Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 83

Θέμα: Nεα μηχανή για αρχάριο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29

    Nεα μηχανή για αρχάριο

    Καλησπέρα, με λένε Γίαννη και είμαι 29 χρονών(να γνωριστούμε και λίγο) Απο πολύ μικρός τρέφω μια μεγάλη αγάπη για τις μηχανές, αλλα μέχρι τώρα έσβηνα την αγάπη μου αυτή με τα αυτοκίνητα, λόγο πλύσεις εγκεφάλου απο την οικογένεια. Έφτασε ο καιρός όμως να μου κάνω δώρο τη πρώτη μου μηχανη Εδώ θα ήθελα τη συμβουλή σας για το ποια θεωρείτε καλυτερη επιλογή. Να αναφέρω οτι το πρώτο καιρό μέχρι να νιώσω σιγουρος η χρήση της θα είναι κυρίος σε πίστα(θέλω να πιστεύω)(την εχω πατήσει ήδη όταν είχα πάρει το πρώτο μου αυτοκίνητο και έκανα τις καφρίλες μου χωρίς γνώσεις και δεν θέλω να συμβεί ξανά το ίδιο, γιατί με μηχανή ποναει περισοτερο)

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Τι εμπειρία έχεις από μοτοσικλέτες;
    Τι θες να κάνεις με την μοτό σου;
    Τι μπατζετ διαθέτεις;
    Δίπλωμα υπάρχει;



  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Εμπειρία απο μηχανές δεν μπορώ να πω οτι έχω,έχω οδηγήσει λίγες φορές cross σε βουνό και ελάχιστες φορές σε επαρχιακούς δρόμους λόγο έλλειψης διπλώματος(ξεκινάω μαθήματα για δίπλωμα σύντομα). Αρχικά θέλω να βρώ μια μηχανή που θα μου δώσει τη δυνατότητα να μάθω να οδηγάω και αργότερα θέλω να πάω σε supersport. Χρήματα για αρχή δεν θέλω να δώσω πολλά(μεχρι 2.000) γιατι αρχικά σκέφτομαι να μπαίνω σε πίστες και μάλλον θα τη βγάλω αχρηστη σύντομα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Πρώτα βγάλε δίπλωμα.
    Στα 2000 υπολογίζεις και εξοπλισμό;Αν όχι,τότε σε βλέπω για παπάκι,εκτός αν είσαι οκ απο κράνος
    μπουφάν μπότες κτλ κτλ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    Αν όντως θέλεις να μάθεις να οδηγείς έχοντας ως απώτερο στόχο να μπαίνεις σε πίστα,βγάλε το απεριόριστο, πάρε ένα μικρό μοτοσυκλετάκι/supersportάκι για αρχή και στην πορεία ξεκίνα να αποκτάς θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις(σχολείο οδήγησης) για να απολαύσεις με ασφάλεια αυτό που θέλεις.
    Το σκεπτικό ''αρχικά σκέφτομαι να μπαίνω σε πίστες και μάλλον θα τη βγάλω άχρηστη σύντομα.'' ακούγεται κάπως!Μην ξεκινάς τόσο επιθετικά ενώ μάλιστα φαίνεται να γνωρίζεις ότι ένα ατύχημα με τη μοτοσυκλέτα είναι πιθανότατα πιο επώδυνο από κάποιο με το αυτοκίνητο.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Φυσικά και θα βγάλω πρώτα δίπλωμα, απλά επειδή μιλάω για μεταχειρισμένο θέλω να ξεκινήσω να ψάχνω. Κράνος είχα πάρει για το αυτοκίνητο γιατί μπαίνω σε πιστες(λογικά θα ειμαι οκ, τα υπόλοιπα πρέπει να τα πάρω) Με 2000 χιλιάρικα δεν θα βρω τιποτα αξιολογο? Δεν μπορώ να δώσω περισότερα ακομα, γιατί θα πρέπει πρωτα να πουλήσω το αμάξι μου, και δεν πρόκειται να το κάνω πριν σιγουρευτώ οτι θα με κερδίσουν οι μηχανές.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johan87 Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και θα βγάλω πρώτα δίπλωμα, απλά επειδή μιλάω για μεταχειρισμένο θέλω να ξεκινήσω να ψάχνω. Κράνος είχα πάρει για το αυτοκίνητο γιατί μπαίνω σε πιστες(λογικά θα ειμαι οκ, τα υπόλοιπα πρέπει να τα πάρω) Με 2000 χιλιάρικα δεν θα βρω τιποτα αξιολογο? Δεν μπορώ να δώσω περισότερα ακομα, γιατί θα πρέπει πρωτα να πουλήσω το αμάξι μου, και δεν πρόκειται να το κάνω πριν σιγουρευτώ οτι θα με κερδίσουν οι μηχανές.
    Πριν σιγουρευτείς ότι θα σε κερδίσουν οι μηχανές;;
    Νομίζω ότι το σκέφτεσαι λάθος το όλο πράγμα
    Μην το πουλάς το αμάξι...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες στο forum!
    Αν όντως θέλεις να μάθεις να οδηγείς έχοντας ως απώτερο στόχο να μπαίνεις σε πίστα,βγάλε το απεριόριστο, πάρε ένα μικρό μοτοσυκλετάκι/supersportάκι για αρχή και στην πορεία ξεκίνα να αποκτάς θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις(σχολείο οδήγησης) για να απολαύσεις με ασφάλεια αυτό που θέλεις.
    Το σκεπτικό ''αρχικά σκέφτομαι να μπαίνω σε πίστες και μάλλον θα τη βγάλω άχρηστη σύντομα.'' ακούγεται κάπως!Μην ξεκινάς τόσο επιθετικά ενώ μάλιστα φαίνεται να γνωρίζεις ότι ένα ατύχημα με τη μοτοσυκλέτα είναι πιθανότατα πιο επώδυνο από κάποιο με το αυτοκίνητο.
    Καλως σας βρήκα! Ίσως ακούγεται κάπως αλλά δεν το εννοω όπως προφανώς το κατάλαβες,για το λόγο αυτό αναφέρω τη πίστα ως ένα ασφαλές μέρος για εκμάθηση(τουλαχιστον στο μυαλο μου) Δεν έχω ως απώτερο στόχο να μπαίνω σε πίστες(τουλάχιστον στην αρχή) για χρόνους αλλα για να μάθω και πιστεύω οτι αν δεν φας τα μούτρα σου δεν μαθαίνεις.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Πριν σιγουρευτείς ότι θα σε κερδίσουν οι μηχανές;;
    Νομίζω ότι το σκέφτεσαι λάθος το όλο πράγμα
    Μην το πουλάς το αμάξι...
    Δεν κατάλαβα το λόγο. Οπως ανέφερα και πριν δεν έχω καθόλου εμπειρία απο μηχανές,δεν ξέρω πως είναι να ζω με μηχανή στη καθημερινοτητα μου οπότε δεν μπορώ να ειμαι σιγουρος αν θα με καλύψει. Δεν πρέπει να δοκιμάσω? Γι αυτο θελω να δώσω λίγα λεφτά στην αρχή ωστε να δω αν θα με καλύψει.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johan87 Προβολή μηνύματος
    Καλως σας βρήκα! Ίσως ακούγεται κάπως αλλά δεν το εννοω όπως προφανώς το κατάλαβες,για το λόγο αυτό αναφέρω τη πίστα ως ένα ασφαλές μέρος για εκμάθηση(τουλαχιστον στο μυαλο μου) Δεν έχω ως απώτερο στόχο να μπαίνω σε πίστες(τουλάχιστον στην αρχή) για χρόνους αλλα για να μάθω και πιστεύω οτι αν δεν φας τα μούτρα σου δεν μαθαίνεις.
    Είναι σίγουρα πιο ασφαλές μέρος αλλά πόσες φορές ρε συ να μπεις στην πίστα ως αρχάριος;
    Το δίτροχο που θα πάρεις θα είναι το καθημερινό σου εργαλείο στην πόλη,αν φυσικά σε κερδίσει(αυτό είναι το πιθανότερο διότι είναι πιο ευέλικτο και εξυπηρετικό από ένα 4τροχο),όπως γράφεις!Στις αστικές διαδρομές και στην καθημερινότητα θα το μάθεις...η πίστα θα είναι ο χώρος που κάποια στιγμή θα κάνεις μαθήματα σε σχολείο οδήγησης και σε βάθος χρόνου ο χώρος που θα βγάζεις τα απωθημένα σου!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Ισως έχεις δίκιο,αλλα κάπως πρέπει να ξεκινήσω,τι είδους μηχανη είναι καλυτέρα για αρχη?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Δεδομένου ότι σου αρέσουν τα ss, ένα 250άρι ninja ή cbr δε θα ήταν κακές επιλογές για να ξεκινήσεις!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Eυχαριστώ για τη βοήθεια! Μέχρι τώρα κοίταζα κυριως σε Motard για πρωτη αλλα μου άρεσε αυτη η πρόταση!! Θα το ψαξω!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Να μην πουλήσεις το αμάξι, μείνε με αυτό και πάρε ένα σκούτερ για τις δουλειές σου, εάν χρειαζοσουν μηχανή θα το ήξερες ήδη 29 χρόνων...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Να μην πουλήσεις το αμάξι, μείνε με αυτό και πάρε ένα σκούτερ για τις δουλειές σου, εάν χρειαζοσουν μηχανή θα το ήξερες ήδη 29 χρόνων...
    Εοσαι λαθος.Η περσιπετεια και το διτροχο δεν εχουν ηλικια.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για αρχάριο
    από Centaur στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2014, 12:29
  2. Νέα μηχανή για αρχάριο
    από kogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2011, 11:21
  3. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 18:00
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02
  5. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 19:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF