Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: πηνία για varadero MK2

  1. #31
    Δηλαδή αν στα προβολάκια (που κάποιες φορές είναι ιδιαίτερα χρήσιμα) βάλω αυτά,

    https://www.ledokosmos.gr/index.php?...roduct_id=4898

    θα είμαι πιο ήσυχος σχετικά με τα πηνία μου;

    Γενικά πάντως στα μοντέλα μας, λένε πως καλό είναι να μην τα φορτώνουμε με πολλά ρευματοφάγα μαραφέτια..

  2. #32
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    @Thodoris_vara Φυσικά είναι καλύτερα γιατί θα μειώσεις τα W από 110W που είναι σε 9W, 101W δηλαδή λιγότερα. Αυτό που δεν μπορώ να σου εγγυηθώ είναι η δέσμη του φωτός. Δεν ξέρω πως την βγάζουν αυτές οι λάμπες.


    @vardis Τι να σου πω φίλε μου, το πρώτο μοντέλο με τα υπόλοιπα στο μόνο που έχει ίδιο P/N είναι οι τροχοί και κάτι βίδες...εγώ πάντως το μέγεθος του καπακιού του βολάν το βλέπω ίδιο... Αλλά και πάλι ίσως να έχεις δίκιο, το πρόβλημα όμως δεν λύθηκε από ότι βλέπεις..
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 01/08/2017 στις 14:11.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    XL1000V 2002
    STATOR: 31120MBT611
    COVER: 11641MBT000

    XL1000V 2003
    STATOR: 31120MBTF21
    COVER: 11641MBTF40

    εχουν διαφορετικους κωδικους παντως.

  4. #34
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Το ξέρω μόνο οι τροχοί έχουν το ίδιο P/N και κάτι βίδες. Ακόμα και οι καθρέφτες και οι μανέτες έχουν διαφορετικό P/N
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 01/08/2017 στις 14:26.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    @Thodoris_vara Φυσικά είναι καλύτερα γιατί θα μειώσεις τα W από 110W που είναι σε 9W, 101W δηλαδή λιγότερα. Αυτό που δεν μπορώ να σου εγγυηθώ είναι η δέσμη του φωτός. Δεν ξέρω πως την βγάζουν αυτές οι λάμπες.


    @vardis Τι να σου πω φίλε μου, το πρώτο μοντέλο με τα υπόλοιπα στο μόνο που έχει ίδιο P/N είναι οι τροχοί και κάτι βίδες...εγώ πάντως το μέγεθος του καπακιού του βολάν το βλέπω ίδιο... Αλλά και πάλι ίσως να έχεις δίκιο, το πρόβλημα όμως δεν λύθηκε από ότι βλέπεις..
    Σωστός, το αποτέλεσμα μετράει. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι σε έρευνα που έκανα δεν αναφέρει κάποιος πρόβλημα στα πηνία σε ΜΚ2 και ΜΚ3 .
    vardis

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Σωστός, το αποτέλεσμα μετράει. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι σε έρευνα που έκανα δεν αναφέρει κάποιος πρόβλημα στα πηνία σε ΜΚ2 και ΜΚ3 .
    Ειναι πολυ σπανια βλαβη και κυρίως οφείλεται σε μετατροπες τετοιου ειδους η σε μηχανάκια με παρα πολλα χιλιόμετρα.Το βαραντερο ειναι μεσα στα πιο αξιόπιστα μηχανάκια που εχουν κατασκευαστεί.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #37
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Σωστός, το αποτέλεσμα μετράει. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι σε έρευνα που έκανα δεν αναφέρει κάποιος πρόβλημα στα πηνία σε ΜΚ2 και ΜΚ3 .

    Εγώ έχω ακούσει αρκετά περιστατικά. Δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα πηνία αλλά ψάχνοντας που λένε πας και στην Πόλη... συγκεκριμένα στα mk1 η γεννήτρια αποδίδει 0.315kw στις 5000 και στα mk2-3 0.435kw στις 5000 και η περίσσια κατανάλωση και στα δύο μοντέλα είναι 30%. Αν περάσεις το όριο του 30% ή είσαι οριακός κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή να καούν.

    Στο θέμα μας τώρα, βρήκες μάστορα να σου κάνει την δουλειά; μίλησες με κανέναν στην Αθήνα; Είναι πάρα πολλά τα χρήματα για καινούργια και ρίσκο τα μεταχειρισμένα. Σίγουρα θα σου πάει κάτι τις παραπάνω με τα μεταφορικά αλλά δεν είναι κανένα τρελό ποσό.
    Αν έχεις καμία φώτο από τα πηνία ανέβασε να την δούμε γιατί αυτό το δεν φτιάχνονται που σου είπαν δεν μου κάθεται καλά... Φαντάσου ότι μερικοί εδώ μέσα τα φτιάχνουν μόνοι τους. Είχα διαβάσει ένα τέτοιο θέμα πιο παλιά.

  8. #38
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω ακούσει αρκετά περιστατικά. Δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα πηνία αλλά ψάχνοντας που λένε πας και στην Πόλη... συγκεκριμένα στα mk1 η γεννήτρια αποδίδει 0.315kw στις 5000 και στα mk2-3 0.435kw στις 5000 και η περίσσια κατανάλωση και στα δύο μοντέλα είναι 30%. Αν περάσεις το όριο του 30% ή είσαι οριακός κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή να καούν.

    Στο θέμα μας τώρα, βρήκες μάστορα να σου κάνει την δουλειά; μίλησες με κανέναν στην Αθήνα; Είναι πάρα πολλά τα χρήματα για καινούργια και ρίσκο τα μεταχειρισμένα. Σίγουρα θα σου πάει κάτι τις παραπάνω με τα μεταφορικά αλλά δεν είναι κανένα τρελό ποσό.
    Αν έχεις καμία φώτο από τα πηνία ανέβασε να την δούμε γιατί αυτό το δεν φτιάχνονται που σου είπαν δεν μου κάθεται καλά... Φαντάσου ότι μερικοί εδώ μέσα τα φτιάχνουν μόνοι τους. Είχα διαβάσει ένα τέτοιο θέμα πιο παλιά.
    Οντως ,δεν υπάρχει το "δεν φτιάχνονται" !!!
    Ολα φτιάχνονται ,ακόμα κ σκέτο το σώμα να'χει μείνει.

    Και τα μεταφορικά από-&-για επαρχία ,θα είναι περίπου 15 € πηγαινε-έλα.
    (δεν θυμάμαι βέβαια κ σε ποιά περιοχή είσαι)
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Χανιά είμαι και επειδή ήθελα επειγόντως να φτειαχτεί η μηχανή, το ρίσκαρα με μεταχειρισμένα. Βγήκαν ευτυχώς καλά και θα επικοινωνήσω με το μαγαζί που μου σύστησε ο Γάτος για να επισκευασθούν, αν η τιμή είναι προσιτή, τα παλιά να τάχω καβάτζα. Ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον.
    vardis

  10. #40
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Ελπίζω να μην ξανασυμβεί κάτι, κοίτα μήπως μπορείς να αντικαταστήσεις τις λάμες αλογόνου από τα προβολάκια με led για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Εγώ ψάχνομαι εδώ και καιρό να αντικαταστήσω τις Η4 από τα κανονικά φώτα με led για να ελαφρύνω το σύστημα αλλά δεν μου αρέσει η δέσμη σε πολλές από αυτές. Που θα πάει... σε κάποια φάση θα βρω τις κατάλληλες, η τεχνολογία προχωράει.
    Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να βάλω διακόπτη όπως ο zopas γιατί τίθεται θέμα ασφάλειας.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να μην ξανασυμβεί κάτι, κοίτα μήπως μπορείς να αντικαταστήσεις τις λάμες αλογόνου από τα προβολάκια με led για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Αυτό θα το ψάξω άμεσα.
    vardis

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual για VARADERO 2003 ?
    από agriniopk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2004, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF