Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 57

Θέμα: Οδηγω μοτοσυκλέτα όταν κοιμάμαι... :(

  1. #16
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Φιλε μου ολα ειναι θεμα προσωπικής αποψης πανω στο θεμα κανω παιδια και μηχανη εγω παιδια δεν εχω και δεν ξερω τι θα κανω οταν και αν κανω αλλα κλεινω στην αποψη οτι αυτα τα δυο μαζι δεν πανε...δεν υπαρχει λογος να χαλασουμε το θεμα του ανθρωπου..ειπα συμφωνω μαζι σου στο θεμα σε αρκετα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου ολα ειναι θεμα προσωπικής αποψης πανω στο θεμα κανω παιδια και μηχανη εγω παιδια δεν εχω και δεν ξερω τι θα κανω οταν και αν κανω αλλα κλεινω στην αποψη οτι αυτα τα δυο μαζι δεν πανε...δεν υπαρχει λογος να χαλασουμε το θεμα του ανθρωπου..ειπα συμφωνω μαζι σου στο θεμα σε αρκετα..
    Να σε διαψεύσω.
    Γνωρίζοντας παααρα πολλούς που και μηχανές έχουν και μια χαρά οικογένειες έχουν ,και παιδάκια έχουν και τα χαίρονται.
    Απο την αλλη το να μένεις αμήχανος γιατί υπήρξε ανάγκη ( οικονομική η δεν ξέρω τι άλλο) δεν κακό.
    Το έχω κανει και εγώ.
    Όντας αμήχανος 7 χρόνια ( το παπί δεν πιάνεται)
    Αν υπήρχε θέμα κινδύνου επειδή λίγο πολύ τα ξέρουμε και τα ζούμε όλοι,θα τα είχαν όλοι πουλήσει.
    Άλλος για τα παιδιά, άλλος για την γυναίκα η την γκομενα,άλλος για τον εαυτό τού.
    Προσωπικά θα ειχα αλλάξει δουλειά αν πίστευα σε κάτι τέτοιο.
    Είναι μικρόβιο και σαράκι που δεν φεύγει καθοοοοολου εύκολα.
    Μπορεί να αλλάζουν οι συνθήκες, να μην υπάρχουν φράγκα, χρόνος διάθεση, αλλά και στην μια στο τόσο να υπαρχουν λιγα φράγκα λίγος έξτρα χρόνος και όρεξη ,Θες να πάρεις το κλειδί και να πας μια βόλτα στο πουθενά.
    Απλα να καψεις βενζίνη, να μυρισεις αρώματα, ελευθερία, να νιωσεις οτι κανείς κάτι μικρό αλλά σημαντικό για σένα.
    Ευτυχώς έχω το παπί που αν και δεν το θεωρώ μηχανή είναι το ξεγκαυλωτηρι μου.
    Θα πάω μια ψιλή με 50,60,70
    Θα γυρίσω και όλα καλά.
    Έχοντας και το σβάντσο η δουλειά μου να είναι οδηγώντας μηχανή δεν μου λείπει μια δική μού.
    Κάποια στιγμή ίσως καταφέρω να ξαναπαρω,ίσως βρω όρεξη χρόνο καο χρήμα να φτιαξω τα χρεπια μου που είναι εδώ και λιγα χρόνια ακόμα κομμάτια σε κλούβες.
    Μην χαλιεσαι λοιπόν Μενέλαε
    Την υγειά σου να χεις και συ και η οικογένεια σου και αν με το καλό κανεις και το rs όλα καλύτερα θα ναι.
    Οι προτεραιότητες μπορεί να αλλάζουν
    Τα Χούγια όμως οχι

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Φιλε μου επειδη ειχα το συγκεκριμενο μηχανακι δως το ΤΩΡΑ και πάρε Zapan...στο λεω αυτο επειδη το θεμα σου ειναι οικονομικό (αν οχι θα σου ελεγα να παρεις Dosoduro..)..
    Με Ιαπωνα υπολόγισε μόνο τα Τελη και ασφάλεια...φιλικα πάντα...

  4. #19
    Αν εξαιρέσεις αυτές τις κλασικές μαλακιες, τις κοινωνικές, του στυλ "μην πάθει κάτι" κλπ, διαβάζοντας όλα όσα λέει ο Μενέλαος, σκέφτομαι ένα πράμα μόνο..

    Μενέλαε, για αυτό είμαστε αδελφότητα. Οπότε θέλεις και εάν σε καλύπτει μπανιέρα με 21 τροχό και 990 κυβικά, έλα πάρε το για κάνα 15μερο να ξεχαρμανιάσεις.. Ειλικρινά και Αυστριακα
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Φίλε Μενέλαε είμαι στην ίδια φάση. Πούλησα το 990 πριν λίγες μέρες. Όχι από ανάγκη για τα χρήματα. Δυστυχώς η κατάσταση έχει αλλάξει. Οι υποχρεώσεις πολλές. Οι βόλτες ελάχιστες κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου. Τα ζύγισα και η λογική έβγαλε "πούλα το". Οι ανάγκες της οικογένειας προηγούνται από τα χόμπι μας. Θα βρούμε άλλα για λίγο.
    Εννοείται πως παραμένω μοτοσυκλετιστής αν και προσωρινά (ελπίζω) αμήχανος".
    Λίγο υπομονή. Πιστεύω θα αλλάξει η κατάσταση μόλις ανεξαρτητοποηθούν λίγο τα παιδιά και θα επιστρέψουμε.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  6. #21
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Είναι ένα θέμα το παιδί κ μοτοσυκλέτα... μεγαλώνοντας κ αλλάζοντας τρόπο σκέψης οδηγούμαστε σε κάποιες αποφάσεις δύσκολες.
    Εσύ ξέρεις αν έκανες καλά η όχι κ κανενας άλλος.
    Ο καθένας σκέφτεται κ πράττει αναλόγως όταν κάνει παιδί/α κ δεν είναι κανόνας πως θα συμπεριφερθούμε μετά.
    Κάποια στιγμή θεωρώ πως κάτι θα κάνεις κ θα το ξαναβάλεις στην ζωή σου.
    Κ γω έκανα ένα κοριτσάκι εδώ και ένα χρόνο κ άλλαξα αρκετά ή μοτοσυκλετιστικη μου ζωή αλλά προσπαθώ να την κρατάω ζωντανή όσο μπορώ. Έστω η καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά κ μια βόλτα που κ που με το μεγάλο.
    Προφανώς οι μλκις κόπηκαν μαχαίρι...
    Υγεία πάνω απ όλα κ τα καλά θα έρθουν!!!

    Υ. Γ Αυτό το θέμα με τις γυναίκες όταν κάνεις παιδί να μην πάνε μεγάλες βόλτες μετά γιατί αν γίνει κάτι τι θα κάνει το παιδί μετά δεν έχω καταφέρει να ξεπεράσω ακόμα...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #22
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος

    Υ. Γ Αυτό το θέμα με τις γυναίκες όταν κάνεις παιδί να μην πάνε μεγάλες βόλτες μετά γιατί αν γίνει κάτι τι θα κάνει το παιδί μετά δεν έχω καταφέρει να ξεπεράσω ακόμα...
    Εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό γιατί έχω συνειδητοποιήσει ένα πράγμα, η "μάνα" δεν φοβάται μόνο για το παιδί αλλά και για τον προστάτη της οικογένειας. Επειδή σε αγαπάει σε παντρεύτηκε, δεν της είσαι αδιάφορος.
    Το θέμα είναι να εμπνέεις την ανάλογη εμπιστοσύνη για να χαλαρώσει.

  8. #23
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι να εμπνέεις την ανάλογη εμπιστοσύνη για να χαλαρώσει.
    Δε μπορεί να χαλαρώσει γιατί όση εμπιστοσύνη κι αν της εμπνέεις εσύ δε μπορεί να εμπιστευθεί τους άλλους που θα βρεις στο δρόμο.


    Έχω καλό φίλο που όταν ήρθε το πρώτο παιδί πούλησε τη μηχανή - εγώ το θεώρησα υπερβολικό. Τώρα που έχω παιδί το καταλαβαίνω καλύτερα αν και ακόμα δεν συμφωνώ τελείως. Ο φίλος εν τω μεταξύ τη βρίσκει με σερφ και πέφτει όποτε θέλει. Δεν'κακό.

  9. #24
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δε μπορεί να χαλαρώσει γιατί όση εμπιστοσύνη κι αν της εμπνέεις εσύ δε μπορεί να εμπιστευθεί τους άλλους που θα βρεις στο δρόμο..
    Με κάλυψε ακριβώς.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    DoctoR_k6
    Είναι ένα θέμα το παιδί κ μοτοσυκλέτα... μεγαλώνοντας κ αλλάζοντας τρόπο σκέψης οδηγούμαστε σε κάποιες αποφάσεις δύσκολες.


    Το 2004 με την ελευση του κανκουρα πουλησα το μηχανάκι μου....καθε πρωι για χρόνια ξυπναγα στην σελα....δεν αντεξα....Μαρτιο του 2014 επανήλθα...ηταν σαν να μην περασε μια μερα...τωρα εχω 20 Κ με το αγαπημενο 660, η κανκουριες δυστυχως συνεχίζονται αλλά παντα κρανος γαντια....

  11. #26
    Τα παιδιά αλλάζουν πολλά στην νοοτροπία σου και στις συνήθειές σου (ιδίως μέχρι να ξεπεταχθούν μέχρι τα 3-4) αλλά όχι τα πάντα...

    Εχεις πλέον οικογένεια/παιδί & είσαι οικονομικά πολύ στριμωγμένος? Το πουλάς, έτσι απλά & χωρίς τύψεις και καλά κάνεις. Δεν τρέχει μία, θα ξαναγοράσεις όταν μπορέσεις.
    Εχεις πλέον οικογένεια/παιδί & δεν είσαι οικονομικά στριμωγμένος και το πουλάς? Εψαχνες δικαιολογία, έτσι και αλλιώς θα το έστελνες αργότερα και παιδί να μην είχες. Και πάλι καλά έκανες.

    Αλλά... το πούλησα γιατί πλέον φοβάμαι... ΔΕΝ το πιστεύω.

    Κάνω λιγότερα (πολύ λιγότερα) χλμ/χρόνο --> ναι.
    Σκονίζεται/βρωμίζει γιατί την οδηγώ για 40 χλμ κάθε τρίτο (έως και όγδοο..) ΣΚ --> ναι.
    Την δίνω για να μην κάθεται... --> όχι.

    Οταν έχεις παιδί είσαι πολύ προσεκτικότερος στον δρόμο. Για ΠΟΛΥ όμως.
    Εφαρμόζεις κατά γράμμα τον ΚΟΚ (πριν το παιδί... κάποια μικροπράγματα ίσως τα είχες "ξεχάσει") φοράς κράνος/μπουφαν/γάντια πάντα, φρενάρεις νωρίς και προοδευτικά, το πορτοκαλί το υπολογίζεις από μακρυά κιόλας, δεν σε ενδιαφέρει καθόλου να πατήσεις ΟΛΟ το πέλμα από άκρη σε άκρη, τις στροφές δεν τις βλέπεις σαν πρόκληση αλλά σαν απλό δρόμο, έχεις προ-προ-προ-προυπολογίσει όλες τις πιθανές κινήσεις των κουτιών. Αν σας ακούγονται δύσκολα και βαρετά σας πληροφορώ ότι με παιδί στην οικογένεια ΔΕΝ είναι.

    Θέλω να καταλήξω στο ότι με τα παιδιά (έχω δύο) δεν έβγαλα την μηχανή από την ζωή μου. Την έβαλα και προσαρμόστηκε αυτή και εγώ στην θέση που πλέον της αξίζει βάσει του δικού μου αξιακού συστήματος.
    Οταν μεγαλώσουν τα παιδιά, ελπίζω να έχω χρόνο να ξανασχοληθώ και να κάνω κανά ταξιδάκι που μου έχει λείψει...
    Γιατί για να είμαστε καλοί γονείς πρέπει να είμαστε πρώτα καλοί και ισσοροπημένοι άνθρωποι. Και αν η μοτοσυκλέτα είναι ένα από τα συστατικά της ψυχοσύνθεσης και του χαρακτήρα μας, καλά θα κάνουμε να ΜΗΝ την βγάλουμε από την ζωή μας γιατί θα δημιουργήσει μία ανισορροπία (νομίζοντας ότι κάνουμε καλό στην οικογένεια) και στην πραγματικότητα θα έχει κάνει έναν μπαμπά δύσθυμο. Την δυσθυμία αυτή τα παιδιά την αντιλαμβάνονται σε χρόνο dt και πλέον θα είναι στενοχωρημένα και αυτά καθότι είναι σαν καθρέφτης των συναισθημάτων και της διάθεσης των γονιών.

    Αυτή είναι η άποψή μου και ελπίζω να μην σας κούρασα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Το μόνο που δέχομαι είναι το οικονομικό. Έδωσα την μηχανή γιατί χρειαζόμουν τα χρήματα αφού ξεκίνησα οικογένεια και ήρθε και το πρώτο παιδί. Δεν υπήρχε περίπτωση όμως ποτέ να πω σαν δικαιολογία ότι τώρα που ήρθε το παιδί δεν θα ξανακαβαλησω γιατί υπάρχει περίπτωση να μην το ξαναδώ γιατί κάτι μπορεί να μου συμβεί. Τα άλλα είναι δικαιολογίες.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Να φανταστώ οποίος έκανε παιδί και το σκέφτεται αλλιώς πλέον, εκτός απο το να δώσει την μηχανή, έκοψε τσιγάρο, τρέχει 5 χιλιόμετρα καθημερινά και κάνει άριστη διατροφή, μην πάθει κάποιο έμφραγμα, εγκεφαλικό η καρκίνωμα στα 40, και μείνει το παιδί ορφανό ε?

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της basiliss13
    Εγγραφή
    02/05/2010
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Να φανταστώ οποίος έκανε παιδί και το σκέφτεται αλλιώς πλέον, εκτός απο το να δώσει την μηχανή, έκοψε τσιγάρο, τρέχει 5 χιλιόμετρα καθημερινά και κάνει άριστη διατροφή, μην πάθει κάποιο έμφραγμα, εγκεφαλικό η καρκίνωμα στα 40, και μείνει το παιδί ορφανό ε?
    ρε φίλε!!!!ρε φίλε!!!αυτό πήγα να γράψω εχτές,...και λέω αστο....αχχαχαχαχ

    να συμπληρώσω ότι δεν είναι λογικό(για εμενα)η μεγάλη αλλαγή στην ζωή και της συνήθειες που αρέσουν σε κάποιον μετά τον γάμο-παιδί,....καθώς και η σωστή διαπαιδαγώγηση και ανατροφή παιδιού,είναι τελείως άσχετα με το οικονομικό,....το Recaro καθισματάκι,και η Ο'NEILL πιπίλα είναι μόστρα της μαμάς και του μπαμπά,...και όταν του περισσεύουν ok,...αλλα όταν στερείται,....αστο....



    φυσικά δεν εννοώ κάτι για τον Μενέλαο,η το post,...απλά μιας και άνοιξε κουβέντα και λέγονται διαφορα...

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Εμένα με προβληματίζει μονο οτι ο γιος μου ζηταει μηχανάκι απο τα 9. Εχει παραδειγμα εμένα. Άλλος ισως έδινε τη μηχανή για το λογο αυτο να μην εχει πρότυπα το παιδί. Απλώς σκέφτομαι τις χαζομαρες που έκανα πιτσιρικάς και απο θαυμα δεν επαθα κατι.Εχω μια φοβια οχι για μενα που οδηγαω τωρα αλλα για το μελλον του παιδιού μη κανει τα ιδια λάθη που έκανα κι εγω.Τουλάχιστον κανω αυτό που μπορω τωρα δηλ να μάθει τους κανόνες ασφαλείας. Κράνος και στο ποδήλατο και οταν τον ανεβαζω στη μηχανη του μιλάω για τον τρόπο οδήγησης οσο γίνεται. Να σας πω την αλήθεια θα ηθελα να μην του αρέσουν οι μηχανές αλλα δεν ειναι κατι που περνάει απο το χερι μας.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Όταν η μοτοσυκλέτα δεν θέλει απλά να πέσει...
    από chr1s_86 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2012, 08:12
  2. Οταν η μοτοσυκλετα
    από STOYBI στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 20:29
  3. Θα καταφέρω να οδηγώ έτσι όταν
    από TOLISTOLAROS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2009, 13:11
  4. Οταν Η Ποιηση ΕΧει Νοημα....
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2004, 23:10
  5. Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 09:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF