Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Μικροθεματάκια ...

  1. #1
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284

    Μικροθεματάκια ...

    Μια και πέφτει λόγω καλοκαιριού η δουλειά, αρχίζει να υπάρχει λίγος ελεύθερος χρόνος, για μικρά ''ταξιδάκια''...

    Μετά την πρώτη εξόρμηση, περίπου 500 km, σημειώνω :

    - πίσω λάστιχο, pirelli diablo II, αρκετά ''τετραγωνισμένο'' στο κέντρο, καλό στα πλαϊνά .. Χιλιόμετρα γύρω στις 3000, dot 17 11. Τι στο διάολο, νόμιζα ότι τα είχα αλλάξει πριν δυο/τρια χρόνια...
    Τι προτείνουν οι πιο σχετικοί, να μείνω στα ίδια ή να δοκιμάσω κάτι άλλο - χρήση λίγο πόλη, λιγότερο μικρά ''ταξίδια'' μόνος, και ακόμη λιγότερο Σέρρες ...

    - Θα το έλεγα μπούκωμα, το σβήσιμο με λίγες στροφές στο ξεκίνημα. Το έκανε μερικές φορές, και επειδή είχα ιστορία με βραχυκυκλωμένο μπουζί (ακουγόταν κυριολεκτικά σαν ducati), το παρακολουθώ και ψάχνω για μπουζί ιριδίου - τα χιλιόμετρα του service πλησιάζουν ....

    - Πολλή ζέστη βγάζει το ρημάδι, άφησε κάψιμο στο αριστερό γόνατο. Για άλλο αντιψυκτικό (τώρα έχει της yamaha) προτάσεις ;

    Μερσί ....
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    αν μας ελεγες και το μηχανακι...........
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αν μας ελεγες και το μηχανακι...........
    Είναι στη κατηγορία R6 & R1..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ασωτος Προβολή μηνύματος
    Μια και πέφτει λόγω καλοκαιριού η δουλειά, αρχίζει να υπάρχει λίγος ελεύθερος χρόνος, για μικρά ''ταξιδάκια''...

    Μετά την πρώτη εξόρμηση, περίπου 500 km, σημειώνω :

    - πίσω λάστιχο, pirelli diablo II, αρκετά ''τετραγωνισμένο'' στο κέντρο, καλό στα πλαϊνά .. Χιλιόμετρα γύρω στις 3000, dot 17 11. Τι στο διάολο, νόμιζα ότι τα είχα αλλάξει πριν δυο/τρια χρόνια...
    Τι προτείνουν οι πιο σχετικοί, να μείνω στα ίδια ή να δοκιμάσω κάτι άλλο - χρήση λίγο πόλη, λιγότερο μικρά ''ταξίδια'' μόνος, και ακόμη λιγότερο Σέρρες ...

    - Θα το έλεγα μπούκωμα, το σβήσιμο με λίγες στροφές στο ξεκίνημα. Το έκανε μερικές φορές, και επειδή είχα ιστορία με βραχυκυκλωμένο μπουζί (ακουγόταν κυριολεκτικά σαν ducati), το παρακολουθώ και ψάχνω για μπουζί ιριδίου - τα χιλιόμετρα του service πλησιάζουν ....

    - Πολλή ζέστη βγάζει το ρημάδι, άφησε κάψιμο στο αριστερό γόνατο. Για άλλο αντιψυκτικό (τώρα έχει της yamaha) προτάσεις ;

    Μερσί ....

    Βαγγελη τελειως επιγραμματικα:

    - λογικο να τετραγωνισουν με την χρηση που τους κανεις...τα "ταξιδια" μονος ειδικα αν χουφτωνεις το γκαζι καμποσο και δεν ανεβοκατεβαινεις Ταξιαρχη επιφερουν τετοιο αποτελεσμα...θα σου ελεγα να τα κρατησεις και αν μπορεις να επισκεφτεις Σεπτεμβρη τις Σερρες για να "σβησεις το σκαλοπατι"...

    - αν το λιγο γκαζι στο ξεκινημα δεν βοηθαει και συνεχιζει να σβηνει ή να μπερδευει, σιγουρα κοιτας για ρευματα και σενσορα ρελαντι...μετα πας σε τροφοδοσια και χαρτογραφηση...

    - valeo 112 protectiv αραιωμενο 50-50 με απιονισμενο νερο...αν εχεις σοβαρα θεματα δοκιμασε 60-40 ή και 70-30 αναλογια υπερ του απιονισμενου..

  5. #5
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    mini update, με νεώτερα (μετά από άλλα 400 km του Σ/Κ):

    - Το λάστιχο πάει για αλλαγή asap, σε λίγο θα φανουν τα λινά - ούτε Ταξιάρχες ούτε άλλοι Άγιοι το σώνουν. Άλλωστε είναι λάστιχα του Απρίλη του 2011 ....

    - Το μπούκωμα / σκορτσάρισμα παραμένει ....

    - Αντιψυκτικό, θα αλλαχθεί το επόμενο Σ/Κ...

    - Στην επιστροφή χθες βράδυ, στο πάρκινγκ, λίγες σταγόνες λαδιού στο πάτωμα, αριστερό μανιτάρι σαν να το ψέκασες με λάδι. Πρόχειρος έλεγχος, λάδια OK, η αριστερή πλευρά του κινητήρα νοτισμένη με λάδι. Τι στο διάολο, από που χάνει, με ντουκάτι ή παλιό εγγλέζικο δεν βρέθηκε ....Κάποια φλάτζα στραβοκάθησε όταν βάζαμε το βολάν ;
    .
    .
    .
    .
    Μεσιέ Σταυρός, μερσί ...
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Το λαδι που βλέπεις αναθυμιάσεις ειναι μη σε ανησυχεί.Οσο η σταθμη ειναι οκ,γενικα τα R1 δεν καίνε λαδια.

    Τα λάστιχα που φοράς δεν κανουν για το μηχανάκι σου,δοκιμασε Bridgestone s20,s21.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Και νεώτερα :

    Διαρροή / νότισμα λαδιού ...Οπτικά, δεν έδειχνε τίποτα. Έλεγχος και σφίξιμο σε όλες τις γύρω βίδες, και βρίσκεται απόκλιση από τα 12 / 22 Nm του manual. Καλό καθάρισμα και ...αναμονή. Αν το ξανακάνει πάμε για φλάτζα ....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1.jpg‎  
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  8. #8
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Τα λάστιχα πηγαν για ανακύκλωση, Diablo rosso III, παραγωγής 17 17, στρώθηκαν κιόλας ....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2.jpg‎  
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  9. #9
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Για την υπερθέρμανση, αλλαγή ψυκτικού (μετά από ; χρόνια)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 3.jpg‎   33.jpg‎  
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  10. #10
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Και αφού το ανοίξαμε για καλά, ας αλλάξουμε και το φίλτρο αέρα :
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 4.jpg‎   44.jpg‎  
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  11. #11
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Και αφού έγινα όλα αυτά, λέω , δεν αλλάζω και τα υγρά φρένων, καιρό έχω .... Που νάξερα ..

    Τα μπροστά, όλα καλά, σε 10΄ λεπτά είχα τελειώσει . Υγρό περίσσεψε, ας κάνω και το πίσω...Και βγάλαμε (άστο καλύτερα) ...Το υγρό έφευγε και από το σωληνάκι και κάτω από τη δαγκάνα, γεμίζοντας το τόπο. Τα ξανάκλεισα όπως όπως, το φρένο πίσω πιάνει μεν αλλά έχω διαρροή. Κοιτάζω για κιτ επισκευής δαγκάνας, αν υπάρχει, αλλοιώς ψάχνω για νεα δαγκάνα...

    Αυτά για σήμερα ... Περίπου τρεις ώρες δουλειά, δύο καφέδες μετά μουσικής, κόστος τα υλικά μόνο 30€ - το φίλτρο βρέθηκε στη ντουλάπα ....


    Βαράτε / κράξτε / σχολιάστε ελεύθερα....Αύριο έχω την πρώτη επέτειο του εμφράγματος
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Μισο μισό
    Για να αδειασεις τα υγρά του πίσω τροχού, ξεβιδωδες το Ρον εξαερωτήρα, η εβγαλες το σωληνακι?
    Γιατί κάπου δεν μου κολαει να μην έχανε και μετα που ξεβιδωσες να χάνει

  13. #13
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Μισο μισό
    Για να αδειασεις τα υγρά του πίσω τροχού, ξεβιδωδες το Ρον εξαερωτήρα, η εβγαλες το σωληνακι?
    Γιατί κάπου δεν μου κολαει να μην έχανε και μετα που ξεβιδωσες να χάνει

    Είναι κάτι που το έχω κάνει πολλές φορές ....Ξεβιδώνω καπάκι, ξεσφίγγω τον εξαερωτήρα, τρομπάρω (χωρίς σχόλια εδώ) το πεντάλ, μόλις αρχίσει να κατεβαίνει η στάθμη, προσθέτω υγρό, σφίγγω εξαερωτήρα, ξανά τρομπάρισμα, με το λεβιέ πατημένο ξεσφίγγω λίγο, ξανασφίγγω, κ.ο.κ. μέχρι να έχω ικανοποιητική αίσθηση στο πεντάλ. Ε αυτή τη φορά, το υγρό έφευγε ΚΑΙ από τον εξαερωτήρα ΚΑΙ πότιζε κάτω από τη δαγκάνα, φτάνοντας στο ψαλίδι και μετά στο πάτωμα ....
    .
    .
    .
    .
    .
    .ΥΓ (ΆΣΧΕΤΟ) Σούστειλα την κυρά στην Αριδαία το Σάββατο, γιατί δεν την κράτησες εκεί ;
    Τελευταία τροποποίηση από Ασωτος; 06/08/2017 στις 20:03.
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  14. #14
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Και η συνέχεια, το λάδι συνέχισε να εμφανίζεται....

    Οπότε, νέα φλάτζα βολάν (20 € παρακαλώ), άνοιγμα με κάθε προφύλαξη, για να μην ανοίγουμε μοτέρ μετά να βρούμε ροδέλες, καπάκι έξω και μια σχισμένη φλάτζα να μου κάνει ...τζα .....

    Υποθέτω ότι στην πρώτη αλλαγή βολάν, δεν αλλάχτηκε, άντεξε μέχρι τη δεύτερη αλλαγή, δεν ξανααλλάχτηκε, οπότε το είπε το ποίημά της....

    Τέλος πάντων, έληξε κι αυτό ...
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF