Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 155

Θέμα: Αγορά fun bike / CBR954RR VS Tuono1000R

  1. #136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Μαλλον δεν εγινε κατανοητο το τι εννοω.

    Για να εχει fun πρεπει, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ με την οποια δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να συμφωνει, να νιωθει ο αναβατης οτι οταν του κουνησει, ντριφταρει, σηκωθει, ανοιξει τροχια κλπ, μπορει να το φερει.
    Το οτι καποιοι μπορουμε να το διαχειριστουμε αυτο πανω σε ενα γκαζιαρικο, ελαφρυ μηχανακι σαν το τουονο και το διασκεδαζουμε κι ολας, δεν κανει το μηχανακι fun bike

    Φυσικα ειναι ξαναλεω η προσωπικη μου αποψη και δεν υποχρεουται κανεις να την ενστερνιστει!!!
    Ναι βρε γλυκό αγόρι...το ξέρω πως την άποψη σου λες. Όπως εγώ τη δική μου, τι άλλο θα μπορούσε να είναι δηλαδή; Απόφαση προεδρείου κατόχων fun bikes?

    Εγώ, ως "διαχειρισιμα" ονομάζω τα μηχανάκια που θα κάνουν αυτό που τους ζητάς και προσφέρει το μοτέρ τους χωρίς να σε πουλήσουν όταν υπερβάλλεις από φρένα, αναρτήσεις, πλαίσιο.

    Αν αυτό που ζητάει κάποιος, είναι μη διαχειρισιμο από τον ΙΔΙΟ...δεν φταίει η μοτοσυκλέτα.

    Ptc, αυτά που ζητάς είναι ο ορισμός του Tuono και είμαι 1000% σίγουρος ότι θα σου τα καλύψει σε overdose.
    Ως μία γενιά πίσω σε ηλεκτρονικά, θέλει την προσοχή σου μέχρι να μάθεις τι παίζει.
    Όταν μίλησα πιο νωρίς για το ότι δεν θα σε πάρει από το χέρι, μιλάω για την δική μου εντύπωση που στηρίζεται στο πώς νιώθω πάνω του. Κάτι που δεν ένοιωσα με το super Duke ή το Speed triple πχ.
    Ένιωθα σαν να τα οδηγούσα χρόνια και κούμπωσα με τη μία στη πίστα που τα είχα οδηγήσει!

    Στο Τ, μετά από 10 χρόνια λύσσας, αν το έχω αφήσει κανένα δίμηνο στην άκρη, θέλω reboot...
    Ίσως αυτό να είναι κι ο λόγος που δεν το έχω βαρεθεί όμως.
    Τελευταία τροποποίηση από byron; 12/08/2017 στις 09:37.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #137
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ναι βρε γλυκό αγόρι...το ξέρω πως την άποψη σου λες. Όπως εγώ τη δική μου, τι άλλο θα μπορούσε να είναι δηλαδή; Απόφαση προεδρείου κατόχων fun bikes?

    Εγώ, ως "διαχειρισιμα" ονομάζω τα μηχανάκια που θα κάνουν αυτό που τους ζητάς και προσφέρει το μοτέρ τους χωρίς να σε πουλήσουν όταν υπερβάλλεις από φρένα, αναρτήσεις, πλαίσιο.

    Αν αυτό που ζητάει κάποιος, είναι μη διαχειρισιμο από τον ΙΔΙΟ...δεν φταίει η μοτοσυκλέτα.

    Ptc, αυτά που ζητάς είναι ο ορισμός του Tuono και είμαι 1000% σίγουρος ότι θα σου τα καλύψει σε overdose.
    Ως μία γενιά πίσω σε ηλεκτρονικά, θέλει την προσοχή σου μέχρι να μάθεις τι παίζει.
    Όταν μίλησα πιο νωρίς για το ότι δεν θα σε πάρει από το χέρι, μιλάω για την δική μου εντύπωση που στηρίζεται στο πώς νιώθω πάνω του. Κάτι που δεν ένοιωσα με το super Duke ή το Speed triple πχ.
    Ένιωθα σαν να τα οδηγούσα χρόνια και κούμπωσα με τη μία στη πίστα που τα είχα οδηγήσει!

    Στο Τ, μετά από 10 χρόνια λύσσας, αν το έχω αφήσει κανένα δίμηνο στην άκρη, θέλω reboot...
    Ίσως αυτό να είναι κι ο λόγος που δεν το έχω βαρεθεί όμως.
    Ναι σε ολα!

    Ετσι γλυκα να μου μιλας κι εγω θα σου στελνω φιλακια!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #138
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ptc, αυτά που ζητάς είναι ο ορισμός του Tuono και είμαι 1000% σίγουρος ότι θα σου τα καλύψει σε overdose.
    Ως μία γενιά πίσω σε ηλεκτρονικά, θέλει την προσοχή σου μέχρι να μάθεις τι παίζει.
    Όταν μίλησα πιο νωρίς για το ότι δεν θα σε πάρει από το χέρι, μιλάω για την δική μου εντύπωση που στηρίζεται στο πώς νιώθω πάνω του. Κάτι που δεν ένοιωσα με το super Duke ή το Speed triple πχ.
    Ένιωθα σαν να τα οδηγούσα χρόνια και κούμπωσα με τη μία στη πίστα που τα είχα οδηγήσει!
    Το οτι δεν ειναι κανενα παιχνιδακι το καταλαβα πολυ γρηγορα μολις ανεβηκα πανω του. Δεν εχει βαλει τυχαια η aprilia σταμπιλιζατερ πανω φανταζομαι. (αληθεια, ειναι το πρωτο που βλεπω να το φοραει απο το εργοστασιο )
    Νομιζω πως ειναι ενα φυσικο βημα παντως για μενα και θα μου κανει καλο να αρχισω να ξανασεβομαι αυτο που οδηγαω. Με το ΜΤ07 ειχα παρει πολυ αερα, ειναι "παιχνιδακι" και τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει οτι οδηγαω πιο επικινδυνα απο πριν (οταν οδηγουσα ας πουμε το 636 που ειχε σχεδον τα διπλα αλογα). Ο λογος ειναι οτι το ZX το σεβομουν, κατι που δε συμβαινει πλεον με το MT. Ο,τι κι αν παρω παντως η γνωριμια θα γινει σε μεγαλο βαθμο και μεσα στην πιστα, οπου πιστευω θα εχω την ευκαιρια να δω μεχρι πού με παιρνει.

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Όταν μίλησα πιο νωρίς για το ότι δεν θα σε πάρει από το χέρι, μιλάω για την δική μου εντύπωση που στηρίζεται στο πώς νιώθω πάνω του. Κάτι που δεν ένοιωσα με το super Duke ή το Speed triple πχ.
    Ένιωθα σαν να τα οδηγούσα χρόνια και κούμπωσα με τη μία στη πίστα που τα είχα οδηγήσει!

    Στο Τ, μετά από 10 χρόνια λύσσας, αν το έχω αφήσει κανένα δίμηνο στην άκρη, θέλω reboot...
    Ίσως αυτό να είναι κι ο λόγος που δεν το έχω βαρεθεί όμως.
    έτσι!

  5. #140
    Το stab το έχει όντως από εργοστάσιο, στο δε factory είναι και ρυθμιζόμενο της ohlins.
    Προσωπικά, δεν έχω ασχοληθεί με την ύπαρξη του. Ποτέ δεν έχω νιώσει κουνήματα, ούτε καν στα πάρα πολλά. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν το έχω αλλάξει και έχω αφήσει το απλο μη ρυθμιζόμενο.

    @trooper, Σμάκια στη μούρη ρε παραπονιάρη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Το stab το έχει όντως από εργοστάσιο, στο δε factory είναι και ρυθμιζόμενο της ohlins.
    nope, sachs

    τα rsv factory νομίζω είχαν ohlins

  7. #142
    To factory δεν έχει ohlins stab.
    Το πιθανότερο είναι βέβαια να το έχει αλλάξει ο ιδιοκτήτης με το καλημέρα.
    Επίσης, κάπου πιο πάνω αναφέρθηκε για τα φρένα του, τα οποία η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ καλά, αλλά συγχωρούν λάθη μιας και δεν είναι τα ίδια με του RSV (φυσικά δεν είναι και χάλια όπως των 990adv).

  8. #143
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Γιατί δεν παίρνεις mille;

    Κατά τα άλλα , αν θέλετε πραγματικό fun με τις μοτοσυκλέτες , πάρτε enduro και βούρ στα μονοπάτια...

  9. #144
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    nope, sachs

    τα rsv factory νομίζω είχαν ohlins
    Μάλλον μπερδεύτηκα με του Mille factory. Έτσι κι αλλιώς, ότι φοράει το ένα έχει και το άλλο.
    Επίσης, συμφωνώ με τον Κοσμά (bros400) για τα φρένα. Το R δεν φοράει ακτινική της brembo, αλλά την βρίσκω υπεραρκετη σε δύναμη και αίσθηση. Άλλη διαφορά δεν έχει.
    Επίσης την έχω αφήσει ίδια μιας και με καλύπτει. Το αναφέρω, μιας και το δικό μου αγοράστηκε ως R (δεν είχε βγει ακόμα το factory) και σταδιακά απέκτησε τα περιφερειακά του factory.
    Αν έβρισκες factory στο budget σου ή λίγο ακριβότερο, εννοείται πως αξίζει κάθε € παραπάνω.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #145
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Καιρος να μπει κι ο επιλογος στο συγκεκριμενο θεμα.

    Αφου σας τα ζαλησα καλα-καλα για το Tuono και μου ειπατε πως ειναι καλη επιλογη... το εψαξα κι εγω αρκετα... και τελικα κατεληξα εδω...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	253 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	388425


    Ειχα αναφερει απο την αρχη πως το 09 παιζει παντα στο μυαλο μου ως εναλλακτικη, απλα σκεφτομουν μηπως πηγαινα σε δυο μηχανες, κρατωντας το Tuono για τα γουστα και παιρνοντας ενα μικρο για την πολη. Η αληθεια ειναι πως εφτασα πολυ κοντα στο να προχωρησω προς αυτην την κατευθυνση αλλα οσο το εψαχνα καταλαβα πως αυτο που πολλοι μου ειχατε πει σε αυτο το νημα ηταν σωστο. Οτι δλδ αν πηγαινα σε Tuono επρεπε να παρω το Factory και αρα το budget μου επρεπε να ανεβει απο τα 3500-4000 τουλαχιστον στα 5000€. Στην πορεια βγηκε και η αγγελια του byron και εκει πλεον ηξερα πως αν επαιρνα tuono επρεπε να παρω το συγκεκριμενο μηχανακι. Δυστυχως ομως τα λεφτα δε μου βγαιναν... Το budget που θα εμενε πλεον για το μικρο επεφτε στα 1500€ που σημαινε οτι πλεον κοιτουσα για παπι-σκουτερ ή κατι πολυ παλιο και σιγουρα χωρις ABS που το ηθελα οπωσδηποτε για την πολη.

    Και καπου σε αυτη τη φαση λοιπον βγαινει η αγγελια για το ΜΤ09, σε ακρως δελεαστικη τιμη, η οποια τελικα εγινε ακομα καλυτερη αφου ο πωλητης εμπαινε εκτακτως φανταρος. Προκειται για ενα ΜΤ09 Street Rally ABS '15. Η μηχανη εβγαλε αδεια 1/16, το οποιο σημαινει πως ειναι ακομα στην εργοστασιακη της εγγυηση. Ηρθε στα χερια μου την Παρασκευη σε κυριολεκτικα αψογη κατασταση, με 9800χλμ και σε απολυτα εργοστασιακη μορφη. Σημερα της εβαλα λαστιχα (φορουσε ακομα τα μαμα) και μαλλον Πεμπτη παω για λαδια/φιλτρο για να ξεκινησουμε απο το μηδεν μαζι.

    Η μηχανη ειναι απλα καταπληκτικη, ειμαι πολυ χαρουμενος για την επιλογη μου. Περιμενα πως θα ειναι απλα ενα ντοπαρισμενο ΜΤ07, αλλα η διαφορα αναμεσα στα δυο μοντελα ειναι τελικα χαοτικη. Περα απο το μοτερ που ειναι καταιγιστικο, υπαρχει μεγαλη διαφορα σε αναρτησεις, κιβωτιο και γενικοτερα στην αισθηση και ποιοτητα. Με λιγα λογια το 07 ειναι μηχανακι ενω το 09 μηχανη. Απο την αλλη τα μεγαλα πλεονεκτηματα του 07 (βαρος και ευκινησια) παραμενουν και στο μεγαλο. Η διαφορα βαρους ειναι μολις στα 9 κιλα ενω το μεγαλυτερο υψος με βοηθησε να κατσω πανω του πιο ανετα, καθως στο 1,90 ημουν αρκετα στριμωγμενος στο μικρο. Πιο ορθια θεση οδηγησης, που σε συνδυασμο με τη σελα τυπου "off" της εκδοσης street rally, δινει στο συγκεκριμενο μοντελο μια εντονη αισθηση motard. Εχω πολυ δρομο μπροστα μου για να εξοικειωθω με το νεο μου κοριτσι, αλλα οι πρωτες εντυπωσεις ειναι οι καλυτερες.

    Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες που τελικα πιασαν τοπο αν και δεν κατεληξα στο tuono.

    Ενα ξεχωριστο ευχαριστω ακομα μια φορα στον Μιλτο (MiltiadisK.D) που, αν και δεν με ηξερε, συμπεριφερθηκε σαν να ηταν αδερφικος φιλος μου και εκανε ο,τι περνουσε απο το χερι του για να με βοηθησει στην αγορα απο την μακρινη Κρητη.

    Καλα χιλιομετρα σε ολους και να 'μαστε ολοι καλα να χαιρομαστε τα κοριτσια μας!

  11. #146
    Ωραιο το εργαλειο...Βλεπω και η φωτογραφιση ελαβε χωρα στην εξωτικη Τουμπα

    Καλα χιλιομετρα

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Καλορίζικο, κούκλα είναι!

  13. #148
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Αυτά είναιιι...καλοριζικο και πάντα όρθιος αγόρι.. ωραίο το άτιμο.
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    καλοριζικο, καλοταξιδο, καλοσουζαριστο, καλοπανταριστο και φυσικα απεφτο...


    θα στο ξαναπω και εδω: μακραν το ομορφοτερο απο την 09 σειρα...

  15. #150
    Καυλόστριφτο μάι μαν!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορά καινούριας Yamaha MT07 vs Yamaha XJ6 vs Suzuki Gladius
    από yannisk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2015, 13:50
  2. Αγορα ON/OF Transalp vs BMW η κατι αλλο?
    από stelioskrete στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2014, 11:13
  3. Αγορά μηχανής yzf 125 Vs cbr 125
    από Spitz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2014, 17:02
  4. Fun Bike Facts
    από byron στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2013, 23:57
  5. CBR954RR vs GSXR750 K4-K5
    από gaz6 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2011, 05:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF