Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 83 από 83

Θέμα: Nεα μηχανή για αρχάριο

  1. #76
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2020
    Μηνύματα
    7
    Γεια σας και από εμένα (μην με ρωτήσετε πως ξέθαψα αυτό το θέμα )

    αρχικά να σας πω λίγα πράγματα για εμένα, είμαι αισίως στα 40 και φανατικός της ταχύτητας με αυτοκίνητα. Έχω οδηγήσει σχεδόν τα πάντα και έχουν περάσει από την κατοχή μου αυτοκίνητα άνω των 500 ίππων. Πλέον έχω "ηρεμήσει" αρκετά καθώς για πολλά χρόνια είχα μετακομίσει στη Χαλκίδα και καθημερινά πηγαινοερχόμουν Αθήνα. Εδώ και ένα χρόνο περίπου μου έχει παρουσιαστεί πρόβλημα στην μέση από την οδήγηση και είμαι σε αναζήτηση κατοικίας για επιστροφή στην Αθήνα.

    Επειδή η οδήγηση αυτοκινήτου μέσα στην κίνηση είναι κάτι που δεν θέλω καν να σκέφτομαι, έχω ξεκινήσει την είσοδο μου στον χώρο των δικύκλων. Πρόσφατα έδωσα τα σήματα για απεριορίστων και τις επόμενες ημέρες θα δώσω και οδήγηση ώστε να έχω το δίπλωμα.

    Η εμπειρία μου στις μηχανές είναι σχεδόν ανύπαρκτη καθώς περιορίζεται στην κατοχή μίας DT 125cc για 6 μήνες όταν ήμουν πιτσιρικάς. Οπότε εδώ θα χρειαστώ πλέον την βοήθεια σας για την επιλογή μηχανής. Ξεκαθαρίζω εξ αρχής πως δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ταχύτητα αντιθέσει με το αυτοκίνητο.

    Αυτά που έχουν σημασία για εμένα είναι τα εξής:
    1. Να είναι εύκολη στην οδήγηση
    2. Να μην μυρίζω λάδια και βενζίνες (κακές αναμνήσεις από το DT)
    3. Να μπορώ εάν θέλω να κάνω ένα ταξίδι με αυτήν
    4. Να έχει ορθή θέση οδήγησης (οπότε αποκλείω street κτλ)

    έχω αποκλείσει εντελώς τα scooters (με εξαίρεση τα 3τροχα), αν και προσωπικά θα προτιμούσα κάτι σε on/off.

    Το budget μου για την 1η μηχανή είναι έως 1.500€ (αποκλειστικά για μηχανή και όχι εξοπλισμό - εάν υπάρχει κάποια εξαιρετική περίπτωση θα μπορούσα να ανέβω λίγο), ώστε να μάθω επάνω της (πρακτικά να κάψω την 1η και 2α ) και να δω πως μπορώ να αντεπεξέλθω στο κόσμο των δίτροχων (φυσικά θα υπάρχει και το αυτοκίνητο back up για βροχές κτλ)
    Σκεφτόμουν για το XT 600E όπου υπάρχουν πάρα πολλά σε πώληση.

    Τι μου θα μου προτείνατε εσείς;

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    σε καλό δρόμο είσαι.

    μια χαρά είναι το xt για τα λεφτά που διαθέτεις.

    να έχεις παρκιγκ μόνο γιατί τα βρωμοκλεφτρόνια το διατηρούν ακόμα ψηλά στη λίστα με τα αγαπημένα τους. (όχι τόσο για ολόκληρο αλλά όλο και κάτι τσιμπάνε από πανω του άμα τους γυαλίσει στο μάτι).
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #78
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Το έχεις συζητήσει με τον γιατρό σου;
    Σε ρωτάω γιατί όσες φορές η μέση μου κάνει τα δικά της, δεν είχα κανένα πρόβλημα να οδηγήσω μοτοσυκλέτα με θέση οδήγησης λίγο ή πολύ σκυφτή
    και ποδήλατα δρόμου με πολύ ή πάρα πολύ σκυφτή θέση.

    Χωρίς να είμαι γιατρός, μου φάνηκε λογικό γιατί σε όρθια θέση η μέση επιβαρύνεται απο το βάρος του σώματος και δέχεται τους κραδασμούς
    ενώ μόλις αλλάξει λίγες μοίρες προς τα εμπρός, παύει να συμπιέζεται από τους κραδασμούς ενώ μεταφέρει το βάρος του κορμού στα χέρια
    επιτρέποντας στα πόδια - λεκάνη να ακολουθούν - εκτονώνουν τους κραδασμούς χωρίς αντίσταση από το βάρος του κορμού.

    Είχα ρωτήσει τον φυσιοθεραπευτή πριν χρόνια για αυτή την λογική και μου είχε πει πως συμφωνεί εφόσον η θέση οδήγησης
    έχει το μήκος που χρειάζεται ο κορμός για να μην καμπουριάζει.

    Πέρα απο αυτά, θεωρώ πως οι περισσότερες μοτό επιβάλουν λίγο σκύψιμο και καλύτερα να εστιάσεις στον τύπο του μοχλικού
    που χρησιμοποιεί η ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της ώστε να έχεις καλή απόσβεση.

  4. #79
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    σε καλό δρόμο είσαι.

    μια χαρά είναι το xt για τα λεφτά που διαθέτεις.

    να έχεις παρκιγκ μόνο γιατί τα βρωμοκλεφτρόνια το διατηρούν ακόμα ψηλά στη λίστα με τα αγαπημένα τους. (όχι τόσο για ολόκληρο αλλά όλο και κάτι τσιμπάνε από πανω του άμα τους γυαλίσει στο μάτι).
    ναι φυσικά θα υπάρχει parking και για τα 2 (είναι στα απαραίτητα για την εύρεση σπιτιού)

  5. #80
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Το έχεις συζητήσει με τον γιατρό σου;
    Σε ρωτάω γιατί όσες φορές η μέση μου κάνει τα δικά της, δεν είχα κανένα πρόβλημα να οδηγήσω μοτοσυκλέτα με θέση οδήγησης λίγο ή πολύ σκυφτή
    και ποδήλατα δρόμου με πολύ ή πάρα πολύ σκυφτή θέση.

    Χωρίς να είμαι γιατρός, μου φάνηκε λογικό γιατί σε όρθια θέση η μέση επιβαρύνεται απο το βάρος του σώματος και δέχεται τους κραδασμούς
    ενώ μόλις αλλάξει λίγες μοίρες προς τα εμπρός, παύει να συμπιέζεται από τους κραδασμούς ενώ μεταφέρει το βάρος του κορμού στα χέρια
    επιτρέποντας στα πόδια - λεκάνη να ακολουθούν - εκτονώνουν τους κραδασμούς χωρίς αντίσταση από το βάρος του κορμού.

    Είχα ρωτήσει τον φυσιοθεραπευτή πριν χρόνια για αυτή την λογική και μου είχε πει πως συμφωνεί εφόσον η θέση οδήγησης
    έχει το μήκος που χρειάζεται ο κορμός για να μην καμπουριάζει.

    Πέρα απο αυτά, θεωρώ πως οι περισσότερες μοτό επιβάλουν λίγο σκύψιμο και καλύτερα να εστιάσεις στον τύπο του μοχλικού
    που χρησιμοποιεί η ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της ώστε να έχεις καλή απόσβεση.
    Η αλήθεια είναι πως όχι, απλά η οδήγηση με 90ο είναι αυτή που βοηθάει στο αυτοκίνητο. Όμως αυτά που αναφέρεις παραπάνω φαίνονται λογικά και θα το συζητήσω μαζί του

    αυτό με το μοχλικό το έχασα εντελώς

  6. #81
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    ΧΤ600, το καλύτερο παπάκι .
    Για ταξίδια όμως μόνο αν πηγαίνεις μέχρι ~90χλμ, μετά από εκεί ο αέρας σε χτυπάει αλύπητα στο στήθος με αποτέλεσμα να πρέπει να βάζεις δύναμη στο τιμόνι και να πιάνεσαι σε ώμους κτλ.
    when life gets complicated... i ride.

  7. #82
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2020
    Μηνύματα
    7
    Έχω μιλήσει με αρκετούς φίλους που είναι χρόνια στο χώρο της μοτοσυκλέτας και μου λένε να πάω σε translalp 2001 ή νεότερο. Καταλαβαίνω πως είναι καλύτερη από το XT για ταξίδια αλλά κάνει τόσο βαριά μηχανή για ένα νέο οδηγό;

    επίσης ποια η γνώμη σας για την Bmw F 650 GS 650;
    Τελευταία τροποποίηση από tzifman; 21/06/2020 στις 13:57.

  8. #83
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Έχω υπόψη ότι το Transalp έχει υψηλή κατανάλωση για μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για αρχάριο
    από Centaur στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2014, 12:29
  2. Νέα μηχανή για αρχάριο
    από kogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2011, 11:21
  3. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 18:00
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02
  5. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 19:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF