Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 131

Θέμα: Παρέλαβα κι εγώ....

  1. #106
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ουσιαστικά αγοράζεις ένα μηχανάκι των 160 αλόγων και τα ηλεκτρονικά σου δίνουν μόνο τα 80 άλογα, γιατί αλλιώς σκοτώνεσαι, καθώς είναι παντελώς ανεξέλεγκτα. Αλλά γιατί να πάρεις 80, όταν μπορείς να έχεις 160;
    Τα οποια ηλεκτρονικα οταν το βολταρουνε οι φιλοι του θα πατηθει ενα κουμπι να πανε για υπνο και θα γινει το καμ του σι!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #107
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Δεν αναφερόμουν στη συγκεκριμένη περίπτωση (μόνο ).

    ΠΑΙΠ, πότε θα πάμε βόλτα, να ανταλλάξουμε μηχανάκια;! Το ΜΤ θα σου πηγαίνει, είμαι σίγουρος.
    Life begins at 45°.

  3. #108
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Ναι σωστά έχεις απόλυτο δίκιο.

    Ξέχασα ότι μαζί με τις ιπποδυνάμεις έχουν εξελιχθεί και τα ηλεκτρονικά.

    Τέλος πάντων, ονειρεμένο το Ktm , όμορφα χιλιόμετρα θα προσφέρει.

  4. #109
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Είναι αρκετά "ειδικό" μηχανάκι, γυμνό, πολύ δυνατό και ακριβό.

    Έχεις κάτι στο μυαλό σου ,ας πούμε track day αλλά χωρίς να χάσεις το fun και την ευκολία που πρόσφερει σε μια στριφτερη διαδρομή;

    Υπάρχουν πολλές επιλογές από πολύ καλα μηχανάκια.Τι σου έκανε κλικ και αγόρασες αυτό;
    Γυμνό, δυνατό, και ακριβό όντως είναι.
    Ειδικό όμως δε νομίζω.
    Δε θα σε "περιορίσει" όπως ίσως ένα supersport στην καθημερινή μετακίνηση.
    Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο για να μπλέξεις στην κίνηση στο κέντρο της Αθήνας, αλλά κατά τα άλλα δεν έχεις κάποιο θέμα γιατί και άνετη είναι η σέλα του, και νορμάλ κατανάλωση φαίνεται να έχει μέχρι στιγμής, και μια χαρά πάει και πολιτισμένα (σε αντίθεση με τα παλιότερα ΚΤΜ από αυτά που ακούω, μιας κι εμένα είναι το πρώτο μου).

    Τα track day είναι μεν στο μυαλό μου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν το πήρα αποκλειστικά και μόνο για κάτι τέτοιο.
    Όπως το περιγράφεις μέσες άκρες, είναι ένας ωραίος συνδυασμός για να χαρείς και στην πίστα αλλά και σε δρομίσιες καταστάσεις.

    Πολλές επιλογές από πολύ καλά μηχανάκια σίγουρα υπάρχουν, το θέμα είναι που παίζει και το γούστο του καθενός.
    Οτιδήποτε σε on/off, adv, sport touring κλπ με αφήνει αδιάφορο. Μπορεί σε 10 χρόνια να κοιτάω προς εκείνη την κατευθυνση. Τώρα όμως ούτε να τα βλέπω δε θέλω.
    Τα ss ανέκαθεν τα είχα ψηλά, αλλά ούτε ο σωματότυπός μου μου το επέτρεπε μέχρι πρότινος, ούτε και έχω τέτοια μούρλα/απαιτήσεις ώστε να πω ότι αν πάρω κάποιο ss θέλω να είναι καινούριο ή κούτα ή τελευταίο μοντέλο κλπ.
    Το θετικό που βλέπω εγώ στην αγορά ενός ss είναι ότι τα βρίσκεις παμφθηνα και με λίγα λεφτά το κάνεις track bike να το χαίρεσαι εκεί που του πρέπει στην ουσία.
    Αν κάποια στιγμή πάρω ss θα το πάρω καθαρά σα χομπίστικο μηχανάκι πίστας και όχι σα μέσο για να κυκλοφορώ.
    Οπότε ο λόγος που δεν πήγα σε ss είναι γιατί δεν ήθελα κάτι που θα το χαίρομαι αποκλειστικά και μόνο στην πίστα.


    Τί μου έκανε κλικ....
    Μου άρεσε πολύ εμφανισιακά και η πρώτη έκδοση, και ακόμα περισσότερο αυτή.
    Είναι ίσως το μοναδικό μηχανάκι (άντε να υπάρχουν κανα δυο ακόμα) που θα έπαιρνα καινούριο, και το μοναδικό καινούριο μηχανάκι που θα έπαιρνα (δεν ξέρω αν βγάζει νόημα όπως το γράφω γιατί ακόμα δεν έχω πιει καφέ )
    Είναι πάρα πολλές οι μηχανές που μου αρέσουν αλλά ελάχιστες από αυτές θα τις ήθελα μόνο κούτα.
    Γιατί μη με ρωτήσεις. Δε θα ξέρω να σου πω. Απλά κάποια ελάχιστα μηχανάκια θα τα ήθελα μόνο καινούρια, ενώ όλα τα υπόλοιπα δε θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να τα έπαιρνα μτχ.

    Γουστάρω τα γυμνά, και τα άλλα 2 μηχανάκια που έχω γυμνά είναι, αλλά ήθελα κάτι πιο φρέσκο από όλες τις πλευρές για να φύγω από το στρογγυλό φανάρι, τον όγκο, το μεγάλο βάρος, το παλιακό design κλπ.
    Οπότε τα streetfighter είναι μια καλή λύση.
    Από όσα καινούρια streetfighter έχουν βγει, τα δύο που μου άρεσαν περισσότερο ήταν το super duke και το tuono V4.
    Και τα δύο έχουν όλα όσα θα ήθελα από ένα καινούριο μηχανάκι (ABS, τράξια, ράιντ μόουντς, μπλιμπλίκια κλπ).
    Το tuono (ενώ μου άρεσε και συνεχίζει να μου αρέσει πολύ ξαναλέω), το απέρριψα για διάφορους λόγους (το αν έκανα καλά ή όχι θα το μάθω στην πορεία φαντάζομαι).

    Το ΚΤΜ νομίζω μου καθόταν καλύτερα.
    Το έκανα κι ένα τεστ ράιντ και μου άρεσε πααααααρα πολύ, όσο κι αν πάλεψα να βρω κάποιο μειονέκτημα (για τα δικά μου γούστα πάντα) δεν τα κατάφερα, οπότε προχώρησα προς τα εκεί.

  5. #110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ... .
    O Rutter πάντως που έκανε track test στο Donington έγραψε :
    With a set of aftermarket rearsets, I could take the scalp of an R1. Seriously potent.

    Ακόμα κι έτσι όμως, έγραψε καλύτερο χρόνο από το νέο CBR!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #111
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    μεγειες, μεγειες! καλοστριφτο το εργαλειο!

    πολυ καλη επιλογη, μπορεις να κανεις τα παντα μαυτο!
    τα παλικαρια στη ktm εχουν κανει απιστευτη δουλεια στο μηχανακι
    κυκλοφορεις ανετα στην πολη, πας σουπερμαρκετ, πας ταξιδι και αν σου την καρφωσει κατεβαινεις ορεινο στροφιλικι στα ορια της προσφυσης.
    δε μπορω να σκεφτω μηχανακι το οποιο κανει τα παραπανω πολυ καλα χωρις να πειραξεις ουτε μια βιδα πανω του.


    υγ. αν εισαι μαγκας βαλε τα ηλεκτρονικα στο off
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  7. #112
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Τπτ Κωστα. Θελει να πηγαινει στη δουλεια ο Παναγιωτης και ειπε να παρει ενα απλο καθημερινο μηχανακι. Κομιουτερ κι ετσ
    Τον μπαίρν'ς

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Σοβαρα τωρα...ο παναγιωτης ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ και αγαπαει ΠΟΛΥ τους φιλους του που θελει να ευχαριστει με οποιον τροπο μπορει! Ετσι να...ειπε να παρει ενα μηχανακι για να περναμε ολοι μας καλα!
    Ξανά τον μπαίρν'ς


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Ότι του αρέσει του καθένα φιλαράκι μου...

    Απλά έχω μείνει λίγο πίσω...τα σημερινά μηχανάκια μου φαίνονται πραγματικά εξωπραγματικά και από άποψη τιμής αλλά και δυνατοτήτων του μέσου αναβάτη.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Κι ομως Κωστη! Με τα ηλεκτρονικα που εχουνε βαλει πλεον στα μηχανακια, μπορεις να εχεις στα χερια σου ενα υπεροπλο και την ιδια στιγμη ενα τρομερα φιλικο μηχανημα κατω απο τη σελα σου!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ουσιαστικά αγοράζεις ένα μηχανάκι των 160 αλόγων και τα ηλεκτρονικά σου δίνουν μόνο τα 80 άλογα, γιατί αλλιώς σκοτώνεσαι, καθώς είναι παντελώς ανεξέλεγκτα. Αλλά γιατί να πάρεις 80, όταν μπορείς να έχεις 160;
    Όπως τα λένε οι Γιώργηδες (με εξαίρεση τα 160 άλογα που λέει ο μπλίτσερ και θα τον χέσω γιατί μου κλέβει 17 ).
    Με τα ελεχτρονικά κερδίζεις σε ασφάλεια και σε περιθώριο λάθους (κανένα μηχανάκι δεν έχει τον άπεφτο βέβαια), με αποτέλεσμα να μπορείς να καβαλάς κάτι το οποίο υπό άλλες συνθήκες, εγώ τουλάχιστον με τα δικά μου χέρια, δε θα μπορούσα να το κάνω ούτε βόλτα στο τετράγωνο.

    Από κει και πέρα είναι στο χέρι του καθενός το πώς θα διαχειριστεί αυτά που προσφέρει ένα τέτοιο μηχανάκι, είτε για να γίνει καλύτερος οδηγός, είτε για να κάνει παντιλίκια με τα ηλεκτρονικά μισοβγαλμένα και να χαίρεται.
    Όπως τη βρίσκει ο καθένας.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Τα οποια ηλεκτρονικα οταν το βολταρουνε οι φιλοι του θα πατηθει ενα κουμπι να πανε για υπνο και θα γινει το καμ του σι!
    Ξανά μανά τον μπαίρν'ς

    Ανέβα εσύ από κει χάμου που πήγες και χάθηκες και κάνουμε μαύρα μάτια, και θα του βάλω εγώ και νίτρα πριν το καβαλήσεις.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν αναφερόμουν στη συγκεκριμένη περίπτωση (μόνο ).

    ΠΑΙΠ, πότε θα πάμε βόλτα, να ανταλλάξουμε μηχανάκια;! Το ΜΤ θα σου πηγαίνει, είμαι σίγουρος.
    Άμα φέρεις 2 ΜΤ, ένα για κάθε κωλομάγουλο, το συζητάμε

    Πάμε βόλτα όποτε θες

    ΥΓ. Καταδέχεσαι να το καβαλήσεις με το αυτοκόλλητο μηλαράκι που έχω βάλει ή θα πρέπει να τρίβουμε με βενζίνες να το ξεκολλήσουμε?

  8. #113
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ΥΓ. Καταδέχεσαι να το καβαλήσεις με το αυτοκόλλητο μηλαράκι που έχω βάλει ή θα πρέπει να τρίβουμε με βενζίνες να το ξεκολλήσουμε?
    Θα κάνω μια στάση για κατούρημα και θα συνεχίσουμε.
    Life begins at 45°.

  9. #114
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    O Rutter πάντως που έκανε track test στο Donington έγραψε :
    With a set of aftermarket rearsets, I could take the scalp of an R1. Seriously potent.

    Ακόμα κι έτσι όμως, έγραψε καλύτερο χρόνο από το νέο CBR!
    Αυτό έλειπε, να μας περνάνε και τα χόντα

    Κι ο Fillmore έγραψε καινούριο ρεκόρ στο Pikes Peak (δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο το δικό του μηχανάκι είχε καμιά σχέση με το δικό μου....)

    Ο Neeves του MCN από την άλλη, λέει καλό χρυσό αλλά σαν το Τουόνο δεν έχει.

    Σίγουρα είναι γρήγορο, σίγουρα έχει απεριόριστες δυνατότητες.
    Όταν μιλάμε όμως για τέτοιες οριακές καταστάσεις (που εμάς πιθανότατα δε θα μας απασχολήσουν ποτέ ) νομίζω έχει να κάνει περισσότερο με τις προτιμήσεις του κάθε αναβάτη.
    Του Rutter του ταίριαξε και νιώθει ότι μπορεί να πατήσει R1, του Neeves του φάνηκε μαλακό και με υποχωρήσεις που του αφαιρούν αρκετά όσον αφορά τις επιδόσεις στην πίστα.

    Περί ορέξεως δηλαδή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    μεγειες, μεγειες! καλοστριφτο το εργαλειο!

    πολυ καλη επιλογη, μπορεις να κανεις τα παντα μαυτο!
    τα παλικαρια στη ktm εχουν κανει απιστευτη δουλεια στο μηχανακι
    κυκλοφορεις ανετα στην πολη, πας σουπερμαρκετ, πας ταξιδι και αν σου την καρφωσει κατεβαινεις ορεινο στροφιλικι στα ορια της προσφυσης.
    δε μπορω να σκεφτω μηχανακι το οποιο κανει τα παραπανω πολυ καλα χωρις να πειραξεις ουτε μια βιδα πανω του.


    υγ. αν εισαι μαγκας βαλε τα ηλεκτρονικα στο off
    Χίλια ευχαριστώ φίλε μου, να είσαι καλά!
    Κι εγώ μέχρι στιγμής όπως τα περιγράφεις τα βλέπω τα πράγματα.
    Jack of all trades χωρίς να υστερεί σημαντικά κάπου.

    ΥΓ. Μπα δεν πειράζει. Αφήνω τα ηλεκτρονικά στην ησυχία τους κι αν θέλω να νιώσω μάγκας αφήνω μουστάκι

  10. #115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ....
    Όταν μιλάει ο Rutter καλό είναι οι άλλοι "επαγγελματίες δοκιμαστές" να κάνουν τουμπεκί

    Βέβαια ο αντίλογος λέει ότι ο κάθε Neeves είναι πιο κοντά στον μέσο χρήστη. Αλλά εδω μου λες ότι του φάνηκε και μαλθακό

    Το mcn είναι λίγο ότι να'ναι...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #116
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Όταν μιλάει ο Rutter καλό είναι οι άλλοι "επαγγελματίες δοκιμαστές" να κάνουν τουμπεκί

    Βέβαια ο αντίλογος λέει ότι ο κάθε Neeves είναι πιο κοντά στον μέσο χρήστη. Αλλά εδω μου λες ότι του φάνηκε και μαλθακό

    Το mcn είναι λίγο ότι να'ναι...
    Το Neeves τον ανέφερα απλά σα δείγμα ότι υπάρχει και διαφορετική άποψη.
    Αλλά στην τελική αφού ο Rutter είναι με το μέρος μας, ψηφίζουμε Rutter και να πα να μαμηθούν οι ρέστοι

    Επιστρέφοντας στο θέμα, ακόμα στρώνω (ευτυχώς έφυγε από τη μέση το πρώτο σπαστικό στρώσιμο των 1000 χιλιομέτρων και τώρα είμαι στο μετά) οπότε δεν έχω ζορίσει κιόλας το μηχανάκι.
    Όχι γιατί δεν μπορώ ε! Είπαμε γιατί είμαι στο στρώσιμο

    Αυτό που μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι στο street mode που θεωρητικά είναι το "εύκολο" mode, το μηχανάκι μου βγάζει το Χριστό.
    Πήγα προχθές μια βόλτα με ένα φιλαράκι. Στο πήγαινε ήμουν με το street και μου ερχόταν να φουντάρω στο γκρεμό.
    Αλλού εγώ αλλού το μηχανάκι. Λες και καβαλούσα πρώτη φορά. Δεν μπορούσα να εφαρμόσω τίποτα.
    Στο γύρνα το έβαλα στο sport, και ήταν η μέρα με τη νύχτα.
    Ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να με δυσκολέψει, το μηχανάκι το ένιωθα σαν προέκταση του σώματός μου.
    Ήξερα πού να ανοίξω γκάζι, πού να κλείσω, εφάρμοζα όσα έμαθα στο σχολείο με επιτυχία κλπ.
    Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι η απόκριση του γκαζιού στο sport (που εκεί είναι και η μόνη ουσιαστική διαφορά από το street) μοιάζει πολύ περισσότερο με την απόκριση του γκαζιού του GSX και με τον τρόπο που είχα συνηθίσει να οδηγώ.
    Στο street το γκάζι είναι αρκετά πιο αναίσθητο, κι αυτό πιο πολλή ανασφάλεια μου προκαλούσε παρά με διευκόλυνε.

    Συνεχίζοντας στο ίδιο πνεύμα, πρέπει να συνηθίσω τη δικυλινδρίλα, γιατί η αίσθηση είναι πολύ παράξενη.
    Κακό πράγμα να έχεις συνηθίσει στη λειτουργία του Ι4. Καβαλάς άλλο μηχανάκι μετά και νομίζεις ότι σε κάθε πιστονιά παίρνει-σβήνει-παίρνει-σβήνει

    Επίσης είχαν δίκιο όσοι μου έλεγαν ότι μαζεύει χιλιόμετρα για πλάκα και παρ'ολο που είναι γυμνό δεν το παίρνεις χαμπάρι.
    Κινούμαι με ταχύτητες που είχα συνηθίσει και νιώθω ότι σέρνομαι, ανοίγω γκάζι νομίζοντας ότι πηγαίνω νορμάλ κι όταν έρχεται η ώρα να φρενάρω ή πέσει το μάτι μου στο κοντέρ τρώω τη σφαλιάρα.
    Ίσως οφείλεται στο ζύγισμα, ίσως στο ότι είναι πιο αεροδυναμικό και δε νιώθεις την κόντρα από τον αέρα να σε τρομάζει.

    Και κάτι άλλο όσον αφορά τα ηλεκτρονικά γιατί είχα μια διαφωνία με ένα φίλο...
    Όσοι έχετε ίδια εμπειρία ή το έχετε μελετήσει πολύ το πράγμα (giorgio_rp σε σένα πάει το δεύτερο γιατί ξέρω ότι είσαι διαβαστερό παιδί ) πείτε καμιά άποψη.
    Είπαμε ωραία τα τράξια, ανοίγεις το γκάζι πιο άνετα, μπορεί να σε γλιτώσουν από πιθανό high κλπ.
    Στην περιπτωση του low, έχουν καμία εφαρμογή ή θα σε αδειάσει κι αυτό όπως και οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι χωρίς ηλεκτρονικά?

    Ψαρωτικά τα βιντεάκια της ΚΤΜ και το cornering ABS που ο τύπος τσαρουχώνει τα φρένα πλαγιασμένος και δεν ιδρώνει το αυτί του. Αλλά στην πίστα όλα αυτά ή σε άσφαλτο άλλων χωρών.
    Στους ελληνικούς κωλόδρομους, με ένα κλείσιμο του γκαζιού όταν είσαι πλαγιασμένος λογικά δεν έχεις φύγει σαν τα σκατά πριν το πάρεις χαμπάρι?
    Και δε μιλάμε καν για να φρενάρεις κιόλας....

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Το Neeves τον ανέφερα απλά σα δείγμα ότι υπάρχει και διαφορετική άποψη.
    Αλλά στην τελική αφού ο Rutter είναι με το μέρος μας, ψηφίζουμε Rutter και να πα να μαμηθούν οι ρέστοι

    Επιστρέφοντας στο θέμα, ακόμα στρώνω (ευτυχώς έφυγε από τη μέση το πρώτο σπαστικό στρώσιμο των 1000 χιλιομέτρων και τώρα είμαι στο μετά) οπότε δεν έχω ζορίσει κιόλας το μηχανάκι.
    Όχι γιατί δεν μπορώ ε! Είπαμε γιατί είμαι στο στρώσιμο

    Αυτό που μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι στο street mode που θεωρητικά είναι το "εύκολο" mode, το μηχανάκι μου βγάζει το Χριστό.
    Πήγα προχθές μια βόλτα με ένα φιλαράκι. Στο πήγαινε ήμουν με το street και μου ερχόταν να φουντάρω στο γκρεμό.
    Αλλού εγώ αλλού το μηχανάκι. Λες και καβαλούσα πρώτη φορά. Δεν μπορούσα να εφαρμόσω τίποτα.
    Στο γύρνα το έβαλα στο sport, και ήταν η μέρα με τη νύχτα.
    Ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να με δυσκολέψει, το μηχανάκι το ένιωθα σαν προέκταση του σώματός μου.
    Ήξερα πού να ανοίξω γκάζι, πού να κλείσω, εφάρμοζα όσα έμαθα στο σχολείο με επιτυχία κλπ.
    Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι η απόκριση του γκαζιού στο sport (που εκεί είναι και η μόνη ουσιαστική διαφορά από το street) μοιάζει πολύ περισσότερο με την απόκριση του γκαζιού του GSX και με τον τρόπο που είχα συνηθίσει να οδηγώ.
    Στο street το γκάζι είναι αρκετά πιο αναίσθητο, κι αυτό πιο πολλή ανασφάλεια μου προκαλούσε παρά με διευκόλυνε.

    Συνεχίζοντας στο ίδιο πνεύμα, πρέπει να συνηθίσω τη δικυλινδρίλα, γιατί η αίσθηση είναι πολύ παράξενη.
    Κακό πράγμα να έχεις συνηθίσει στη λειτουργία του Ι4. Καβαλάς άλλο μηχανάκι μετά και νομίζεις ότι σε κάθε πιστονιά παίρνει-σβήνει-παίρνει-σβήνει

    Επίσης είχαν δίκιο όσοι μου έλεγαν ότι μαζεύει χιλιόμετρα για πλάκα και παρ'ολο που είναι γυμνό δεν το παίρνεις χαμπάρι.
    Κινούμαι με ταχύτητες που είχα συνηθίσει και νιώθω ότι σέρνομαι, ανοίγω γκάζι νομίζοντας ότι πηγαίνω νορμάλ κι όταν έρχεται η ώρα να φρενάρω ή πέσει το μάτι μου στο κοντέρ τρώω τη σφαλιάρα.
    Ίσως οφείλεται στο ζύγισμα, ίσως στο ότι είναι πιο αεροδυναμικό και δε νιώθεις την κόντρα από τον αέρα να σε τρομάζει.

    Και κάτι άλλο όσον αφορά τα ηλεκτρονικά γιατί είχα μια διαφωνία με ένα φίλο...
    Όσοι έχετε ίδια εμπειρία ή το έχετε μελετήσει πολύ το πράγμα (giorgio_rp σε σένα πάει το δεύτερο γιατί ξέρω ότι είσαι διαβαστερό παιδί ) πείτε καμιά άποψη.
    Είπαμε ωραία τα τράξια, ανοίγεις το γκάζι πιο άνετα, μπορεί να σε γλιτώσουν από πιθανό high κλπ.
    Στην περιπτωση του low, έχουν καμία εφαρμογή ή θα σε αδειάσει κι αυτό όπως και οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι χωρίς ηλεκτρονικά?

    Ψαρωτικά τα βιντεάκια της ΚΤΜ και το cornering ABS που ο τύπος τσαρουχώνει τα φρένα πλαγιασμένος και δεν ιδρώνει το αυτί του. Αλλά στην πίστα όλα αυτά ή σε άσφαλτο άλλων χωρών.
    Στους ελληνικούς κωλόδρομους, με ένα κλείσιμο του γκαζιού όταν είσαι πλαγιασμένος λογικά δεν έχεις φύγει σαν τα σκατά πριν το πάρεις χαμπάρι?
    Και δε μιλάμε καν για να φρενάρεις κιόλας....
    Ακόμα και τα πιο σύγχρονα ηλεκτρονικά δεν μπορούν να παραβιάσουν τους νόμους της φυσικής.
    Στα αυτοκίνητα που τα asc μπορούν να ελέγξουν και να φρενάρουν ανεξάρτητα κάθε τροχό απλά κρατάνε το αυτοκίνητο σε μια σταθερή τροχιά χωρίς
    να υπερστρέφει ή να υποστρέφει. Όμως εάν τα χιλιόμετρα είναι περισσότερα από αυτά που μπορούν να υποστηρίξουν τα λάστιχα σε σχέση με την ακτίνα στροφής και την τριβή απλά πηγαίνεις προς το αντίθετο ρεύμα ή χωράφι.

    Στο traction control έχεις 6-7 ρυθμίσεις (όσες έχει τέλος πάντων το 1290). Εάν βάλεις την λιγότερο παρεμβατική σε τυπικό ελληνικό δρόμο που τον έχει βαρέσει
    και ο ελληνικός ήλιος με 40'C τότε και αυτό δεν θα προλάβει να κάνει πολλά.

    Όσο για το cornering abs τα πράγματα δυστυχώς είναι ακόμα πολύ δύσκολα. Έχει αναφερθεί παλιότερα εδώ που κάποιος νοτιοαφρικάνος δοκιμαστής τρώει τα μούτρα του σε ένα άγαρμο φρενάρισμα στην πίστα.https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2882010

    Φυσικά και κάθε βοήθημα είναι χρήσιμο και καλοδεχούμενο. Αλλά το εύρος της χρησιμότητας τους είναι λίγο πιο περιορισμένο
    από ότι προβάλετε από τα διαφημιστικά της κάθε εταιρίας.

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Εντυπώσεις από το εργαλείο?

    Υ.γ.πήρα ένα την προηγούμενη εβδομάδα με 4.700 χιλιόμετρα 15 αρι από πεσιμο και θέλει λίγα μαζεματα..

  14. #119
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2017
    Μηνύματα
    40
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

    Η αλήθεια είναι πως θέλω να πάρω ακριβώς το ίδιο.
    Με Α2 όμως μπορώ να το οδηγήσω?

  15. #120
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vascular Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

    Η αλήθεια είναι πως θέλω να πάρω ακριβώς το ίδιο.
    Με Α2 όμως μπορώ να το οδηγήσω?
    Οχι βέβαια!

    Που είσαι Παναγιώτη? Τό στρωσες κι εξαφανίστηκες!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λέτε να έγινα κι εγώ...
    από DimChios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2007, 15:57
  2. ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΏ!!!!
    από LIBYKOS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 17:54
  3. τελικα τσιμπησα κι εγω δυο....
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 11:15
  4. Κυριε Κυριε ? να πω ενα ανεκδοτο κι εγω?
    από bmour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2004, 08:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF