Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: πηνία για varadero MK2

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138

    πηνία για varadero MK2

    Τα πηνία μου παρέδωσαν πνεύμα και δεν σηκώνουν ούτε περιέληξη. Μήπως κάποιος έχει καμιά ενδιαφέρουσα πληροφορία για το που μπορώ να βρω μεταχειρισμένα εκτός από car έχω ήδη ψάξει;
    vardis

  2. #2
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Εδώ θα βρεις μερικά.

    https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...rator&_sacat=0

    Να φανταστώ ότι έχεις προβολάκια, θερμαινόμενα γκρίπ και τίποτα ξένον... έτσι δεν είναι;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εδώ θα βρεις μερικά.

    https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...rator&_sacat=0

    Να φανταστώ ότι έχεις προβολάκια, θερμαινόμενα γκρίπ και τίποτα ξένον... έτσι δεν είναι;
    Μόνο προβολάκια αλογόνου. Τίποτε άλλο. Πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε.Ευχαριστώ.
    vardis

  4. #4
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Να τα ανάβεις μόνο όταν είναι ανάγκη και ψάξε τις φίσες του ανορθωτή και τις φίσες των πηνίων γιατί πιάνουν αυτό το πράσινο πουρί που κάνει μεγάλη ζημιά... ρίξε σε αυτές τις φίσες σπρέι καθαρισμού επαφών.

    Με τα προβολάκια αλογόνου έχεις επιβαρύνει το σύστημα κατά 110W, είναι 55W το καθένα, αν σε παίρνει κοίτα να αλλάξεις τις λάμπες με LED το πολύ 10W έκαστο.

    Κοίτα να δεις τι συμβαίνει:

    110W τα κύρια φώτα
    110W τα προβολάκια
    30W τα πορείας μπρος πίσω με το φως της πινακίδας
    200W το σύτημα pgm-FI με την αντλία καυσίμου και τα όργανα
    Αν έχεις και ABS βάλε και 50-60W ακόμα...

    Ξεπερνάμε τα 500W ... πόσο να αντέξουν τα άμοιρα τα πηνία;
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 30/07/2017 στις 15:15.

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Εκτος απο την εργοστασιακη καταναλωση που ειναι 440w ολη η ζημια εγινε για 110 w παραπανω?Δηλαδη μια εταιρεια δεν υπολογιζει οτι σε μια μεγαλη τουριστικη μοτο καποιο αξεσουαρ παραπανω θα βαλει ο οδηγος?? ΕΥΓΕ ΧΟΝΤΑ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Σαν τι να υπολογίσει; σου έχει βάλει φώτα αυτοκινήτου ( 2Χ Η4 λάμπες) και ότι εσύ θα του βάλεις και προβολάκια;

    Εν τω μεταξύ η γεννήτρια είναι ίδια από το πρώτο μοντέλο και έχει προσθέσει από μόνη της στα επόμενα μοντέλα τουλάχιστον 150W με το ΑΒS - ψεκασμό και κάτι άλλα ψιλοπραγματάκια.

    Μην υποτιμάς το ABS μπορεί να είναι και παραπάνω γιατί έχει την κεντρική μονάδα και δύο διαμορφωτές με μοτέρ...


    Για να σου δώσω να καταλάβεις τα προβλήματα με την περιέλιξη άρχισαν από το δεύτερο μοντέλο και μετά... και μόνο σε όσους το έχουν φορτώσει με διάφορα που τραβάνε ρεύμα.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 30/07/2017 στις 15:53.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Τα πηνία μου παρέδωσαν πνεύμα και δεν σηκώνουν ούτε περιέληξη. Μήπως κάποιος έχει καμιά ενδιαφέρουσα πληροφορία για το που μπορώ να βρω μεταχειρισμένα εκτός από car έχω ήδη ψάξει;
    σιγουρα;

    τι εννοεις;


    κι επειδη το θεωρω απιθανο το "ουτε περιελιξη" κανε ενα γουγλαρισμα να βρεις καποιον που να κανει περιελιξεις.
    Γιαννης

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    σιγουρα;

    τι εννοεις;


    κι επειδη το θεωρω απιθανο το "ουτε περιελιξη" κανε ενα γουγλαρισμα να βρεις καποιον που να κανει περιελιξεις.
    Κάτω απ' τα συρματάκια υπάρχει μια μεμβράνη μόνωση η οποία -την είδα- διαλυόταν με μεγάλη ευκολία. Ο μάστορας για την περιέληξη τα γύρισε πίσω στον ηλεκτρολόγο και του είπε ότι άν προχωρήσει έτσι όπως ήταν, σε λίγο καιρό θα δημιουργήσει ξανά πρόβλημα. Ετσι αποφάσισα να πάω σε μεταχειρισμένο.
    vardis

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ενημερωτικα.

    οταν γινεται εκ νεου περιελιξη περνιεται εκ νεου βερνικι-μονωτικο. εμβαπτιση δλδ. τωρα τι να σου πω.


    να ξερεις τι διαφορα εχουν οι δυο περιπτωσεις. αμα κανεις περιελιξη σε μαστορα ειναι σαν να εχεις πηνια απο το μηδεν. οταν παρεις μεταχειρω εχουν μια καποοια δουλεια οποτε δεν ξερεις ποσο καιρο θα σε βγαλουν ακομα.

    αν η οικονομικη διαφορα των 2 περιπτωσεων ειναι μικρη παρε μεταχειρω.

    εγω παντως θα εκανα περιελιξη. δεν ξερω σε τι μαστορα επεσες
    Γιαννης

  10. #10
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Θα συμφωνήσω με τον virus, αλλά και ο vardis ίσως να έχει το δίκιο του που δεν βρίσκει μάστορα, από ότι βλέπω είναι Κρήτη, ίσως αν επικοινωνούσες με κάποιον μάστορα στην Αθήνα να του το έστελνες να στο φτιάξει;
    Στο Ηράκλειο κοίταξες για μάστορα που φτιάχνει πηνία;

    Η βάση των πηνίων δεν χαλάει.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 31/07/2017 στις 00:13.

  11. #11
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Συνήθως το πρόβλημα στα πηνία προέρχεται από υπερθέρμασνη -σπάσιμο μόνωσης - βραχυκύκλωμα.
    Για να γίνει σωστή δουλειά ,δεν φτάνει η περιέλιξη ,χρειάζεται ανακατασκευή.
    Δηλ.
    Ξήλωμα των πάντων ,αμμοβολή σώματος ,νέα μόνωση ,περιέλιξη ,νέα καλώδια ,βερνίκωμα.
    Οταν ακούω μαστόρια να ζητάνε 130-150 € κ να λένε
    "θα έλέγξω την μόνωση ,κι αν χρειάζεται κάπου ,θα την επισκευάσω(μπαλώσω δηλ) τοπικά"...μου'ρχεται κάπως...
    Πρόσφατα έφτιαξα τα δικά μου (του TTR) σ'ένα παλικάρι που κάνει μόνον περιελίξεις ,αφού πρώτα τον γνώρισα από κοντά κ είδα την δουλειά του.
    Η δουλειά έγινε σωστά (ολική ανακατασκευή) κ το αποτέλεσμα ήταν άψογο (το ζητούμενο για μένα δηλ ,όταν πληρώνω)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P7050042.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	387127

    Ο τύπος έχει κ αρκετά πηνία έτοιμα (του δίνεις τα δικά σου κ παίρνεις επι τόπου το ανακατασκευασμένο)
    Αν σ'ενδιαφέρει πές μου ,να σου στείλω πμ με το τηλ να μιλήσετε (μην το βάλω εδώ κ θεωρηθεί διαφήμιση)
    Αν είσαι εκτός Αττικής ,το θέμα λύνεται εύκολα ταχυδρομικά.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    ενημερωτικα.

    οταν γινεται εκ νεου περιελιξη περνιεται εκ νεου βερνικι-μονωτικο. εμβαπτιση δλδ. τωρα τι να σου πω.


    να ξερεις τι διαφορα εχουν οι δυο περιπτωσεις. αμα κανεις περιελιξη σε μαστορα ειναι σαν να εχεις πηνια απο το μηδεν. οταν παρεις μεταχειρω εχουν μια καποοια δουλεια οποτε δεν ξερεις ποσο καιρο θα σε βγαλουν ακομα.

    αν η οικονομικη διαφορα των 2 περιπτωσεων ειναι μικρη παρε μεταχειρω.

    εγω παντως θα εκανα περιελιξη. δεν ξερω σε τι μαστορα επεσες
    Ψάχτηκα για μάστορα στην Αθήνα για περιέληξη και μαζί με μεταφορικά βγαίνει κανένα 250 άρι. Μεταχειρισμένα 150. Για το μάστορα τι να πω...
    Τελευταία τροποποίηση από vardis; 31/07/2017 στις 08:26.
    vardis

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Συνήθως το πρόβλημα στα πηνία προέρχεται από υπερθέρμασνη -σπάσιμο μόνωσης - βραχυκύκλωμα.
    Η υπερθέρμανση μπορεί να είναι κακή λίπανση ή υπερφόρτωση εννοώ στα ηλεκτρικά της μηχανής ή και τα δύο; Σπάσιμο της μόνωσης εννοείς το εξωτερικό περίβλημα σαν σιλικόνη που περιβάλει τα συρματάκια των πηνίων; Συγχώρεσέ με αλλά είμαι άσχετος. Αν θες στείλε μου τηλέφωνο με πμ.
    vardis

  14. #14
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Η υπερθέρμανση μπορεί να είναι κακή λίπανση ή υπερφόρτωση εννοώ στα ηλεκτρικά της μηχανής ή και τα δύο; Σπάσιμο της μόνωσης εννοείς το εξωτερικό περίβλημα σαν σιλικόνη που περιβάλει τα συρματάκια των πηνίων; Συγχώρεσέ με αλλά είμαι άσχετος. Αν θες στείλε μου τηλέφωνο με πμ.
    Η υπερθέρμανση μπορεί να προέλθει απο αυτα που αναφέρεις ,καθώς κ απο προβληματικό σταθεροποιητη τάσης ,απο προβληματικη καλωδιωση - φύσα ,απο κόπωση καλωδίων ,απο βραχυκυκλωμα ,απο ρηξη της βασικης μονωσης ,,κι απο αλλους λογους ισως.

    Οταν λεω μονωση, εννοω την επιστρωση που γινεται στο σώμα πριν τυλιχτει το συρμα.
    Το βερνικωμα γινεται στο τέλος ,αφού ειναι έτοιμο το σύνολο ,κ αποτελει την εξωτερικη μόνωση του ,με σκοπό την έξτρα προστασια του όλου συστήματος.
    Τα σιλικονακια που λες ,ειναι ουσιαστικά θερμοσυστελομενο μονωτικο.
    Μπορουν να μπουν για εξτρα μονωση ,αλλα αποτελλουν δικοπο μαχαιρι ,γιατι ταυτοχρονα υποβιβάζουν την θερμοαπαγωγη των πηνιων.
    Και δεν χρειαζονται κιολας ,αφου μια σωστη εμβαπτιση σε καταλληλο βερνικι ,αποτελεί επαρκή μόνωση του συστήματος.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κογιοτη όχι και 440 η εργοστασιακή κατανάλωση ρε συ.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual για VARADERO 2003 ?
    από agriniopk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2004, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF