας γιατρός για να καθορίσει τον βαθμό και την θεραπεία που θα ακολουθηθεί.Όσο πιο καλή η αντιμετώπιση του εγκαύματος τόσο μειώνονται οι επιπλοκές.

  10. #10
    Πήγα σε δερματολόγο και αποφάνθηκε ότι είναι έγκαυμα Β βαθμού .Μου συνέστησε την κλασική κρέμα Fusidin και κάποια γάζα . Τα αγόρασα τα έβαλα αλλά παρατήρησα ότι τη κρούστα; που σχηματίστηκε επάνω την έκανε υγρή και έτσι κατέληξα στη δεύτερη λύση του PULVON . Απλά επειδή νοιώθω με το που περπατάω και μετά σταματάω για λίγο ή όταν σηκώνομαι από καρέκλα , κρεββάτι ένα οξύ πόνο όμοιο με κράμπας έλεγα μήπως αυτές οι αναλγητικές κρέμες μπορούν παράλληλα και γύρω από το τραύμα να κάνουν τίποτα καλό στο πόνο . Είναι και μεγάλο το τραύμα το ρημάδι , ίσα με μια παλάμη . Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τις ευχές σας.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219
    Ρέ φιλάρα, σωστή η ερώτηση σου αλλά ο κάθε άνθρωπος και το κάθε τραύμα είναι διαφορετικά!

    Άν σου πεί κάποιος πως έβαζε μία άλλη αλυφή και εσύ την βάλεις και σου κάνει τελικά κακό για διαφόρους λόγους;!

    Γιατρό ρώτα, όχι συναδέλφους σου! ΔΕΝ είμαστε γιατροί.

    Φιλικά πάντα!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219
    ΆΑααααα!!

    Περαστικά ξέχασα να σου πώ!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Πήγα σε δερματολόγο και αποφάνθηκε ότι είναι έγκαυμα Β βαθμού .Μου συνέστησε την κλασική κρέμα Fusidin και κάποια γάζα . Τα αγόρασα τα έβαλα αλλά παρατήρησα ότι τη κρούστα; που σχηματίστηκε επάνω την έκανε υγρή και έτσι κατέληξα στη δεύτερη λύση του PULVON . Απλά επειδή νοιώθω με το που περπατάω και μετά σταματάω για λίγο ή όταν σηκώνομαι από καρέκλα , κρεββάτι ένα οξύ πόνο όμοιο με κράμπας έλεγα μήπως αυτές οι αναλγητικές κρέμες μπορούν παράλληλα και γύρω από το τραύμα να κάνουν τίποτα καλό στο πόνο . Είναι και μεγάλο το τραύμα το ρημάδι , ίσα με μια παλάμη . Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τις ευχές σας.
    Καταρχας περαστικα φιλε.
    To Pulvo ειναι μονο για την πρωτη φορα αντισηπτικο ειναι.
    Σταματα να το χρησιμοποιεις, γιατι θα την παθεις οπως την επαθα και εγω.
    Τωρα αλοιφες και μπαρμπουτσαλα ολα καλα ειναι. αλλα πρεπει να το δει γιατρος δεν ειναι ολα τα εγκαυματα το ιδιο.
    Και αν ειναι τοσο μεγαλο να πας σε γιατρο οπωσδηποτε.
    Εμενα ενα μηνα και με ταλαιπωρησε, γιατι εβαζα pulvo kai οξυζενε για να το καθαρισω μιας και ηταν πολυ βαθυ.(τριβη με ασφαλτο).
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/02/2006
    Μηνύματα
    10

    egkauma

    os nosileytis 8a soy proteina thn krema betadine kai oxi apotomes kiniseis to exo pa8ei kia katalabeno ti pernas. gia arxi kleisto me gaza fucidine kai me ta apo 3-4 meres asto anoixto 8a kleisei pio grigora. allages sthn gaza kane ka8e mera.

  15. #15
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Καλό παιδιά είναι να μην λέει ο καθένας ότι θέλει.Συμφωνω με τον Bil ότι πρέπει να το δει ένας γιατρός για να καθορίσει τον βαθμό και την θεραπεία που θα ακολουθηθεί.Όσο πιο καλή η αντιμετώπιση του εγκαύματος τόσο μειώνονται οι επιπλοκές.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μου χάλασε!!! τι να κάνω ? που να παω ?
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2015, 20:56
  2. δεν ξερω τι να κανω
    από μοτορας στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 13:56
  3. τι να κανω?
    από jek στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 19:01
  4. Τι να κάνω;
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 11:39
  5. CBR 125 R: Πινακίδα...Τι να κάνω;;
    από georgep800 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 23:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF