Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Runner 125 2Τ Died!!!

  1. #1
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Runner 125 2Τ Died!!!

    Βοηθειαααααα


    Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής

    Πριν από 20 μέρες έβαλα στο Runner 125 2T που έχω για αλλαγή τρόμπας νερού, μίζας, ρουλεμάν στροφάλου, πιστονιού και ελατηρίων.

    Στο συνεργείο μου είπανε 500 χιλιόμετρα στρώσιμο, εγώ έκανα 750 Ευλαβικότατο στρώσιμο.

    Κάθε μέρα ανεβοκατεβαίνω Συγγρού έτσι αποφάσισα σιγά σιγά μετά τα 750 χιλιόμετρα να το ανοίγω

    Κατεβαίνοντας προχθές έφτασα στα 100χιλιομερτρα/ώρα (σημειωτέων το μηχανάκι πάει άνετα 125-130 δικάβαλο) και επάνω στο λεπτό που είχα κρατήσει την ταχύτητα αυτή ακούγεται ένα γκρααααακ και σβήνει!!!! Δεξιά όπως όπως και μιζια… οκ πήρε με την μία, παρακάτω μια από τα ίδια…. Με το που κράταγα κοντά στα 100 το μηχανάκι «άρπαζε» και έσβηνε. Ούτε θερμοκρασία ανέβαζε, τίγκα λάδι είχε όλα οκ όμως!!!!

    Παω στο Συνεργείο, βγάζει το μπουζί μου λέει τέλεια καύση, το πάει μια βόλτα… όλα οκ. Στο διπλό το stand ανοίγει γκάζι, ανεβάζει στροφές ψιλά, κρατάει και τελικά κάνει τον γνωστό θόρυβο και κολλάει!!!!

    Τεσπα αρχίζει να μου λέει ότι όλα είναι οκ, ότι βάλαμε τα σωστά ανταλλακτικά (Σίγουρο αυτό) και ότι αυτό δεν δικαιολογείται, ότι μήπως δεν κατεβάζει λάδι κλπ κλπ και μου λέει ότι έβγαλε τον καταλύτη μέσα από την εξάτμιση για να πηγαίνει καλύτερα!!!!

    Λάδι δεν παίζει να μην κατεβάζει γιατί λόγο κατανάλωσης το έχω ξαναγεμίσει (εχθές η δεύτερη φορά), του λέω μήπως μένει από μίγμα ψιλά λόγο της αφαίρεσης του καταλύτη (κοτσάνα?) απαντάει ότι δεν έχει καμία σχέση αυτο.

    Την Δευτέρα θα το πάω να το ανοίξουμε να δούμε τι έχει συμβεί τελικά, θα είμαι και εγώ παρών για την εγχειρίσει.

    Έχει κανένας καμία ιδέα τι μπορεί να είναι? Υπάρχει περίπτωση όντως η αφαίρεση του καταλύτη να ευθύνεται??

    Και το σημαντικότερο, θεωρείται ότι πρέπει να πληρώσω για τα ανταλλακτικά??? Πριν από 20 μέρες έδωσα 500euro!!!
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  2. #2
    Να κάνω μια χαζή ερώτηση;

    Τα ανταλλακτικά (ειδικά τα "βαριά" - τρόμπες κλπ) δεν έχουν κάποιας μορφής εγγύηση;

    Δεν ξέρω (δε μου έχει τύχει ποτέ).
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    θεμα μεταδοσης δεν νομιζω να παιζει ε ? Μηπως πειραξαν τιποτα εκει ?

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  4. #4
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    θεμα μεταδοσης δεν νομιζω να παιζει ε ? Μηπως πειραξαν τιποτα εκει ?

    oxi tipota



    vasika, yparxei periptosh na einai logo ftoxou migmatos? epidi ksilothike o katalitis h' oxi??
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Να κάνω μια χαζή ερώτηση;
    Τα ανταλλακτικά (ειδικά τα "βαριά" - τρόμπες κλπ) δεν έχουν κάποιας μορφής εγγύηση;
    Δεν ξέρω (δε μου έχει τύχει ποτέ).
    Λογικά όλα τα ανταλλακτικά έχουν κανονική εγγύηση άν χρειαστούν αντικατάσταση μέσα στα χρονικά πλαίσια της εγγύησης.

    Τώρα βέβαια αυτό είναι σχετικό και μάλλον εξαρτάται αποκλειτικά από την πολιτική της εταιρίας που εγγυάται για τα προϊόντα της.
    Το λέω αυτό γιατί έχω δεί αυτοκίνητο με 5 χρόνια εγγύηση που χρειάστηκε αντλία νερού στον 3ο χρόνο και δέν του αντικαταστάθηκε μέσα στην εγγύηση αφού ανάφεραν στον ιδιοκτήτη οτι η αντλία χάλασε απο φυσιολογική φθορά (όπως λέμε τακάκια, σέτ συμπλέκτη κλπ).
    Υπάρχουν κι άλλες εταιρίες που αλλάζουν ακόμα και σέτ συμπλέκτη μέσα στην εγγύηση!

    Τώρα σε σένα Julius, λογικά θα βρούν απο που προήλθε η βλάβη και θα βγάλουν πόρισμα.
    Άν χάλασε κάτι που απλώς ήρθε η ώρα του να χαλάσει και δεν έχει άμεση σχέση με τα 500 ευρώ που πλήρωσες πρίν 20 μέρες, μάλλον θα σε χρεώσουν.

    Καλά ξεμπερδέματα!

  6. #6
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    1. Συγγνωμη αλλα καταλυτη στο Runner 125 2T??? Ειναι σιγουρο αυτο?
    2. Λαδι μπορει να κατεβασει απ'το ντεποζιτο αλλα η τρομπα ειναι ρυθμισμενη σωστα ωστε να δουλευει αναλογα με το γκαζι?

    Να τα πληρωσεις παλι δεν νομιζω, η Piaggio φιμηζεται για την υποστιριξη πελατων της, τουλαχιστων οταν δουλευα παλια εκει (πριν 7-8 χρονια). Αναλογα που το εχεις παει..

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Julie, το ζήτημα είναι ότι "κολλάει¨το μηχανάκι.

    Αν ήταν από φτωχό μίγμα, μετά τα πρώτα κολλήματα θα είχε φρακάρει εντελώς.

    Υποψιάζομαι χοντρή μαλακία του μάστορα (oversize πιστόνι...) γι'αυτό και σου κολλάει μόνο στις ψηλές στροφές.

    Από λάδι πρέπει να είσαι εντάξει, εφόσον είδε το μπουζί ο μάστορας (δεν το βλέπεις και συ ?? Αν είναι άσπρο ή ανοιχτό γκρί έχεις πρόβλημα λίπανσης - λίγο λάδι).

    Όσο για καταλύτη (πιθανόν να έχει κάποιο σύστημα ανακλύκλωσης/εμπλουτισμού καυσαερίων...)

    ΠΑΡΕ ARFICA !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    jul εκτός απο τα παραπάνω σωστότατα περί oversize και λάθους, μηπως έπεσες στην περίπτωση να αγόρασες το πλατύτερο std πιστόνι ελατήριο που είχε η εταιρεία.:rotflmao:
    Μπας και τα ελατήρια είναι μακρύτερα και θέλουν λίγο λιμάρισμα.
    Και όλα αυτά αποκλείοντας την περίπτωση μαλακίας στην παραγγελία.
    Ο κύλινδρος είναι σιδερένιος η καμιά επίστρωση?

    Και το ευλαβικότατο είναι λάθος, εκπαίδευση είναι το στρώσιμο δεν είναι χαιδεμα.

  9. #9
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    jul εκτός απο τα παραπάνω σωστότατα περί oversize και λάθους, μηπως έπεσες στην περίπτωση να αγόρασες το πλατύτερο std πιστόνι ελατήριο που είχε η εταιρεία.:rotflmao:
    Μπας και τα ελατήρια είναι μακρύτερα και θέλουν λίγο λιμάρισμα.
    Και όλα αυτά αποκλείοντας την περίπτωση μαλακίας στην παραγγελία.
    Ο κύλινδρος είναι σιδερένιος η καμιά επίστρωση?

    Και το ευλαβικότατο είναι λάθος, εκπαίδευση είναι το στρώσιμο δεν είναι χαιδεμα.
    Oxi mama antalaktika (tora ean exei ginei lathos stou kodikous klp tha diksei)

    ok, eylaviko simenei xoris skisimo kai xoris apotomes ekiniseis kai oxi strofes epano apo to meso kai kati

    thn deytera telika pame gia anoigma..... tha vgalo kai foto na deite ti vrikame


    elpizo na min einai pali megali h zimia
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Μπας και τα ελατήρια είναι μακρύτερα και θέλουν λίγο λιμάρισμα.
    Τώρα που το λες Στέφανε, μάλλον είναι το πιθανότερο ....

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Και αν είναι σιδερένιος ο κύλινδρος κάνε και ένα hone για να στρώσει και το πιστονάκι καλά να κρατάει και λίγο λάδι πάνω.

  12. #12
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Αιντε φιλοξηρα εχει πεσει στα μικρα μας ρε jul το δικο μου πεθανε παντως μια για παντα!!
    Θα καταληξει ως αποσυρομενο πλεον αφου δεν συμφερει η επισκευη του..αιντε περαστικα μας και ερχεται ισως και αυριο ο αντικαταστατης του!!
    Κατακοκκινος και αυτος

  13. #13
    makritera elatiria?? WTF is that???

  14. #14
    παροτι μιλησαν σωστα τα γεροντια απο πανω, εγω δεν αποκλειω την περιπτωση πλημελους λιπανσης....οποτενες....

    ριξε μια ματια αν το σωληνακι που φευγει απο την αντλια λαδιου σου αν καταληγει στην εισαγωγη του καρμπυρατερ σου,οπως προβλεπεται κι οχι στο συμπαν...

    ελεγξε το προσωπικα αυτο, διοτι αν το ανακαλυψει ο μαστορας να σαι απολυτως σιγουρος οτι δεν προκειται να το μαθεις εσυ ακομη κι αν παγωσει η κολαση...οι λογοι ευνοητοι....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #15
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    Αιντε φιλοξηρα εχει πεσει στα μικρα μας ρε jul το δικο μου πεθανε παντως μια για παντα!!
    Θα καταληξει ως αποσυρομενο πλεον αφου δεν συμφερει η επισκευη του..αιντε περαστικα μας και ερχεται ισως και αυριο ο αντικαταστατης του!!
    Κατακοκκινος και αυτος
    Oμολόγα τι είναι, απο το Μήτσο θα το πάρεις ?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτιώσεις για runner 125 vx?
    από Silence_gr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF