Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ktm 640 λαδι

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2017
    Μηνύματα
    74

    Ktm 640 λαδι

    Καλησπερα φιλοι μου!λοιπον 2 πραματακια...ειδα τυχαια λαδιλα κατω απο το μοτερ γυρω απο το φιλτρο λαδιου και κατω ακριβως πολυ λιγο ομως.ισα ισα που δακρυζει ποτε δεν πεφτει κατω δεν εχω δει δηλαδη κιλιδες στον δρομο.δεν ξερω πως μπορω να ανεβασω εδω μια φωτο.πριν 15 μερες τραβαω γκαζι ρελαντι για καγκουρια και βλεπω μαυρο καπνο.τσεκαρω λαδια απο το ματακι και ηταν πατο.παω καρφι μηχανικο και φουλαρω λαδι.ελειπε το 1/3.το μηχανακι εχει κανει ανακατασκευη μπιελα και εχει ανοιχτει με οτι σημαινει αυτο .κοστος 1200 ευρωπουλακια ζεστα και μετρητα.ktm 640 prestoge 2007.και κατι τελευταιο η σταθμη στο λαδι ειναι παλι στον πατο.δεν βγαζει ομως καπνο και δεν φτυνει λαδι η εξατμιση.αυτα.τα φωτα σας παρακαλω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    πιθανοτατα και να δακρυζει λογω λαθος ροπων στις βιδες του καρτερ και να καιει λογω λαθος μετρησεων και ρυθμισεων...οποτε γι'αυτο και ο πατος στα λαδια...

    ξεκαθαρα ειναι θεμα μαστορα...βρες εναν σωστο να το κοιταξει γιατι τετοιας χρονολογιας αυστριακα γινονται πανευκολα κουμπαραδες χωρις πατο...

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2017
    Μηνύματα
    74
    Λες ρε φιλε 2 χρονια εκει παω.ειναι θεσσαλονικη για κτκμ και ντουκατι.οι μισοι εκει τα πανε..ελπιζω να μην με βγλαει τιποτα τρελο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Filologosktm Προβολή μηνύματος
    Λες ρε φιλε 2 χρονια εκει παω.ειναι θεσσαλονικη για κτκμ και ντουκατι.οι μισοι εκει τα πανε..ελπιζω να μην με βγλαει τιποτα τρελο

    για στειλε μου με π.μ. ή με vroom σε ποιον πας...
    μηπως εχω να σου προτεινω καποιον αλλον...

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2017
    Μηνύματα
    74
    Φιλε μ πηγα μου φανηκε κομπλε τελικα ειναι φλατζα φιλτρου.θα παω και στον δικο μ να ρωτησω τιμες και μετα συγκρινω.στον δικο μου εχω αφησει συνολικα πανω απο 1500.τις προαλλες πηγα να μ σφιξει την ντιζα της επαναφορας του γκαζιου και με ζητησε 5ευρω .το βρηκα γυφτια δεν ξερω και απο τοτε ξενερωσα

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ερώτηση προς γνώστες: Απ'όσο έχει πάρει το αυτί μου τα ΚΤΜ της εποχής είχαν πολύπλοκη αλλαγή λαδιών με εξαερώσεις, πλήρωση λαδιών από δύο τάπες και κάτι τέτοια. Υπάρχει περίπτωση ο μάστορας να έβαλε απλά λάδι στο κάρτερ "αλα ιαπωνικά" και το κύκλωμα να είχε τόσο αέρα μέσα ώστε όταν κυκλοφόρησε να έπεσε η στάθμη; Ακόμα κι αν δεν κάνω λάθος πάντως, αυτό δεν εξηγεί τη δεύτερη πτώση μετά το γέμισμα.

    Περίπτωση να καίει λάδι ο κινητήρας μέχρι να έρθουν σε σωστή επαφή τα μέταλλα μετά την ανακατασκευή και μετά να σταματήσει υπάρχει;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Filologosktm Προβολή μηνύματος
    τις προαλλες πηγα να μ σφιξει την ντιζα της επαναφορας του γκαζιου και με ζητησε 5ευρω .το βρηκα γυφτια δεν ξερω και απο τοτε ξενερωσα
    αυτο οντως ειναι γυφτια και εκμεταλλευση...
    δλδ με κατι τετοια ψιλοαηδιαζω...ουτε 2 λεπτα δεν ειναι αυτο που ειπες...ισως ειναι πιο απλο και απο το να τεντωσει αλυσιδα....

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm 640 Sm 06
    από Kagourakos στο forum KTM
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2006, 16:36
  2. KTM 640 SM vs Husqvarna SM 610
    από Kagourakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 12:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF