Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 83

Θέμα: Nεα μηχανή για αρχάριο

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Να μην πουλήσεις το αμάξι, μείνε με αυτό και πάρε ένα σκούτερ για τις δουλειές σου, εάν χρειαζοσουν μηχανή θα το ήξερες ήδη 29 χρόνων...
    Το οτι γουστάρω τις μηχανές για fun είναι δεδομένο,αν μπορώ να συμβιώσω με αυτες στη καθημερινή μου ζωή, μου είναι άγνωστο. Πραγματικά η απάντηση αυτή όπως και του taisteal μου βγάζει ένα κόμπλεξ λες και σας έθιξα(δεν μπηκα για να συγκρίνω αυτοκίνητα με μηχανές), ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν το αντιλαμβάνομαι λάθος. Το οτι είμαι 29 χρονών και δεν είχα μέχρι τώρα την ευκαιρία να χρησιμοποιώ μηχανή δεν νομίζω οτι μου αφερεί το δικαίωμα να το κάνω,στο κάτω κάτω το ξεκαθάρισα οτι θέλω να δώσω 2χιλιάρικα για να πάρω μια μηχανή να δοκιμάσω και μετά αν όλα πάνε καλά θα πουλήσω το αμάξι μου για να πάρω τη μηχανή που θέλω...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johan87 Προβολή μηνύματος
    Το οτι γουστάρω τις μηχανές για fun είναι δεδομένο,αν μπορώ να συμβιώσω με αυτες στη καθημερινή μου ζωή, μου είναι άγνωστο. Πραγματικά η απάντηση αυτή όπως και του taisteal μου βγάζει ένα κόμπλεξ λες και σας έθιξα(δεν μπηκα για να συγκρίνω αυτοκίνητα με μηχανές), ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν το αντιλαμβάνομαι λάθος. Το οτι είμαι 29 χρονών και δεν είχα μέχρι τώρα την ευκαιρία να χρησιμοποιώ μηχανή δεν νομίζω οτι μου αφερεί το δικαίωμα να το κάνω,στο κάτω κάτω το ξεκαθάρισα οτι θέλω να δώσω 2χιλιάρικα για να πάρω μια μηχανή να δοκιμάσω και μετά αν όλα πάνε καλά θα πουλήσω το αμάξι μου για να πάρω τη μηχανή που θέλω...
    Πήρες φόρα..
    Κόμπλεξ γιατί να έχουμε ρε φίλε,τα λεφτά μας θα πάρεις ή θέλουμε να σε αποτρέψουμε
    μην μας φας τα μηχανάκια;
    Κατα την γνώμη μου ξεκινάς με λάθος σκεπτικό,και εδώ μπήκες να πάρεις γνώμες,τώρα
    αν δεν σου αρέσουν κάποιες τότε θα φροντίσω στο επόμενο θέμα που θα ανοίξεις
    να σου πω αυτό που θες να ακούσεις.
    Κανείς δεν σου αφαίρεσε κανένα δικαίωμα.


  3. #18
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    246
    Πάρε ένα τέτοιο να βγάλεις γούστα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p00533_0068.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	72,0 KB 
ID:	387442

    Έγω όταν το πήρα ήμουν 33 ετών!

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Πήρες φόρα..
    Κόμπλεξ γιατί να έχουμε ρε φίλε,τα λεφτά μας θα πάρεις ή θέλουμε να σε αποτρέψουμε
    μην μας φας τα μηχανάκια;
    Κατα την γνώμη μου ξεκινάς με λάθος σκεπτικό,και εδώ μπήκες να πάρεις γνώμες,τώρα
    αν δεν σου αρέσουν κάποιες τότε θα φροντίσω στο επόμενο θέμα που θα ανοίξεις
    να σου πω αυτό που θες να ακούσεις.
    Κανείς δεν σου αφαίρεσε κανένα δικαίωμα.

    Aκριβώς,μπήκα να πάρω γνώμες για το πια μηχανή είναι κατάλληλη για έναν αρχάριο,γιατι δεν εχω ιδέα,και οχι για να μου πουν αν θα πουλήσω το αμάξι μου ή οχι επειδή ανέφερα οτι θέλω να ξεκινήσω με κάτι φθηνό ωστέ να δω αν θα με βολέψει. Ζήτησα και πριν συγνώμη αν το κατάλαβα λάθος,αλλά οταν μου βάζεις το συγκεκριμένο emotion στη προταση μου ''αν θα με βολέψουν οι μηχανές'' και μετα μου λες μην πουλάς το αμάξι σου,μου κάνει κάπως ειρωνικό. Τέλως πάντων,δεν έχω καμία όρεξη για διαμάχες. Garfield ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια,είχα ξεκινήσει ήδη και κοίταγα για cbr250 αλλα έβγαινε λίγο πανω απο το budget μου, αυτό θα το κοιτάξω γιατί θα μείνουν και λεφτά για εξοπλισμό!!! Απο αξιοπιστία ειναι οκ?

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Χτύπησε λίγο άσχημα το ότι δεν έχεις ιδέα από "μηχανές" και θέλεις να πάρεις μια για την "πιστα".
    Εγώ την 1η μηχανή την πηρα 30 γιατί δεν άντεχα άλλο στο αμάξι, τώρα με πιάνει υπνηλία στο 2ο.
    Από τη παράγραφο καταλαβαίνω ότι το 4τραχο έχει βλάψει τον χαρακτήρα σου...πάρε μηχανή να χαλαρώσεις λίγο, βοηθάει να ξέρεις!

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Το παρακάτω έχω γράψει στο πρώτο μου ποστ,αυτο που έχω βάλει σε bolt δεν σε βοηθαει να καταλάβεις οτι την πίστα θέλω να τη χρησιμοποιήσω σαν ένα ασφαλές περιβάλλον για έκμαθηση και όχι για να κάνω τον rossi? ''Να αναφέρω οτι το πρώτο καιρό μέχρι να νιώσω σιγουρος η χρήση της θα είναι κυρίος σε πίστα(θέλω να πιστεύω)'' Επειδή βλέπω οτί και άλλοι δεν έπιασαν τι εννοούσα ζητώ συγνώμη,και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που αντιλαμβάνεστε επιθετικότητα αλλα δεν έχω καμια τέτοια διάθεση(ισως είναι ο τρόπος που γράφω)

  7. #22
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παιδες ηρεμια.

    Ουτε ο Johan θεωρω ειπε κατι κακο (ισα-ισα που ειναι και πολυ θετικο το οτι εχει το μυαλο να χρησιμοποιει την πιστα ως ασφαλες περιβαλλον μεχρι να εξοικειωθει), ουτε οι υπολοιποι εχουνε πει κατι με σκοπο να προσβαλουνε.

    Αυτο που μαλλον δεν αντιλαμβανεται ο Johan ειναι οτι μιλαει σε ανθρωπους που εχουνε ενα παντελως διαφορετικο σκεπτικο για την "μοτοσυκλετα" απ οτι ο ιδιος που ουσιαστικα τωρα θα αρχισει να ασχολειται.

    Μαλλον περι παρεξηγησεως προκειται παρα οτιδηποτε αλλο!

    Φιλε...βρες ενα cb 400, βαλτο στη πιστα να εξοικειωθεις και αν δεις οτι δεν εισαι για μηχανη...να μας προσεχεις ως αυτοκινητιστης!
    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 12/08/2017 στις 13:05.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    To cb400 θεωρείς οτι είναι καλύτερη επιλογη απο το aprilia? Μου αρέσουν και τα δυο σαν επιλογές και ίσως το cb μου δώσει τη δυνατότητα να το κρατήσω παραπάνω καιρό! Τι χρονολογίας θα είναι καλό να κοιτάω?

  9. #24
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johan87 Προβολή μηνύματος
    To cb400 θεωρείς οτι είναι καλύτερη επιλογη απο το aprilia? Μου αρέσουν και τα δυο σαν επιλογές και ίσως το cb μου δώσει τη δυνατότητα να το κρατήσω παραπάνω καιρό! Τι χρονολογίας θα είναι καλό να κοιτάω?
    Το cb ειναι honda.
    Προσωπικα εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στη honda απ οτι στην aprilia.

    Οσο πιο καινουργιο μπορεις.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #25
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #26
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    καλως ηρθες,

    για να μπεις πιστα με μηχανακι, οτι και να ναι αυτο, χρειαζεσαι ολοσωμη φορμα, μποτες και γαντια (κρανος ειπες εχεις)

    1ο μηχανακι για να μαθεις, να μπαινεις πιστα οποτε μπορεις, budget 2k
    χμμμ δε μου ερχεται αλλο στο μυαλο εκτος απο το xt600.
    θα σε καλυψει αν μπαινεις σε καρτοπιστες και στα μεγαρα, για σερρες ειναι μικρο.
    εξοδα πολλα το μηχανακι αυτο δεν εχει. 1 ζευγαρι πολιτικα λαστιχα θα σου βγαλουν πολλες μερες στην καρτοπιστα, σερβις φθηνα εχει, αλυσιδα δεν τρωει.
    το φθηνο θα θελει μαζεματα, το ακριβο πιθανων οχι. οπωςδηποτε να το κοιταξεις σε καλο μηχανικο πριν το παρεις.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Ο καθενας θα σου πει τι θα προτιμουσε εκεινος με βαση τα γούστα του. Λαθος

    Πρεπει να βρεις σε σενα τι σου ταιριαζει μεσω trial and error my young padawan

    Αρα βρες κατι χαμηλου κυβισμου να σου κανει στο ματι και το μπάτζετ κι αν δεν, αλλαζεις

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    σωστα.Ο ζευκας απο πανω σου λεει το σωστο.Πρεπει εσυ να ψαξεις μηχανακη να βρεις μονος σου.Στις βολτες που θα πηγενεις με το αμαξι βλεπε και καναηχανακη στο δρομο.Μπες στο καρ τζι αρ,αφιερωσε χρονο και ψαξε ενα μηχανακη που θα εχδι οτι ζητας και με λιγα λεφτα.Μετα αυτο που θα διαλεξεις απο το καρπροσπαθησε να το δης σε καμια γιτονια η στο δρομο.Ισος το εχει και καποιος γνωστος σου.Δεσ το και απο κοντα και αν σου αρεσει περνεις τηλ την αγγελια και ζητας τεστ νραιβ και μηχανικο.Καλη αναζητηση.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #29
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johan87 Προβολή μηνύματος
    To cb400 θεωρείς οτι είναι καλύτερη επιλογη απο το aprilia? Μου αρέσουν και τα δυο σαν επιλογές και ίσως το cb μου δώσει τη δυνατότητα να το κρατήσω παραπάνω καιρό! Τι χρονολογίας θα είναι καλό να κοιτάω?
    Για το aprilia δεν έχω ιδέα.
    Για το CB όμως, επειδή ήταν το πρώτο μου μηχανάκι και το έχω ακόμα, θα πρότεινα να το αποφύγεις όπως και όλα τα μηχανάκια που είναι τόσο παλιά.

    Μιλάμε για μηχανάκι 20ετίας.
    Σίγουρα θα θέλει κάποια μαζέματα, και αν δε γνωρίζεις πέντε πράγματα, είτε για να τα κάνεις μόνος σου είτε για να μην είσαι το τέλειο θύμα κάθε κουνουπιού μάστορα, θα σου φύγουν αρκετά λεφτά.

    Για τη χρήση που λες ότι το θες, πιστεύω ένα ninja250, cbr250, rc200, και δε θυμάμαι τί άλλα υπάρχουν στην κατηγορία που να είναι κοντά στο μπάτζετ σου, είναι μια χαρά.

    ΥΓ. Το κράνος που έχεις για το αυτοκίνητο πιθανότατα δεν κάνει για χρήση με τη μηχανή.

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Kawasaki ZX250R ninja, η aprilia rs125, η honda cbr125 η yamaha R125
    Μπορούν να βρεθούν στο ανώτατο μπατζετ που έθεσες.
    Ειναι κατηγορια που μπορει να σε μυήσει τοσο στην πιστα οσο και στην καθημερινότητά.φυσικα μπορεις να μπεις πιστα με οποιοδηποτε κατηγοριας μοτο επιλεξεις αλλα τα παραπανω βρισκονται στο μπατζετ σχετικα προγενέστερα απο ('08 εως '13) που παει να πει οτι (εφόσον ειναι περιποιημενα απο τον προηγούμενο) θα απαιτεισουν λιγοτερα σε συντηρήσεις και επισκευες απο φθορες συγκριτικα με παλαιοτερες ηλικιακά μοτοσυκλετες.
    Προσωπικη συμβουλη παραταυτα που θα ακουσεις μη πηδήξεις κατηγοριες κυβικών εκατοστών οι περισσότεροι παλαιοί ξεκινησαμε απο τα 50cc και καναμε τα παντα κυριολεκτικα και χωρις περιορισμούς.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για αρχάριο
    από Centaur στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2014, 13:29
  2. Νέα μηχανή για αρχάριο
    από kogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2011, 12:21
  3. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 19:00
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 16:02
  5. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 20:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF