Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Hornet 2008 Πρόβλημα ABS

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    16

    Hornet 2008 Πρόβλημα ABS

    Καλημέρα. Πριν 2 μήνες αγόρασα ένα hornet '08 με abs και έχω κάποιες ερωτήσεις (ειναι πρώτη μου μηχανή και είμαι λιγο ασχετος ).

    1) υπάρχει κάποιος σοβαρός μάστορας στην θεσσαλονίκη να εμπιστευτώ γενικά (και ειδικά να μπορεί να κάνει και διαγνωση το abs που στον πισω τροχό έχει τα σωληνάκια βγαλμένα για καποιο λογο)?
    2) Τι λάδια να βάζω γιατί αυτά που μου έβαλαν (νομίζω repsol) οταν πήγα σε εξουδ. Συνεργειο οταν το πήρα, όταν ζεστενεται το μηχανακι δεν παιρνει εύκολα τη νεκρά και γενικά αλλάζει με παραπάνω θόρυβο.
    3) Εχω ενα μικρο κραδασμό στο τιμόνι οταν φρενάρω μπροστά τι μπορεί να είναι?
    4)Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω στο μηχανάκι πλην των συνηθισμένων (πχ. λάδια,αλυσιδα)?
    Ευχαριστώ!
    Τελευταία τροποποίηση από Pavlos1; 11/08/2017 στις 10:01. Αιτία: Δεν φαίνοντα όσα εγραψα

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Τι πρόβλημα έχεις ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Τι πρόβλημα έχεις ;
    Τα πίσω σωληνάκια του abs είναι βγαλμένα, δεν παίρνει εύκολα τη νεκρά όταν είναι ζεστό και έχει έναν κραδασμό στο τιμόνι όταν φρενάρει.

    3) Η τηλεδιάγνωση είναι κάπως δύσκολη, αλλά αν είναι όπως το λες, πιθανότατα ρουλεμάν λαιμού.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    16
    Δε θελω τηλεδιάγνωση. Ο ένας μάστορας μου είπε οτι ίσως θέλω δισκόπλακες μπροστά, ο άλλος οτι ίσως ρουλεμάν και ο 3ος ίσως τίποτα και επειδη εφτιαξα θέμα κυρίως για βρω ενα σοβαρό συνεργειο είπα να γράψω και για τον κραδασμό! ☺

  5. #5
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τα πίσω σωληνάκια του abs είναι βγαλμένα, δεν παίρνει εύκολα τη νεκρά όταν είναι ζεστό και έχει έναν κραδασμό στο τιμόνι όταν φρενάρει.

    3) Η τηλεδιάγνωση είναι κάπως δύσκολη, αλλά αν είναι όπως το λες, πιθανότατα ρουλεμάν λαιμού.
    Μπορεί να είναι και στραβωμένη δισκόπλακα

    Λάδια εγώ πάντως βάζω αυτά που προτείνει η Honda, 10W-30 (προσωπικά χρησιμοποιώ Belray)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pavlos1 Προβολή μηνύματος
    Δε θελω τηλεδιάγνωση. Ο ένας μάστορας μου είπε οτι ίσως θέλω δισκόπλακες μπροστά, ο άλλος οτι ίσως ρουλεμάν και ο 3ος ίσως τίποτα και επειδη εφτιαξα θέμα κυρίως για βρω ενα σοβαρό συνεργειο είπα να γράψω και για τον κραδασμό! ☺
    Ναι, όπως είπα, η τηλεδιάγνωση είναι δύσκολη. Εξαρτάται τι εννοείς "έναν κραδασμό". Αν όντως έχεις ΕΝΑΝ κραδασμό κατά το φρενάρισμα, ένα "γκουπ", πιθανότατα είναι ρουλεμάν. Αν είναι περισσότεροι, νιώθεις τη μανέτα να παίζει στο χέρι σου όταν είναι πατημένη, μάλλον είναι δίσκος/οι.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    16
    Δεν ειναι "γκουπ" (στιγμιαίο). διαρκει σχεδον οσο φρενάρω αλλα δεν αισθάνομαι κατι στη μανέτα, γενικα κραδασμό στο τιμόνι αισθάνομαι.

  8. #8
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Κατ΄αρχήν, σε ποια συνεργεία/μάστορες πήγες (για να μην προτείνω τους ίδιους) ...Είναι και οι μέρες που οι περισσότεροι έχουν κλείσει για διακοπές . Αν υπάρχει πρόβλημα, Π.Μ.
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pavlos1 Προβολή μηνύματος

    1) υπάρχει κάποιος σοβαρός μάστορας στην θεσσαλονίκη να εμπιστευτώ γενικά (και ειδικά να μπορεί να κάνει και διαγνωση το abs που στον πισω τροχό έχει τα σωληνάκια βγαλμένα για καποιο λογο)?Δεν υπάρχει 'σωληνάκι abs στον πίσω τροχό' μήπως εννοείς του καλωδιάκι του αισθητήρα?
    2) Τι λάδια να βάζω γιατί αυτά που μου έβαλαν (νομίζω repsol) οταν πήγα σε εξουδ. Συνεργειο οταν το πήρα, όταν ζεστενεται το μηχανακι δεν παιρνει εύκολα τη νεκρά και γενικά αλλάζει με παραπάνω θόρυβο.Βάλε ένα νούμερο πιο χοντρά,πιστεύω 20W-50 είναι καλά για τις θερμοκρασίες του τόπου μας.Το μάνιουαλ τι προτείνει?
    3) Εχω ενα μικρο κραδασμό στο τιμόνι οταν φρενάρω μπροστά τι μπορεί να είναι?
    4)Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω στο μηχανάκι πλην των συνηθισμένων (πχ. λάδια,αλυσιδα)?
    Ευχαριστώ!
    Απαντώ με κόκκινα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    16
    ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι κάποια στιγμή που φρέναρε μπλόκαρε ο πίσω τροχός εντελώς και χωρις να το ψάξει, έκανε το πίσω φρένο ανευ abs βγάζοντας 3 σωληνάκια τα οποία όντως είναι "στον αερα". Δε ξερω αν μπορω να ανεβασω φωτο να φανεί.
    Στο μανουαλ λεει 10-30 και εχει απο κατω ενα πινακακι που λεει αναλογα την θερμοκρασια της περιοχης βαζεις 10-30 η 10-40.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pavlos1 Προβολή μηνύματος
    ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι κάποια στιγμή που φρέναρε μπλόκαρε ο πίσω τροχός εντελώς και χωρις να το ψάξει, έκανε το πίσω φρένο ανευ abs βγάζοντας 3 σωληνάκια τα οποία όντως είναι "στον αερα".
    Του μπλόκαρε ο τροχός, οπότε σκέφτηκε να απενεργοποιήσει το σύστημα που... ξεμπλοκάρει τον τροχό. Logic.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    16
    Οτι να ναι ναι. Μεγαλος σε ηλικια ειναι. Δεν το εκανε διαγνωση απλα το εβγαλε στον πισω. Μπροστα λειτουργει κανονικα

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Μπορώ να σκεφτώ μόνο έναν λόγο για να απενεργοποιήσεις το πίσω abs και σίγουρα δεν είναι "επειδή μπλόκαρε". Δουλεύει κανονικά το σύστημα έτσι; Δεν ανάβει λαμπάκι μόνιμα;
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    16
    Το λαμπακι σβηνει οταν ξεκιναω τη μηχανη (δηλαδη λειτουργει κανονικα) αλλα πιστευω οτι δε μπορει να διαβασει βλαβη στο πισω τροχο γιαυτο δε μενει αναμμενο

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    16
    Εχω ακουσει οτι πολλα μηχανακια τετοιας γενιας βγαζουν θεματα σε abs (και ειδικα στο πισω τροχο) απλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω καν αν εχει θεμα το δικο μου η αν εχει κατι απλο. Αν ειναι μοναδα παντως μαλλον δε θα μπω στη διαδικασια για επισκευη της και εννοειται ουτε αγορας καινουργιας (1500 ευρω με ειπε ο θεουλης)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΕΟ Hornet 600 09' Abs
    από johnny honda στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2008, 00:25
  2. προβλημα abs hornet 07
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2008, 20:40
  3. Hornet 2008..
    από 993cc στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2008, 20:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF