Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 83

Θέμα: Nεα μηχανή για αρχάριο

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τόσο για πίστα...
    WOLF 250.
    Αξιόπιστο, ροπάτο, πολύ καλά φρένα, πολύ καλή θέση οδήγησης, γυμνό, όμορφο, γυναικομαγνήτης, οικονομικό (πάει με τις αναθυμιάσεις)...
    10 ευρώ βγάζει εντός 200χλμ παρά κάτι, εύκολο στο σέρβις πρώτου κλιμακίου (να γλιτώνουμε κανα φράγκο απο τον μάστορα)...
    Θα το ευχαριστηθείς...πραγματικά....
    αξιόπιστο;

  2. #47
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johan87 Προβολή μηνύματος
    Για το λογο αυτο είχε γίνει και η παρεξήγηση παλιότερα,ΔΕΝ ΘΕΛΩ(κεφαλαια εβαλα για να φανεί) τη μηχανή για χρήση πίστας,για τις καθημερινές μου μετακινήσεις τη θέλω,απλά ανέφερα οτί θα μπαίνω σε πίστα στην αρχή για να μάθω να οδηγάω,γιατι δεν θέλω να βγω στους δρόμους χωρίς να ξέρω τα βασικά. Δεν έχω εμπειρία και πριοτιμώ να μάθω φρεναρίσματα και συμπεριφορά σε αφαλές περιβάλλον(αλλά μάλλον αυτο το σενάριο δεν είναι εφικτό γιατί απο οτι έμαθα χρειάζομαι ειδική φόρμα που δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα αυτη τη στιγμή να πάρω).
    Για τη χρήση αυτή και δεδομένου ότι δεν έχεις εμπειρία, το CBF είναι ό,τι πρέπει!

    καλόβολτο να είναι και πάντα κράνος


  3. #48
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    αξιόπιστο;
    40.000 χλμ του έχω πιει το αίμα.
    Και ναι δεν έχει ζητήσει ΤΙΠΟΤΑ.
    Μόνο τα 125 έχουν θέματα.Τα 250 δεν έχουν κάτι.Και όσους ρωτάω και στο δρόμο που τους πετυχαίνω τα ίδια μου λένε.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    40.000 χλμ του έχω πιει το αίμα.
    Και ναι δεν έχει ζητήσει ΤΙΠΟΤΑ.
    Μόνο τα 125 έχουν θέματα.Τα 250 δεν έχουν κάτι.Και όσους ρωτάω και στο δρόμο που τους πετυχαίνω τα ίδια μου λένε.
    η αλήθεια είναι πως για το 125 έχω ακούσει το ό,τι έχω ακούσει και δυστυχώς είναι το ακριβώς αντίθετο του αξιόπιστου,εκτός από τον ψεκασμό τι άλλες διαφορές έχουν τα 2 μηχανάκια;

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Φίλε που ξεκίνησες το νήμα θέλεις να μας πεις ποια είναι η μηχανή των ονείρων σου που από ότι κατάλαβα θα την αγοράσεις άμα είσαι σίγουρος ότι μπορείς να έχεις μία μόνιμη κι απροβλημάτιστη σχέση με τις μηχανές;

  6. #51
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Η πρώτη μου αλλαγή θα είναι σε z750(μεγάλος έρωτας),και πολύ αργότερα θα ήθελα ένα zx6r,αν και το z750 πιστεύω θα με καλύψει για πολλα χρόνια,και δεν ξέρω καν αν θα χρειαστεί να αλλάξω κατηγορία!

  7. #52
    Ρε μάγκες, το παιδί ειπε 100 φορές δεν θέλει μηχανή για πίστα. Στην πίστα θελει να παει να μαθει τα βασικά που οπως όλοι ξέρουμε δεν σου μαθαίνουν στις σχολές.

    Φίλε johan, καταρχάς μην πουλήσεις το αυτοκίνητο, ή για να το πω καλύτερα, ενα αυτοκίνητο είναι πάντα απαραίτητο και δεν αντικαθιστά την μηχανή σε καμία περίπτωση. Κάποιες μερες θα θελεις να κουβαλήσεις κάτι, θα θέλεις να παρεις 2-3 φιλαράκια να πατε κάπου, θα βρέχει, θα χιονίζει, θα έχεις πονοκέφαλο απο χθεσινοβραδινή σούρα, δεν ξερω τι άλλο, τότε ακριβώς θα θελήσεις να έχεις το αυτοκινητάκι σου να κανεις την δουλειά σου.

    Μηχανή πάρε ότι θέλεις εσύ. Είναι σίγουρο οτι ότι και να παρεις μετα απο λίγο καιρό θα το δώσεις. Ο λόγος είναι οτι σιγά σιγά θα αρχίσεις να κατασταλάζεις κάπου, μπορεί να γίνεις εντουράς, μπορεί να μπαίνεις πίστες, μπορεί να κανεις ταξίδια στην ευρώπη, μπορεί ομως και να πηγαίνεις απλά για καφέ και πάλι σπίτι. Τότε θα έρθεις ξανα εδώ και θα συζητήσουμε επι της ουσίας.
    The R is for Respect.

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Φίλε μου,νομίζω εισαι ο μοναδικός που έπιασε τι εννοούσα όταν έλεγα οτί το πρώτο καιρό θα μπαίνω σε πίστα για αφάλεια!!! Ευτυχώς δεύτερο αμάξι υπάρχει για τέτοιες περιπτώσεις,αυτο που θα πουληθει ειναι ένα καβουρο207, οπότε το κομμάτι αυτό θα μου το καλύψει η μηχανή, όταν με το καλό πάρω το ζ750 που θέλω!!
    Πάω για cbf250 ΄τοτε,που είναι φθηνό και θα μου μείνουν λεφτά για εξοπλισμό και μετά βλεπουμε! Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johan87 Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου,νομίζω εισαι ο μοναδικός που έπιασε τι εννοούσα όταν έλεγα οτί το πρώτο καιρό θα μπαίνω σε πίστα για αφάλεια!!!
    α ναι;;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ίσως το παιδί να εννοεί απλά να μάθει λίγο καλύτερα το μηχανάκι του σε ένα ασφαλές περιβάλλον (θέση σώματος, φρενάρισμα, στροφές κλπ).


    Θα πρότεινα να κινηθείς σε εντουροειδές / μονταρτοειδές (πχ https://www.car.gr/10926367-yamaha-ttr-250-ttr-250) σε κάτι φθηνό, απλό και αξιόπιστο μέχρι να νοιώσεις αυτοπεποίθηση/ασφάλεια, την οποία είθισται να προσφέρουν τα ψηλά και ελαφριά μηχανάκια.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    hahaha Sorry πανο, εχεις δίκιο, ο vice ήρθε δεύτερος,ελπίζω να μην ξεχνάω κάποιον άλλο και έχουμε κι αλλες παρεξηγησεις

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Johan87@ Αν θες μας λες τι αμάξι είναι αυτό που θα κρατήσεις. Εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι το 250αρι το θες για μάθεις σιγά-σιγά κάποιους άλλους (από την οικογένεια σου στην ιδέα ότι θα κυκλοφορείς και με μηχανή από εδώ και πέρα.

  12. #57
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ειναι 2 τελείως διαφορετικά μηχανάκια σε συμπεριφορά το 125 με το 250.
    Λόγω κυβικών.
    Επίσης το 250 ΔΕΝ εχει κεντρικό σταντ, έχει καρίνα, έχει πιο όμορφα πλαστικά πλαινά καπάκια, είναι υγρόψυκτο, φυσικά πιο νευρικό αναλογικά με το 125, πιο καλά φρένα νομίζω.
    Και το wolf 250 και το cbf 250 ειναι δυο πολύ καλές επιλογές για σένα.Θα προσέθετα και το YBR 250.
    Σκέψου όμως οτι ένα ειναι μηχανάκι 2011 και μετά και άλλα πιο παλιά.Έχεις εμπρός πίσω δισκόφρενο ενώ με το cbf μόνο μπροστά.Και τέλος είναι θέμα τσέπης (και στην συντήρηση μελλοντικά) και γούστου.
    Όταν ψαχνόμουνα να πάρω μηχανάκι 250 είχα καβαλήσει και είχα πάρει βόλτα
    WOLF 250,CBF 250,YBR 250,CBR 250,Ninja 250.
    Όμως επειδή είσαι φρέσκος ακόμα απο μία άποψη πιο καλά να πάς σε καρμπυρατέρ.Θα ξεχνάς να ελένξεις την μπαταρία και ίσως μέινεις.Από όλες τις άλλες απόψεις...υστερούν για μένα τα καρμπυρατέρ.
    To μόνο μηχανάκι που θα με έκανε να αλλάξω το wolf είναι το Vstrom 250 εάν είχε βγεί τότε.

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Johan87@ Αν θες μας λες τι αμάξι είναι αυτό που θα κρατήσεις. Εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι το 250αρι το θες για μάθεις σιγά-σιγά κάποιους άλλους (από την οικογένεια σου στην ιδέα ότι θα κυκλοφορείς και με μηχανή από εδώ και πέρα.
    Tωρα τι να σου πω? Οτι έχεις απολύτο δίκιο?(με τσάκωσες) Δυστυχώς έχω κακό ιστορικό με ότι έχει ρόδες, και τόσο οι γονείς αλλά κυρίως η γυναίκα είναι κατά του να πάρω μηχανή, βέβαια ευτυχώς τα μυαλά έχουν πίξει πλέον αλλά κανείς δεν με εμπιστεύεται Εχω αποφασίσει για cbf250 κυρίως λόγο τιμής,ωστέ να μου μείνουν λεφτά για ένα καλό κράνος και ένα καλό μπουφαν.
    Τελευταία τροποποίηση από Johan87; 27/09/2017 στις 21:57.

  14. #59
    και ενα καλό γάντι, και ένα καλό μποτάκι μηχανής, και ένα καλό παντελονι εννοείς
    The R is for Respect.

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Έχεις δίκιο,απλά αυτα τα θεωρώ πιο εύκολες και φθηνές επιλογές και δεν τα αναφέρω. Μιας και πήγε η κουβέντα προς την ασφάλεια,έχετε να προτείνετε κανα καλό κράνος για αγορά? Όσο το δυνατόν πιο φθηνό,αλλα να μη χάνω σε αφάλεια, δηλαδή να μην πληρώσω αερογραφίες και design αλλά καθαρά ασφάλεια.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για αρχάριο
    από Centaur στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2014, 13:29
  2. Νέα μηχανή για αρχάριο
    από kogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2011, 12:21
  3. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 19:00
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 16:02
  5. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 20:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF