Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Πρόβλημα σε Sh300i

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2017
    Μηνύματα
    10

    Πρόβλημα σε Sh300i

    Καλησπερα στην ομάδα.
    Έχω το 300αρι σπορτ σκουτερ της χοντα εδω κ 3 μήνες. Αγοραστηκε Μεταχειρισμένο από ιδιώτη σε άριστη κατάσταση με 34000 χιλ του 2010.
    Όλα καλά μόνο παρότι έγινε μεγάλο σέρβις μετά την αγορά, ιμάντες κλπ... , σε ανύποπτο χρόνο κ όντας ρολαριστος ισα ίσα με 5χλμ/ώρα κ επειτα απο ανοιγοκλείσιμο του γκαζιού είτε σε διασταυρώσεις είτε σε στοπ , σβήνει Αφού κάνει ένα τσσσζζζζζ η μίζα, και μετά πρέπει να σταματήσω, να πατήσω φρένο για να πάρει μπρος . Κ αυτό είναι επικίνδυνο γιατί από πίσω έχει αυτοκίνητα κ πρέπει να ακινητοποιηθει το μηχανάκι για να πάρει μπρος όπως ξέρετε. Δεν το κάνει πάντα, παρά μόνο 5 φορές μέχρι τώρα, το πήγα σε μηχανικο δεν του το έκανε εκείνη την ώρα κ δεν έβγαλα άκρη.
    Έχει αντιμετωπίσει καποιος το ίδιο πρόβλημα?

  2. #2
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Βυρωωωωνααα, σε φωνάζουν.

    Έχω την εντύπωση ότι είναι γνωστό (χωρίς λύση) πρόβλημα των SH300. Ας το δουν και αυτοί που το είχαν και θα απαντήσουν.
    Νομίζω ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις τον σένσορα που θέλει να είναι ακινητοποιημένο το μηχανάκι για να πάρει μπρος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimos35 Προβολή μηνύματος
    Έχω την εντύπωση ότι είναι γνωστό (χωρίς λύση) πρόβλημα των SH300.
    Γνωστό πρόβλημα όλων των μικρών ψεκαστών τείνω να πιστέψω (σε παπιά και σκούτερς).

    Πολλοί το αποδίδουν, στη χιλιοφαγωμένη καραμέλα, του καυσίμου, άλλοι στον εγκέφαλο, κλπ.

    Λύση δεν πρέπει να έχει βρεθεί μέχρις στιγμής. - Δεν έχω ακούσει κάτι για νεότερα μοντέλα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    του 08 που ειχα ενα ήταν προβλημα εγκεφάλου γνωστο και στο συνεργειο και στη χοντα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimos35 Προβολή μηνύματος
    Βυρωωωωνααα, σε φωνάζουν.

    Έχω την εντύπωση ότι είναι γνωστό (χωρίς λύση) πρόβλημα των SH300. Ας το δουν και αυτοί που το είχαν και θα απαντήσουν.
    Νομίζω ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις τον σένσορα που θέλει να είναι ακινητοποιημένο το μηχανάκι για να πάρει μπρος.
    Όντως είχαν τα χοντα τέτοιο ελάττωμα? Βασικά πλην της ακινητοποίησης θελει τέρμα πατημένο το πισινό φρένο για να μιζάρει.. ( αν εννοείς έχει εκεί τον αισθητήρα? )
    Τι να πω ρε παιδιά πας σε χοντα για να μην έχεις θέματα κ τώρα αυτό παρουσιάζεται από το πουθενά...
    Αλλά σας ξαναλέω ότι το κάνει στις ελάχιστες ταχύτητες σχεδόν τσουλιστο λες κ μπουκωνει ο ψεκασμός!!! Στο άσε δώσε γκάζι πχ από ανηφορα διασταυρωση οταν πας σημειωτόν μέχρι να τσεκάρεις ορατότητα..

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Γνωστό πρόβλημα όλων των μικρών ψεκαστών τείνω να πιστέψω (σε παπιά και σκούτερς).

    Πολλοί το αποδίδουν, στη χιλιοφαγωμένη καραμέλα, του καυσίμου, άλλοι στον εγκέφαλο, κλπ.

    Λύση δεν πρέπει να έχει βρεθεί μέχρις στιγμής. - Δεν έχω ακούσει κάτι για νεότερα μοντέλα.
    Ακριβως αυτό Πάνο μου είπε ο μάστορας για το καύσιμο ότι κάποιο σκουπιδακι εκείνη την ώρα εισήλθε στο φίλτρο βενζίνης κ έσβησε τον κινητήρα... Κ μάλιστα με ένα καθαριστικό καυσίμου λέει θα εξαλειφθεί το φαινόμενο... βέβαια βενζίνη μονο από ένα βαζω που είναι τσεκαρισμένο για την ποιότητα του σε σχέση με άλλα.
    Γιατί τεινεις να πιστεύεις ότι συμβαίνει στα μικρά ψεκαστα σύνολα κινητήρων?
    Πάντως η αίσθηση που μου δίνει είναι ότι σαν να μπούκωνε ό ψεκασμός πριν κανει το σβήσιμο...

  7. #7
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanTakis Προβολή μηνύματος
    Όντως είχαν τα χοντα τέτοιο ελάττωμα? Βασικά πλην της ακινητοποίησης θελει τέρμα πατημένο το πισινό φρένο για να μιζάρει.. ( αν εννοείς έχει εκεί τον αισθητήρα? )
    Τι να πω ρε παιδιά πας σε χοντα για να μην έχεις θέματα κ τώρα αυτό παρουσιάζεται από το πουθενά...
    Αλλά σας ξαναλέω ότι το κάνει στις ελάχιστες ταχύτητες σχεδόν τσουλιστο λες κ μπουκωνει ο ψεκασμός!!! Στο άσε δώσε γκάζι πχ από ανηφορα διασταυρωση οταν πας σημειωτόν μέχρι να τσεκάρεις ορατότητα..
    Ε για αυτό φώναξα τον Byron από την αρχή που τα λέει ωραία. Να διάβασε εδώ όλο το θρεντάκιον. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146803

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimos35 Προβολή μηνύματος
    Ε για αυτό φώναξα τον Byron από την αρχή που τα λέει ωραία. Να διάβασε εδώ όλο το θρεντάκιον. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146803
    Το θέμα είναι σοβαρό δηλαδή !
    Το διαβασα αναλυτικα .
    Τόσα μηχανάκια κ σε όλα τα sh δηλαδή το εχει κάνει κάποια στιγμή σε ανύποπτο χρόνο? Απαράδεκτο για την βασίλισσα honda!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2017
    Μηνύματα
    10
    Λύση υπάρχει εν ολίγοις? Τι με συμφέρει να απομονωσω το φρένο να παίρνει κατευθείαν αν συμβεί το σβήσιμο σε ανύποπτο χρόνο η να αλλάξω κάτι άλλο ούτως ώστε να λυθεί το πρόβλημα? Προτείνετε κ συνεργεία που ξέρουν τα χοντα κιόλας όσοι πιστοι χοντακηδες προσέλθετε..

  10. #10
    Ναι υπάρχει.
    Βάλε γέφυρα στο σύστημα τους, προκειμένου να το καταργήσεις.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ναι υπάρχει.
    Βάλε γέφυρα στο σύστημα τους, προκειμένου να το καταργήσεις.
    Να σαι καλά Βύρωνα! Για του λόγου το αληθές ρε παιδιά σε άλλες μάρκες σκούτερ είτε ιαπωνικά είτε ευρωπαϊκά είτε Κορεάτικα/κινέζικα αντίστοιχου κυβισμού πχ (χμαξ300/400/500 downtown300 Beverly 350 cruisym κλπ ) έχει συμβεί αυτό το σύμπτωμα?

    Η είναι μόνο τερτίπια της Χοντα?

  12. #12
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Φίλε μου καλησπέρα, όντας και γω κάτοχος παλιότερα SH300 2010, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Λίγο που το είχα ψάξει στο scooterclubhellas.gr είχαν αναφερθεί παρόμοια προβλήματα για τη συγκεκριμένη χρονολογία. Νομίζω από το 2011 και έπειτα μοντέλο δεν είχε αναφερθεί κάτι παρόμοιο. Εικάζανε ότι είναι θέμα ECU. Όπως και να χει, στα 3 περίπου χρόνια που το είχα συνολικά δεν πρέπει να μου το έκανε πάνω από 7-8 φορές, στο τέλος βέβαια αναγκάστηκα να γεφυρώσω το διακόπτη στο αριστερό φρένο για να μιζάρω εν κινήσει χωρίς να μου την καρφώσει κάποιος από πίσω!

    Τώρα που έχω Beverly 350 πάντως, κανένα τέτοιο πρόβλημα... Αυτά είχαν άλλα με το ABS

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    εγω το άλλαξα στην εγγυηση παντως. τυχερος μαλλον

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanTakis Προβολή μηνύματος
    Να σαι καλά Βύρωνα! Για του λόγου το αληθές ρε παιδιά σε άλλες μάρκες σκούτερ είτε ιαπωνικά είτε ευρωπαϊκά είτε Κορεάτικα/κινέζικα αντίστοιχου κυβισμού πχ (χμαξ300/400/500 downtown300 Beverly 350 cruisym κλπ ) έχει συμβεί αυτό το σύμπτωμα?

    Η είναι μόνο τερτίπια της Χοντα?
    Ολα εχουν το θεμα τους...
    Σε beverly 300 εγω βραχυκυκλωσα τον διακοπτη του σταντ γιατι μ@λ@κιζοταν κ εσβηνε το σκουτερ κ στην πορεια.
    Τα κατοπτρα στα φωτα γινοντουσαν μαυρα/καφε μετα απο κανα χρονο. Αρπαζαν κοινως...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antonisss Προβολή μηνύματος

    Τώρα που έχω Beverly 350 πάντως, κανένα τέτοιο πρόβλημα... Αυτά είχαν άλλα με το ABS
    Εχεις απο τα 350 με το θεμα με τα ABS?
    Εγω δεν εχω δει κατι ακομα στο 350...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω το άλλαξα στην εγγυηση παντως. τυχερος μαλλον

    Βασίλη εννοείς άλλαξες ολόκληρο τον εγκέφαλο ECU εντός εγγύησης? Ξέρουμε κόστος εγκεφάλου? Αν πάω εκεί φτάνω στην μισή αξία του σκούτερ

    Κ το θέμα που με προβληματίζει.. Οκ γεφυρώνω το κύκλωμα κ απομονωνω πίσω φρένο για να μιζαρει εν κινήσει.. ας πούμε ότι πάω με 80 κ σβήνει.. μιζαρω.. παίρνει εμπρός όπως ρολαρει.. Αλλά ως αυτόματο, θα κατεβάσει ταχύτητα σαν να έχεις μέσα πχ 4η και να βάζεις 1η με ότι συνέπεια έχει αυτό σε κράτημα ισορροπία κ δεδομένη κλίση όπου σου τύχει !
    Η Όχι απλά παίρνει ρελαντί ?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Bmw F650
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2014, 13:56
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Triumph
    από lord_dimos76 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2006, 15:32
  3. Προβλημα σε 3 κινητηρες Cbf250.
    από oulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 15:56
  4. Προβλημα σε φωτα σε Duke II '02
    από Alki_Viades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF