Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Πρόβλημα σε Sh300i

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ολα εχουν το θεμα τους...
    Σε beverly 300 εγω βραχυκυκλωσα τον διακοπτη του σταντ γιατι μ@λ@κιζοταν κ εσβηνε το σκουτερ κ στην πορεια.
    Τα κατοπτρα στα φωτα γινοντουσαν μαυρα/καφε μετα απο κανα χρονο. Αρπαζαν κοινως...



    Εχεις απο τα 350 με το θεμα με τα ABS?
    Εγω δεν εχω δει κατι ακομα στο 350...
    Για το 350 Beverly ήθελα να πάω Αλλά τελικά διάλεξα το χοντα για κάτι και καλά πιο αξιόπιστο... πάντως χαμηλά το Μπέβερλι τραβάει αέρα. Το χοντα θέλει να ανεβάσει στροφές κ απλώνει πιο γραμμικά τη δύναμη.. Περί ορέξεως θα μου πεις..

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanTakis Προβολή μηνύματος

    Κ το θέμα που με προβληματίζει.. Οκ γεφυρώνω το κύκλωμα κ απομονωνω πίσω φρένο για να μιζαρει εν κινήσει.. ας πούμε ότι πάω με 80 κ σβήνει.. μιζαρω.. παίρνει εμπρός όπως ρολαρει.. Αλλά ως αυτόματο, θα κατεβάσει ταχύτητα σαν να έχεις μέσα πχ 4η και να βάζεις 1η με ότι συνέπεια έχει αυτό σε κράτημα ισορροπία κ δεδομένη κλίση όπου σου τύχει !
    Η Όχι απλά παίρνει ρελαντί ?
    Δεν έχεις θέμα. Το βήμα του φυγοκεντρικου καθορίζεται από την ταχύτητα που έχει. Παίρνει μπροστά και συνεχίζει με την ροή που είχε.
    Δεν έχει σχέση με το κλασσικό κιβώτιο και τα γκαπ γκουπ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2017
    Μηνύματα
    10
    Οκ Βύρωνα με κάλυψε η εξήγηση σου ! Σε ευχαριστώ πάντως γέφυρα θα βάλω!

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanTakis Προβολή μηνύματος
    Βασίλη εννοείς άλλαξες ολόκληρο τον εγκέφαλο ECU εντός εγγύησης? Ξέρουμε κόστος εγκεφάλου? Αν πάω εκεί φτάνω στην μισή αξία του σκούτερ������

    Κ το θέμα που με προβληματίζει.. Οκ γεφυρώνω το κύκλωμα κ απομονωνω πίσω φρένο για να μιζαρει εν κινήσει.. ας πούμε ότι πάω με 80 κ σβήνει.. μιζαρω.. παίρνει εμπρός όπως ρολαρει.. Αλλά ως αυτόματο, θα κατεβάσει ταχύτητα σαν να έχεις μέσα πχ 4η και να βάζεις 1η με ότι συνέπεια έχει αυτό σε κράτημα ισορροπία κ δεδομένη κλίση όπου σου τύχει !
    Η Όχι απλά παίρνει ρελαντί ?
    έτσι που είπε. δεν ρωτησα λεπτομέρειες και δεν το ξανακανε. το οδηγησα κανα χρονο ακομη. δεν εχω ιδεα για κοστος κτλ.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antonisss Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου καλησπέρα, όντας και γω κάτοχος παλιότερα SH300 2010, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Λίγο που το είχα ψάξει στο scooterclubhellas.gr είχαν αναφερθεί παρόμοια προβλήματα για τη συγκεκριμένη χρονολογία. Νομίζω από το 2011 και έπειτα μοντέλο δεν είχε αναφερθεί κάτι παρόμοιο. Εικάζανε ότι είναι θέμα ECU. Όπως και να χει, στα 3 περίπου χρόνια που το είχα συνολικά δεν πρέπει να μου το έκανε πάνω από 7-8 φορές, στο τέλος βέβαια αναγκάστηκα να γεφυρώσω το διακόπτη στο αριστερό φρένο για να μιζάρω εν κινήσει χωρίς να μου την καρφώσει κάποιος από πίσω!

    Τώρα που έχω Beverly 350 πάντως, κανένα τέτοιο πρόβλημα... Αυτά είχαν άλλα με το ABS
    Έλα ρε Αντώνη! Με καταλαβαίνεις αρα απόλυτα. Ατυχία δεν επέλεγα από του 2011 κ μετά ρε γαμωτο!
    Θα παίξω τότε μπάλα με το κύκλωμα κ τη γέφυρα. Θυμάσαι κόστος? Θα το πάω σε κανένα να ξέρει από καλώδια τα χοντα μην πειραματίζεται κιόλας. . . Εσένα στο έκανε κ στην πορεία με κάποια ταχύτητα το σβήσιμο η μόνο στις χαμηλές στροφές?

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanTakis Προβολή μηνύματος
    Βασίλη εννοείς άλλαξες ολόκληρο τον εγκέφαλο ECU εντός εγγύησης? Ξέρουμε κόστος εγκεφάλου? Αν πάω εκεί φτάνω στην μισή αξία του σκούτερ������

    Κ το θέμα που με προβληματίζει.. Οκ γεφυρώνω το κύκλωμα κ απομονωνω πίσω φρένο για να μιζαρει εν κινήσει.. ας πούμε ότι πάω με 80 κ σβήνει.. μιζαρω.. παίρνει εμπρός όπως ρολαρει.. Αλλά ως αυτόματο, θα κατεβάσει ταχύτητα σαν να έχεις μέσα πχ 4η και να βάζεις 1η με ότι συνέπεια έχει αυτό σε κράτημα ισορροπία κ δεδομένη κλίση όπου σου τύχει !
    Η Όχι απλά παίρνει ρελαντί ?
    Την ωρα που θα σβήσει θα είναι λες και πατάς συμπλέκτη,όταν το βάλεις μπροστά και δώσεις γκάζι τοτε θα κανει λες και κατεβαζεις ταχυτητα, απλα εκείνη την στιγμη όσο πιο πολύ γκάζι δώσεις τόσο πιο ομαλό θα είναι το "κατέβασμα"




    Υ.Γ. θα είναι σαν να κατεβάζεις αλλά δεν θα κατεβάζεις.,....
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  7. #22
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εχεις απο τα 350 με το θεμα με τα ABS?
    Εγω δεν εχω δει κατι ακομα στο 350...
    Πήρα χωρίς ABS

    Αλλά στο scooterclub είχα διαβάσει αρκετούς να έχουν θέμα. Να μπαίνει η μανέτα μέσα στο φρενάρισμα και τέτοια σκηνικά...

  8. #23
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanTakis Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε Αντώνη! Με καταλαβαίνεις αρα απόλυτα. Ατυχία δεν επέλεγα από του 2011 κ μετά ρε γαμωτο!
    Θα παίξω τότε μπάλα με το κύκλωμα κ τη γέφυρα. Θυμάσαι κόστος? Θα το πάω σε κανένα να ξέρει από καλώδια τα χοντα μην πειραματίζεται κιόλας. . . Εσένα στο έκανε κ στην πορεία με κάποια ταχύτητα το σβήσιμο η μόνο στις χαμηλές στροφές?
    Κόστος?! Ένας συνδετήρας!! DIY και άγιος ο θεός!! 2 διακόπτες πρέπει να χει η αριστερή μανέτα, αυτός που πιάνει με την μανέτα τέρμα πατημένη, δεν είναι ο ίδιος με αυτόν για το φανάρι του στοπ. Θυμάμαι το έκανε πάντα όταν ήταν να ανοίξω το γκάζι αφότου είχα φρενάρει, είτε για στοπ, είτε για να στρίψω. Στο χειρότερο σημείο δηλαδή για εμβολισμό!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Bmw F650
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2014, 14:56
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Triumph
    από lord_dimos76 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2006, 16:32
  3. Προβλημα σε 3 κινητηρες Cbf250.
    από oulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 16:56
  4. Προβλημα σε φωτα σε Duke II '02
    από Alki_Viades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 12:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF