Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Μετατροπή σκουτερ 50cc σε 100ή 125cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2017
    Μηνύματα
    11

    Μετατροπή σκουτερ 50cc σε 100ή 125cc

    Γεια σας!Είμαι καινούριος στο σάιτ και θέλω να με βοηθήσετε πάνω σε ένα θέμα.εχω ενα σκουτερ 50cc δίχρονο και θέλω να πηγαίνει πιο γρήγορα.δεν έχω παράπονο σε ευθεία πάει με όρισμα και μέχρι 70 με λίγη κατηφόρα.60 σε κανονική πορεία.σε ανηφόρα όμως δεν πάει ούτε με 20.θελω να πάει περισσότερο.επισης Δεν έχει καλή εκκίνηση.μπορω αν αλλάξω ιμάντα εκκίνησης και φίλτρο αέρα να έχω καλύτερες αποδωσεις;αν Όχι τι άλλο μ πορω να κανω;αν δεν γίνεται τπτ από αυτά τι χρειάζεται για την μετατροπή σε 100 ή 125cc;Πόσο θα μου κοστισει;περιμένω να με διαφωτησεται πανω σε αυτο το θεμα.Ευχαριστω προκαταβολικά!

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Paulos4 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας!Είμαι καινούριος στο σάιτ και θέλω να με βοηθήσετε πάνω σε ένα θέμα.εχω ενα σκουτερ 50cc δίχρονο και θέλω να πηγαίνει πιο γρήγορα.δεν έχω παράπονο σε ευθεία πάει με όρισμα και μέχρι 70 με λίγη κατηφόρα.60 σε κανονική πορεία.σε ανηφόρα όμως δεν πάει ούτε με 20.θελω να πάει περισσότερο.επισης Δεν έχει καλή εκκίνηση.μπορω αν αλλάξω ιμάντα εκκίνησης και φίλτρο αέρα να έχω καλύτερες αποδωσεις;αν Όχι τι άλλο μ πορω να κανω;αν δεν γίνεται τπτ από αυτά τι χρειάζεται για την μετατροπή σε 100 ή 125cc;Πόσο θα μου κοστισει;περιμένω να με διαφωτησεται πανω σε αυτο το θεμα.Ευχαριστω προκαταβολικά!
    Mεταφέρεται στο κατάλληλο section προς το παρόν αν και δεν λές καν τοι scooter είναι.
    Αυτό που περιγράφεις βέβαια είναι και παράνομο, φαντάζομαι οτι το γνωρίζεις.....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2017
    Μηνύματα
    11
    Ξέρω ότι είναι παράνομο!Είναι keeway δίχρονο 50cc μοντέλο 2004.σου είπα φίλε είμαι καινούριος και δεν ξέρω από μεταφορές σε section και τέτοια!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Με ένα κυλινδροπίστονο δεν θα δεις διαφορά. Πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα - κυρίως στη μετάδοση - όπου κάνουν οικονομικά ασύμφορη την όποια μετατροπή.

    Αν θέλεις για ψυχολογικούς λόγους να το κάνεις, μπορείς αλλά διαφορά σοβαρή δεν θα δεις. Γενικά όλα πάνε αλυσίδα για αυτό καλό είναι να μην τα πολυ σκαλίζουμε γιατί μετά ξεκινούν άλλα προβλήματα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2017
    Μηνύματα
    11
    Καταλαβαίνω τι μου λες.Δεν θέλω όμως να δω καμία τρελή διαφορά!να πάει λίγο πιο γρήγορα και να τραβάει στις ανηφόρες.παρολα Αυτά θέλω να το δοκιμάσω.εχεις Κάτι να μου προτείνεις στο τι πρεπει να αλλάξει για να γίνει η μετατροπη;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Για δες αυτό το κιτ (ενδεικτικό είναι).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Paulos4 Προβολή μηνύματος
    στο τι πρεπει να αλλάξει για να γίνει η μετατροπη;
    Εξαρτάται μέχρι που θέλεις να φτάσεις οικονομικά. (αν αλλάξεις όλη τη μετάδοση με μαλόσσι πχ, αλλάξεις καρμπιρατέρ, ιμάντα ακριβό, κλπ τότε θα σου έχει φτάσει όσο ένα Sh 150 μτχ)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2017
    Μηνύματα
    11
    Σε ευχαριστώ φιλε.να σου πω Εσύ που ξέρεις από αυτές τις μα**κ*ες Γιατί εγώ δεν ξέρω αυτο σε τι θα βοηθησει;σε ταχυτητα;επιταχυνση;εκκινηση;να δίνει όθηση;Όλα μαζι; τι; αξίζει κατά την γνώμη σου; θα μου ικανοποιήσει αυτά που θελω;

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Paulos4 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ φιλε.να σου πω Εσύ που ξέρεις από αυτές τις μα**κ*ες Γιατί εγώ δεν ξέρω αυτο σε τι θα βοηθησει;σε ταχυτητα;επιταχυνση;εκκινηση;να δίνει όθηση;Όλα μαζι; τι; αξίζει κατά την γνώμη σου; θα μου ικανοποιήσει αυτά που θελω;
    Για πες ρε Πανο εσύ που ξέρεις από μα**κ*ες.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2017
    Μηνύματα
    11
    Θέλω να φτάσω περίπου στο κατοστάρικο.τωρα 10 πάνω 10 κάτω δεν έχει σημασία.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2017
    Μηνύματα
    11
    Ρε φίλε δεν το εννοούσα έτσι.επειδη Εγώ είμαι άσχετος από αυτά γι'αυτό το λεω

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παρακαλώ, αλλά πραγματικά έχω ελάχιστες γνώσεις και αυτές από την εμπειρία που μάζεψα με μικρά μηχανάκια τα περασμένα χρόνια πληρώνοντας για τις ίδιες ακριβώς επιθυμίες.

    Αν περάσεις στο μηχανάκι μόνο το σετάκι, θα δεις ροπή και σαφώς θα νιώθεις στο γκάζι να περνάει κάποια δύναμη παραπάνω από αυτή που είχες.

    Αν αλλάξεις τα πάντα (καρμπιρατέρ, μετάδοση, μπίλιες, βαριατόρ, ιμάντες) θα δεις διαφορά παντού, θα έχεις άλλο μηχανάκι αλλά θα σου έχει κοστίσει όσο ένα καλό ιαπωνικό μτχ σκούτερ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2017
    Μηνύματα
    11
    Δηλαδή με αυτό το σετ από κανονική πορεία με 60 Πόσο να πιασει;θα τραβάει σε ανηφόρα που θέλω. Δηλαδη θα έχει ώθηση;

  14. #14
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Paulos4 Προβολή μηνύματος
    .......να σου πω Εσύ που ξέρεις από αυτές τις μα**κ*ες...........

    Με την πάροδο ικανοποιητικού χρόνου ζωής, έχει εντρυφήσει σ' αυτές.........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δε θα πιάσει κάτι παραπάνω, άντε 5km, αφού δεν θα έχεις αλλάξει κάτι σε μετάδοση και εξάτμιση, θα έχεις όμως την (όποια) ζητούμενη ροπή που θέλεις για μια ανηφόρα.

    Επίσης, μόνο το σετάκι με τα εργατικά, υπολογίζω να περάσει το 100ρικο πανεύκολα.

    Μιλάτε ρεει και κανένας άλλος.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2014, 09:54
  2. μετατροπη μπροστινου fz6 σε r6
    από nakedorange στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 20:59
  3. 50cc σε 125cc Απορία !?!
    από Stayrozzz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2006, 12:17
  4. μετατροπή fazer 600 σε 750
    από Huskys στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 20:57
  5. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF