Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Πρώτη μηχανή και η συνέχεια της;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    2

    Πρώτη μηχανή και η συνέχεια της;

    29 πρώτο δίπλωμα Α, με δίπλωμα αυτοκινήτου από τα 18 και ποδηλασία.

    Είχα καψούρα για μια μηχανή από τα 20. Εκβγενισμένη βέβαια και με κοφτές ματιές σε μηχανές τζελ καφετέρια και αλητεία.
    Το αμάξι κούρασε, πόσο μάλο από τότε που γνώρισα το ποδήλατο.. αλλά το ποδήλατο δεν καλύπτει μερικά κενά που ζητάω.

    Μου αρέσουν τα Naked, η μηχανή θα κουνιέται πόλη και πήγαινε ελα στο χωριό για δουλείες 30-40 χιλιόμετρα
    Προγραμματισμένα ταξιδάκια των 500-1000κμ με τα αλάνια (ένας με R1100GS και ο αλλος με ένα FZ6)

    Οδήγηση safe (να είναι καλά το ποδήλατο.), με φόβο/αυτοσυγκράτηση για πάτημα πάνω από τα 140. Ταρζανιές Λίγες.
    Εμπειρία μηδέν, με 6-7 μαθήματα οδήγησης.

    Επιλογές:

    1) BMW G310R και μεταπήδηση σε 1-2 χρόνια με Triumph Triple Street / Ducati Monster.

    Αρνητικά: ακριβή η μπέμπα, ο φόβος πρώτη και καινούργια με ότι συνεπάγεται (πτώση; χτυπηματα, ακριβά ανταλλακτικά μετέπειτα.)
    Θετικά: καλή θέλω να πιστεύω μεταπώληση για να παρω με τά ενα Triple Street του 8-9+

    2) CB600F 2000 και μεταπήδηση πάλι σε riumph Triple Street / Ducati Monster.


    Αρνητικά: με την μια 600+, δεν θα μπορέσει να μου δώσει όσα θα πρεπε λόγο απειρίας.
    Θετικά: θα τη κάνω ότι θέλω και θα τη σπρόξω μετά όσο όσο να φυγει.

    3) Triumph Triple Street και ο θεός βοηθός.. (αστειευόμενος φυσικά) με τη μια.

    Είμαι λίγο μπερδεμένος, οι φίλοι δεν βοηθάνε και πολλοί, χθες πέσανε στο τραπέζι από CBR125 μέχρι και R6 άρα ζουνε το δικό τους έργο.

    Είμαι κοντός 1,65 άρα θέλω όσο γινετε να εχω καλό fit στις μηχανές, ξέρω σε πολλές ξεχνάω τα foot on the ground αλλά τι να κανουμε.

    Εσείς τις με συμβουλευεται να κάνω; Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
    όπως προείπα μαρεσουν τα naked και δεν μπορώ η δεν μου στέκουν καθόλου κάτι παπιά σε κουβούκλιο SS.

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...n-from=%3E2006

    Mεγεια και οταν το βαρεθεις δε θα χασεις πολλα,σκυλι μηχανακι το εχει φιλος με 97.000χλμ με χρηση καθε μερα πολυ και κανα ταξιδι μια το 2μηνο......που δε θα το βαρεθεις αλλα το triumph ειναι πολυ πιο ομορφο...
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...n-from=%3E2006

    Mεγεια και οταν το βαρεθεις δε θα χασεις πολλα,σκυλι μηχανακι το εχει φιλος με 97.000χλμ με χρηση καθε μερα πολυ και κανα ταξιδι μια το 2μηνο......που δε θα το βαρεθεις αλλα το triumph ειναι πολυ πιο ομορφο...
    Ωραιο το XJ6 αλλα δεν ειναι μηχανη που θα την επαιρνα εχοντας στο μυαλο να την πουλησω συντομα. Κακα τα ψεματα, δεν ηταν ποτε το best seller και νομιζω πως ειναι απο τα μηχανακια που μπορει να τα παντρευτεις.

    Σιγουρα διαφωνω με την επιλογη 1, δλδ την αγορα καινουριου εφοσον σκοπευεις να το πουλησεις γρηγορα. Θα χασεις τα περισσοτερα λεφτα ετσι. Το CB μου φαινεται καλη περιπτωση, ειναι ηρεμο για 600αρι και θα φυγει ευκολα οταν ερθει η ωρα.

    Αν ημουν στη θεση σου παντως, θα επαιρνα ενα Ninja 250-300, θα πηγαινα αμεσως να παρακολουθησω το Riding School του Χουντρα (κοστος αστειο) και σε ενα-εναμιση χρονο, αφου ενιωθα ανετος με το μικρο, θα πηγαινα στο Striple.

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Δεν ξερω περι γαμου αλλα απο το να αγορασει καποιος με αυτα τα λεφτα ninja 250 και λοιπα 300αρια χιλιες φορες καλυτερα το xj6 που ειναι 600 και δε σε τρομαζει και ανετο σχετικα ειναι και κανει και τα παντα..χρηματικα ειναι στα ιδια λεφτα...ειχα ninja 250 με το που βγηκε και το έδωσα μεσα σε 9 μηνες..
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω περι γαμου αλλα απο το να αγορασει καποιος με αυτα τα λεφτα ninja 250 και λοιπα 300αρια χιλιες φορες καλυτερα το xj6 που ειναι 600 και δε σε τρομαζει και ανετο σχετικα ειναι και κανει και τα παντα..χρηματικα ειναι στα ιδια λεφτα...ειχα ninja 250 με το που βγηκε και το έδωσα μεσα σε 9 μηνες..
    Προφανως δε λεω πως το Ninja ειναι καλυτερη μηχανη απο το XJ. Θα συμφωνουσα μαζι σου αν ο φιλος εψαχνε για μηχανη που θα την κρατουσε. Αλλα για καποιον που εχει βαλει στο ματι το Striple απο την αρχη μαλλον η ευκολια μεταπωλησης ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας. Απο τα λεγομενα σου δεν πρεπει να δυσκολευτηκες πολυ να σπρωξεις το μικρο.

    Παντως το Yamaha δε θα τον φοβισει σε καμια περιπτωση. Μηχανη με ολα τα κακα των τετρακυλινδρων (ελλειψη ροπης, ογκος, βαρος) και κανενα απο τα καλα (αδυναμη ψηλα). Το εχω οδηγησει και πραγματικα με απογοητευσε. Δεν ειναι τυχαιο νομιζω που απετυχε εμπορικα. Πλεονεκτημα παντως το ABS που παιζει σε πολλες μηχανες.

  6. #6
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Το ninja έσπρωξα μεσα σε 4 μερες με 19000χλμ μετα απο 9 μηνες συμβίωσης σε αριστη κατασταση αλλα μιλαμε και για το μακρινο 2009 οποτεεε....αν καταλαβα καλα ο φιλος δεν ειχε ξανα μηχανη οποτε το πιο πιθανο ειναι να μεινει με το yamaha αρκετο καιρο για αυτο και πρότεινα αυτο μιας και απο λεφτα ειναι φτηνο αρκετα και απο κοστος συντήρησης ειναι χαμηλα για 600 και αν κατεβάσεις ενα δοντι στο γραναζι κυριολεκτικά με πρωτη και σκετο ανοιξε κλεισε σηκώνεται.......οχι οτι θα χρειαστει στο φιλο μας αυτο αλλα το κανα δοκιμη του φιλου και ξερω.γενικα σε οτι λες εχεις απολυτο δικιο δεν ειναι ουτε funbike ουτε κατι τρελο..υπαρχουν μηχανες με 1000 ευρα πανω απειρες σε αυτο το στυλ..ακομα και triumph που θελει εχω βρει με 4000-4500 σε πολυ καλη κατασταση..δικο του το μαχαιρι και η πιτα..



    Κοιτα τωρα εδω και πες μου οτι για τη χρηση που το θελει ο φιλος δε θα τα δινες https://www.car.gr/9551571-yamaha-xj6 με λιγο σκοντο για τα εισητηρια στο καραβι ανετα το αγοραζα για καθε μερα και πουθενα κοντα
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    2
    το riding school πόσες μέρες ειναι γιατί ειμαι και εκτός αθήνας (είμαι πάντα πολύ supportive σε τέτοιες ενέργειες.)

    το kawa δεν με εντυποσίαζει καθόλου...
    δυστηχώς παντου αυτές οι επιλογές παιζουν για ένα αρχάριο. cbr 300 και kawa
    ήλπιζα εδώ μηπως εβρισκα καμια ποιο φανταζί προοπτική.

    η επιλογή του κρατάω το G310r κανά 1-2 χρόνια και μετά σπρώηξιμο στα 3500κ παίζει σαν πλάνο η βλέπω όνειρα;

    δυστηχώς το η ευτηχώς θεωρώ το triple πολύ ολοκρηρωμένη μηχανή για τα θέλω μου γι αυτό και το εχω σαν "στόχο" χωρίς να αποκλείω άλλες μηχανές. Κρίμα δεν το πήρα απόφαση απο μικρός να καβαλήσω..

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostrakias Προβολή μηνύματος
    Κρίμα δεν το πήρα απόφαση απο μικρός να καβαλήσω..
    Δε βλεπω το προβλημα. Κι εγω στα 33 πρωτοεβγαλα διπλωμα. Ισα-ισα μπορεις να εξελιχθεις πολυ πιο γρηγορα γιατι και το μυαλο εχεις στο κεφαλι σου ωστε να κινηθεις σωστα και μια οικονομικη ανεση παραπανω θα εχεις απο εναν πιτσιρικα.

    Αν δε σου κανει κλικ το ninja παντως παω πασο, πανω απ'ολα πρεπει να σου αρεσει αυτο που καβαλας.

    η επιλογή του κρατάω το G310r κανά 1-2 χρόνια και μετά σπρώηξιμο στα 3500κ παίζει σαν πλάνο η βλέπω όνειρα;
    Φυσικα και παιζει αλλα γιατι να εισαι εσυ αυτος που θα χασει το εναμιση χιλιαρικο; Γιατι να μην παρεις ας πουμε ενα Duke 390 με αυτα τα λεφτα; Θα το πουλησεις σε κανα χρονο στα ιδια λεφτα πανω κατω και πας για το triple που οντως ειναι ερωτας...

    Το riding school ειναι μια ημερα και παιζει και καλυτερη τιμη για τα μελη του moto.gr. Ψαξου λιγο στο φορουμ, υπαρχει σχετικο θεμα. Και μη σου πω πως στα 29 μικρος εισαι. Δες κι εδω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Αφού σου αρέσει το Triumph Triple Street γιατί δεν παίρνεις αυτό κατευθείαν

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Αφού σου αρέσει το Triumph Triple Street γιατί δεν παίρνεις αυτό κατευθείαν
    +1 !!!!!!

  11. #11
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Δεν υπαρχει λογος να παρεις κατι αλλο πριν εφοσον παλι θα ειναι 600cc.
    Kατευθειαν το Triple. Δεν ειναι και κανενα τερας, ουτως ή αλλως. Με το καιρο θα το μαθεις.

    Εναλακτικα, αν θες οπωσδηποτε περιοδο προσαρμογης θα προτεινα το er-6 που βρισκεται πλεον φθηνα και ειναι καλο beginers bike, καλυτερο απο οσα εχουν προταθει μεχρι τωρα. Και πουλιεται και ευκολα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Πας κατ' ευθειαν για triple και καλους δρομους.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Λόγω διαστάσεων κυρίως, θα σου πω ΜΤ-07. Και ξέχνα το Triple 10ετίας. Μεγειές!
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ξέχασες να αναφέρεις το σημαντικότερο. τι μπάτζετ έχεις;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Συνήθως όταν δεν αναφέρεται το μπάτζετ...λεφτά υπάρχουν P;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 14:51
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:35
  3. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 23:22
  4. Ο παππούς, η μηχανή και ο κοπρίτης
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2004, 13:37
  5. Η αποκριά και η ιστορία της...
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF