Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: πηνία για varadero MK2

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    El Gatto ευχαριστώ πολύ, να μαθαίνουμε και κάτι.
    vardis

  2. #17
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κογιοτη όχι και 440 η εργοστασιακή κατανάλωση ρε συ.
    Απίστευτο;
    Κι όμως η γεννήτρια έχει ACG Output 434W, πάνω από αυτή την τιμή τα πηνία καίγονται και είναι ήδη οριακά στα μοντέλα με το ABS. Είναι μόνιμο πρόβλημα τα καμένα πηνία στα παραφορτωμένα με ηλεκτρικά Varadero.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 31/07/2017 στις 12:38.

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Ρε συ 440 είναι αρκετά. Δε μπορεί να τα τρώει μόνη της η μηχανή!

  4. #19
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρε συ 440 είναι αρκετά. Δε μπορεί να τα τρώει μόνη της η μηχανή!
    Και 330 να καίει... που καίει παραπάνω, με τα προβόλια + 110W ξεπέρασες το όριο. Όπως έγραψα και πιο πάνω τα πηνία είναι σχεδιασμένα για το πρώτο μοντέλο xlv και vtr 1999 που δεν είχε ούτε ABS ούτε PGM-f1 που τραβάνε σεβαστό ρεύμα, μπορεί να έβαλαν 6 ταχύτητα το 2003 αλλά τα πηνία παρέμεινα τα ίδια.
    Είχα και εγώ προβόλια στο δικό μου και όταν διαπίστωσα ότι όλο σχεδόν το ρεύμα πάει στην κατανάλωση και το γεγονός ότι θα έπρεπε να κάνω πολύ μεγάλες αποστάσεις για να διατηρηθεί η μπαταρία φορτωμένη όχι μόνο δεν τα άναβα αλλά τα ξήλωσα κιόλας.

    Ξέρεις πόσοι ιδιοκτήτες Varadero την έχουν πατήσει έτσι;

  5. #20
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Επίσης daz να σου πω ότι έγραφα και στα δύο μεγάλα φόρουμ που υπάρχουν για τα Varadero και αποχώρησα γιατί δεν καταλάβαιναν μερικά βασικά πράγματα και νομίζουν ότι το varadero είναι η τελειότερη μηχανή.

    Όχι βέβαια δεν είναι... είναι μια πολύ καλή μηχανή και αξιόπιστη μόνο όταν ξέρεις που πονάει και να την συντηρείς.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Και 330 να καίει... που καίει παραπάνω, με τα προβόλια + 110W ξεπέρασες το όριο. Όπως έγραψα και πιο πάνω τα πηνία είναι σχεδιασμένα για το πρώτο μοντέλο xlv και vtr 1999 που δεν είχε ούτε ABS ούτε PGM-f1 που τραβάνε σεβαστό ρεύμα, μπορεί να έβαλαν 6 ταχύτητα το 2003 αλλά τα πηνία παρέμεινα τα ίδια.
    Είχα και εγώ προβόλια στο δικό μου και όταν διαπίστωσα ότι όλο σχεδόν το ρεύμα πάει στην κατανάλωση και το γεγονός ότι θα έπρεπε να κάνω πολύ μεγάλες αποστάσεις για να διατηρηθεί η μπαταρία φορτωμένη όχι μόνο δεν τα άναβα αλλά τα ξήλωσα κιόλας.

    Ξέρεις πόσοι ιδιοκτήτες Varadero την έχουν πατήσει έτσι;
    Τα εχω παντα κλειστα τα προβολακια, ισως τα αναβω μονο σε μεγαλες ταχύτητες και βραδυ αλλα και στα κεντρικα φωτα εβαλα διακοπτη, δεν μενουν αναμενα ...τοσα χρονια παντως δεν εχω καποια ενδειξη του προβλήματος, το μονο πρόβλημα ουσιαστικο στα χοντα είναι μονο τα εξουσιοδοτημένα συνεργεια...λολ..χα,χα,χα,χα,χα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όπως έγραψα και πιο πάνω τα πηνία είναι σχεδιασμένα για το πρώτο μοντέλο xlv και vtr 1999 που δεν είχε ούτε ABS ούτε PGM-f1 που τραβάνε σεβαστό ρεύμα, μπορεί να έβαλαν 6 ταχύτητα το 2003 αλλά τα πηνία παρέμεινα τα ίδια.
    Αυτό δεν νομίζω ότι είναι σωστό. Τα πηνία είναι διαφορετικά στα μοντέλα από το 2003 και μετά.
    vardis

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Και 330 να καίει... που καίει παραπάνω, με τα προβόλια + 110W ξεπέρασες το όριο. Όπως έγραψα και πιο πάνω τα πηνία είναι σχεδιασμένα για το πρώτο μοντέλο xlv και vtr 1999 που δεν είχε ούτε ABS ούτε PGM-f1 που τραβάνε σεβαστό ρεύμα, μπορεί να έβαλαν 6 ταχύτητα το 2003 αλλά τα πηνία παρέμεινα τα ίδια.
    Είχα και εγώ προβόλια στο δικό μου και όταν διαπίστωσα ότι όλο σχεδόν το ρεύμα πάει στην κατανάλωση και το γεγονός ότι θα έπρεπε να κάνω πολύ μεγάλες αποστάσεις για να διατηρηθεί η μπαταρία φορτωμένη όχι μόνο δεν τα άναβα αλλά τα ξήλωσα κιόλας.

    Ξέρεις πόσοι ιδιοκτήτες Varadero την έχουν πατήσει έτσι;
    Απλά ρε συ, δε νομίζω να έχει τόσο μεγάλες απαιτήσεις από ρεύμα. Δεν το έχω ανεξάρτητα φυσικά για αυτό το μοντέλο αλλά πολλά μου φαίνονται αυτά που λες σαν ελάχιστες απαιτήσεις.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν νομίζω ότι είναι σωστό. Τα πηνία είναι διαφορετικά στα μοντέλα από το 2003 και μετά.
    Και το τιμόνι από το παλιό έχει διαφορετικό P/N αλλά αν τα βάλεις δίπλα δίπλα δεν θα καταφέρεις να βρεις καμία διαφορά εκτός του χρώματος που στο παλιό είναι μαύρο....

  10. #25
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    δηλαδη εχω την απορια ποσο παραπανω θα κοστιζε στην χοντα ανα μοναδα να εβαζε στα νεα μοντελα με τα ABS κλπ μια γεννητρια αντι για 440 watt , 700 watt ας πουμε??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #26
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Απλά ρε συ, δε νομίζω να έχει τόσο μεγάλες απαιτήσεις από ρεύμα. Δεν το έχω ανεξάρτητα φυσικά για αυτό το μοντέλο αλλά πολλά μου φαίνονται αυτά που λες σαν ελάχιστες απαιτήσεις.
    Αν ήταν διαφορετικά δεν θα καιγόντουσαν εφόσον θα κάλυπταν τα W το ίδιο μπλακ άουτ παθαίνει και ο ανορθωτής, λόγο φορτίου καίγεται και αυτός.

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Ο ανορθωτη καίγεται για να διατηρήσει την παράδοση!

  13. #28
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    δηλαδη εχω την απορια ποσο παραπανω θα κοστιζε στην χοντα ανα μοναδα να εβαζε στα νεα μοντελα με τα ABS κλπ μια γεννητρια αντι για 440 watt , 700 watt ας πουμε??
    Δεν γίνεται λόγο χώρου στο μοτέρ. Αυτό θα πρέπει να έχει προβλεφθεί κατά τον σχεδιασμό του κινητήρα, ο οποίος υπέστη εύκολες, αλλαγές στο γρανάζι της 6ης και στην τροφοδοσία. Ίσως να μπορούσαν να κατασκευάσουν καινούργιο καπάκι πιο βαθύ για να μπουν μεγαλύτερα πηνία αλλά δεν γνωρίζω γιατί δεν το έκανε.

  14. #29
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ο ανορθωτη καίγεται για να διατηρήσει την παράδοση!
    Και μετά μου λες για χόνδα και ηλεκτρικά...

    635€ έχουν καινούργια τα πηνία.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Και το τιμόνι από το παλιό έχει διαφορετικό P/N αλλά αν τα βάλεις δίπλα δίπλα δεν θα καταφέρεις να βρεις καμία διαφορά εκτός του χρώματος που στο παλιό είναι μαύρο....
    Το ότι τα πηνία είναι διαφορετικά και πιο μεγάλα στα μοντέλα από το 2003 και μετά το διαπίστωσα στην έρευνα που έκανα για αγορά μεταχειρισμένου. Σε όλα τα τηλέφωνα που έκανα με ρωτούσαν αν έχω injection ή όχι, αλλά το διάβασα και κάπου, δεν θυμάμαι που, προσπαθώντας να ξεστραβωθώ τώρα που την πάτησα. Οπως επίσης είναι μεγαλύτερο και το καπάκι του βολάν. Αν μπορεί κάποιος φίλος να το ψάξει εξειδικευμένα θα βοηθούσε έτσι για την ιστορία, γιατί εμένα τα αγγλικά μου είναι τα τουριστικά.
    vardis

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual για VARADERO 2003 ?
    από agriniopk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2004, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF