Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 87

Θέμα: Κράνη που εκπλήρωσαν τον σκοπό τους

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Στην πρώτη μου πτώση, Shoei Raid II, την έπαθα περίπου όπως ο Μπάμπης. Έπεσα από μπροστινό, σύρθηκα και σφήνωσα κάτω από το πορτμπαγκάζ ενός σταματημένου (στο φανάρι) αυτοκινήτου. Το καζανάκι της εξάτμισής του ήταν δίπλα στο αυτί μου και είχα εγκλωβιστεί. Σπαρταρούσα για 10-20 δευτερόλεπτα μέχρι να καταφέρω να βγω. Ευτυχώς ο οδηγός το πήρε χαμπάρι εγκαίρως και δεν έκανε κάποια κίνηση... Το κράνος βγήκε άχρηστο, αλλά θα είχα χτυπήσει άσχημα χωρίς αυτό.

    Δεύτερη πτώση, ούτε θυμάμαι τι φορούσα, στην υπόγεια στροφή του ιπποδρόμου, παραλιακή προς Συγγρού. Αυτοκίνητο αλλάζει λωρίδα απροειδοποίητα, χτυπάει το αριστερό κλιπόν μου, με σηκώνει (πάνω στη στροφή) και καρφώνομαι στο μπροστινό αυτοκίνητο. Με 120-130 χλμ/ώρα. Τούμπες, πολλές τούμπες και κάποια στιγμή σταματάω. Σηκώνομαι, ζαλισμένος, αλλά μόνο με ελαφριά εγκαύματα (κοντό μπουφάν, σηκώθηκε στην πτώση και άφησε τη μέση μου ακάλυπτη...). Το κράνος είχε μικρά χτυπηματάκια παντού, τίποτα τραγικό, αλλά πάλι, δε θα ήθελα να είναι σκέτο το κεφάλι μου. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες.

    Κολλητός φίλος, με Fazer 600 και ανοιγόμενο, αλλά κλειστό την ώρα του ατυχήματος, κράνος, καρφώθηκε στο πίσω μέρος ενός βαν. Πάνω στη σύγκρουση, το κράνος άνοιξε, έσπασε το σαγόνι του και έχασε τα μισά του δόντια. Δε χρειάζεται να αναφέρω τι τράβηξε και πόσο ταλαιπωρήθηκε μέχρι να αναρρώσει...

    Κάθε ατύχημα είναι και θέμα τύχης, αλλά είναι στο χέρι μας να ελαχιστοποιήσουμε τις ζημιές. Όπως λέει ένα σοφό ρητό: "ντύσου για τη σύγκρουση, όχι τη βόλτα".
    Life begins at 45°.

  2. #47
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος

    Κάθε ατύχημα είναι και θέμα τύχης, αλλά είναι στο χέρι μας να ελαχιστοποιήσουμε τις ζημιές. Όπως λέει ένα σοφό ρητό: "ντύσου για τη σύγκρουση, όχι τη βόλτα".
    Ακριβώς αυτό, κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να φοράμε τον εξοπλισμό που πρέπει!

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Από τη σελίδα "Κόκκινα Φεγγάρια" στο fb.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2019-05-29-21-07-13-211_com.android.chrome.jpg 
Προβολές:	402 
Μέγεθος:	108,0 KB 
ID:	407032

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2019-05-29-21-07-30-205_com.android.chrome.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	121,1 KB 
ID:	407033

  4. #49
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    ''Μην γίνετε σαν και μας μ@λάκες που έβαλα κράνος στα 35 και σταμάτησα να περνάω με κόκκινο στα 40 .''
    Αυτά,τίποτα άλλο.
    porca miseria.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Πάντα,από την πρώτη μέρα πάνω σε μηχανή,φορούσα κράνος και μάλιστα full face
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν αναγνωρίζουμε το λάθος μας και σπεύδουμε από την επόμενη κιόλας βόλτα να το διορθώσουμε, όλα είναι καλά.Τα προβλήματα συνήθως ξεκινούν όταν δε συνειδητοποιούμε ότι κάνουμε τη μία μ@λακία πάνω στην άλλη ή όταν κάποιο λάθος αποδεικνύεται καταστροφικό και μοιραία δε μας δίνεται περιθώριο να το διορθώσουμε.

  7. #52
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Δεν έγραψα το παραπάνω για να κατηγορήσω τον Κόκκινα Φεγγάρια φυσικά αλλά γιατί τέτοιος μ@λ@κ@ς ήμουν και εγώ,πόσο τυχερός ήμουν.(κόκκινα δεν έσφαζα,κράνος+εξοπλισμό έβαλα στα 30τόσα και αυτό για να γλιτώσω την τροχαία αρχικά)
    porca miseria.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Ναι ρε συ, συνολική ήταν και η δική μου τοποθέτηση!
    Σπάνια θα συναντήσεις αναβάτη που δεν έχει κάνει κάποια @@ κατά τη διάρκεια των διαδρομών που έχει διανύσει.Το θέμα είναι πόσο συχνά τις κάνεις, πόσο ''χοντρές'' είναι και πόσο διορθώνεσαι όταν τις συνειδητοποιείς!

  9. #54
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ισχύει lleonidas,βλέπω ακόμα παλιούς γνωστούς,''σειρές'' μου να καβαλάνε λες και ήμαστε 20χρονοι,σούζα-μπαντιλίκι.Από μόνο του δεν είναι κακό αυτό (συζητήσιμο ) αλλά το ότι τα κάνουν ακόμα με το adidas παπούτσι,το tshirt και στο κεφάλι μόνο arnette.
    Τέλος πάντων ,live and let die.
    porca miseria.

  10. #55
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    μ@λ@κ@ς ήμουν και εγώ,πόσο τυχερός ήμουν.(κόκκινα δεν έσφαζα,κράνος+εξοπλισμό έβαλα στα 30τόσα και αυτό για να γλιτώσω την τροχαία αρχικά)
    Τόσο μ@λ@κ@ς εξακολοθεί να είναι ο γαμπρός μου που επειδή, λέει δεν καβαλάει μηχανή μεγάλων δυνατοτήτων (έχει μια R51/3 του 1954.....) ουσιαστικά δεν χρειάζεται λέει κράνος..... το φορούσε λόγω της δικης μου πίεσης (του είχα δώσει το παλιό δικό μου να φοράει έστω κάτι) και για να μην τον γράφουν....
    Ωσπου μια ωραία μεσημβρία όταν σχόλασε και ανεβαίνοντας την Λεωφ. Ειρήνης στρίβοντας από Λ.Ηρακλείου προς Μαρούσι του βγήκε από το πάρκινγκ του Σκλαβενίτη μια κυράτσα και έσκασε με το κεφάλι στο ρείθρο του πεζοδρομίου με καμιά 40αριά χλμ.....Εαν δεν το φορούσε δεν θα ήταν πια μαζί μας να βλέπει το εγγόνι του να μεγαλώνει.
    Το παραδέχτηκε μεν αλλά εξακολουθεί να το φοράει για την τροχαία και μόνο! στις κοντινές δεν..... τι να πεις σε τέτοιο μυαλό;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Είτε το θέλουμε είτε όχι, υπάρχουν και οι ανίατες περιπτώσεις!Άνθρωποι που έχουν επιλέξει να κάνουν αυτό που γουστάρουν, βρέξει-χιονίσει...κάτι σαν αυτούς οι οποίοι μετά από χρόνια καταχρήσεων παθαίνουν έμφραγμα και αν τύχει και τη γλιτώσουν, 1-2 μήνες αφότου βγουν από το νοσοκομείο και έχοντας δει το χάρο σε πρώτο πλάνο, επιλέγουν να ξαναρχίσουν το τσιγάρο, τα λουκάνικα και τα κρασιά!
    Όταν πρόκειται για αγαπημένα μας πρόσωπα, μας πονάει και δεν μπορούμε να δεχτούμε πόσο μ@λ@κισμένα φέρονται αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά.Είναι ενήλικες και πέρα από την ξεροκεφαλιά, την άγνοια κινδύνου ή την υπερβολική αυτοπεποίθηση, είναι ξεκάθαρα θέμα επιλογής τους.

  12. #57
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παιδιά τα έχουμε πει πολλές φορές,αλλά δες και μία δικιά μου ιστορία.
    Παιδικός φίλος,μεγαλώσαμε στην ίδια γειτονιά,πολύ πιλότος σε σχέση με εμένα,έτρεχε κανονικά,αγωνιζόμενος enduro.
    Μέσα στην πόλη κυκλοφορούσε με ένα 50ρι Jog.Πέφτει σχεδόν σταματημένος σε φανάρι,τον χτύπησε αυτοκίνητο ελαφριά από πίσω .Ράγισμα στο κρανίο.

    Άλλος γνωστός δυστυχώς δεν ήταν τυχερός,είχε ένα Gs.Ειλικρινά παιδιά,είδα το Gs μετά την πτώση του,έλεγες αποκλείεται να έπεσε αυτή η μοτοσυκλέτα,δεν στράβωσε ούτε μανέτα.
    Οι μάρτυρες είπαν ότι δεν πήγαινε ούτε με 40.Δεν ξέρω πως έπεσε,ίσως ήταν και πιωμένος,χτύπησε σε ένα δέντρο στην άκρη.

    Τέλος πάντων,να μην τύχει σε κανέναν ξανά.
    porca miseria.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    1983 εχω παρει το cb50 τον οκτωμβριο του 82 και φυσικα δεν ειχα κρανος σπανιο ειδος τοτε,με γραψανε και πηρα ένα από GBL ελληνικο με φελιζολ από μεσα και το κελυφος από πολυεστερα για βαρκες..από ένα μαγαζι στην πειραιως στα πετραλωνα.το κραταγα στο ανγωνα για να τον προστατευει. ημερα μεγαλη Πεμπτη πασχα του 83 βγαινω από το σπιτι του κολλητου μου βραδυ κατά της 9 με ψιλοβροχο κατω πατησια ,ανεβαινω στην μηχανη και πως μου ερχεται ασυνεστητα το φοραω ,ξεκιναω στριβω και στην πρωτη διασταβρωση περναει ένα αυτοκινητο σφαιρα μπροστα από την διασταυρωση αν και ειχα προτεραιοτητα,παταω φενω γλυσταραει η προστινη και καρφονομαι με το κεφαλι στο κρασπεδο οπου ανοιγει το κρανο στα δυο ,ουτε γρατζουνια ,το ειχα και το εβλεπα μεχρι πριν 5-6 χρονια....περιτω να πω ότι από τοτε δεν ξαναβγηκε από το κεφαλι ακομα και για 10 μετρα .......φορατετο αξιζει ,,,,,,,,πολλες φορες στο φαναρι που βλεπω νεα παιδια να φορανε γυλια ηλιου και όχι κρανος τους την λεω ότι πρεπει....ειστε νεοι και εχετε χρονια ζωης μπροστα ....μεχρι σημερα μια κοπελα μου ειπε ότι εχω δικιο οι υπολιποι μαλλον τους ενοχλεί ,,,,,τι να πεις ισως εδώ πρεπει να πεφτει και το αναλογο προστιμο ισως είναι και το μοναδικο που θα πιασει τοπο
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Θα πώ και εγώ τη @@γιά μου έτσι για το γαμώτο...

    Πάντα φοράω εξοπλισμό (κράνος-μπουφάν-γάντια και μπότες), ανεξαρτήτου καιρού.
    Έτσι όπως το βλέπω εγώ, δεν είναι μόνο για να σώσω το κεφάλι μου και το υπόλοιπο της ζωής μου.

    Σάν οδηγός (και αυτοκινήτου και μηχανής), ξέρω οτι κάποια στιγμή μπορεί να κάνω μαλακία.
    Είτε γιατι ξεχάστηκα, είτε γιατι ήμουν κουρασμένος, είτε γιατι κάτι μου απέσπασε τη προσοχή είτε για κάποιον άλλο λόγο απο τους 1000άδες που υπάρχουν.
    Σε μία τέτοια στιγμή, θα μπορούσα να προκαλέσω ατύχημα.
    Στη περίπτωση λοιπόν που προκαλέσω ατύχημα σε μοτοσυκλετιστή, σίγουρα δεν θα ήθελα να τον σκοτώσω ή να τον αφήσω παράλυτο.

    Θεωρώ άδικη "ποινή" για ένα οδηγικό λάθος, τις τύψεις που προκαλεί, η αφαίρεση ή καταστροφή μίας ζωής.

    Άν κάποιος λοιπόν επιλέγει να ρισκάρει τη ζωή του και να μή φοράει κράνος, με γεια του.

    Ας σκεφτεί όμως, πως ο ίδιος δεν θα ήθελε να σκοτώσει κάποιον άλλο που δε φοράει κράνος με την ίδια λογική.

    Δεν είμαστε μόνοι μας στους δρόμους και καλό θα ήταν να αποκτήσουμε και λίγη κοινωνική λογική, εκτός του να κοιτάμε τη βολή μας μόνο.

  15. #60
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παίδες ας μείνει αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα που ανασύρθηκε, καθαρό και on point.
    Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε να πούμε μία ή και παραπάνω ιστορίες ασχήμιας.
    Το θρεντ όμως είναι για να "μιλήσουν" καλύτερα οι εικόνες από ότι τα λόγια.
    Νομίζω το όποιο νόημα μεταφέρεται δυνατότερα έτσι.

    Θα ψάξω να βρω φωτό απο το δικό μου προηγούμενο κράνος με τον τσαμπουκά της τούμπας.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τρία video που αξίζουν τον κόπο
    από epp1640 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2008, 06:16
  2. Ο ανθρωπος που εμαθε τον Αλχημιστη να βαζει smilies!!
    από Ταξιδευτής στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2007, 19:45
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2003, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF