Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 55

Θέμα: Honda CBF600S vs Suzuki GSF650S vs Yamaha XJ6S

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    για το TPS εχει βγει ανάκληση. Νομίζω ήταν μοντέλα 04-06, απο 2007 και μετά δεν έχουν θέμα.
    αργησα λιγο να απαντησω

  2. #32
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    (συζήτηση να γινεται) το sv μοιράζεται τεχνολογια απο το '99 πλαισιο/αναρτήσεις/και βελτιωμένο μοτερ με διαφορετικα πλαστικα
    Για μενα το sv ειναι η καλυτερη επιλογη στα λεφτά του ως naked και στην κατηγορία του και χρησιμοποιει ποιοτικοτερα περιφεριακα απο ολα τα σύγχρονα low budget κατασκευαστικα χαρακτηριστικα
    Ομως δεν θα το παρεις ως st θα το παρεις ως καθημερινο commuter sport naked και κανα χαλαρο ταξιδακι. Διαφορετικα εαν σου αρεσει πιο πολυ θα πρεπει να το εξοπλισεις με ανεμοθωρακα, πριζες 12v, βελτιομενη σελα και βασεις για βαλιτσες/σαμαρια για τα μακρύτερα ταξιδια και με λιγο περισσοτερες παραχωρησεις συγκριτικα με το diversion.

    Το cbr500r ειναι να συγκριθεί στην κατηγορια με το zx300 ninja με αβανταζ το πιο ροπατο μοτερ και λιγο πιο ταξιδιαρικο χαρακτηρα (απο το ninja).
    Το diversion ειναι ενα ραφι παραπανω.

    Κατεμε παντα δε θα μα χαλουσε να αγορασω ενα μοντελο στοκ θα συμφωνούσα εφόσον θα πήγαινα με το "μαλι" (και χωρις μηχανη αντικατάστασης για να μη ξεκινήσουμε τα παζαρια) να μου κανει(η να μου πληρωσει) ενα καλο σερβις στα λαδια,νερα, υγρά φρενων, μπουζι και λαστιχα και δε θα ειχα κανενα προβλημα θα ειχα καινουργια μηχανη σε καλο ντιλ συγκριτικα με το ποσο κόστιζε και παραλληλα 2 χρονια εγγυηση σε οτι παθει
    Ειναι fair

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Συμφωνώ σε όλα.
    Πράγματι το SV μοιάζει η πιο δελεαστική επιλογή αυτή τη στιγμή στα μεσαία γυμνά. Έχει το καλύτερο πακέτο πλαισίου-αναρτήσεων-μοτέρ στην καλύτερη τιμή. Ουσιαστικά υστερεί μόνο στη σέλα, η οποία εύκολα αντικαθίσταται.
    Έλα όμως που έχω καλομάθει στη μεταξένια λειτουργία των 4 κυλίνδρων και το xj6 έχει έναν από τους καλύτερους.
    Αν γινόταν μια συμφωνία σαν αυτή που περιγράφεις (καινούρια λάστιχα & λάδια από τον έμπορο), δεν θα είχα και τόσο πρόβλημα με την τιμή του diversion. Αλλά έχω μιλήσει μαζί του και δεν έδειξε καμία διάθεση για τέτοιες παροχές ή μείωση τιμής.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Πρίν ενα χρόνο βρέθηκα κι εγώ στην ίδια θεση με εσένα για το ποιο μηχανάκι είναι η καλύτερη επιλογή. Απλώς τότε στην εξίσωση είχα βάλει το Fazer και όχι το Diversion. Τελικά επελεξα το CBF 600 S my 2010. Και δεν το μετανιωσα. Ο κινητήρας εξαιρετικός για το χαρακτηρα της μηχανής, τραβάει απο πολύ χαμηλά για τετρακυλινδρος και ανεβάζει γραμμικά χωρίς ξεσπασματα μεχρι τον κοφτη. Είναι και πολυ οινονομικός.
    Επίσης, το μηχανακι εχει εξαιρετικά φρένα. Το πλαισιο καλό, αν και η γεωμετρία της μηχανης δεν ευνοεί την πολύ γρηγορη οδήγηση σε δρομους με στροφές, χωρίς ομως να τα καταφερνει ασχημα. Σε ταξίδια μπορείς να το φορτωσεις σαν γαιδούρι χωρίς να επηρεαζεται ιδιαιτερα η συμπεριφορά του. Η ποιότητα κατασκευής αριστη. Το δικο μου μηχανακι ειναι 7 ετών και δεν εχει παρουσιάσει καμία φθορά. Μοναδικό αδυνατο σημείο οι αναρτήσεις οι οποίες αν και κανουν καλα τη δουλεια τους, για το χαρακτηρα της μηχανής, δεν βοηθούν ιδιαιτερα στα στροφιλικια δεδομενου και της γεωμετρίας της μηχανής. Γενικά, ειναι ενα μηχανακι που τα κανει ολα καλά χωρίς καπου να ξεχωρίζει με δυνατο σημειο την εξαιρετική αξιοπιστία και το πολυ μικρο κοστος συντηρησης. Ειναι αυτο που λέμε, "δεν σπαει δεν χαλαει". Το Bandit δε θα το επαιρνα λόγω βάρους και το Diversion λογω του κιβωτίου το οποίο ειναι κατα πολύ υποδεεστερο απο του Honda, αλλα και γενικότερα της ποιότητας κατασκευής του (δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ του Honda και του Yamaha στην ποιότητα κατασκευής). Επισης το Diversion δεν μπορεί να φορτωθεί οπως το Honda. Το Honda ειναι σιγουρα η καλύτερη επιλογή μεταξύ των 3.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 15/08/2017 στις 14:15.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    το μονο προβκγμα στο χοντα φιλε μοτ ειναθ οι εξουσιοδοτημενοι και τα ακριβα ανταλλακτικα του σαρακακη....κατα , σαν μμοτο, τα αλλα ειναι η καλυτερη λυση απο αυτα λου προανεφερες..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  6. #36
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Και ο Σφακιανάκης στα ιδια ειναι.. Οπως και το οτι η γιαμαχα εχει δημιουργήσει πιο φιλικο ονομα για το κοστος των αντ/κων φθίνει πια και εκει αναλογα το ανταλλακτικο δε θα δεις διαφορα απο τα υπόλοιπα ιαπωνικα

    Τα εξουσιοδοτημένα ειναι παλι αναλογα με τον μαστορα.Αν ο αρχιμαστορας τους ειναι γατα ειναι ωραιοι αν δε νιωθει πρεπει να βρεις μη εξουσιοδοτημένη γατα να σου φτιαχνει το μηχανακι σου.

  7. #37
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Το 2017,ακομα προβληματιζουν τα εξουσιοδοτημενα;
    Τοσοι σοβαροι και εμπειροι εξειδικευμενοι υπαρχουν....
    Και μην αρχισει το παραμυθι της εγγυησης....

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Το 2017,ακομα προβληματιζουν τα εξουσιοδοτημενα;
    Τοσοι σοβαροι και εμπειροι εξειδικευμενοι υπαρχουν....
    Και μην αρχισει το παραμυθι της εγγυησης....
    Συμφωνούμε απόλυτα απλά το έγραψα για αυτούς που δεν το έχουν καταλάβει..από την άλλη στα σίγουρα στα χοντα σε τσακίζει ο σαρακακης..δεν σπάνε, δε χαλάνε αλλά αν την πάθεις κλαις..ενα απλο φυγοκεντρικο πισω ροδας στο σκούτερ μου ζήτησε 330 ευρώ...μιλάμε πυρηνικά ποσά..απλά να το έχει υπόψιν του ο φίλος..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Συμφωνούμε απόλυτα απλά το έγραψα για αυτούς που δεν το έχουν καταλάβει..από την άλλη στα σίγουρα στα χοντα σε τσακίζει ο σαρακακης..δεν σπάνε, δε χαλάνε αλλά αν την πάθεις κλαις..ενα απλο φυγοκεντρικο πισω ροδας στο σκούτερ μου ζήτησε 330 ευρώ...μιλάμε πυρηνικά ποσά..απλά να το έχει υπόψιν του ο φίλος..
    Υπάρχουν πολλά ιντερνετικά μαγαζιά που πουλάνε ανταλλακτικά στο εσωτερικό και εξωτερικό, σε πολύ καλές τιμές.

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Φιλε για να εισαι συγκεκριμένος βγαζοντας ασφαλη συμπεράσματα κανε μια ερευνα ρωτώντας ποσο κανει το ιδιο ακριβώς ανταλλακτικό σε ανταγωνιστικό μοντελο σκουτερ της ίδιας κατηγορίας των yamaha / piaggio και suzuki και ελα να το συζητήσουμε.Διαφορετικά δε μου λεει τιποτα το κοστος που πλήρωσες

    Ας παμε παρακατω, Κωνσταντίνε κατελληξες προσωρινά καπου?

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Doctora, όχι ακόμη. Ιδανικά θα ήθελα ένα καινούριο diversion f σε τιμή γύρω στα 6k. Επειδή αυτό είναι μάλλον δύσκολο, είμαι σε αναμονή. Δεν θέλω να βιαστώ και να πάρω κάτι για το οποίο θα μετανιώσω.

  12. #42
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Tο diversion f ειναι παρεξηγημενο μηχανακι που στην Ελλαδα εμεινε στη σκια του fazer. Εξω εχει πουλησει μια χαρα. Το ειχα κ εγω στη λιστα μου σαν εναλλακτικη, το καβαλησα μονο στατικα δυστυχως και πιο πολυ το απεκλεισα γιατι το συγκεκριμενο ηταν το μονο μτχ που ειχα βρει και ειχε καποια σημαδια που δεν μ αρεσαν. Εντυπωση μου ειχε κανει το ποσο μαζεμενο ειναι σε διαστασεις και ποσο χαμηλο ειναι το φερινκ. Αυτο φανταζομαι θα το κανει πιο στριφτερο απο το cbf στο οποιο κατεληξα. Παντως σε reviews που ειχα διαβασει εξωτερικου, οι πιο πολλοι το βγαζαν με διαφορα πιο διασκεδαστικο και στριφτερο με μια αισθηση πιο σπορ σε σχεση με τα αλλα δυο που παραθετεις.
    Οχι οτι το cbf δεν μπορει να σε κινησει σβελτα ή οτι δεν στριβει. Δικαβαλος φορτωμενος το παταει ολο το λαστιχο, με ανετη αισθηση χωρις τον κινδυνο να οπλισει η παντοφλα απο πισω.

    Παντως αν το θες κυριως για σβελτες βολτες ισως να κοιτουσες κατι πιο σπορ. πχ:
    https://www.car.gr/8149158-honda-cbr-600-f-c-abs
    ή κατι σε fazer ή gsx650f
    Τελευταία τροποποίηση από Cpt_Slow; 17/08/2017 στις 10:15.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Δεν θέλω τιμόνι με clip-ons οπότε το CBR δεν παίζει. Το Fazer πρέπει να είναι αξιόλογο μηχανάκι αλλά δεν μου αρέσει καθόλου σε εμφάνιση.
    Όλως τυχαίως σήμερα είδα για πρώτη φορά στο δρόμο ένα μαύρο diversion. Και με το μισό fairing δεν είναι άσχημο όπως νόμιζα.

  14. #44
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αφού δεν θέλεις clip on
    Γιατί δεν κοιτάς για hornet 600/900

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Έχω οδηγήσει το Hornet 600 ('11) ενός φίλου. Η θέση οδήγησης δεν είναι αρκετά τουριστική για τα γούστα μου, με την έννοια ότι τα πόδια είναι αρκετά διπλωμένα και προς τα πίσω σε σχέση με αυτό που έχω συνηθίσει.
    Επίσης, ως streetfighter το Hornet έχει δύναμη ψηλά αλλά χάνει σε ροπή χαμηλά σε σχέση με πιο ήπια χρονισμένα μηχανάκια όπως τα CBF, XJ6.
    Τέλος, αν και σίγουρα αποτελώ μειοψηφία, δεν με ενθουσιάζει η εμφάνισή του.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορά καινούριας Yamaha MT07 vs Yamaha XJ6 vs Suzuki Gladius
    από yannisk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2015, 13:50
  2. Honda CB vs' Kawa ZRX vs' Suzuki GSX vs' Yamaha XJR
    από SVX στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2011, 14:09
  3. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05
  4. kawasaki er-6f vs honda cbf600s
    από WILDCAT_mmm στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 08:48
  5. suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace
    από fire στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 15:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF